Login lub e-mail Hasło   

Chwała(?) wyklętym

Oto młodzieniaszek w podkieleckiej wsi, na przykład. Wieś się go bała, nieobliczalny był, nerwowy i nikt mu nie podskoczył.
Wyświetlenia: 1.936 Zamieszczono 02/03/2012

Cała „góra” naszego kraju oddała cześć żołnierzom wyklętym. A mnie od razu otworzył się nóź w kieszeni.

Oto młodzieniaszek w podkieleckiej wsi, na przykład. Wieś się go bała, nieobliczalny był, nerwowy i nikt mu nie podskoczył. Lepiej było nie wchodzić mu w drogę, a szczególnie jak sobie popił w gospodzie. Wszyscy o tym wiedzieli. A potem przyszła wojna. I poszedł do partyzantki. Nie miał pojęcia o jakimś kapitalizmie, o socjalizmie wiedział tyle, że w Rosji mają wspólne żony, ale partyzantka to był jego żywioł. Jego Zycie to przecież „bić się”. Uwielbiał się bić, uwielbiał zadymy, awantury i… postawienie na swoim. Kiedy wojna się skończyła…

Byłby ostatnim idiotą, żeby iść gdzieś do pracy, osiąść, czy nie daj boże założyć rodzinę. Został w lesie i… „dymił”. Kapitalna adrenalina towarzyszyła, wjechaniu do chałupy i rozstawianiu domowników po kątach: „Dawać mi tu jeść, bo spalę!”. „Dawać mi tu żonę (córkę), bo pójdziecie z dymem”. „Piśniesz słówko – nie żyjesz!”.

Część z nich, sterroryzowani mieszkańcy wydali władzy ludowej. Część z nich, sama się zabiła ze strachu przed złapaniem. Część zabili sami, zdesperowani chłopi. Niektórzy, stanowiący jednak minimalny procent, naprawdę przejmowali się swoim krajem. Unikalni byli ci, którzy rozumieli zagrożenie komuny, którzy chcieli innej Polski, którzy walczyli „nie dla siebie”. To margines z dzisiejszych „wyklętych”.

Ciekawy jestem, czy prawdziwy wojownik o Polskę, jest dziś szczęśliwy widząc, jak prezydent tego kraju składa kwiaty na cześć jego, a jednocześnie zwykłego śmiecia, bandyty, gnoja i nieroba. Czy przypadkiem nie przewraca się w grobie.

Panie prezydencie! O co panu chodziło z tymi „wyklętymi” w jednym worku? Ze zwykłymi leserami, bandytami, gnojami?

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2427
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1182
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 768
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 861
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 547
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1554
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 699
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 677
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 763
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 538
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 441
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mss72,  02/03/2012

wsadziłeś teraz kij w mrowisko....ja próbowałem kiedyś ale ciężko...odróżnić tych prawdziwych patriotów i bohaterów od takich o jakich piszesz...To jest niestety brak wiedzy historycznej i brak chęci jej przyswajania...i poglądy a nie wiedza..

  Amicus,  02/03/2012

"Kij w mrowisko"
Tak samo to ująłem w mailu, który przed chwilą wysłałem do autora. Artykuł pełen emocji i oparty na jednym przykładzie, ale potrzebny jako przeciwwaga dla innych, zamieszczonych w ostatnich dniach na Eiobie z tej samej okazji.
Każdy medal ma dwie strony i nic nie jest tylko czarne, ani tylko białe, to oczywiste.
Nie zgadzam się tylko z tym "minimalnym procentem", bo to chyba przesada.
Głosuję.

Tez zagłosuję... pamiętam opowieści mojej babci...

  andrzejs,  02/03/2012

Właśnie Kwiatku. Zauważyłaś, że Dziadkowie i Babcie jakoś mało się palą, zeby o tym opowiadać? Bo to jakoś tak... nie uchodzi, niepopularne jest, żeby tak wyłożyć jak było.

O Kielcach można by długo pisać pod tym względem, uwzględniając także opowieści pani nauczyciel od WOS-u, kiedy to nam opowiadała o dzieciach policjantów mieszkających na Czarnowie - Tam można było w pysk zarobić za nic, choć to raczej mniej zamierzchłe czasy. Myślę, że większość ludzi postrzega to tak, jak widać w artykułach na blogach, między innymi także tu na eioba, oraz różnych publicystyczny ...  wyświetl więcej

  andrzejs,  07/03/2012

To oczywiste, że nie chodzi np. o Ciebie, czy o mnie, bo nas (naszyc rodzin) to nie dotyczy. Ale jak mają się czuć ludzie, których ojcowie i bracia zginęli z rąk Burego np? Oni przecież jeszcze żyją. I na to patrzą, patrzą jak prezydent m.in im (takim jak Ogień, Bury i jemu podobni), bo przecież prawdziwym bohaterom jego ukłon i hołd się należy, składa kwiaty.
Dzięki za komplement :-)

  ,  02/03/2012

"Niektórzy, stanowiący jednak minimalny procent, naprawdę przejmowali się swoim krajem. Unikalni byli ci, którzy rozumieli zagrożenie komuny, którzy chcieli innej Polski, którzy walczyli „nie dla siebie”. To margines z dzisiejszych „wyklętych”."
Rozwiń to o jakieś konkrety, inaczej tekst będzie zwykłym biciem piany.
W każdej grupie społecznej znajdą się czarne owce i często w oparciu ...  wyświetl więcej

„Żołnierze wyklęci – określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963”.
Taka jest definicja ze strony którą podałeś. I tu mam dylemat!
Czy Józef Kuraś ps „Ogień” również był żołnierzem wyklętym?

Od listopada 1939 był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, od 1941 w

...  wyświetl więcej

  mss72,  02/03/2012

i różnie o nim miejscowi mówią....na psychikę mu trochę padło ale to normalne, przeżył straszną rzecz, widział jak mordują całą jego rodzinę a 2 letnie dziecko żywe wrzuca ss-man do płonącego budynku...więc koszmar...potem jednak udowodnił swoje zdolności dowódcze...ale chyba nie mógł być kapralem w AK bo to był przedwojenny zawodowy sierżant żandarmerii więc nie dałby się zdegradować...no i potem ...  wyświetl więcej

  andrzejs,  02/03/2012

Właśnie Robercie. I o to mi idzie, że... tak robił, żeby mu pasowało. To jest "Ogień", a takich "Ogniów" było przeciez mnóstwo.

  andrzejs,  02/03/2012

Viverti, ta opowiastka o kieleckiej wsi jest uogólnieniem. Jest tym, o czym mówilły tysiące ludzi (głownie ze wsi). Problem polega na tym Viverti, ze gdybym miał "poszukać" jakich przykładów, z łatwością znalazłbym masę na poparcie swojej opowieści, natomiast z prawdziwymi "wyklętymi" miałbym nie lada problem.
Viverti, cała masa wioskowych cwaniaczków, po "wyzwoleniu" poszła do lasu, żeby " ...  wyświetl więcej

  ,  02/03/2012

Moim zdaniem to uogólnienie jest bardzo krzywdzące.
Przykłady prawdziwych "wyklętych" znajdziesz w linku do Wikipedii - jest tam podanych mnóstwo nazwisk żołnierzy, ich pseudonimy, które możesz zweryfikować szukając w różnych źródłach informacji na ich temat.
Oczywiście nie kwestionuję Twoich ustaleń co do cwaniaczków, którzy po wojnie podszywali się pod różne organizacje partyzanckie czy przystępowali do takich organizacji, głównie ze względu na własne interesy.

Andrzeju - głos jak dzwon. :-)
Aczkolwiek mi również, jak Vivertiemu, zabrakło konkretów. To nic, że «każdy o nich wie»; masz coś ze swojego podwórka? Dlaczego np. szanujemy i cenimy Szymona? Bo on pisze z doświadczenia.
Mimo to, głosuję. :-)

  oculus,  02/03/2012

Coś Ci się Andrzeju pomieszało. Nie można bandytów i złodziei mieszać do żołnierzy, którzy walczyli za słuszną sprawę, jest to okrutne z twojej strony. Ci ludzie, niejednokrotnie nie mieli oprócz lasu, żadnych innych możliwości egzystencji w tej zdradzieckiej powojennej Polsce. Jeśli nie znasz historii tamtych czasów, to raczej pisz o czymś innym artykuły. Szymon Bachir nie może być autorytetem w ...  wyświetl więcej

  andrzejs,  02/03/2012

Okulusie, budzisz demony.
To znaczy..., prowokujesz do "czarno-białości", kiedy ja widzę kolory.
Okulusie, oczywiście nie podam Ci żadnego "konkretnego" bandyty. Ale... kiedy byłem młody, też poznawałem świat jako "czarno-biały film". Ale przeciez nie wymyśliłem sobie tego wszystkiego, o czym piszę. Choćby o "zwracaniach majątków", akowcach, itp. Okulusie, ja to wszystko słyszałem. N ...  wyświetl więcej

Amen, Andrzeju!
Twój artykuł uwierzytelnia moja mama, lat 86, oraz mój ojciec - dziś miałby lat 96.

Szymonie, wystąp!
Czy zgadzasz się na włożenie Ci w usta stwierdzenia "Dla niego, czy to AK, czy komuniści, byli be"
??

  andrzejs,  02/03/2012

Właśnie, nikt go nie spytał o zdanie, a wkłada mu w usta...

  oculus,  02/03/2012

Nie odkryłeś Ameryki. Na stu dzisiejszych polityków, sto, to łotry i sprzedawczyki a kilku z nich mogłoby powiedzieć o sobie, że są Polakami. Na stu pospolitych Polaków, ilu masz uczciwych?. Tamci żołnierze walczyli o coś innego, nie o taką Polskę, jaką mamy dzisiaj. Nie mieszaj bohaterów do hołoty. To, że w szeregach podziemnych żołnierzy bylo wielu skurwieli, wszyscy o tym wiedzą, ale to jest no ...  wyświetl więcej

  ,  02/03/2012

Andrzeju, ja w dzieciństwie nasłuchałem się opowieści o czarnej wołdze, chciwych żydach gnębiących polaków, porywaniu dzieci, babie jadze, etc.
Może powinniśmy trzymać się bardziej faktów niż zasłyszanych i często zniekształconych opowieści.

  awers,  03/03/2012

Nie bój się, mów, tak też bywało, to były "brudne czasy". Bywało, że żołnierze z okupacji dosłownie sprzedawali swoich dowódców (za pieniądze ubeckie) i wracali do lasu. Dobrze, że nie musimy powtarzać tamtej lekcji. Tak było np. z ludźmi "Zubryda". Nie wszyscy byli tacy, ale tacy też byli. Wszystkie uogólnienia są błędem; andrzejs ma rację.

  awers,  03/03/2012

Nie wywołuj Szymona; masz ochotę, to sam Jacku poklnij na Polaków na własny rachunek.

  mugol  (www),  02/03/2012

Nie wszyscy Żydzi i Komuniści to świnie. Trafiały się wyjątki kiedy odmawiali służby w policji gett i funkcji obozowego kapo

Ale mam "jazdę" z Lechem Galickim - pamiętacie go?
W ramach protestu zapisał "oświadczenie", ze zaprzestaje publikowania na rzeczonym portalu, z powiodu publikowania tekstów uragających Narodowi Polskiemu (czyli moich). Ostro mu odwaliło, rok temu juz się z nim ściołem pisząc o "demonstracjach" na Krakowskim.
Chyba się biedak w Rydzyku zakochał. Jestem w szoku. Nie żebym "zabraniał" komuś mieć inne poglądy, ale on "wojuje" swoimi pogladami.

Ja też protestuję przeciwko zniekształcaniu i opluwaniu Wojska Polskiego walczącego przeciwko okupantowi sowieckiemu. Jest pan niepoważny, podobnie jak ten bachir.

  andrzejs,  02/03/2012

Coś się kolega na mnie uwziął. Może dlatego, ze gośc o podobnym nazwisku jest "moim ulubieńcem", tylko Tomasz mu jest, jakoś.
Ale nie ma sprawy. A może oprócz protestowania, jakiś... sens? Dajmy na to, argumenty przeciw? Możemy się policytować. Kolega znajdzie dziesięciu wyklętych (jak najbardziej, ja też znajdę), ja spróbuję poszukać pięćdziesięciu bydlaków.

ył kiedyś taki film, al

...  wyświetl więcej

Jak protestowaliśmy w 81'szym wołając Solidarność, Solidarność. To na czele pochodu zawsze szli pijani SB'cy którzy prowokowali do zajść siłowych. A pan ich opisujesz jako ludzi z Solidarności. To jest parafraza, jeżeli pan rozumiesz co mówię. To samo jest z tym wielkim świadkiem wojennym bachirem.

  andrzejs,  02/03/2012

Ten "świadek wojenny" proszę pana ma 80 lat (miałem honor poznac go zresztą osobiście) i zapewniam pana, że "nie zasłyszał", tylko "przeżył". Osobiście!

  Amicus,  05/03/2012

Panie Sakiewicz: w komentarzach powyżej - nazwisko Szymona Bachira dwukrotnie napisałeś pan z małej litery. Idę o zakład, że zrobiłeś pan to świadomie. Zabieg to wielce prymitywny i prostacki zarazem. Dwa w jednym.
Nie wstydzisz się pan?
"Jeżeli pan rozumiesz co mówię", oczywiście.

  swistak  (www),  02/03/2012

Andrzejs ! Ty nie masz poglądów ino sieczke marksistowsko leninowską polaną sosem z wyborczej

  andrzejs,  02/03/2012

Ooo, a ojca dyrektora nie dołozysz? Jak juz być w towarzystwie, to pełnym.

Szatana nie cierpię za to co zrobił ludziom – w tym co zrobił Świstakowi...
Świstaczku - proszę Cię, błagam: jeśli jesteś wierzący w Jezusa Chrystusa, proszę Cię - MÓW JEGO JĘZYKIEM! Tylko tak efektywnie przekażesz Jego świadectwo.

  swistak  (www),  02/03/2012

Ojciec modli się dla takich jak wy o dar przywrócenia wzroku ociemniałym i ogłupiałym ignorantom walczącym po stronie szatana, który nie oferuje zbawienia tylko wieczne potępienie

  andrzejs,  02/03/2012

Jezu! Świataku, opamiętaj się.

Twój artykuł, Andrzeju, jest niegodziwy. Mieszasz w jednym garnku najpospolitszych bandytów i "Rotmistrzów Pileckich". To jest skrajnie nieuczciwe.

http://www.youtube.com/watch?v(...)AAAAHAA

Czy Ci żołnierze to też, twoim zdaniem bandyci i szubrawcy? I, czy może nie wiesz, że w każde

...  wyświetl więcej

  andrzejs,  03/03/2012

Grzegorzu, dlaczego czytasz nieuważnie?
>"Niektórzy, stanowiący jednak minimalny procent, naprawdę przejmowali się swoim krajem. Unikalni byli ci, którzy rozumieli zagrożenie komuny, którzy chcieli innej Polski, którzy walczyli „nie dla siebie”. To margines z dzisiejszych „wyklętych”".

Dziś pomnik ma np. Ogień w Zakopanem, dla wielu ludzi wyjątkowe bydle, oportunista i kombinator

...  wyświetl więcej

Czy ktoś czytał "Telefon do Stalina" Ryszarda Sadaja?
Jest tam historia "Ognia". Kto czytał?
Świetna książka, lecz nie wiem czy ustęp o "Ogniu" jest fikcją czy prawdą.

Szymon przeżył to co przeżył - i to opisuje. Czepianie się jego interpretacji nie może zafałszować ani zmienić faktów, które widział.

  Amicus,  05/03/2012

Nie może.

  barkarz  (www),  07/03/2012

Jasne spojrzenie na sprawę -:)

I w skrzynce jabłek znajda sie zgniłe, jest to w dalszym ciągu jednak skrzynka jabłek , nie zgniłków.
Jestem jednak za odkłamywaiem naszej, polskiej historii i jestem przeciwny tworzeniu mitów - szczególnie o romantycznych bandytach, którzy zwykłymi rabusiami i złoczyńczami będąc, są teraz gloryfikowani. Myślę, że to między innymi też rola eioby. Piszmy i o tych dobrych , i o tych złych - piszmy uczciwie, bez poniżania - ot gwoli dania świadectwa prawdzie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska