Login lub e-mail Hasło   

Argumentum ad Misericordiam

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://magiaperswazji.wordpress.com/2011(...)ordiam/
Sofizmat ad misericordiam używamy wtedy, gdy do zwiększenia siły naszych argumentów wykorzystujemy litość. Zobacz już teraz jak to działa.
Wyświetlenia: 1.189 Zamieszczono 10/02/2012

Argumentum ad Misericordiam – odwołanie się do miłosierdzia.

Kiedy nasze argumenty zawodzą możemy użyć błędu logicznego o nazwie ad misericordiam. Mianowicie dzięki temu zwodowi, nadajemy siły naszym argumentom za pomocą litości. Każdy człowiek ma serce, i któż nie ulegnie obrazkowi umierających dzieci. Przykład mało oryginalny, ale ukazuje, że błąd tkwi w próbie wywołania litości w drugim człowieku, a nie opiera się w ogóle na argumencie.  Bo jakby nie było, przy rozsądzaniu sprawy powinniśmy kierować się argumentami, a taki swoisty atak na nasze emocje całkowicie pozbawia nas tej możliwości. Równie często politycy odwołują się do litości by nadać siłę swojej sprawie, np. podejmując decyzję, jaka mogłaby dotknąć chorych, kalekich czy starych.

Poza tym ludzie uważają, że powinni kierować się miłosierdziem, ponieważ jest to dobre. No i faktycznie nie ma w tym nic złego, dopóki nie wpłynie to na racjonalność naszych osądów, i emocje nie zastąpią rozumu. Dlatego też konstrukcja jest prosta – wywołujemy w kimś litość, po to by poparł nasze argumenty.

Np.

- Możesz przyjść za mnie w sobotę do pracy, ponieważ moje dziecko jest strasznie chore i nie mam go, z kim zostawić.

- Jeśli uważacie, że minimalne wynagrodzenie w naszym kraju jest wysokie, to chyba nie potraficie sobie wyobrazić masy biednych rodzin, które nie mają jak nakarmić swoich dzieci.

 - Kolejnym przykładem są rzekomo bezdomne matki z dzieckiem, które pije wodę z kubeczka po jogurcie. Jest to urzekający obraz i wywołuje w nas ogromną litość i chęć wrzucenia kilku złotych biednej kobiecie. Aczkolwiek wiemy, że w dzisiejszych czasach żebranie można nazwać swoistą pracą. I ludzie mający dom wybrali taki, a nie inny sposób na zarobek. (Rzecz jasna nie twierdzę, że każda taka osoba jest oszustem, ale chcę pokazać, że to również jest miejsce dla naszego misericordiam)

To tyle na temat litości. Także, jeśli będziesz chciał umocnić swoje argumenty, to odwołaj się do litości, a z pewnością osiągniesz szybciej swój cel.

www.magiaperswazji.wordpress.com

Podobne artykuły


23
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3813
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1914
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2277
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1750
9
komentarze: 29 | wyświetlenia: 3349
42
komentarze: 25 | wyświetlenia: 5780
39
komentarze: 16 | wyświetlenia: 5984
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 16693
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 49318
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3430
46
komentarze: 26 | wyświetlenia: 13834
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska