Login lub e-mail Hasło   

Wolność

Ograniczenia wolności są ceną, jaką dobrowolnie płacimy za realizację naszych pragnień.
Wyświetlenia: 3.125 Zamieszczono 31/01/2012

Natrafiłam na kilka artykułów, poświęconych rozważaniom na temat wolności. Chciałabym i ja powymądrzać się na ten temat.

Zastanawiałam się, czy na pewno wszyscy tak samo interpretujemy sobie to słowo. Sądzę, że nie. Greenway przytoczyła definicję, według której wolność to sytuacja, kiedy możemy dokonywać wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji. Ale rodzi się z kolei pytanie, co rozumieć przez „dostępne opcje”. I tu zapewne tyle jest wersji, ile rozważających ten temat osób.

Wolność absolutna to możliwość czynienia tego, co nam się żywnie podoba, bez oglądania się na kogokolwiek czy cokolwiek. Raczej nierealna.

Czynniki, ograniczające naszą wolność, podzieliłabym na obiektywne i subiektywne.
Obiektywne wynikają z faktu, że żaden człowiek nie jest w stanie egzystować poza społecznością.

Uwzględnił to nawet Daniel Defoe, autor nieśmiertelnego „Robinsona Crusoe”. Wprawdzie kazał swemu bohaterowi żyć samotnie na bezludnej wyspie przez wiele lat, ale pozwolił mu skorzystać z narzędzi i zapasów, ocalonych z wraku okrętu. Zdawał sobie sprawę, że urealni w ten sposób tę opowieść.

Wiedza naukowo-techniczna, dostępna współczesnej ludzkości, to wiedza zbiorowa. Żaden, nawet supergenialny człowiek nie jest w stanie jej opanować.

Uzależnienie od zbiorowości towarzyszyło człowiekowi od początku jego istnienia. Licząca około trzydziestu milionów lat historia przodków człowieka to też historia społeczności.

Życie społeczne oznacza większe bezpieczeństwo i większe szanse rozwoju, szeroko rozumianego. Rodzi też ograniczenia. Każdy człowiek musi się dostosować do życia w grupie. Im lepiej to potrafi, tym lepsze miejsce zajmie w hierarchii.

Tak widzę obiektywne ograniczenia dla naszej indywidualnej wolności.

Te subiektywne natomiast to temat rzeka.

Pragnienie wolności jest chyba jednym z najsilniej przez każdego z nas odczuwanym. Jej ograniczanie zawsze jest dotkliwe, szczególnie, gdy związane jest z fizycznym przymusem (niewolnictwo, kara więzienia). Ale może służyć interesom pewnych grup społecznych. Dlatego od tysiącleci doskonalone są techniki manipulowania w tym kierunku społeczeństwem. Najłatwiej jest posłużyć się strachem. Dlatego różnej maści ideologie odwołują się do niego, by podporządkować społeczeństwo interesom tej grupy, która daną ideologię w tym celu stworzyła.

Manipulacja jest tym łatwiejsza, im mniejszy jest zasięg wiedzy, dostępnej na danym etapie. Współczesny Europejczyk, którego ktoś chciałby postraszyć diabłem czy ogniem piekielnym, tylko by się roześmiał.

Mnie najbardziej interesują jednak te ograniczenia, które sobie sami stwarzamy, z bardzo różnych przyczyn.

Wbrew pozorom, współczesny człowiek ma bardzo duże możliwości swobodnego wyboru. Byle tylko chciał je dojrzeć, kierując się własnym sercem i rozumem.

Ograniczenia wolności są ceną, jaką dobrowolnie płacimy za realizację naszych pragnień.

Na przykład w relacjach matka-dziecko. Dla matki, ograniczenia, wynikające z macierzyństwa, nie są niczym dolegliwym, o ile, oczywiście, macierzyństwo nie zostało jej narzucone, chociażby przez stereotyp.

Jeżeli jakaś osoba stanie się nam szczególnie bliska, to też prowadzić to może do graniczeń. Nawet przyjaźń powoduje, że jesteśmy gotowi zrezygnować z wielu rzeczy dla czyjegoś dobra. A cóż dopiero mówić o silniejszych uczuciach. Poeci mówią o „niewoli uczuć” czy „okowach miłości”. No cóż, wszyscy (chyba wszyscy) wiemy, jak miło jest tkwić w takich okowach… O wolności myśli się wtedy jakoś mniej.

Ten tekst to tylko i wyłącznie moje osobiste przemyślenia. Tematu nie traktuję, jako polemicznego, gdyż na pewno każdy z nas inaczej sobie pojęcie wolności interpretuje i inne ma, w związku z nią, oczekiwania i pragnienia.

I to by było na tyle…

 

Alicja Minicka

 http://mysli-o-ludziach.blog.onet.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2189
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 899
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1559
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 974
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 472
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1325
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1037
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1022
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 733
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 733
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 672
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 278
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 609
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1007
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 553
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Podobają mi się te rozważania... z subiektywną przyczyną "samostwarzania" ograniczeń jak najbardziej się identyfikuję...

  hussair  (www),  31/01/2012

W zasadzie wchodząc duszyczką w to ograniczone obyczajami najbliższej przestrzeni, poglądami ludzi z otoczenia, wzorcami rodziny i szkoły, to nieodporne na jad skorpionów, ebolę, pchnięcia kindżałem, wystrzały z arkebuza, uderzenia trąby powietrznej i meteoru ciało - już w tym momencie skazujemy się na jakieś zniewolenie. Czyż nie? :)
A mówiąc poważnie - bardzo dobry, wnikliwy, szerokotorowy tekst. Jak zwykle...

  adam4,  31/01/2012

Być wolnym to znaczy myśleć,mówić i postępować tak,jak tego wymaga
konieczność.
Kto w ten sposób zdobywa sobie wolność,ten potrafi odwracać od siebie
nieszczęścia. Zaprawdę żadna moc nie będzie mogła pozbawić go
osiągniętej w ten sposób wolności. Oślepieni złudną marą wolności słabo
jednak przeczuwają,co taka wolność odsłania człowiekowi który ją zdobył.
K ...  wyświetl więcej

Adam4,
Myślę, że z tym stwierdzeniem jak najbardziej można się zgodzić:
"Być wolnym to znaczy myśleć,mówić i postępować tak,jak tego wymaga konieczność."
Ale zapomniałeś o jednej ważnej sprawie. Ocena tego, co należy "myśleć, mówić i postępować" jest zawsze SUBIEKTYWNA i, w związku z tym, decyzje nie będą jednolite. Kto ma osądzać słuszność tych decyzji?
Podałeś proste ...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  31/01/2012

Nie ma wolności pełnej. Nie ma jej w warunkach Ziemi, a może i nigdzie. Tu na pewno nie: jakkolwiek wierzylibyśmy w elastyczność i autonomię własnego umysłu, to i tak presja społeczności i wprogramowane w dzieciństwie wzorce będą miały na nasze decyzje i kroki mniej lub bardziej utajony wpływ.
Jeśli dodać jeszcze filozofię reinkarnacji i przerabiania doświadczeń/lekcji (wedle własnej zresztą woli), to... no cóż. W warunkach Ziemi wolność to umowna rzecz.

Hussair,
A może rozwiniesz to w jakąś opowieść? Temat bliski sercu każdego i rozległy jak ocean u Zbysława.

  adam4,  31/01/2012

Konieczność jest ustalonym porządkiem w strukturze całości do której
wciągnięci są poszczególni ludzie. Nikt nie może ani na chwile wymknąć się z
tej struktury i jej porządku,choćby nawet w wyobrażni swojej usiłował
negować wszystko prócz siebie samego. W rzeczywistości stale jest
zjednoczony z tą niezmierzoną całością,szkodę czyni sobie samemu,jeśli nie
dostosow ...  wyświetl więcej

Adam4,
Dla mnie zabrzmiało to tak, jakby porządek w strukturze (domniemywam, że chodzi o strukturę społeczną) był stale ten sam. Przeczy temu historia. Nie jestem jednak pewna, czy dobrze Cię zrozumiałam.

  hussair  (www),  01/02/2012

Alicjo, hm, kto tam wie, do czego mnie impuls pchnie. ;) Ściskam.

Już czytałam. Nie wypowiadam się na jego temat. Jestem ateistką i religijne odniesienia to nie dla mnie. Co nie oznacza, że nie szanuję Twoich poglądów. Tak, dla jasności.

  Gamka  (www),  31/01/2012

....."Wolność jest jak powietrze na szczycie góry. I jedno, i drugie - nie do zniesienia dla słabych...."

  Amicus,  01/02/2012

"Współczesny Europejczyk, którego ktoś chciałby postraszyć diabłem czy ogniem piekielnym, tylko by się roześmiał."
No, nie byłbym taki pewny...
Już tylko na Eiobie nietrudno znaleźć zarówno osobników ogniem piekielnym przestraszonych jak i tych, którzy diabłem straszą. Całkiem współczesnych i z Europy. Przynajmniej teoretycznie.Tak naprawdę nie są jednak ani z Europy, ani z innego kontynentu nawet. Oni są spoza tej planety jakby...
;)

  Psst,  01/02/2012

Wolność to miłość. Człowiek jest wolny na tyle, na ile kocha siebie.

Znakomite Alicjo. Podpisuję się oburącz.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska