JustPaste.it

26.01.2012 -- Acta podpisane...

26.01.2012 -- Acta podpisane a wiec co za tym idzie problem rośnie.

26.01.2012 -- Acta podpisane a wiec co za tym idzie problem rośnie.

 

Tysiące internautów wyszło wczoraj na ulice polskich miast, by protestować przeciwko podpisaniu ACTA przez polski rząd. W Sejmie część posłów apelowała, by odłożyć podpisanie umowy, a rząd próbował gasić pożar wokół niej.

Kraków, Bydgoszcz, Katowice, Białystok, Poznań, Płock, Wrocław, Olsztyn - to tylko niektóre z miast, w których manifestowało od kilkuset (Gdynia) do nawet 10 tys. osób (Kraków). Większość protestów miała pokojowy charakter. Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kielcach, gdzie w manifestacji uczestniczyło ok. 3 tys. internautów, głównie uczniów i studentów. Gdy protest zbliżał się już ku końcowi, doszło do zamieszek. Młodzi ludzie zablokowali główną ulicę miasta. Zatrzymywali samochody. Pytali kierowców, czy są za, czy przeciw ACTA. Niezależnie od odpowiedzi potrząsali autem, obrażali kierowców, którzy chcieli przejechać. Wyrywali znaki drogowe, rzucali cegłami w stronę policjantów (jeden z funkcjonariuszy został przewieziony na pogotowie). Zniszczonych zostało kilka aut. Policja zatrzymała 24 osoby, a jednej z nich postawiono już zarzut czynnej napaści na policjanta.

W Sejmie również było gorąco - najpierw sejmowa komisja ds. innowacyjności i nowoczesnych technologii przegłosowała dezyderat, wzywając premiera, by odłożył podpisanie przez Polskę umowy ACTA, czyli międzynarodowego traktatu, który ma zapobiegać m.in. handlowi podróbkami i piractwu w sieci. W komisji zasiada siedmiu posłów, a udało się apel przegłosować, bo... nie przyszło trzech posłów z Platformy Obywatelskiej.

O przyjęcie wniosku apelowali m.in. członkowie PiS. - Umowa jest lekiem na zło, ale ten lek zabije pacjenta razem z chorobą - mówił poseł Marek Suski.

 

Źródło: http://e-forum.get3.eu/showthread.php?tid=283

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - na tych samych warunkach