Login lub e-mail Hasło   

Bullshit detector

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://jakubkrolikowski.pl/wolna-wola-il(...)ekstra/
Czyli jak lepiej radzić sobie z pierdołami, toksycznymi ludźmi i newsami w telewizji.
Wyświetlenia: 4.316 Zamieszczono 02/02/2012

Photo by bettyx1138

Włączam tryb kryształowej kuli. Mogę spokojnie powiedzieć, że ktoś dzisiaj powiedział Ci coś niemiłegomassmedia zajmują się jakimś zabójstwem, porwaniem albo wypadkiem a dziesiątki ludzi są przekonani, że to Tobie powinni opowiedzieć jakie życie jest ciężkie. Jeśli jakimś cudem nie trafiłem, to pewnie siedzisz w domu bez telewizji – w takiej sytuacji przypomnij sobie ostatnie spotkanie rodzinne w gronie 50+.

Co łączy bezsensowną krytykę, tendencyjny przekaz informacji i rozmowy o tym, kogo bardziej boli? To wszystko…

Bullshit

Czyli sterta niepotrzebnego Ci w żadnym sensie gówna, którym świat uwielbia obrzucać Cię na co dzień.

Czy poważnie wierzysz, że dzięki czytaniu o tym, że spadł samolot na drugim końcu świata „wiesz co się dzieje”? Że wysłuchanie po raz setny historii przyjaciółki, że faceci to świnie to Twój obowiązek? I że przypadkowi ludzie na ulicy oceniający Twój wygląd albo znajomi wiedzący lepiej jak ma wyglądać Twoje życie to dobre źródła wiedzy?

Musisz zrozumieć, że większość informacji, które do Ciebie docierają nie ma znaczenia. Witamy w XXI wieku. Czas nauczyć się je filtrować. Nie mówię, że zachowujesz się idealnie a na świecie wszystko jest w porządku, ale ilość negatywnych informacji jest nieproporcjonalnie duża.

Czemu bullshit zajmuje tyle miejsca w świecie?

Są 3 główne kategorie syfu informacyjnego i każda ma swoje konkretne źródło:

Newsy – dlaczego telewizja nie mówi o setkach tysięcy samolotów, które doleciały tylko o tym jednym, który się rozbił? Bo z tego drugiego można zrobić o wiele lepsze zdjęcia. No i kto kliknąłby nagłówek „Te samoloty wylądowały dziś bezproblemowo![zdjęcia]”? Media mają zarabiać a nie informować Cię o świecie, a więcej zarobią dostarczając negatywne informacje. Przez to masz złudzenie, że „jest źle”.

Na marginesie warto też zauważyć, że w negatywnych informacjach też jesteśmy stronniczy. Statystyki z UK (ciężko się szuka po kraju) w przybliżeniu: 50,000 ludzi rocznie umiera w związku z byciem grubym a około 30 osób z powodu przyjmowania ecstasy. Wnioski zostawiam Tobie.

Idiotyczna krytyka – zagrajmy w grę. Przypisz wypowiedzi do jednej z dwóch osób. Jedna osoba jest fajna i ma wysoką, stabilną samoocenę, a druga jest niefajna i ma chwiejną samoocenę, która wymaga podbudowy.

  1. Jesteś głupi! To się nie może udać!
  2. Jak dokładnie zamierzasz to zrobić?

Myślę, że udało Ci się dopasować poprawnie i już wiesz o kim najwięcej mówi krytyka.

Pamiętaj, żeby odróżniać konstruktywną krytykę od niekonstruktywnej. Zasada jest prosta: czy osoba mówiąca wskazała kierunek zmian i podała uzasadnienie? Jeśli nie - to bullshit i możesz spokojnie olać.

Zabawa w „kogo boli bardziej” – o czym świadczy ciągłe opowiadanie o swoich problemach osobie, która nie może pomóc(albo której rady się olewa)? O niezaspokojonej potrzebie otrzymywania uwagi. O tym, że ktoś chce żeby cały świat uwierzył, że istnieją powody dla których tej osobie nic nie wychodzi i nie oceniał jej negatywnie – czyli o problemach z niską samooceną. No i o tym, że ktoś stara się pozbyć odpowiedzialności.

Bullshit detector

Ok. Myślę, że część dla Twojego logicznego mózgu mamy w miarę z głowy i racjonalnie jesteś przekonany, że chcesz przestać przyjmować te informacje.

Ale gdzieś z tyłu głowy jest taki mały głosik „to ważne!” „oni mają rację!” i takie tam. Oczywiście dyskutowanie z emocjami za pomocą logiki jest bez sensu (niedowiarkom polecam przekonać do czegoś przypadkowego klienta albo kobietę), więc zajmiemy się tym… tak, NLP.

  1. Rozpoznaj reakcję „nic mnie to nie obchodzi”. Pomyśl o kilku strasznie istotnych dla Ciebie sprawach, jak wyniki wyborów na burmistrza Mszany Dolnej w 1980 albo 15 cyfra po przecinku dla Pi. Jeśli masz jakieś podręczniki ze szkoły to znajdź przedmiot, który nigdy Cię nie interesował i przeczytaj z 2 strony. Zaobserwuj reakcje Twojego ciała: pozycję, dialog wewnętrzny(tempo, ton, źródło w przestrzeni), może ziewanie, wszystko.
  2. Wyucz się nowej reakcji na bullshit. Znajdź zestaw informacji, które chcesz ignorować. Krótka lista propozycji:

- nie uda Ci się

- to jest nic, ja to dopiero choruję

- w Polsce to się nic nie da

- zamordowano kobietę w Zakopanem (jeśli jesteś w okolicach, może warto wybrać inne miasto. Ja osobiście przyjmuje za istotne informacje o przestępstwach od poziomu dzielnicy)

-jesteś głupi/brzydki

I na każdą z tych informacji, po odczytaniu lub odsłuchaniu, reagujesz zgodnie z punktem 1. Powtarzasz kilkadziesiąt razy, aż się nauczysz.

Gratis możesz sobie zainstalować wykrywacz komplementów. Jakoś tak się przyjęło, że ludzie na pochwały reagują „nie, co Ty. To nie moja zasługa, nie poszło aż tak dobrze”. Jest to wyjątkowo chujowa reakcja na komplementy, bo uczy Ciebie, że sukces->wstyd a ludzi, że nie należy Cię chwalić. Wykryj swoją reakcję „Tak, to prawda. To pewne”  i połącz z wybranymi pochwałami.

Możesz użyć też Swish Pattern albo Łańcuch Kotwic. W sumie mnóstwo technik NLP się do tego nadaje, bo to kwestia jednej prostej zmiany.

To co, Twój świat też stanie się fajniejszym miejscem?

P.S.

Zanim zabierzesz się do zabawy kliknij "głosuj" jeśli uważasz, że artykuł jest dobry, bo o takie wszystkim tu chodzi :)

I jeśli interesuje Cię Rozwój Osobisty, to grupa: Grupa NLP na Eioba.pl!

Podobne artykuły


13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 637
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1148
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1416
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 823
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1323
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 667
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1401
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1242
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1111
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 362
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 656
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1210
 
Autor
Artykuł  ananke50,  07/02/2012

BRAWO! To mi się podoba!

  Tanda,  07/02/2012

Dziekuje Ci Jakubie jak nie dac sie iditotyzmom, a masz cos praktycznego, aby zajac sie nieidiotyzmami.
Tak konkretnie odpowiedz, prosze.

Na końcu dopisalem po krótce jak instalować "compliment detector" :)
Jak chcesz coś innego, to wyciągnij sobie na podstawie tego co można zrobić albo doprecyzuj pytanie to zobaczę co da się zrobić ;)

Taką stertę niepotrzebnych informacji serwuje się również po to, żeby robić wodę z mózgu masom, którą potem można manipulować.

Na pewno przeczytałeś cały artykuł?
Newsy są tylko jedną z informacji i to średnio istotną. Toksyczne otoczenie w klimacie "to niemożliwe" stwarza o wiele więszke zagrożenie.

Niby średnią, ale tymi informacjami buduje się masom rzeczywistość, którą można potem kontrolować

Jasne. Podobnie jak edukacją akademicką, systemem prawnym, wzorcami religijno-kulturowymi, systemem politycznym, wpływem na ekonomię i setką innych narzędzi :)

Dodajmy do tego monopole z ACTA na czele i mamy XXI wiek....

Bez przesady. Niewolników/chłopstwo zawsze tak traktowano.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska