JustPaste.it

Świąteczny ostry dyżur.

Co roku w te najbardziej czarodziejskie ze wszystkich świąt na ostry dyżur trafia najwięcej pacjentów, również tych czworonożnych.

Co roku w te najbardziej czarodziejskie ze wszystkich świąt na ostry dyżur trafia najwięcej pacjentów, również tych czworonożnych.

 

Niestety w czasie świątecznego szaleństwa właściciele psiaków zapominają o bezpieczeństwie swoich pupili. Najgorsze, że w tym okresie nie łatwo uzyskać szybką pomoc.Większość gabinetów jest pozamykana i dotarcie do lekarza weterynarii może być trudne. Warto zatem wiedzieć, jakich niebezpieczeństw unikać, by święta nie upłynęły nam na czuwaniu przy ukochanym czworonogu w lecznicy, i jak udzielić podopiecznemu pomocy, gdy nie ma szans na fachową interwencję.

Słodka trucizna

Na początku długiej listy zatruć u psów stoi czekolada. Dla nas bezpieczna, choć mocno uzależniająca, dla czworonogów jest śmiertelną toksyną. Wszystko ze względu na zawarte w niej metyloksantyny: teobrominę,kofeinę,teofilinę - psy nie posiadają odpowiednich enzymów pozwalających na rozłożenie tych substancji do form bezpiecznych. Dawka śmiertelna teobrominy dla naszego ulubieńca to 100-200 mg na kilogram masy jego ciała.Biorąc pod uwagę, że mleczna czekolada zawiera 200 mg teobrominy/100 g, łatwo policzyć,że zjedzenie tabliczki tego przysmaku przez psa o masie 10 kg da objawy zatrucia. Co więc zrobić, gdy znajdziemy na posłaniu pupila resztki opakowania po czekoladzie? Przede wszystkim należy szybko określić, ile smakołyku udało mu się zjeść - parę kosteczek czy całą tabliczkę. Jeśli wygląda że ilość teobrominy może zbliżać się do niebezpiecznych granic, należy jak najszybciej dojechać do lekarza weterynarii. Najważniejsze są pierwsze dwie godziny po spożyciu trucizny. Jeśli nie jesteśmy w stanie dotrzeć w tym czasie do lecznicy, powinniśmy sami rozpocząć działania mające na celu zneutralizowanie substancji i podać zwierzęciu węgiel lekarski w dawce 2 g (nawet 3-4 tabletki) na kilogram masy jego ciała. Taka właśnie ilość potrzebna jest do neutralizacji toksyny, która znajduje się w przewodzie pokarmowym. Węgla lekarskiego nie da się przedawkować, dlatego jego aplikację można powtórzyć po 2-4 godzinach. Gdyby po 6-12 godzinach,pojawiły się objawy zatrucia czekoladą, czyli biegunka, wymioty, wzdęcia, nietrzymanie moczu, weterynarz będzie wiedział, co robić dalej. Zwłaszcza że przy dużym zatruciu teobrominą pojawią się symptomy niebezpieczne dla życia psa, czyli drgawki, zaburzenia pracy serca i oddychania.

 

Źródło: http://mojpies-mario.blogspot.com

Licencja: Domena publiczna