JustPaste.it

Żyj Bez Barier - rozwiązania służące do niwelacji barier

W sytuacji kiedy wchodzenie po schodach staje się problemem warto rozważyć możliwości likwidacji bariery architektonicznej poprzez instalację jakiegoś rodzaju windy schodowej.

W sytuacji kiedy wchodzenie po schodach staje się problemem warto rozważyć możliwości likwidacji bariery architektonicznej poprzez instalację jakiegoś rodzaju windy schodowej.

 

Używane krzesełko schodowe - winda domowa

Podczas budowy domu zapominamy, że powinien on służyć nam wiele lat, a nie jedynie w momencie, kiedy jesteśmy młodzi i silni. Po latach, kiedy dotkną nas schorzenia, a stawy i mięśnie odmówią posłuszeństwa może się zdarzyć, że fantazyjnie zbudowane schody staną się barierą przekraczającą nasze siły i możliwości.

Dlatego nim starość da nam się we znaki trzeba pomyśleć o pewnych udogodnieniach.

Spora część domów to budynki wielopiętrowe, a to oznacza, że aby poruszać się swobodnie w całym domu trzeba pokonywać schody. Przeszkody architektoniczne w budynku występujące jako różne progi, wąskie przejścia lub schody mogą być przeszkodą nie do pokonania dla osób w podeszłym wieku, poruszających się na wózku lub o lasce.
Jeszcze nie tak dawno na polskim rynku nie było zbyt wielkiego wyboru wind domowych dla osób starszych lub  niepełnosprawnych w cenie przystępnej dla każdego potrzebującego. Obecnie ta sytuacja się zmienia i nasz rodzimy rynek oferuje szeroki wybór wind domowych przeznaczonych do niwelowania barier architektonicznych w domu, pracy oraz w miejscach publicznych. Bariery te można dzisiaj niwelować bez konieczności dużej przebudowy domu. Wystarczy zainstalować któreś z urządzeń, pozwalające nam dostać się na wyższe piętro bez potrzeby chodzenia po schodach. Rozwiązaniem tego rodzaju sytuacji są różne windy schodowe, z których najprostsze, a jednocześnie najtańsze są krzesła schodowe.

Krzesło przyschodowe jest świetnym rozwiązaniem  dla osób starszych oraz mających problem z poruszaniem się mieszkających w domach jednorodzinnych.  Co prawda ciągle na polskim rynku jest to dosyć nowy produkt, ale zarówno architekci jak i projektanci zaczynają już wykorzystywać je w swoich pracach. Także urzędy przyznające dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych pomału zapoznają się z samobieżnym krzesłem dźwigowym.

Krzesełka schodowe można montować na schodach prostych lub zakręconych, umiejscowionych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Instalacja krzesła jest bardzo prosta i polega na zamontowaniu do stopni schodów szyny, po której porusza się krzesełko. Takie urządzenie może być instalowane do schodów o różnym kącie nachylenia. Proces instalacji nie wymaga żadnych prac budowlanych oraz nie uszkadza konstrukcji schodów.

Krzesełka schodowe są  świetnym rozwiązaniem, szczególnie przy likwidacji bariery w domu. Pozwalają one na przewiezienie osoby mającej problem z poruszaniem się po schodach.  Ze względu na to, iż jego siedzisko jest składane, do zamontowania nie potrzeba szerokich schodów, a ponadto nie przeszkadza ono w ich normalnym użytkowaniu. Podczas jazdy siedzisko jest zablokowane w jednym położeniu, podnóżek i pasy bezpieczeństwa podnoszą komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Sterowanie krzesełkiem może się odbywać albo pilotem, albo za pomocą przełącznika (joysticka), który umożliwia sterowanie krzesełkiem nawet osobom z niewielkimi dysfunkcjami ruchu rąk. Maksymalne obciążenie krzesła to około 130 kg. Urządzenie jest zasilane z baterii prądu stałego (akumulatora), dzięki czemu można je podłączyć do normalnego gniazdka 230V/~50Hz.  

Krzesła schodowe posiadają funkcje łagodnego startu i zatrzymania się oraz są zaopatrzone w zestaw czujników, które wykrywają przeszkody mogące znaleźć na schodach.

Na naszym rynku można znaleźć zarówno nowe jak i używane krzesła schodowe, których producentami są z reguły firmy zachodnioeuropejskie.

Platformy schodowe
Innym typem urządzenia, które ułatwia pokonywanie schodów jest platforma przyschodowa do transportu osób niepełnosprawnych. Ten typ urządzenia jest skierowany do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.
Platforma jest szczególnie często montowana w budynkach użyteczności publicznej, które muszą spełniać warunki określone w przepisach prawnych na temat przystosowania takich budynków dla osób niepełnosprawnych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować platformę schodową w domu jednorodzinnym czy też firmie.
Platformy schodowe posiadają o wiele większy udźwig niż krzesła schodowe, który z reguły wynosi około 230 – 300 kg. Sterowanie nimi odbywa się przy pomocy panelu sterowania lub zdalnie za pomocą pilota.
Zabezpieczeniem dla osoby na wózku są opuszczane na czas jazdy specjalne barierki. Opcją dodatkową do platformy może być rozkładane siedzisko, które umożliwia używanie platformy także przez osoby, które nie poruszają się na wózku. Dodatkowe parametry takie jak rodzaj napędu, czy maksymalny kąt nachylenia toru jazdy zależą od warunków technicznych pomieszczenia oraz od konkretnego modelu jaki chcemy zamontować.
Standardowo platformy posiadają tzw. najazd boczny po specjalnych rampach, które po złożeniu stanowią kolejne zabezpieczenie dla użytkownika. Możliwe jest zrobienie najazdu od frontu platformy (jest to stosowane wówczas, kiedy przed schodami nie ma wystarczającej ilości miejsca) podobnie jak zrobienie platformy o dowolnych wymiarach.



Podnośniki pionowe o małej i dużej wysokości podnoszenia
Gdy osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim ma do pokonania więcej kondygnacji lub musi się poruszać z osobą towarzyszącą warto zastanowić się nad instalacją windy, czyli podnośnika pionowego.  Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, lecz wymaga największych nakładów finansowych jak i możliwości adaptacji. Dodatkowo należy pamiętać, że montaż takiego urządzenie jest ściśle określony przepisami prawa budowlanego. Dodatkowym wymogiem jest aby powyższe urządzenia (przede wszystkim te używane w budynkach użyteczności publicznej) zasilane były z oddzielnej linii zasilającej, a także posiadały odpowiednie zabezpieczenie na wypadek braku energii elektrycznej.  

Podnośniki pionowe mogą być montowane na tzw. konstrukcji samonośnej lub w specjalnie zbudowanym szybie. Udźwig tego typu platform jest z reguły znacznie większy niż wcześniej opisanych urządzeń i wynosi około 400-500 kg, a wysokość podnoszenia może sięgać nawet kilkunastu metrów. Podnośniki pionowe muszą często posiadać podszybie oraz nadszybie. Mogą być również montowane wewnątrz budynków jak i na zewnątrz.

Schodołazy
W przypadku problemu z miejscem do zamontowania krzesła lub platformy, lub gdy osoba niepełnosprawna będzie sporadycznie korzystała z pomieszczeń niedostępnych dla niej, idealnym rozwiązaniem staje się schodołaz.
Jest to urządzenie, które nie musi być na stałe zamontowane do schodów i może być używane, tylko wówczas kiedy jest to niezbędne. Schodołaz jest bardzo prosty w obsłudze, a przy tym bezpieczny oraz wygodny. Posiada on swój własny napęd, jednak do jego obsługi konieczna jest pomoc innej osoby.