Login lub e-mail Hasło   

ACTA a światowa żywność

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://layo.pl/index.php/19-globalne-zag(...)zywnosc
Czy wprowadzenie w ACTA nieistniejących do tej pory zapisów o ochronie dóbr podobnych do oryginalnych, czy opatentowanych może coś zmienić w światowej żywności?
Wyświetlenia: 29.276 Zamieszczono 26/01/2012

W kontrolowanych przez koncerny mediach kłamliwie wmawia się mieszkańcom naszego kraju, że ACTA to jedynie walka z piractwem w Internecie. Dlatego wielu ludzi nie związanych z Internetem uważa, że całe zamieszanie to jakaś pomyłka. Myślą sobie jedynie, że „banda złodziei chce chronić swoje prawo do złodziejstwa”. Jednakże, Acta jest dokumentem mówiącym o wszystkich występujących przypadkach łamania praw autorskich w całej światowej gospodarce. Nikt nie wychodziłby na ulice, gdyby chodziło jedynie o ochronę praw autorskich. W ACTA jest mowa o ochronie praw autorskich i dóbr, towarów i znaków podobnych. Podobnych, to nie znaczy identycznych, ukradzionych, lub skopiowanych.

Cały Internet huczy już o upadku leków zastępczych, które są w składzie, nazwie i opakowaniu podobne do leków oryginalnych. W podobnym duchu ACTA będzie prawdopodobnie wpływało na światowy dostęp do nasion, a co za tym idzie do żywności. Budzi się we mnie uzasadniona obawa, że porozumienie to znacznie ułatwi wprowadzenie w życie monopolu żywnościowego największych na świecie producentów nasion, dodatków do żywności, suplementów diety itp. Chodzi tu o firmy Monsanto i Bayer, które już od kilku lat nie kryją się ze swoimi dążeniami do przejęcia władzy nad globalną żywnością.

Co się działo przed ACTA?

Nie będę się dokładne zagłębiać tutaj w historie tych firm, ponieważ ta wiedza jest dostępna (jeszcze) w Internecie. Wszystko na YOUTUBE – Filmy „Życie wymyka się spod kontroli” „Świat wg Monsanto” Wykład dr Ratha o kartelach farmaceutycznych, i „Food INC” dostępny na YOUTUBE pod polskim tutułem „ Korporacje a żywność”. W skrócie ujmę to tak. Firmy te do tej pory zbierały patenty na najbardziej popularne na ziemi nasiona. Patent powstawał w wyniku nieznacznej modyfikacji genetycznej nasion stworzonych przez naturę. Wprowadzano małą zmianę genetyczną do soi, ryżu, kukurydzy i ją patentowano ją jako nowy produkt spożywczy. W ten sam sposób opatentowano już i trzodę chlewną. Jak podają genetycy świnia firmy Monsanto w 99% genetycznie pokrywa się ze wszystkimi świniami świata. Kiedy już w 2008 albo 2009 oglądałam film o patentowaniu świń byłam przerażona, ponieważ już wtedy mówiono, że 70% świń na całym świecie posiada to samo DNA co świnia firmy Monsanto. Ze strachem w oczach rolnicy z całego świata mówili o ogromnym zagrożeniu nieuprawnionego przejęcia ich wieloletnich hodowli. Po zdobyciu patentu firma Monsanto automatycznie staje się właścicielem 70% wszystkich świń na świecie. Ten sam współczynnik podobieństwa dotyczy wszystkich opatentowanych przez nich roślin.

Ale im nie chodzi o jakiś tam procent. Chcą zgarnąć wszystko.

Jak chronią swoje patenty?

W tej chwili tylko przez sądy. Ścigają każdego rolnika u którego wykryto choćby jedno ich ziarno. Ścigają mając świadomość, że ziarna się rozsiewają bez wiedzy rolnika. Wystarczy jedno pole obsiane kukurydzą Monsanto, a wszystkie pola kukurydzy wokół będą w jakimś tam stopniu zainfekowane kukurydzą Monsanto. Nie mają w tym litości. Powoli wykańczają wszystkich rolników, którzy chcą uprawiać bez współpracy z Monsanto. Zniszczyli (i niszczą nadal) wolnych rolników w Kanadzie, USA. Niszczą różnorodność Meksykańskiej kukurydzy, uprawy ryżu i bawełny w Indiach. Tylko to się dzieje powoli. Jak dla nich zbyt powoli.

Dlatego potrzebują ACTA z zapisem o produktach podobnych. Mając patent na świnię, kukurydzę, soję, ryż i wiele innych będą mogli zniszczyć bez sądu wszystkich za nielegalne produkowanie produktów podobnych do ich już opatentowanych. W tym tkwi szkopuł. W PODOBIEŃSTWIE zapisanym w ACTA. Wszystkie rośliny genetycznie są zbliżone, lub identyczne z opatentowanymi roślinami przez firmę Monsanto i Bayer. Wszystkie. Po wprowadzeniu ACTA w każdym Państwie, które podpisało ten dokument te dwie firmy będą mogły bez sądów wywołać wojnę z każdym rolnikiem, każdym producentem nasion, z każdym hodowcą trzody chlewnej. I to tylko dlatego, że produkt firmy Monsanto i Bayer chroniony prawem ACTA będzie podobny do wszystkiego co stworzyła natura. Nie będzie już genetycznie modyfikowanej kukurydzy firmy Monsanto i wielu odmian kukurydzy uprawianej od tysięcy lat. Każde ziarno kukurydzy z całego świata stanie się produktem podobnym lub identycznym z opatentowaną odmianą. 

Możemy sobie tylko wyobrazić jakich konsekwencji możemy się spodziewać, gdy te firmy rozpętają wojnę ze światową żywnością. Najedzone będą chodziły tylko te Państwa, które wymuszą na swoich obywatelach płacenie wysokich koncesji tym firmom. Po ACTA żaden sąd ich nie powstrzyma.

Mam nadzieję, że się mylę i że nigdy do tego nie dojdzie. Zapewnienia Rządu starają się nas za wszelką cenę uspokoić, że ACTA dotyczy jedynie piractwa w necie i że żadna inna część gospodarki nie ucierpi. Ale czy można im wierzyć? Czy można im wierzyć po tym wszystkim co już "Dla Nas zrobili" - Ustawy wprowadzające kilka tysięcy nowych chemicznych dodatków do żywności, ustawa zabijająca sklepy zioło lecznicze, działania na rzecz promowania tylko dużych dostawców żywności, ulgi podatkowe, prawne dla wielkich zagranicznych koncernów wchodzących na polski rynek, brak wsparcia dla małych przedsiębiorstw, małych rolników, kolejne zakazy sprzedaży kolejnych produktów spożywczych przez prywatne osoby, niejasne przepisy dotyczące przechowywania nasion. Czy to wszystko co dla nas zrobili do tej pory może nas napawać nadzieją? Czytając cały ten dokument … wiele złego będzie możliwe.

PS> Popełniłam błąd. Patent na świnie to bajka firmy Monsanto nie Bayer. Dlatego dokonałam zmiany w treści dot. patentu na świnie. Zamieniłam nazwę firm posiadających ten patent.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 803
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1357
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1097
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1119
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 629
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1229
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1257
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 657
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1062
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1356
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 356
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 836
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 732
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Elba,  26/01/2012

Niestety nasi politycy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności karnej za marnotrawienie budżetowych pieniędzy, oraz wprowadzanie różnego rodzaju szkodliwych ustaw, czy podnoszenia podatków! Jedyne, co nam ma wystarczyć jako ewentualne zadośćuczynienie, jest to, że może następnym razem nie zostaną wybrani...Śmiech na sali!
Druga uwaga, że to nie Polska podpisała ACTA, tylko jakaś osoba - nazwis ...  wyświetl więcej

  gawka,  30/07/2012

Osobą odpowiedzialną za ACTA w Polsce jest minister Zdrojewski.

Arogancja twórców tego dokumentu jest przerażająca.

A może to tylko Ty i ja i reszta świata ma myśleć, że to "ignorancja"...?

  gawka,  30/07/2012

Pytasz o nazwisko? Zdrojewski, który to forsował do samego końca. Temu panu trzeba podziękować na zwsze

  erin,  26/01/2012

Może Majowie mieli rację, co do końca pewnej epoki? Wszystko dąży do punktu zero, w którym nie będzie możliwości odwrotu.

może super korporacje sterujące naszym światem chcą żebyś zajął myśli kalendarzem majów, końcem świata w 2012 i świńska grypą

Absolutnie jest niezbędne zdanie sobie sprawy z tego wszystkiego. Bo naprawdę właśnie o to chodzi. Wcale nie o ten "przemysł rozrywkowy".

Musimy to wbić sobie do głów bardzo dużymi literami.

Absolutnie jest niezbędne by szukać informacji o świecie w domenach .com, nie tylko w polskim internecie i tv.

Oby nigdy do tego nie doszło... Jeżeli nie dadzą rady inaczej, to głodem nas złamią.

  kolecja  (www),  28/01/2012

NIe rozpatrywałam ACTA pod tym kątem, ale coś w tym jest. Jeśli to się spełni to będzie dramat. Zagrywki Monsanto nie wszyscy znają, ale mają swoje sposoby na wykończenie rolników i być może dzięki ACTA zrobią to w białych rękawiczkach.

Odkąd interesuje się tym tematem, dotarłem do informacji że firma monsanto być może jest członkiem grupy bidelberg... No tak., po coraz bezczelniejszych truciznach wsadzanych dosłownie wszędzie (najgorszy moim zdaniem jest woda pitna z fluorem) to po prostu widać że ich celem jest depopulacja ludzkiego gautunku (niektórzy snują że o 80%). To stąd smugi chemiczne, odpady radioaktywne i żywe szczepionki.... po prostu masowa SAMOZAGŁADA

Bardzo ciekawy artykuł - dziękuję. Mówiąc szczerze miałem podobne przeczucia ale jakoś nie umiałem ich wyartykułować, dlatego tym bardziej jestem Tobie wdzięczny za ten artyukuł. Mam również wrażenie, że ACTA stanie się pewnego rodzaju (używając nazewnictwa hakerskiego) „Back Door – tylnymi drzwiami” do opanowania również rynku żywności co za tym idzie przejęcia i uzyskanie pełnego wpływu również ...  wyświetl więcej

1) Jesteś zwolennikiem czy przeciwnikiem dopuszczenia do polskiego rynku żywności modyfikowanej genetycznie (GMO)?
2) Proszę o jakiekolwiek KONKRETY.
Napisałeś: "Ścigają każdego rolnika u którego wykryto choćby jedno ich ziarno."
Proszę o 2-3 przykłady takich procesów sądowych.
W przeciwnym razie mogę uznać, że to sobie na poczekaniu wymyśliłeś.

  Layo  (www),  29/01/2012

Po pierwsze nie "...eś" tylko "...aś". Po drugie podałam chyba 4 tytuły, które dużo mówią o sposobach działania tych firm, z przykładami, nazwiskami, przepisami na których ich działalność się opiera. Ale jeśli Ci mało, a znasz angielski - ponad 100 spraw wytoczonych przez Monsanto za nieświadome posiadanie ich nasion (dotyczy tylko USA).
...  wyświetl więcej

  Layo  (www),  29/01/2012

Odpowiedziałam Ci na 2 pytanie - masz 4 filmy i raport nie z jednym czy dwoma przykładami ale z całą stertą najróżniejszych spraw. W artykule już napisałam, że nie będę się zagłębiać w dokładną historię działalności tych firm w tym artykule, bo jest tego mnóstwo w necie. Marnujesz czas na pisanie komentarzy na eiobe, a wystarczy poczytać raport, który Ci podałam, albo obejrzeć któryś film. Tam mas ...  wyświetl więcej

  Layo  (www),  29/01/2012

Czy Ty w ogóle wiesz o co Ci chodzi?

Człowieku o co tobie chodzi - przecież jak tak dalej pójdzie to faktycznie będą ścigać ale zamiast tych którzy kupują opatentowane ziarno od koncernów, ścigani będą Ci którzy wbrew koncernom będą starali się uprawiać ziarna nie opatentowane - byś między innymi i Ty miał co jeść. A temat ACTA jest dużo szerszy niż Ci się zdaje. Chcesz to poczytaj sobie o kolejnym, innym aspekcie tego porozumienia: ...  wyświetl więcej

  SKOLMAN_MWS  (www),  30/01/2012

Rolnik kontra Monsanto
http://srodowisko.ekologia.pl/(...)82.html

Człowiek, który wygrał z Monsanto, ostrzega przed GMO
"Monsanto zażądał od rolnika całego plonu, który ich zdaniem zawierając opatentowany gen – należało do nich. Percy 7 lat walczył w sądzie, który ostatecznie przyznał, że za

...  wyświetl więcej

  SKOLMAN_MWS  (www),  30/01/2012

"Rośliny GMO nie krzyżują się z odmianami tradycyjnymi"
Od dawna osoby przeciwne uprawom GMO ostrzegały przed możliwością wydostania się GMO poza wyznaczone obszary oraz przed krzyżowaniem się gatunków GMO z podobnymi gatunkami tradycyjnymi. Osoby takie były wyśmiewane przez naukowców twierdzących, że rośliny GMO nie krzyżują się z odmianami tradycyjnymi.

Argument ten od 2010 roku p

...  wyświetl więcej

  Layo  (www),  30/01/2012

"jak tak dalej pójdzie to faktycznie będą ścigać" np. za uprawę zwykłej pszenicy a nie pszenicy GMO."
Kłania się koledze nieumiejętność czytania ze zrozumieniem. Nigdzie tego nie napisałam ani nie zasugerowałam. Napisałam, że po wprowadzeniu ACTA (i możliwe, że wprowadzeniu kilku jeszcze małych zapisów na które nie będziemy mieli wpływu) odmiany naturalne staną się własnością firm, które w ...  wyświetl więcej

Jako autorka artykułu masz nade mną tę przewagę, że możesz edytować i zmieniać jego treść.
I tak właśnie zrobiłaś. Usunęłaś słowa ""jak tak dalej pójdzie to faktycznie będą ścigać (...)", a teraz bezczelnie twierdzisz, że ich nie napisałaś.
Nie chce mi się z tobą gadać...

@ SKOLMAN_MWS: Nie wiem dlaczego chcesz mnie przekonywać, że GMO rodzi szereg zagrożeń - ja to wiem i zgadzam się z tymi argumentami.
Spróbuj raczej przekonać autorkę artykułu, że ściganie rolnika za bezprawne uprawy GMO, to nie to samo, co ograniczanie wolności obywatelskich.

  Layo  (www),  30/01/2012

A może coś Ci się przewidziało. Ani razu nie zmieniałam treści artykułu. Jeśli zmieniam coś w treści to informuję o tym czytelników notką pod artykułem. Tak zrobiłam 2 lata temu - patrz "Cechy świadomości" i jeśli zdarzy mi się zmiana treści pod jakimkolwiek artykułem, kiedykolwiek to zachowam się tak samo jak w powyższym przykładzie. Jeśli mi nie wierzysz to poszukaj sobie po necie - bo mój artyk ...  wyświetl więcej

  belfegor,  30/01/2012

Przepraszam - przypisałem Ci słowa wypowiedziane przez kogoś innego - to uboczny efekt wielowątkowej dyskusji pod artykułem i wielu linków.
Mój błąd - jeszcze raz przepraszam za bezpodstawne oskarżenie o zmianę tekstu.
Nie zmienia to mojej oceny całego artykułu pełnego nieudokumentowanych zarzutów i bazującego na straszeniu czytelników "końcem świata".

  Layo  (www),  30/01/2012

Jak zauważyłeś oparłam swój artykuł na wielu innych treściach do których mamy dostęp dzięki internetowi. Owszem wszystkie te filmy i później wiedza zawarta w odnośnikach podanych przeze mnie i przez innych może być traktowana jako zbyt słabo udokumentowany science fiction. Ale w to co wierzymy lub nie jest naszym wyborem. Nie widziałam sensu powielania treści tych filmów i dokumentów. Zrobiła by s ...  wyświetl więcej

  CJ Warlock  (www),  29/01/2012

Użytkowniku belfegor, autorka odpowiedziała Ci wystarczająco prosto i jasno, stwierdzam to po dokładnym przeczytaniu artykułu i komentarzy, więc nie trolluj. Prawdę mówiąc od razu zdziwiło mnie Twoje rzekome nie rozumienie (lub niechęć zrozumienia) odpowiedzi i wydało się podejrzane. Szafujesz frazesami, stosujesz argumenty wycelowane w próżnię ("chodzi mi o nie wypisywanie głupot i zwykłych kłams ...  wyświetl więcej

@ CJ Warlock
Cieszę się, że ujawnił się adwokat autorki artykułu, bo może w końcu usłyszę jasną odpowiedź na jasno zadane pytanie.
Do rzeczy.
Autorka napisała "Po zdobyciu patentu firma Bayer automatycznie staje się właścicielem 70% wszystkich świń na świecie."
Przecież to jest kompletna bzdura. Autorka doszła do takiego genialnego wniosku po obejrzeniu jakiegoś filmiku ...  wyświetl więcej

  Layo  (www),  30/01/2012

"Przecież to jest kompletna bzdura. Autorka doszła do takiego genialnego wniosku po obejrzeniu jakiegoś filmiku parę lat temu." Jak sam zauważyłeś to nie jest mój wniosek, tylko genetyków którzy zajmowali się porównywaniem DNA patentowanej świni z DNA świń niemieckich rolników. Wniosek ten dotarł do mnie właśnie przez film. Więc jeśli masz jakieś opcje co do niekompetencji genetyków to napisz do n ...  wyświetl więcej

Napisałem tak: "Autorka doszła do (...) wniosku po obejrzeniu jakiegoś filmiku (...)"
Ty w odpowiedzi napisałaś: " Jak sam zauważyłeś to nie jest mój wniosek".

Ja twierdzę, że to nie Twój wniosek???
Szczęka mi opadła.
Kobieca logika dziwnymi drogami chadza...

A jakbyś tak, "belfegorze", przestał się czepiać płotu i stanął na własnych nogach? Nie ustoisz?

  belfegor,  31/01/2012

Wziąłem sobie do serca :)

  ,  13/02/2012

Świński patent Monsan- to http://www.youtube.com/watch?f(...)xDTngM#!

  nodi  (www),  30/01/2012

Cieszy mnie, że powstają takie artykuły uświadamiające ludzi, jakie zagrożenia mogą ich spotkać. Niestety rząd niespecjalnie popisał się w informowaniu społeczeństwa w sprawie ACTA. Powtarzane hasła, że ACTA to traktat wałczący z piractwem w sieci to tylko wierzchołek góry lodowej całego problemu.

  ,  30/01/2012

Od siebie polecam do pobrania i przeczytania książkę Lawrence Lessing "Wolna Kultura" - W jaki sposób wielkie media wykorzystują technologię i prawo, aby blokować kulturę i kontrolować kreatywność.
"Lawrence Lessig urodził się 3 czerwca 1961 roku. Obecenie jest profesorem prawa w Stanford Law School, jest także założycielem The Center for Internet and Society. W 2002 roku został uhonorowany ...  wyświetl więcej

  ,  07/02/2012

Polecam również bardzo dobry artykuł Rafała Wosia: "Patenty to wojna na wyniszczenie. Ich zniesienie nadałoby pęd gospodarce." http://forsal.pl/artykuly/5672(...)ce.html

  heksa6,  01/02/2012

Nie ruszał mnie ten głośny ostatnio problem ACTA...Szafowano hasłami politycznymi:cenzura, wolność, kultura... Zachowywałam spokój ale ten artykuł bardzo mnie poruszył. Pokazuje, że produkcja żywności skupi się w kilku rękach, powstaną wielkie monopole i kartele, ponieważ ACTA zniszczą małą konkurencję... To już nie będzie demokrajca tylko krwiożerczy kapitalizm, w tej najgorszej odmianie...

Zło które jest na papierze o acta

Sprawa ACTA wyszła na światło dziennie, chociaż założenie było inne. Pytanie ile ciekawych "dekretów" jest nadal podpisywanych w zacisznych gabinetach, z dala od opinii publicznej.

  hussair  (www),  21/02/2012

Krocie. Ale i to się wysypie.

Najczęściej wysypuje się dopiero, gdy już ktoś przez taki "dekret" beknął. A to niestety zbyt późno :)

  hussair  (www),  21/02/2012

Ale... kwestie "wysypnięć" z ACTA, szczepieniami dla dzieci, GMO... dowodzą, że dla wielu rzecz obnaża się na czas. :)

Nie rozumiem dlaczego nie karze się ludzi którzy zaśmiecają środowisko naturalne GMO, tylko tych którzy są organik? Przecież zawsze wymagało się od trucicieli aby zadbali o bezpieczeństwo innych.Czy ten świat już stanął na głowie, a ludziom przy władzy już się tak popierdoliło,że nie wiedzą co robią?A może to celowe działanie ludobójców w naszych czasach aby wyniszczyć 3/4 ludności Ziemi?to wszystko jest chore.Czas pokazać tym skur...nom gdzie ich miejsce!

  gawka,  30/07/2012

Bez owijania w bawełnę trzeba powtarzać nazwisko osoby, która za wszelką cenę forsowała ACTA w Polsce. To minister ZDROJEWSKI, który ani słowem nie ustosunkował się do konstruktywnej krytki skierowanej przeciw twórcom ACTA.

dobrze, że jest sporo myślących osób, to ten świat nie zginie...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska