Login lub e-mail Hasło   

Szukając szczęścia

Żyj tak, abyś nigdy nie musiał powiedzieć: „Ale kiedyś byłem głupi”!
Wyświetlenia: 4.126 Zamieszczono 11/02/2012

Pytanie młodości

Pewnego dnia dwie uczennice podeszły do mnie po zajęciach i zadały mi niezwykłe pytanie: „Mamy po 16 lat. Jak mamy żyć, aby mieć udaną przyszłość?” Byłem zdumiony ich dojrzałością. Patrzyłem na nie z zazdrością. W ich wieku nie byłem taki rozsądny. Robiłem wiele głupot, raniących siebie samego i innych. Nie umiałem poważnie spoglądać na życie. Teraz, z perspektywy czasu, widzę jak wiele czasu zmarnowałem, podczas gdy inni w tym samym momencie coś budowali. Były to osoby mądre, tak jak te dwie dziewczyny.

Kiedy szukałem w głowie właściwej odpowiedzi, zobaczyłem rząd ławek, łączących się ze sobą grzbietami, które sięgały aż do końca klasy. Spojrzałem na nie z wysokości blatu i powiedziałem: „Daleko sięgają. Niech te ławki reprezentują kolejne etapy życia. Postępujcie tak, aby wszystkie wasze myśli, wysiłki i marzenia doprowadziły was nie tylko do końca tej pierwszej ławki, drugiej czy nawet trzeciej, ale do końca tego pomieszczenia. Niech koniec życia będzie perspektywą z jakiej ocenicie wszystkie swoje decyzje i życzę wam, abyście żadnej nie żałowały. Nie zbaczajcie z obranego kursu i pamiętajcie, że trzeba biec z całych sił, aby stać w miejscu i dwa razy szybciej, aby się przesuwać do przodu”.

 
Żałując sukcesu

Niedawno umierał ojciec jednego z moich kolegów, skuteczny biznesmen. Posiadał dobrze prosperującą firmę, kilkudziesięciu pracowników, duży dom, drogie samochody. Pewnego dnia stanął przy oknie i wypowiedział zaskakujące słowa: „Nic w życiu nie osiągnąłem”. Wkrótce zmarł. Co miał na myśli? Wielu ludzi mu zazdrościło sukcesu.

Każdy znajdzie się kiedyś w miejscu, w którym będzie próbował podsumować swoje życie. Będzie to moment prawdy o sobie samym. Filozofia „tutaj i teraz”, którą wyznaje większość medialnego społeczeństwa, niesie ze sobą wiele przyjemności. Jest ona jak marchewka, która motywuje osła by pójść naprzód. Karmienie zmysłów jest pociągające jedynie do momentu, kiedy ciało jest sprawne. Gdy zdrowie zawodzi, radość się zazwyczaj kończy. Nie musi się tak jednak dziać. Istnieją takie źródła wewnętrznej siły, które nigdy się nie kończą i nie rozczarowują.

Za życiem w harmonii z samym sobą, z ludźmi i przyrodą stoi mądrość. Przeciwieństwem mądrości jest głupota. Salomon, najmądrzejszy człowieka starożytnego świata, powiedział, że „lepiej jest spotkać niedźwiedzicę co straciła małe niż głupca z jego głupotą”. Unikajmy jej. Mądrość wysysana jest z mlekiem matki, absorbowana z najbliższego środowiska lub zdobywana w trudzie na własną rękę. Nie jest związana z intelektem czy wykształceniem. Jej początek leży w wewnętrznym przeświadczeniu o istnieniu absolutnej prawdy, czystości i szlachetności, po którą można i trzeba sięgnąć. Kiedy człowiek to zrobi, doświadczy prawdziwego szczęścia i spełnienia. 

Mądrość to nie teoria
Największą budowlą, jaką można w życiu można postawić, jest rodzina. To największa szkoła i wyzwanie z jakim można się zmierzyć. To poligon dla miłości, szacunku, wierności, poświęcenia i przebaczenia. Nasze czasy nie sprzyjają tworzeniu trwałych i jakościowych związków. Promowane wzorce pchają ku egoizmowi, raczej niż ku ofiarności. Ludzie żyjący wyłącznie dla siebie samych tworzą mierne społeczeństwo, żałośnie zarządzane firmy, opłakane państwo. Tym samym każdy człowiek ma wpływ na poziom życia we własnym kraju, wygląd swojej ulicy, szczęście członków własnej rodziny. To duża odpowiedzialność i obowiązek. Jego wypełnienie znajduje się w szukaniu mądrości.
 
Maciej Strzyżewski
 
 

Podobne artykuły


49
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8480
38
komentarze: 4 | wyświetlenia: 6028
33
komentarze: 69 | wyświetlenia: 10695
33
komentarze: 47 | wyświetlenia: 14864
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 11213
40
komentarze: 9 | wyświetlenia: 7498
71
komentarze: 34 | wyświetlenia: 138067
37
komentarze: 60 | wyświetlenia: 13010
61
komentarze: 19 | wyświetlenia: 24699
32
komentarze: 68 | wyświetlenia: 11988
19
komentarze: 18 | wyświetlenia: 73661
32
komentarze: 98 | wyświetlenia: 9913
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2508
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 370115
 
Autor
Artykuł  Mirka_ B,  11/02/2012

Starajmy się być po prostu „ludźmi”, zwyczajnymi, dobrymi, ludźmi, którzy odrzucają wszelką przemoc. Nie ludźmi, którzy swym zachowaniem przypominają robota lub komputer, lecz takimi, którzy mają wielkie, wrażliwe serce i zrozumienie dla wartości, które dziś w wirze konsumpcyjnym życia zgubiły się. Bądźmy ludźmi prostszymi, spokojniejszymi, życzliwszymi,bardziej ludzkimi, bardziej rodzinnymi.

Pełna zgoda, Macieju... Bardzo mi się podoba to "bieganie dwa razy szybciej" niż z całych sił, by nie stać w miejscu:)

  swistak  (www),  12/02/2012

Bieganie to zajęcie dla chomika. Człowiek musi umrzeć dla zmysłów, by by narodzić się jako Miłość dla bliżnich

  barkarz  (www),  12/02/2012

Moralizowanie i tak nie zmieni postępowania młodzieży, oni z zasady nie słuchają rad starszego pokolenia, traktują je jako wątpliwej wartości teorie. Młodzi lubią też motywować swoje postępowanie tzw. nowymi czasami. Czasy zawsze są nowe i zawsze są inne. Gdy ja dorastałem rozwijała się właśnie TV, pamiętam, że na początku był długo tylko jeden program. Gdy dorastali moi rodzice to TV wogóle nie z ...  wyświetl więcej

Według mnie nalezy tak żyć, aby w ostatnich chwilach móc powtórzyć słowa Dawida: "miełem zawsze Boga przed oczami swymi..."

  synelle,  13/02/2012

Nie wiem jak żyć, ciągle szukam odpowiedzi, co dobre, co złe, co właściwe, a co nie... i okropnie boję się, że moje wybory nie będą słuszne.

Jak zyc, aby znalesc to szczescie? Pytanie odwieczne, i jakze glebokie, Macieju. Artykul naprawde ciekawy. A ludzie oddaliby wszystko, aby znalezc ta jedyna "recepte". Zgadzam sie, ze Bog moze byc odpowiedzia, ale mam jedna taka mysl: to my ciagle ksztaltujemy nasze decyzje, to my wybieramy i kroczymy droga zycia, upadamy i idziemy dalej, Bog pomaga, nie wtraca, ale pomaga.. Ktos mi powiedzil, ze ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska