JustPaste.it

Efekt bycia lepszym niż przeciętnie

Dziś o jednej z moich ulubionych zależności w psychologii społecznej. Krótko zresztą.

Dziś o jednej z moich ulubionych zależności w psychologii społecznej. Krótko zresztą.

 

Efekt ponadprzeciętności

Photo  by Lorena Cupcake

Wszyscy wiemy, jak ważne jest poczucie własnej wartości. Niemal wszyscy wiemy też, że ludzie (tak, Ty też) chwytają się każdej sposobności żeby je sobie poprawić. O ile jednostkowo nie widać w tym nic dziwnego, o tyle obrabiając dane statystycznie sytuacja jest wręcz komiczna.

Ok, wyobraź sobie że sam prowadzisz takie badania. Bierzesz grupę ludzi i dajesz im proste pytanie:

„Jak wypadasz w kwestii X w porównaniu z typową osobą z tej grupy?”

Naturalnie mogą się znać bardziej (studenci na uczelni) lub mniej(kierowcy w kraju), ale mają jakiś tam obraz jak radzi sobie reszta. Wyniki powinny wyjść więc chociaż w przybliżeniu sensowne i zbliżone do rozkładu normalnego.

Gdyby tak było, to naturalnie bym o tym nie pisał ;)

Tak więc klasyka gatunku: badania Svensona na kierowcach. W grupie oceniających się jako „znajduję się w grupie 30% kierowców posiadających najlepsze umiejętności” znalazło się 80% badanych. Nie do końca wiem, czy się śmiać czy płakać.

Ale to jeszcze nie wszystko, gdzie tam! Świetny wynik osiągnęli też badani przez Crossa nauczyciele akademiccy. W tej grupie do „posiadających ponadprzeciętne umiejętności przekazywania wiedzy”, czyli do górnych 50%, zaliczyło się 94% badanych.

Z istotnych informacji na temat badań:

-Efekt występuje w przypadku cech, które dane osoby uważają za istotne dla siebie. Innymi słowy niezbyt wiele osób uzna się za wybitnych w technice mycia zębów, za to ponadprzeciętnie moralny, popularny i utalentowany zawodowo będzie prawie każdy.

-W trakcie wykonywania zadania to przekonanie jest Ci na rękę. Serio. Oczywiście byłoby lepiej, gdybyś stwierdził że po prostu masz dość umiejętności aby osiągnąć sukces, ale posiadanie ich więcej niż inni to niezły początek. Za to jest to głupie założenie przy planowaniu albo podczas nauki nowych umiejętności.

 

I co, sądzisz że dotyczy Cię to w mniejszym stopniu niż typowego czytelnika? ;)

P.S.

Zanim zabierzesz się do zabawy kliknij "głosuj" jeśli uważasz, że artykuł jest dobry, bo o takie wszystkim tu chodzi :)

I jeśli interesuje Cię Rozwój Osobisty, to grupa: Grupa NLP na Eioba.pl!

 

Źródło: http://jakubkrolikowski.pl/blog