JustPaste.it

Dziecko a rozwód

Rozwód jest trudnym momentem w życiu zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Zachodzą w tym czasie pewne zmiany, które mogą mieć charakter nieodwracalny.

Rozwód jest trudnym momentem w życiu zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Zachodzą w tym czasie pewne zmiany, które mogą mieć charakter nieodwracalny.

 

c5cbf69cb8d16b515fcae001778ff708.jpgKonsekwencje takiej decyzji są ogromne w szczególności mowa tu o problemach emocjonalnych.


Biorąc pod uwagę, że rozwód to taki etap, który przestaje być tematem tabu, to coraz więcej ludzi decyduje się na taki krok. Przestaje istnieć myślenie o pełnej problematycznej rodzinie, w której nikt nie chce funkcjonować, a powinien. Ludzie postanawiają zakończyć związek z partnerem, przestają żyć w nim tylko dla dziecka.

 

 

 

Rozwód i co dalej?

Kiedy brakuje miłości, zrozumienia czy akceptacji, czy chęci naprawienia związku dwie osoby rozwiązują swoje problemy poprzez oddzielne życie. W tym momencie zadają sobie pytania:

 

  • Jak teraz będzie wyglądało życie dziecka?
  • Jak zareaguje na rozstanie?
  • Czy zaakceptuje daną sytuację?

 

Wielokrotne zadawanie takich pytań, powoduje, że myśli, które w jakiś sposób nimi kierują mają negatywny wpływ na postępowanie.


Rozwód jest trudną sytuacją dla dziecka, ale rodzice nie powinni przesadnie reagować. Nadmiar opieki czy kontroli może przynieść przeciwny efekt niż mogą tego oczekiwać. Bezpieczeństwo oraz wsparcie jest potrzebne dziecku, co jest oczywiste, ale w stopniu nie przekraczającym jego indywidualności. Rodzice nie powinni zbyt ingerować w jego życie z własnymi emocjami czy przemyśleniami.

 

Spróbujmy pozwolić dziecku zareagować zgodnie z jego uczuciami i oczekiwaniami. Postarajmy się przejść z nim ten okres w sposób jaki chce, dlatego nie ograniczajmy mu kontaktu z którymś z rodziców.
Związek partnerski nie istnieje, ale więź rodzicielska zawsze będzie istniała. Dziecko poczuje mniej strat, kiedy będzie mogło rozmawiać z rodzicami oraz spędzać z nimi tyle czasu, ile potrzebuje, aby zaakceptował daną sytuację. Wprowadzanie ograniczeń w tej sferze nie jest dobry działaniem, ani krytyka drugiego rodzica w obecności dziecka. Warto zachować dla siebie takie epitety, gdyż nie poprawi to samopoczucia, tylko może zaszkodzić dziecku.

 

Nie pogrążać dziecka w świecie rozwodu dorosłych osób

Gdy rodzice zachowują się w sposób oskarżający, powinni być świadomi, iż tylko i wyłącznie negatywne skutki poniesie dziecko. Będzie obarczać się winą oraz odpowiedzialnością za rozwód, a żaden rozsądny rodzic nie chciałby, aby jego dziecko cierpiało w jakiś sposób.


Rozwód to taki moment, kiedy dziecko zastanawia się:

  • Co takiego zrobiło, że rodzice nie mieszkają ze sobą?
  • Czym zawiniło?
  • Czy oznacza to brak miłości ze strony rodzica?
  • Czy odszedł od nas, bo przestał mnie kochać?

 

Obawy tego typu są normalnym zjawiskiem i dzięki szczerej rozmowie mogą zmniejszyć nasilenie, bądź przeminąć. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, że rodzice nie będą mieszkać razem, ale będzie mogło kontaktować się, kiedy tego zechce. Dzieci mają bardzo wiele pytań, dlatego udzielenie na nie odpowiedzi jest dobrym rozwiązaniem. Normalna rozmowa bez żadnych „ubarwień” wraz z obarczaniem winą drugiego partnera jest wręcz konieczna.

 

Zadbanie o dziecko podczas rozwodu jest priorytetową sprawą, ale zadbanie o siebie również powinno mieć taki charakter. Jeśli rodzic zaakceptuje danej sytuacji, to lepiej będzie mu rozmawiać o tym jakie zmiany nadejdą. Zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz miłości dotyczy zarówno dziecka jak i rodziców. Skoro związek małżeński zakończył się, warto pielęgnować więź, która łączy rodziców z dzieckiem.

 

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Kolasińska
www.psychorada.pl

 

Źródło: Anna Kolasińska

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych