JustPaste.it

"W ciemności" lwowskich kanałów

Bezwzględne koła historii miażdżą wszystkich, nie odróżniając dobrych od złych. Musimy więc sami sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto być przyzwoitym?

Bezwzględne koła historii miażdżą wszystkich, nie odróżniając dobrych od złych. Musimy więc sami sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto być przyzwoitym?

 

e7d5cbf245b40141d1887e9b0b51eea8.jpg

 Leopold Socha (Robert Więckiewicz) wraz z pomocnikiem pracują na dwóch etatach i poziomach. Pod ziemią jako kanalarze, nad – jako złodzieje. Ale i tak biednie żyją i mieszkają. Socha z żoną Wandą (Kinga Preiss) i córeczką.

W lwowskim gettcie nie wszyscy godzą się z losem w postaci rychłej śmierci. Przebijają się z mieszkania do kanałów gdzie spotykają Sochę i jego pomocnika. Proszą go o pomoc, którą otrzymują za określoną dzienną stawkę.

Przeważająca część akcji filmu dzieje się w kanałach gdzie panuje ciemność, brud, smród i szczury. W świetle latarek błyszczą tylko oczy i zęby ukrywających się Żydów – między nimi małżeństwa Chigerów z dwojgiem dzieci, rabina, Klary (Agnieszka Grochowska), Mundka (Benno Furmann).

Zagrożeniem dla nich są nie tylko koszmarne warunki życia ale przede wszystkim ludzie  - granatowy policjant - kumpel Poldka z więzienia, polscy szmalcownicy, Niemcy, płacz w kanale urodzonego niemowlęcia a także woda. I jeden Socha przeciwko temu wszystkiemu, za pieniądze i bez nich.

Robert Więckiewicz zagrał tu, chyba, życiową rolę. Przez miesiąc uczył się lwowskiego „bałaku”, aby nadać, granej postaci, większej wiarygodności. Doskonale pokazał przemianę bohatera od dość odrażającego cwaniaka do opiekuna skazanych na zagładę. Opieka nad nimi zdziera z niego powłokę cynizmu i wyrachowania.

Jest w filmie parę scen zabawnych, np. gdy Wanda tłumaczy Poldkowi, katolikowi antysemicie, że Pan Jezus i Matka Boska to też byli Żydzi. Albo - dlaczego Socha był w więzieniu? Odpowiada: nie było innego wyjścia.

I byłby happy end, bo po 14. miesiącach dziesięć osób wyszło z kanałów gdyby nie napisy końcowe przed obsadą. Leopold Socha w 1945 roku  zginął pod kołami ciężarówki Armii Czerwonej ratując swoją córeczkę.

Niemiecki oficer, który uratował Władysława Szpilmana, bohatera filmu Polańskiego „Pianista” zginął w sowieckim łagrze, Schindlerowi ( film „Lista Schindlera” Spielberga) po wojnie nie udał się żaden interes mimo finansowej pomocy ocalonych przez niego ludzi.

Sami więc musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy warto być przyzwoitym?

 

reż. Agnieszka Holland