JustPaste.it

Jak używać wyszukiwarki Google?

Wyszukiwanie informacji za pomocą Google jest łatwe. Wystarczy wprowadzić jedno lub więcej wyszukiwanych haseł (czyli słów bądź fraz, które najlepiej opisują poszukiwane informacje) w polu wyszukiwania, a następnie nacisnąć klawisz Enter lub kliknąć przycisk Szukaj w Google. Jednak czasami potrzeba czegoś więcej. Dowiesz się w tym artykule.


Bądźmy precyzyjni

Im dokładniej sprecyzujemy swoje pytanie, tym większa szansa na znalezienie właściwych linków. Jeśli chcemy poczytać o ptakach kiwi z Nowej Zelandii , wpisanie wyszukiwarce "kiwi" nie jest najlepszym pomysłem - spowoduje wyświetlenie listy stron traktujących głownie o owocach. Wystarczy jednak wpisać "kiwi ptak" by otrzymane rezultaty spełniły nasze oczekiwania. Z drugiej stronie nie zależy przesadzać z precyzją i szczegółowością. W odpowiedni na pytanie "mały australijski ptak ze spiczastym dziobem" otrzymamy wprawdzie sporo linków do stron poświęconym ptakom, lecz odnalezienie tych właściwych może zająć sporo czasu.

Ponadto, wyszukiwarka Google nie uwzględnia wielkości liter. Wszystkie litery, niezależnie od tego jak je wprowadzisz, będą interpretowane jako litery małe. Na przykład wyszukiwania smok wawelski, Smok Wawelski czy sMoK wAwElSkI dadzą takie same wyniki

Operatory

  • + (plus)

Google wyszukuje także terminy różniące się nieco podanych przez nas, jeśli uzna że mogą dać trafne rezultaty. Szczególnie dotyczy to polskich liter. Na przykład pytanie o hasło "bąk" da wyniki zawierające głównie odniesienia do plików .bak i innych stron niezwiązanych w ogóle z owadami. Aby zaznaczyć że chodzi nam wyłącznie o wpisany przez nas wyraz, wpisujemy konstrukcję "+Bąk" (bez odstępu między znakiem + a hasłem)

  • - (minus)

Częsty problem to nadmiar wyników niezwiązanych z intencją naszego pytania. Na przykład po wpisaniu "piłka" zobaczymy mnóstwo stron traktujących o futbolu. Jeśli nie o to nam chodzi wpisujemy "Piłka -nożna". Google pominie w wynikach strony zawierający wyraz poprzedzony znakiem -

  • (asteriks, uzupełnienie)

Nawet jeśli nie pamiętamy w całości szukanego zwrotu (szczególnie, jeśli chodzi o piosenki) możemy brakujący wyraz zastąpić gwiazdką. Wyszukiwarka odnajdzie wszystkie zwroty w pozycji asteriksu dowolne słowo.

  • Related:

Ten operator pozwala znaleźć strony podobne związaną z tematyką strony. Na przykład pytanie

related:http://www.demotywatory.pl/

Da wynik stron podobnej do tej którą podaliśmy.

  • site:

ten operator zawęża wyszukiwania do określonej domeny. i tak na przykład pytanie site:wp.pl oksymoron zwróci wyniki dla hasła, znalezione w wp.pl.

Jest jeszcze jednak bardziej zwężający operator: inurl:pl.wikibooks.org

sprawia że będzie przeszukiwał informacje tylko z określonej przez nas strony. Przykład:

"tutaj wpisujemy co chcemy szukać na stronie"inurl:http://pl.wiktionary.org

  • "" (cudzysłów)

Umieszczenie tekstu w cudzysłowie spowoduje, że Gogle wyświetli listę stron zawierający zaznaczony tekst z pominięciem witryn, na których znajdują się pojedyncze słowa. Operator przydaje się najbardziej do cytatów, szczególnie tych mniej znanych.

  • cache:

Operator ten, służy głównie do otwierania usuniętych witryn - wyszukiwarka Google przechowuje kopie stron zindeksowanych przez nią. Także więc jeśli znamy adres strony, możemy ją jeszcze przez jakiś czas ją zobaczyć, wpisując w wyszukiwarkę zwrot: cache:[strona www]

Inne funkcje

nne funkcje

Szczęśliwy traf

kliknięcie na ten przycisk, bezpośrednio po wpisaniu zapytania, otworzy od razu pierwszą stronę z listy wyników wyszukiwania z pominięciem wyświetlenia samej listy. przydatne w bardzo popularnych hasłach. na przykład wpiszemy Wikipedia wyjdzie strona

http://www.pl.wikipedia.org/


szukanie zaawansowane

ta wyszukiwarka zawiera kilka dodatkowych opcji wyszukiwania. Posiada też wymienione wyżej operatory, tylko że w graficznej formie np. Znajdź strony zawierające odnośniki do adresu: www.JakaśStrona.pl jest to odpowiednik operatora site:


Grafika, filmy, blogi, książki, dyskusje, mapy...


Oprócz zwykłego wyszukiwania witryn, mamy po prawo wiele dodatkowych opcji. Możemy m.in.:

Grafika i filmy - przeszukiwać multimedia

Mapy - szukać konkretnego miejsca

książki - wertować literaturę

dyskusje - Rozwiązać problem

Kalkulator

Aby użyć funkcji kalkulatora wbudowanej w wyszukiwarkę Google, wystarczy wprowadzić działanie matematyczne w polu wyszukiwania. Oprócz tego, Możesz używać Google jako przelicznika różnych jednostek długości, wagi, masy i wielu innych.

przykład: 4^2, 15 cm w calach

Pogoda

Aby sprawdzić prognozę pogody w wielu miastach na świecie, wpisz słowo „pogoda” oraz nazwę miasta lub i kraj.

Repertuar kin

Aby znaleźć recenzje i godziny seansów w pobliskich kinach, wpisz słowo „kino” i miejscowość.

Czas lokalny

Do sprawdzenia aktualnego czasu (godziny i minuty) z konkretnej miejscowości lub kraju, po prostu wpisz go. Uwaga, wyrażenie miejscowości trzeba wpisać w formie podstawowej, więc zamiast:

czas w Polsce

musimy wpisać:

czas w Polska


Wyszukiwanie muzyki

wpiszmy takie wyrażenie do wyszukiwarki:

intitle:"index of" + "parent directory" + (mp3|wma) "dziub dziub"

Co ono oznacza? wyjaśniamy: intitle:"index of" + "parent directory" oznacza operatora, (mp3|wma) oznacza format muzyki a "dziub dziub" nazwę piosenki. Wymyślmy własną wersję wyszukiwanej treści (zmieniając 2 ostatnie człony) i wpiszmy w wyszukiwarkę. pojawi się co prawda mało wyników, ale to są spreparowane linki. klikamy na jeden z nich, pojawi się strona w postaci indeksu, tez podobna do wyszukania. Tam możemy znaleźć właśnie nagranie konkretnej piosenki! klikamy na szukany przez nas utwór i słuchamy.

 

 

Źródło: http://pl.wikibooks.org/wiki/Wikipedysta:Kompowiec2/Wszystko_o_Google/Jak_zadawa%C4%87_pytania

Licencja: Creative Commons - na tych samych warunkach