Login lub e-mail Hasło   

Dwie drogi

czym możemy kierować się w życiu i co dla kogo ważne
Wyświetlenia: 892 Zamieszczono 06/03/2012

Dwóch mężczyzn stało pod ogromnym drzewem, patrzyli do góry bo tam na samym czubku był piękny owoc. Drzewo było było bardzo wysokie, kolczaste i nie zachęcało do wspinaczki. Jeden mężczyzna popatrzył, ocenił sytuację i pomyślał: podróżuję, bywam w różnych miejscach, na pewno za jakiś czas trafi się okazja, że zobaczę ten owoc w jakimś kraju i stać mnie aby go sobie zwyczajnie kupić!
Natomiast drugi wcale się nie zniechęcił wysokością i przeszkodami i zaczął obmyślać jak dostać się na sam szczyt i po niego sięgnąć. Zbudował rusztowanie, obmyślił strategię i zaczął piąć się ku górze!

Pierwszy stał z boku, drwiąco się uśmiechał; miał swój punkt widzenia na tak nierozsądne podejście. Nie mógł pojąć jak coś, co można zwyczajnie zamienić na inne i najważniejsze- móc bez tego żyć warte jest tylu poświęceń. Widział jak kolce kaleczą mu ciało, niszczą ubranie i tym bardziej miał niesmak i brak szacunku do kolegi. Myślał - na pewno dojdzie do wniosku po drodze, że postąpił głupio, że wcale to nie takie ważne; pokaleczy się, straci czas i pieniądze oraz wróci z niczym! Siebie w duchu chwalił za rozsądek i trzeźwość myślenia.
Kolega jednak wcale się nie cofał ani zniechęcał; zadrapania dodawały mu odwagi i nie oglądając się w dól wspinał się ku szczytowi! Po jakimś czasie dotarł do celu, zerwał owoc i uradowany wracał na dół! Pokazał koledze jaki owoc jest piękny, powiedział jaką ma satysfakcję, że jednak tego dokonał i usiadłszy zaczął się nim delektować! Mężczyzna wzruszył bez entuzjazmu ramionami, nie rozumiał jego samozadowolenia i tym bardziej satysfakcji. Jak można jeść coś bez sprawdzenia? Na pewno mu zaszkodzi i tylko poniesie  dodatkowe koszty na leczenie - pomyslał. Kolejny raz pochwalił siebie za rozsądek i wiedział, że on nigdy by tak nie postąpił! Tyle niebezpieczeństw czyha wokół a on taki nieodpowiedzialny!
Jednak żdanych "sensacji" u kolegi nie było; był zadowolony, uśmiechnięty i powiedział, że smaku tego owocu nie da się z niczym porównać! 


W tych dwóch postaciach możemy zobaczyć podejście do życia i kierunek obrania życiowej drogi! Można cały czas stać z boku, być na bezpiecznej pozycji,  krytykować innych, mieć rady oraz recepty na czyjeś niepowodzenia. Cieszyć się z tego co się ma, nie stawiać żadnej życiowej poprzeczki i mieć pewność, że nasze postępowanie i tok myślenia jest słuszny!
Można jednak sięgać po szczyty, obmyślać strategię ich zdobywania, podnosić życiową poprzeczkę i nie zrażać się niepowodzeniami oraz przeszkodami. Mieć satysfakcję, że czegoś się dokonało, coś osiągnęło; pomnożyć przysłowiowe talenty, a nie zwyczajnie bezpiecznie je zakopać.
Ktoś woli stać w miejscu, a kto inny jest przekonany, że można zrobić krok do przodu, stawić czoła przeciwnościom, nie ugiąć się przed wiatrami i przysłowiowym "piaskiem w oczy". Mieć przed oczami wyznaczony cel i przekonanie, że od nas samych zależy osiągnięcie tego celu. Nie bać się spojrzeń tych co mają inne zdanie i światopogląd i najważniejsze nie stać w miejscu, bo czas na nikogo z nas, niestety, nie będzie czekał!

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3022
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1130
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3409
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2728
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3798
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2175
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2222
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2180
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 905
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 642
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1704
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2113
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Wielu nie sięga dalej by pomnażać swoje talenty... za to psują wiele z przyjemności działania innym swoją postawą...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska