JustPaste.it

Referat dotyczący zarządzania produkcją i usługami

Referat dotyczy zarządzania produkcja i usługami. Generalnie ujmuje charakterystykę typów produkcji, a zaprezentowany jest zaszczytnie w formie artykułu do przeczytania.

Referat dotyczy zarządzania produkcja i usługami. Generalnie ujmuje charakterystykę typów produkcji, a zaprezentowany jest zaszczytnie w formie artykułu do przeczytania.

 

 Copyright by Magister inżynier. Ireneusz Łukasz Dzitkowski

4339e2d293ec192a736b70751ef3b8be.jpg

 Autor: Magister inżynier Ireneusz Łukasz Dzitkowski                                                                                Wałcz, dnia: 25. 01. 2012r.

 © Wszystkie prawa zastrzeżone.

 

 

 

                                       Referat przedstawiony w formie artykułu 

 

 

 

                                            Zarządzanie produkcją i usługami.

 

 

                                Temat: Charakterystyka typów organizacji produkcji.

 

 

 

                                                                                   Wstęp

 

  Typy organizacji produkcji ulegają komputeryzacji w strukturach rachunkowości i pod względem prowadzenia baz danych powiązanych z ewidencją metod wytwarzania, ewidencją techniczną oraz handlową i kadrową. Automatyzacja poziomów  zespołu produkcyjnego łącznie z ewidencją porządkuje

 i ułatwia procesy produkcji np.: stron internetowych.

  Organizacja produkcji współcześnie dzieli się na pierwotną i wtórną funkcjonującą na regułach przemysłowo – usługowych takich jak np.:  taśma Forda inicjująca seryjność wytwarzania.Ciekawą cechą jest możliwość integracji dużej liczby dziedzin w jeden wspólny system organizacyjny.

  Produkcja jest zależna od instytucji zlecenia i podlega takim procesom, które w zależności od wymagań i potrzeb zlecających oraz odbierających przynoszą zysk. Dlatego konieczne jest rozróżnienie typów organizacji. Właściwe określenie opisuje cechy zorganizowanej produkcji, które wpływają

na badanie i bieżącą poprawę jakości produkowanych dóbr,a także wspomaga system informacyjny nadzorujący procesy produkcyjne.

  System ukierunkowany jest na inteligentną współpracę z organizacją wsparcia. Typowe logiczne ułożenie produkcji wiąże się  z ustalonymi w czasie zmianami związanymi z rozwojem technologii internetowych i oprogramowania.

  Istotne jest więc nie tylko określenie typów organizacji ale również charakterystyka produkcji dlatego, że zjawisko to wpływa  na orientację potrzeb rynkowych, rozwiązuje dzięki funkcjonującym organizacjom problem trudnej analizy poszczególnych faz produkcyjnych, bada zależności pomiędzy typami, efektami produkcji i odpowiada na pytanie: Jakie optymalne zespoły o określonych typach i systemach wytwarzają produkty optymalne ? 

 

                                                                                                                                                         Referat

 

    Referat ten opisuje i dokonuje charakterystyki typów organizacji produkcji w zarządzaniu produkcją i usługami na podstawie przykładowej organizacji informatycznej działającej w banku P.K.O B.P.

     Przy dokonywaniu charakteryzacji typów organizacji produkcji uwzględnić należy takie elementy określające jak:

-model struktury informacyjnej organizacji zawierającej dane na temat jej cech

-nazwa organizacji

-rodzaj organizacji

-wielkość organizacji

-zasięg organizacji

-wykaz oprogramowania potrzebnego organizacji do wspierania procesów produkcji

-środowiska, w którym funkcjonuje typowa organizacja

-cel i idea przystosowująca organizację do charakterystycznych osiągnięć w zakresie produkcji

   Charakterystyczne typy w organizacji dotyczą ilościowych zmian w strukturach kapitału ludzkiego  i obrotu gotówkowego oraz stanu baz danych Banku P.K.O B.P, który jest potrzebny do szeregowania, archiwizowania i przyporządkowania właściwych ludzi do odpowiednich zadań czy odpowiedniej ilości środków pieniężnych przeznaczonych na produkcję programów.

   Opis charakterystyk jest w praktyce bardzo duży i zależny od wielu składników i czynników jakie wpływają na ustalenie odpowiedniego typu organizacji np.:

-informatyczna organizacja wsparcia

-organizacja produkcji programów komputerowych

     Typ organizacji bankowej zależy od warunków można więc zastosować standard ACID czyli:

-atomowość organizacyjna jako warunek konieczny do utrzymania zespołu w całości

-trwałość w tym przypadku warunek zapewniający usunięcie niespójności

-izolacyjność gdzie mechanizmy izolujące umożliwiają współistnienie i realizacje wielu spraw produkcyjnych.

-spójność czyli warunek polegający na tym, że mimo to iż grupa jest odbiegająca od reguł to i tak zostaną one spełnione.

   Typ organizacji nabiera znaczenia jako charakterystyczna jednostka informacji w strefie działów produkcji i organizuje bazy danych, które dysponują zasobami dającymi odpowiedź strukturom zarządzania na pytania dotyczące usług bankowych i produkcji danych oraz programów dostępnych za pomocą witryny dla banku P. K. O  B.P, a produkowanych i programowanych przez Informatyczną Organizacje Wsparcia lub Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI). 

     Typy produkcji są skomputeryzowane pod względem określenia metod określenia metod przeprowadzenia produkcji na skalę masową i ustalenie preferencji danych powiązanych z ewidencją metod wytworzenia, ewidencją techniczną i kadrową dotyczącą procesów produkcyjnych. 

    Sposoby i technologie produkcyjne łącznie z ewidencją porządkują i ułatwiają procesy produkcji

np.: stron internetowych. Produkcja współcześnie dzieli się na:

-detaliczną

-masową

-pierwotną

-wtórną

   Funkcjonuje na metodach przemysłowo – usługowych takich jak np.: taśma Forda, która inicjuje seryjność wytwarzania. Charakterystyczną cechą jest poziom wykorzystania elektronicznych form dystrybucji gdzie wytypowanie metodą doboru celowego cech wybiera najlepszy produkt. Produkcja jest zależna od instytucji zlecenia więc charakterystyka odgrywa istotną rolę potrzebną do określenia wymagań i potrzeb zlecających oraz wybierających.

    Profilowanie produktów przynosi zysk dlatego, że nadanie cech charakterystycznych poszczególnym typom wyprodukowanych witryn internetowych nie tylko wpływa na klasyfikację rodzajową ale podnosi prestiż producenta i wspiera selekcję. Określanie na podstawie metody analizy np.: SWOT opisuje i określa rodzaje produkcji jednocześnie wpływa na badanie, modyfikację i bieżącą poprawę jakości produkowanych produktów, a także wspomaga system informacyjny nadzorujący procesy produkcyjne.   

    Systemy produkcji ukierunkowane są na rozróżnienie typów i efektów wyprodukowanych określonych dóbr. Typowe logiczne ułożenie produktów wiąże się z zaplanowanymi i przyjętymi sposobami jej przeprowadzenia. Sposoby te wiążą się ze zmianami zachodzącymi i rozwojem technologii internetowych oraz oprogramowania.

  Istotne jest więc nie tylko określenie typów organizacji ale również charakterystyka produkcji, a przede wszystkim skoncentrowanie się na sposobach organizacji i typowania produkcji na przykładzie przedsiębiorstw ponieważ zjawisko to wpływa na orientację potrzeb rynkowych, rozwiązuje problem trudnej analizy poszczególnych faz produkcyjnych i bada zależności pomiędzy typami i efektami produkcji oraz odpowiada na pytanie: Jakie optymalne produkty o określonych typach i wyprodukowane według wzorcowych metod są przyporządkowane do charakterystycznych klas typowych?

  Uwzględnienie typów produkcji współcześnie jest skomputeryzowaną formą w metodach produkcyjnych gdzie istotną rolę odgrywają bazy danych i rachunkowość oraz ewidencja techniczna, handlowa i kadrowa. Sposobem rozwiązującym charakteryzowanie typów jest automatyzacja poszczególnych procesów produkcji zintegrowana z ewidencją w bazach danych, która porządkuje i ułatwia procesy wytwarzania np.: stron internetowych.

     Produkcja ulega mechanizmom rozwojowym i oceną jakościowym wywnioskowanym dzięki właściwym doborze odpowiednio scharakteryzowanych typów gdzie ciekawą cechą jest sposób produkcji masowej i połączenie w jeden system sterujący produkcją. Produkowanie zależy od zlecenia i sposobów, jakie w zależności od określonych wymagań potrafią przynieść zysk.

    Dlatego ważne jest rozróżnienie stopnia specjalizacji wynikającego z częstotliwości stanowiskowej gdzie do opisania typu produkcji wykorzystywane są dwa mierniki:

-współczynnik liczby detalooperacji przypadających na stanowisko

-liczba (suma) wykonywanych detalooperacji

-liczba stanowisk

  Referat ten opisuje i dokonuje charakterystyki typów produkcji w zarządzaniu usługami na podstawie przykładowych przedsiębiorstw i wzorcowych metod. Gruntownym czynnikiem typującym produkcję, który ma wpływ na dobór procesu technologicznego jest ilość wytwarzanych wyrobów tzw.: wielkość produkcji czyli ilość wyrobu danego asortymentu w zależności od wielkości produkcji.

     Wyróżnia się także typy produkcji:

-seryjna – jest to typ produkcji, który charakteryzuje się wytwarzaniem wyrobów określoną metodą serii produkcyjnej, która jest liczbą wyrobów jednego asortymentu w określonym czasie.

-jednostkowa – jest to typ produkcji, charakteryzujący się niepowtarzalnością wykonywanych jednorazowo wyrobów przedsiębiorstwa.

-produkcyjna masowa – czyli typ produkcji charakteryzujący się kreowaniem dużej ilości wyrobów o podobnych cechach produkcyjnych w ciągu dłuższego czasu np.: wersje programów.

    Wielkość produkcji ma duży wpływ na dobór procesu technologicznego. Wielkość produkcji ma bezpośredni wpływ na koszt jednostkowy wyrobu. Dlatego cena produkowanych masowo wyrobów jest zdecydowanie niższa od wyrobów produkowanych seryjnie lub jednostkowo.

   W celu określenia poziomu typów produkcji w szczególności różnych rodzajów programów komputerowych stosuje się metodę analizy według:

-aktualności

-stopnia funkcjonalności

-skuteczności

-nazwy

-kompleksowości

-estetyki

-szybkości

-bogactwa oferowanych funkcji

      Uwzględnia się również elementy określające dany typ takie jak:

-rodzaj

-nazwa

-wielkość zajmowanej pamięci

-przeznaczenie

-środowisko podprogramów

-modelu

-środowiska zawartych składników

      Wśród czynników, które mają decydujące znaczenie wymienić należy:

-kompleksowość obsługi programu

-dostępność

-łatwość uruchamiania

 -operatywność

  W wyszczególnionych branżach wyodrębnia się czasem konstelacja produkcyjna, która stanowi szczyt w peletonach sieci firmowych.
 Charakteryzuje się genialnymi typami rozwiązań (np.:znana kiedyś "Commodore Amiga" czy "Atari" lub Triada itp.) w zakresie orginalnych i nowych wdrożeń fabrycznych i korporacyjnych. Takie typy mają zastosowania prestiżowe i układają subtelną tzw.: masonerię wytwórców. Nadają formom  produkcyjnym tor aksjologiczny.
  Ten istotny typ wyprowadza również własne i kreatywne ścieżki startu danego rodzaju produktu
 np.: założona konstelacja producentów Taurus wyselekcjonowana z podstawowej sieci fabryk.

 Pod względem rodzajowo-produkcyjnym liczy się ekonomiczna forma poziomu budżetu w przestrzeniach finansowania inicjatyw projektowych czy strefach techniczno-fabrycznych gdzie przykładowe charakterystyczne modele nierzadko mogą urozmaicić wytworzone serie produktów.

   Zasadniczym sposobem typowania produkcji jest przygotowanie usług pod kątem przyjętych wzorów.  Przykładowo produkcja jednostkowa polega na wykonywaniu produktu na zamówienie i w pojedynczych sztukach, np.: produkcja programów, komputerów, produkcja miarowa (filmy, grafika, elektronika). Jest możliwa do wykonywania zarówno w przedsiębiorstwach dużych (np.: IBM) jak i małych. Produkcja ta charakteryzuje się dużymi kosztami oraz potrzebą wysokich kwalifikacji.

    Innym sposobem jest produkcja seryjna jaka polega na wykonywaniu produktów w określonych wersjach i pakietach(kilka lub kilkanaście sztuk). Rozróżnia się produkcję małoseryjną, np. filmy, i produkcję wieloseryjną,np. monitory. Charakteryzuje się niższymi kosztami ze względu na jednorazowe lepsze przygotowanie produkcji dla całej serii i możliwości lepszej organizacji pracy.

   Natomiast ciekawą metodą jest przeprowadzenie produkcja masowa, która polega na produkowaniu stale tych samych

i potrzebnych produktów, np.: produkcja gier komputerowych czy zapisu danych.

    Charakteryzuje się niewielkim asortymentem, ale za to dużą ilością produkowanych wyrobów.  Wykonywana jest przez duże przedsiębiorstwa.  Wymaga usystematyzowanie przebiegu produkcji. Pracownicy specjalizują się w wykonywaniu określonych czynności. Charakteryzuje się niskimi kosztami.

    Konkretne zasoby, służące producentowi do wytwarzania konkretnych produktów, nazywa się czynnikami produkcji (nakładami). Nakłady, które ulegają zmianie wraz ze zmianami wielkości produkcji i według określonych typów nazywa się typami zmiennymi,natomiast nakłady, które nie ulegają zmianie wraz ze zmianami wielkości produkcji, nazywa się typami stałymi.

    Produkcja całkowita – całkowita ilość dóbr wytworzonych w krótkim okresie z podniesionych nakładów na zmienne czynniki produkcji. Okres krótki – taki, w którym nie zmienia się technologia produkcji, a jedynie tzw. zmienne czynniki produkcji. Okres długi – taki, w którym zmienia się technologia produkcji, a więc zmieniają się wszystkie czynniki produkcji.

   Metody produkcji to przede wszystkim kombinowanie i integracja określonych nakładów (czynników produkcyjnych)w celu osiągnięcia efektu w postaci wytworzonych produktów lub usług. Zależność między wielkością produkcja rozmiarem nakładów czynników można przedstawić przy pomocy funkcji produkcji.

     Ogólna postać funkcji produkcji:

     -gdzie Q – wielkość produkcji F – czynniki produkcji.

   Rodzaje funkcji produkcji:

Jednoczynnikowa funkcja produkcji, Q = f1 (L), Q = f2 (K),

L – siła robocza,

K – kapitał.

     Wieloczynnikowa funkcja produkcji Q = f3 (L, K).

Czynniki, które wywierają wpływ na typy można podzielić na stałe i zmienne:

-czynniki stałe czyli nakłady niezmienne ze zmianami rozmiarów produkcji.

-czynniki zmienne czyli nakłady zmienne ze zmianami rozmiarów produkcji. Krótki okres to taki, w którym nie zmienia się technologia produkcji.

    W długim okresie następują zmiany w technologiach produkcji wynikające nie tylko z postępu technicznego lecz z dokładnego  i właściwego wytypowania poszczególnych cech obecnych przy produkcji określających i zastosowanych do oznaczenia jakości.

  Strukturalna charakterystyka typów produkcji jest realizowana według zasady technologicznej stanowiska są grupowane według typu z zastosowaniem zasady przedmiotowej. Stanowiska dobrane są i rozmieszczone w kolejności przebiegu procesu technologicznego tworząc gniazdo przedmiotowe bądź linie produkcyjne.  

   W praktyce produkcji spotyka się rozwiązania mieszane. Produkcja zorganizowana ma na celu najskuteczniejsze kojarzenie pracy programistów z najefektywniejsze rozmieszczeniem środków produkcji i materialnymi czynnikami procesu produkcji, łączenie ich z procesami pracy w przestrzeni i czasie dla zapewnienia maksymalnej wydajności i optymalnej efektywności.

   Wyrazem organizacji procesu produkcyjnego w przestrzeni jest struktura produkcyjna czyli typy i zbiór komórek produkcyjnych i wzajemnych relacji pomiędzy nimi.

     Ważne są oznaczenia:

T - typ produkcji

F- forma organizacji

KT - komórki technologiczne

Kr - komórki przedmiotowe

L,- linia produkcyjna

PA - potok asynchroniczny

PS - potok synchroniczny

Pzwt – potok wymuszonym taktem

Pza – potok zautomatyzowany

     Zarządzanie produkcją wymaga sterowania i dlatego trzeba uwzględnić w zaplanowanej produkcji sposoby sterowania:

a)sterowanie wg taktu produkcyjnego - produkcja ustabilizowana, realizowana w liniach potokowych, poziom organizacji wysoki, koszty sterowania niskie:

b)sterowanie wg rytmu produkcji - produkcja ustabilizowana, przepływ skokowy, stosowane komórki o linie produkcyjne i gniazda mało przedmiotowe, koszt sterowania niski, poziom organizacji wysoki.

 c)sterowanie wg rytmu produkcyjnego i zapasów zabezpieczających -jak wyżej,  produkty popularne - koszt sterowania wysoki, poziom organizacji niski.

 d)sterowanie wg cyklu produkcyjnego - produkcja nieustabilizowana, realizowana najczęściej w gniazdach wieloprzedmiotowych, poziom organizacji wysoki, koszt sterowania niski.

 e)sterowanie wg cyklu prod. l rezerwowych wyprzedzeń kalendarzowych - jw., lecz organizacja niska, koszt sterowania wysoki.

 f)sterowanie wg stanu magazynu - produkcja nieustabilizowana, przepływ skokowy, najczęściej stosowana dla małoseryjnych jednostek, czasem nawet wieloseryjnych; poziom sterowania względnie wysoki, koszty sterowania względnie niskie.

  Metoda ta może być stosowana w zależności od przyjęcia kreślonej odmiany jako system maxim. Minim. punktu zamówieniowego. Planowanie w przedsiębiorstwie może być różnie klasyfikowane jest to jednak proces ciągły obejmuje wszystkie komórki produkcyjne i różne przedmioty i przedziały czasu sterowania są wszystkie celowe działania zmierzające do przeprowadzenia procesu w określonej typami formie.

    System sterowania będący jednocześnie sposobem realizuje:

a) planowanie

b) ewidencjonowanie

c) korekta i weryfikacja przebiegu procesu

d) selekcja i wytypowanie

    Układ sterowania ma charakter hierachiczny, sprzężeniem układów jest plan. Przedmiotem jest sterowanie sposobami przepływu wyrobów przez komórki w skład, których wchodzą parametry przepływu takie jak:

-stopień jakości

-ilość

-czas

     Uzyskuje sterowanie logiczne znaczenie w przyporządkowaniu typów do wyprodukowanych dzięki produkcji produktów w tym przypadku programów. Obejmuje takie cechy charakterystyczne  dla typów organizacji produkcji jak:

  1. Jednostkowy typ organizacji produkcji charakteryzuje najniższy stopień specjalizacji stanowisk roboczych, najniższa stabilność produkcji, nieregularna powtarzalność produkowanych wyrobów.

  2. Typowe cechy:            

  •  różnorodny asortyment produkcji

  •  technologiczna specjalizacja komórek produkcyjnych

  •  uniwersalny park maszynowy

  • niski stopień mechanizacji i automatyzacji 

  • uniwersalne oprzyrządowanie

  • narzędzia robocze i kontrolne

  • wielozawodowość wykonawców

  • uproszczona dokumentacja technologiczna  

  • szeregowy przebieg produkcji
  • wysokie kwalifikacje wykonawców
  • normy czasu ustalone metodami sumarycznymi
  1. Małoseryjny typ organizacji produkcji:

    • niski stopień stabilizacji produkcji

    • różnorodność asortymentowa produkcji

    • bliżej nieokreślone odstępy czasu powtórzeń serii produkcyjnych

    • uniwersalne środki produkcji ze sporadycznym wykorzystaniem specjalnego oprzyrządowania

  2. Średnioseryjny typ organizacji produkcji:

    • zróżnicowany asortyment typów wyrobów w przeważającej części jednakowej wielkości

    • produkcja tych samych wyrobów odbywa się w określonych odstępach czasu

    • względnie ustabilizowany przebieg produkcji

    • środki produkcji uniwersalne i specjalne spływ produkcji partiami w rytmicznie występujących okresach powtarzalności

 

  1. Wielkoseryjny typ organizacji produkcji:

    • jeden typ wyrobów o zróżnicowanej wielkości

    • całkowita stabilizacja produkcji

    • powtarzalność partii wyrobów w odstępach ustalonych rytmem

    • wysoki stopień specjalizacji środków produkcji

    • niższe kwalifikacje wykonawców

    • wysoki podział pracy

    • szczegółowa dokumentacja technologiczna

    • pełna powtarzalność operacji na stanowiskach roboczych

    • szczegółowo-równoległy przebieg produkcji

    • grupowe rozmieszczenie maszyn, częściowo zgodnie z przebiegiem procesu technologicznego

  2. Masowy typ organizacji produkcji:

    • stały asortyment produkcji w ciągu dłuższego okresu czasu

    • wysoki stopień specjalizacji wykonawców

    • szczegółowa dokumentacja technologiczna (z uwzględnieniem zabiegów)

    • stanowiska robocze rozmieszczone zgodnie z przebiegiem procesu technologicznego, o wysokim stopniu specjalizacji

    • pełna powtarzalność operacji na stanowisku roboczym

    • krótkie cykle produkcji i niskie koszty szeregowo-równoległy przebieg produkcji

     Główne sposoby użyte do przeprowadzenia zaplanowanej produkcji to:

-Technika wytwarzania – zbiór metod i sposobów wytwarzania wraz z opisem dobranych do tego celu maszyn i urządzeń oraz narzędzi i zaleceń do użytkowania przy realizacji procesu produkcyjnego.

-Technologia wytwarzania – zbiór obiektywnie istniejących możliwości przekształcania surowców, materiałów,czy wiedzy ludzkiej w wyroby, usługi, które mogą być przedmiotem wymiany między organizacjami.

 Określa on jakimi technikami wytwarzania przedsiębiorstwo może dysponować przy organizowaniu swojej funkcji produkcyjnej.

-Operacja technologiczna – podstawowa część procesu technologicznego wykonywana na jednym stanowisku roboczym w sposób ciągły, tzn. bez przerwy na wykonanie innych operacji.

-Proces technologiczny jest częścią procesu produkcyjnego, polegającą na zmianie kształtów,wymiarów, własności, stanu powierzchni materiałów wyjściowych i jest to wtedy proces technologicznej obróbki,albo też jest to część procesu produkcyjnego polegająca na łączeniu wyrobów stopnia niższego i wyższegoi jest to proces technologiczny montażu. Częścią składową procesu technologicznego jest operacja technologiczna.

    Oto metoda ustalenia typu produkcji:

  1. Średni wskaźnik liczby detalooperacji (liczby przezbrojeń) przypadających na stanowisko robocze

gdzie:

- liczba (suma) wykonywanych detalooperacji w analizowanej komórce produkcyjnej

- liczba stanowisk roboczych analizowanej komórki produkcyjnej

jeżeli:

k=1 to występuje masowy typ organizacji produkcji

1<k 10 to występuje wielkoseryjny

10<k 20 średnioseryjny

20<k 30 małoseryjny

30<k jednostkowy

  1. wskaźnik obciążenia stanowiska roboczego jedną detalooperacją

gdzie:

- wskaźnik obciążenia j-tego stanowiska roboczego i-tą operacją

- zadanie godzinowe dla i-tego detalu [szt./godz.]

- możliwość godzinowa i-tej operacji [szt./godz.]

- program produkcyjny i-tego detalu [szt./rok]

- fundusz czasu pracy j-tego stanowiska roboczego [godz./rok]

-normowany czas wykonania operacji „j” na wyrobie „i”

- współczynnik wykonania normy operacji „j” korygujący czas jednostkowy do warunków rzeczywistych

jeżeli:

=1 to mamy masowy typ organizacji

=0,5-0,2 wielkoseryjny

=0,2-0,05 średnioseryjny

=0,05-0,03 małoseryjny

=0,02 jednostkowy

 

  Forma organizacji produkcji – wyraża sposób powiązania stanowisk roboczych operacjami technologicznymi w procesie produkcyjnym określonych wyrobów

    Cechy:

      • brak ścisłego, systematycznego powiązania stanowisk roboczych procesem produkcyjnym

      • (harmonogramem), wykonujących kolejne operacje
      • brak powtarzalności produkcji w komórce produkcyjnej, co powoduje dużą częstotliwość przezbrojeń stanowisk pracy

      • niski stopień oprzyrządowania

      • przypadkowy przebieg operacji technologicznych na stanowiskach

      • wyroby produkowane są okresowo w zmiennych programach, co uniemożliwia opracowanie harmonogramów

      • stanowiska robocze wykonują różne, przypadkowo przydzielone operacje

      • zleceniowy system planowania produkcji

      • bieżące dysponowanie obciążeniami stanowisk roboczych

      • duże i zmienne zapasy produkcji w toku

      • przewaga technologicznej struktury produkcji

 rytmiczne (potokowe, powtarzalne) = potok asychnroniczny, potok synchroniczny, potok z przymusowym taktem, potok zautomatyzowany.

    Cechy:

    • ścisłe powiązanie stanowisk roboczych operacjami technologicznymi

    • ścisły przydział detalooperacji do poszczególnych stanowisk roboczych

    • powtarzalność produkcji takich samych wyrobów

    • możliwość opracowania harmonogramów przebiegu produkcji powtarzalnej

    • wysoki stopień oprzyrządowania

    • produkcja przebiega w komórkach produkcyjnych przedmiotowo zamkniętych

    • nieznaczne zapasy miedzyoperacyjne

    Istotnymi czynnikami jakie mają wpływ na charakterystykę typów produkcji są również:

-forma i standardy

-cykl produkcyjny

-struktura i normy jakościowe

-przebieg procesów produkcyjnych

-najkrótszy okres technologiczny

-największa liczba operacji transportowych

-przestoje i zasady

-szeregowo – równoległy przebieg partii detali

-okres technologiczny wypośrodkowany

-zwiększona liczba operacji transportowych

-wysoki stopień wykorzystania stanowisk

-zachowanie ciągłości produkcji

-warunki

-weryfikacja produkcji i specjalizacja 9

     Metodycznie planowanie układające typy produkcji dzieli się na:

-planowanie wewnątrzkomórkowe

-planowanie międzykomórkowe

    Opracowanie planowania operatywnego produkcji sprowadza się do wykonania szeregu zestawień pozwalających bilansować zadania planowe z możliwościami produkcji dlatego stanowi o miejscu charakterystycznych produktównp.: programy użytkowe wysokiej jakości lub programy graficzne średniej jakości.

    Sposoby są określone także przez system. Stosuje się manufaktury oraz just-in- time , także MRP II. Metoda just-in time dokładnie na czas ma na celu zwiększenie efektywności i elastyczności wytwarzania przezmaksymalne zmiejszenie poziomu zapasó. Kanban to natomiast k kompleksowy system organizacji produkcjiw przedsiębiorstwie wciela w plan zasady ogólnej teori systemów w produkcję.

  Informację przekazują wiadomości dotyczące określonego typu:

-nazwa i rodzaj

-wielkość

-numer

-data

-miejsce

    Dzięki charakterystyce wyróżniamy więcej możliwości porównywaniu poszczególnych przedmiotów z przedmiotem grupowaniu i uporządkowaniu tychże przedmiotów według ustalonych typów. Następuje systematyzacja zbiorów przedmiotów lub zjawisk należących do zakresu odpowiedniej nauki i zapis szeregujący rozpatrywany zbiór przedmiotów oraz usystematyzowanie i sprecyzowanie aparatury pojęciowej w danym zakresie.

Przykładowa charakterystyka typów lasów.

 

źródło: http://www.google.com/imgres

18b16e15bad76b59a241f5b1ed39add5.jpg

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Charakterystyka sposobów produkcji.

 

52cd9b2ce248f5a4aca6aec488abc400.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: http://www.google.com/imgres



    Referat  charakteryzuje się okresleniem typów produkcji  i koncentruje się na sposobach organizacji produkcji, uwzględniając charakterystykę typów produkcji i metodę zaplanowania. Odpowiednio przygotowane i określone typy pozwalają na osiąganie sukcesywnych wyników finansowych przy udziale wspaniałego Internetu oraz systemu informacyjnego dokonuje się logiczna ewidencja i charakterystyka w procesach produkcyjnych.

     Z mojego punktu poznania uważam, że charakterystyka ulega rozwojowi ze względu na jakość, którą stopniowo ulepsza się i ustala metody dotyczące określenia produkcji.

    Pełnowartościowa charakterystyka określa typowe cechy danego produktu i informuje o rodzajach.

    Produkcja programów i rodzaj usług jest standardowo zależna od :

-typu koncepcji jaki panuje w organizacji

-typu funkcjonowania organizacji w banku

-typu ułożenia ról dla pracowników organizacji

-typu kreatywności organizacji

     Dobry typ organizacji posiada specyfikację kosztowo – rzeczową, identyfikację rodzajową i klasyfikację produkcyjnąco pozwala na sprawne zarządzanie według dokładnie określonych ustaleń produkcją istotnych dla Banku P.K.O B.P programów. Typy dokonują rozróżnienia według szczegółowych cech produkowanych usług i pozwalają wytypować najlepszy wariant transakcji wspieranych przez organizacje informatyczną.

    Ze względu na różnorodność produkowanych wyrobów, w danym przedsiębiorstwie mogą występować różne typy, formy

i odmiany organizacji produkcji.

   W przypadku różnorodnej produkcji, o organizacji produkcji wnioskujemy na podstawie charakteru przeważającej liczby komórek produkcyjnych w przedsiębiorstwie. O organizacji produkcji wnioskujemy na podstawie typu, formy i odmiany organizacji produkcji.

         Typ organizacji produkcji – stopień specjalizacji stanowisk roboczych. Specjalizacja stanowisk roboczych wyraża się liczbą detalooperacji przypadających na stanowisko robocze, ewentualnie stopniem obciążenia stanowiska roboczego jedną detalooperacją.

      Przykładowo ze zbioru dokumentów wybrane mogą być rozwijalne serwisy informacji i różne przedziały czasu przeznaczonego na wytwarzanie programów, a także budżet dla organizacji. Właściwością, która umożliwia selekcjonowanie jest  analiza efektów produkcji przy udziale organizacji, która staje przed dokonaniem decyzji wyboru  wynikającego z zapytania : Który system zostanie wdrożony i jaka linia produkcji zostanie uruchomiona dla najlepszego i zyskownego funkcjonowania ? Własności typowe dla danych czynników programu wpływają na właściwą decyzję i dają najbardziej celną odpowiedź dotycząca zarządzania produkcją   i usługami przy udziale organizacji.

    Charakterystyka przez szeroki wachlarz doboru typów wywiera wpływna wybór i kierunek przyjętej strategi ekonomicznej produkcji oraz ulepsza obrazowanie możliwości organizacji.

    Dobieranie typów wpływa na stopniowy rozwój sprzedaży wyprodukowanych usług i na pożyteczne zależności zachodzące wewnątrz organizacji. Przeprowadzana charakterystyka produkcji ukazuje mocne i słabe strony procesuwytwarzania wspartego przez organizację i wpływa na poprawę efektywności ekonomicznej Banku P.K.O .  B.P

    Przyporządkowanie i oznakowanie typowych detali w strefie produkcji oraz ustalenie adaptacyjne przez organizacje nie tylko identyfikuje rodzaj działalności i zdarzenia usługowe lecz rozwiązuje wątpliwości związanez planem produkcji wykorzystując informację w postaci określonej przez indeksy.

     Indeksy dotyczą produktów i usług oraz je charakteryzują i klasyfikują według:

-stopni

-rodzajów

-typów

    Zastosowanie indeksowania jest zaletą, która pozwala organizacji wyróżnić faktyczne osiągnięcia w zakresiejakości produkcji według typów i dokonać logicznej selekcji na podstawie użytecznych informacji zawartych i wyszukiwanych w bazach danych według klucza. Proces ten występuje w wielu bankach i marketach gdyż jest zyskowny pod względem finansowym i korzystny dla pracowników organizacji, a także wygodny dla klientów.

   Trudnością jest tylko jego utrzymanie w pełnej formie ponieważ ciągłe zmiany dostarczają nowych typów i cech charakterystycznych co niepozwala obrać jednolitej strategii. Gruntownym zastosowaniem charakterystyki typów produkcji jest roztropne zarządzanie przeprowadzonymi usługami w strefie produkcyjnej oparte na :

-wyborze (np.: odpowiednich parametrów dla usługi)

-doborze (np.: właściwych i potrzebnych elementów do produkcji)

-analizie (np.: metodą SWOT procesu ekonomicznego)

     Ważną rolę więc odgrywa w tym przypadku matematyka, informatyka, statystyka i ekonomia oraz marketing prezentujące szeroką gamę typów potrzebnych programów, usług bankowo-internetowych i produktów za pośrednictwem organizacji dla potrzeb klientów.

       Gatunkowe elementy programów trafiają do organizacji informatycznej jako kreatywny wytwór wyprodukowany i ułożony przez   programistę w celu wytypowania i analizy ora współpracy kierownika, informatyka, analityka, webmastera, a również scrumastera oraz grafika potrzebnej do wytypowania finalnej wersji produktu w tym przypadku programu bankowego.

      Indywidualna właściwa praca wykonywana w przyjętym systemie i przy współudziale  wykonywanych ról po zebraniu wcałość produkuje wysokiej jakości programy i średniego poziomu usługi banku P. K. O  B. P . Dopuszczalne jest zastosowanie gotowych  i dostępnych typów programów i narzędzi przez organizację informatyczną co jest charakterystyczne podczas dynamiki produkcji w dużej ilości i podany termin.

    Aby nadać charakter obiektowy i konstrukcyjny dla naukowego opisu ekonomiczne wyt Informatyzacja produkcji jest również nastawiona na przypisanie określonych cech typowych dla stworzonego elementu. Ważny jest wzór i model ustalony w organizacji w działalności produkcyjnej jaki składa sie naustalony system. Klasy i rodzaje oraz cechy są dokładnie indeksowane do odpowiednich baz danych spisujących produkty w tym przypadku programy warzanego produktu produktu.

   Przez zjednoczenie produktów przy udziale organizacji powstają widoczne cechy charakterystyczne dla uproszczenia i standardu oraz formatu produkcji w przystępnej i oszczędnej cenie iłatwej eksploatacji. Stosowane są całe podsystemy typologiczne w zarządzaniu bazami danych przeznaczonych dlausług i produkcji, a zawierających wartościowe dane przechowywane w bezpieczny sposób kontrolowany przez informatyczną organizacje wsparcia.

         Typy produkcji charakteryzować można za pomocą:

-opisu

-diagramów

-tabel

-wykresów

Natomiast typy produkcji charakteryzują 

-cechy produktu

-klasy produktu

-gatunek produktu

  Czynnikiem mającym największy wpływ na dobór procesu technologicznego jest ilość wytwarzanych wyrobów, wielkość produkcji.  Wielkość produkcji czyli ilość wyrobu danego asortymentu w zależności od wielkości produkcji. 

  Wyróżniamy typy:

• jednostkowa – jest to typ produkcji, charakteryzujący się niepowtarzalnością wykonywanych jednorazowo wyrobów.

• seryjna – jest to typ produkcji charakteryzujący się wytwarzaniem wyrobów seriami produkcyjnymi. Seria produkcyjna jest to liczba wyrobów jednego asortymentu w określonym czasie.

• Produkcyjna masowa – jest to typ produkcji charakteryzujący się wytwarzaniem dużej ilości wyrobów o podobnych cechach produkcyjnych w ciągu dłuższego czasu np. Łożyskach

 Wielkość produkcji ma duży wpływ na dobór procesu technologicznego, a również wielkość produkcji ma bezpośredni wpływ na koszt jednostkowy wyrobu.

    Dlatego cena produkowanych masowo wyrobów jest zdecydowanie niższa od wyrobów produkowanych seryjnie lub jednostkowo. Z przeprowadzonych obserwacji i badań po zebraniu argumentów przemawiających za dokonywaniem wynika, że sprawnie i hierarchicznie funkcjonująca organizacja dobrze uwarunkowuje mechanizmy produkcyjne wykorzystując systematycznie i z wykorzystaniem  dwóch rodzajów logik: systemowej i rozmytej oraz jednocześnie charakteryzuje typy produkcji.

       Źródła podają, że w charakterystyce typologicznej następuje przetwarzanie zjawisk skomplikowanych dotyczących oczywiście produkcji na zjawiska dostępne dla klienta za pośrednictwem działań organizacji w celach maksymalnego marketingu, bez którego żaden proces produkcyjny nie miałby szans na sukcesu rynkowy.

    Charakterystyka typów przysparza wiele kosztów dlatego organizacja, która najlepiej i najoszczędniej sprawdza się                      w zarządzaniu  produkcją i usługami wygrywa pod względem finansowym i wyróżnia się jako typ perfekcyjny.

  Na charakterystykę typów w przypadku organizacji produkcji generalnie wpływają:

-składniki

-czynniki 

 na podstawie powyższych za pomocą efektu domina przypisuje się cechy i określa obiekty.

          Uzyskuje to znaczenie w przypadku dwustronnej charakteryzacji czyli:

-nadanej przez organizację

-zauważonej przez klienta

      W podsumowaniu tych dwóch charakterystyk wynika średnia charakterystyka, która jest prawdziwa jednak organizacja zawsze lepiej nadaje więcej zalet produktom w celu sprzedaży co pozwala regulować jakość w ten sposób, że raz jest wysoka, a raz niska w celach korzystnej manipulacji marketingowej.

 

   Produktywność procesu produkcyjnego mająca wpływ na charakterystykę typów:

 

 

5aed0d400c706273b48aa4d40e778afd.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.google.pl/imgres?q=charakterystyka+typ%C3%B3w+produkcji+program%C3%B3w+bankowych&um=1&hl=pl&tbm=isch&tbnid=Y5Sss1gzXm_IeM:&imgrefurl=http://allegro.pl/program-personel-madar-oem-kadry-i-place-i1949808481.html&docid=JOn-0Q8Ym41PrM&imgurl=http://madar.com.pl/gify/lplac.png&w=640&h=446&ei=DWrvTv7WGseA-wbKv92cAg&zoom=1&iact=hc&vpx=253&vpy=351&dur=2226&hovh=187&hovw=269&tx=183&ty=82&sig=101785564863196971396&page=1&tbnh=110&tbnw=158&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:6,s:0&biw=1024&bih=657

 

 

 

  Bieżący wpływ na produkcję ma  giełdowa tendecja aproksymacji :

Tendencje aproksymacji

example mind map for special  small production infotrade

  (powyżej w kaskadowym nawiązaniu precyzyjnym przykładowa mind map)

   źródło :  grafika z sieci komputerowej Internet.

 

  Schemat przykładowej organizacji: 

 

f57d7af2b05090afcaed279b6fccee6a.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Charakterystyczne blankiety przelewów:

87f0bd5b6b412d669edd92960b42e635.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.google.pl/imgres?q=charakterystyka+typ%C3%B3w+produkcji+program%C3%B3w+bankowych&um=1&hl=pl&tbm=isch&tbnid=Tu6bh6Y6CRl7SM:&imgrefurl=http://www.reset2.pl/oferta/standard/r2przelew&docid=ETwpxJ8RZLLCWM&imgurl=http://www.reset2.pl/img/original/233.png&w=800&h=723&ei=DWrvTv7WGseA-wbKv92cAg&zoom=1&iact=hc&vpx=97&vpy=196&dur=795&hovh=213&hovw=236&tx=163&ty=82&sig=101785564863196971396&page=1&tbnh=135&tbnw=149&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:0,s:0&biw=1024&bih=657

 

 Przykładowa zastosowana strategia charakterystyki typu produkcji:

b1ae62ed3cad19ca0e8295c5379a7170.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.google.pl/imgres?q=charakterystyka+typ%C3%B3w+produkcji&um=1&hl=pl&sa=N&tbm=isch&tbnid=cxcPYh1jk2vzfM:&imgrefurl=http://aneksy.pwn.pl/zarzadzanie/%3

 

                                                                       Zakończenie.

 

    W zaprezentowanym referacie ujęto generalne spojrzenie na charakterystykę typów produkcji z uwzględnieniem różnych elementów składających się na całość, która funkcjonuje przy udziale organizacji. Ta charakterystyczna całość okazuje się przydatna w zarządzaniu produkcja i usługami, a także w dokonywaniu transakcji potrzebnych doprzeprowadzenia biznesu. Odpowiednio określone i przygotowane typy pozwalają na osiąganie sukcesywnych wyników finansowych z udziałem Internetu i systemu informacyjnego równocześnie dokonując ciekawej i logicznej ewidencjii w bazach danych.

     Z mojego punktu poznania uważam, że charakterystyka była obecna już od czasów manufaktur i w oparciuo strukturę szkieletową rozwijała się i dotąd ulega rozwojowi z akcentami wynalezionych metod, systemów i teorii dotyczących produkcji. Przykładem mogą być karty Tarota od których wywodzi się pełnowartościowa charakterystyka typów,a dziś wystarczy przeczytać dowolną gazetkę reklamową np.: Media Expert gdzie znajdziemy typowe cechy danego produktu lub prospekty Banku P.K.O B.P z informacjami o typach usług i kredytów.

 

    Opracował i przygotował :  Magister inżynier Ireneusz Łukasz Dzitkowski

  

   Na podstawie następujących źródeł : 

- Mgr inż. Ireneusz Łukasz Dzitkowski - opracowanie własne-większość obszernych fragmentów referatu

-”ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ” - Szanowny Pan Doktor Inżynier Jerzy Baruk- małe fragmenty  referatu

-źródła z Internetu: grafika o charakterystyce typów produkcji

-Pietraszewski - „Zarys Wiedzy o Gospodarce”

-PC Format 2009/ 10 -Dział software

-Multimedia : Kanał telewizyjny TV Biznes, Discovery Science, Radio Koszalin