JustPaste.it

ACTA ad akta

Ważny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Ważny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

 

a2f278a1f16392b033f348f470946ea6.jpg

Na mocy ogłoszonego dziś wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, właściciele stron internetowych, w tym np. portali społecznościowych, nie mogą być zmuszani do stosowania specjalnych filtrów, które miałyby wyłapywać i blokować treści, które mogą być uznane za noszące znamiona szeroko pojętego piractwa.

Oznacza to, że zwolennicy aktów prawnych i umów, takich jak SOPA czy ACTA, dostali od Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości czerwone światło dla cenzury internetu, która miałaby być stosowana rzekomo w celu walki z piractwem.

Trybunał orzekł, że zmuszanie administratorów i właścicieli stron internetowych do wdrażania takich filtrów skutkowałoby łamaniem praw wolności słowa oraz przepływu danych i informacji.

Według europejskiego trybunału, zmuszanie do filtrowania treści naruszałoby prawo do prywatności internautów, poprzez skanowanie i interpretację komunikacji pomiędzy nimi. Trybunał zwrócił uwagę także na to, że wymuszanie filtrowania treści wiązałoby się ze skomplikowanymi procedurami jej wdrażania, a także z dużymi kosztami oprogramowania oraz sprzętu.

Wyrok jest wynikiem pozwu, jaki przeciwko holenderskiemu portalowi społecznościowemu Netlog NV wytoczyła organizacja SABAM, która reprezentuje twórców muzycznych i chroni ich prawa autorskie. Organizacja oskarżała serwis o zapewnianie użytkownikom platformy do wymiany pirackich kopii muzyki. SABAM twierdziło, że twórcy serwisu Netlog NV tym samym przyzwalali, czy wręcz zachęcali do piractwa.

Wniosek jest taki, że sami producenci komputerów zachęcają do piractwa. Umieszczają na nich przecież włączniki! Włączony komputer może być przecież użyty do “piracenia” treści. Głupio-mądre, czyż nie?

 

Źródło: Marucha