Login lub e-mail Hasło   

"Obrazki z Czech"

Jakie macie pierwsze skojarzenie słysząc „Czechy”? Autorka napisała książkę wbrew stereotypom.
Wyświetlenia: 1.040 Zamieszczono 08/03/2012

Powiedzenie „nikt nic nie wie, czeski film”, pisarze Havel , Haszek, Hrabal, bohaterowie Szwejk i Krecik, film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” i serial „Szpital na peryferiach miasta”, piosenkarze Helena Vondraczkowa i Karel Gott – jakie macie pierwsze skojarzenie słysząc „Czechy”? Autorka napisała książkę wbrew tym stereotypom.

 

 O autorce:

Jolanta Piątek – polonistka, dziennikarka Polskiego Radia Wrocław, autorka m.in. cyklu rozmów o piosenkach Jacka Kaczmarskiego.

 

 O książce:

„Obrazki z Czech” to opowieść o doświadczeniachautorki, nabytych w czasie ośmioletniego pobytu w Pradze, gdzie mieszkała wraz z mężem, dwoma synami oraz kotem Fredem. Wynajmowali mieszkanie w dzielnicy willowej, tam w kościele św. Macieja główną atrakcją jest piernikowa szopka.

 

Mimo że Czesi, w większości, to ateiści bardzo są przywiązani do tradycji. Tak więc Mikołaj 6. grudnia zostawia prezenty za oknem lub pod drzwiami, a niegrzeczne dzieci dostają bryłkę węgla zamiast naszej rózgi.

W Czechach dzień 24. grudnia jest wolny od pracy i nawet największe karpie są pyszne. Z książki dowiemy się kto przynosi prezenty pod choinkę i co obowiązkowo piecze się, w każdej rodzinie, na święta. Możemy nawet wypróbować jeden z podanych przepisów.

 

Autorka opisuje kontakty z tamtejszą służbą zdrowia i komunikacją. O, ta mi się podoba – tramwaje są wyciszone,  autobusy nie ryczą, w każdym są zapowiedzi przystanków oraz informacje o zmianie trasy czego u nas nie uświadczysz. Pociągi są tam czyste (jak oni to robią?), dość punktualne, a bilet (bez kary) można kupić od konduktora.

Poznamy też szczegóły życia codziennego „W Republice bowiem obowiązkowo zdejmuje się buty przed wejściem do mieszkania” oraz jaką temperaturę mają pomieszczenia.

Autorka opowiada o funkcji gospody w XIX wieku i obecnie w ktorej głównymi bywalcami są mężczyźni. Kobiety do garów, panowie do barów?

Pisze „Naszym ulubionym momentem był powrót z Polski z bagażnikiem wiktuałów” i „[czeski] chleb to już prawdziwy horror”.

 

Książka jest jednocześnie małym przewodnikiem po zamkach, których w Czechach jest bez liku. Zadbane, restaurowane, mieszczą się w nich muzea i pamiątki po znanych ludziach.

Czy wiecie, że Casanova był bibliotekarzem i w Duchcovie napisał „Historię mojej ucieczki z weneckiego więzienia”? 

Jest także rozdział o polityce i ludziach z nią związanych, podano nawet który z nich ma najmniejszy deficyt inteligencji. Polacy mają demokrację deklarowaną, a Czesi stosowaną. Parę lat temu gdy Havel był chory leżał w szpitalu na wieloosobowej sali. Zazdroszczę Czechom takiego prezydenta opozycjonisty.

Czesi nie mają kompleksów, interesuje ich to co dla nich dobre, a nie to co powie Europa. I mają rację.

 

Wydawnictwo ATUT Wrocław 2010

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 689
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 730
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 480
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 911
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 767
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 690
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 765
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 461
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 722
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 623
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 474
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 425
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 512
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 520
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 467
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  hussair  (www),  13/03/2012

Nie powiem, bo między kamratami obrzucamy się czasem żartobliwym określeniem "nie bądź Czech [Prażanin]", gdy ktoś pęka... ale, już bardziej serio mówiąc, bardzo lubię jedyny w swoim rodzaju klimat czeskich filmów. Mają swoją własną, silną kulturę i jest w niej zawarta magia.

  oculus,  13/03/2012

Polacy po prostu nie znają dobrze czeskiej kultury, historii i obyczajów. Czesi, to nowoczesny naród ateistów, którzy na widok polskiej pielgrzymki do Częstochowy przecierają oczy. Gościłem tam wielokrotnie i przyjmowałem u siebie czeskich przyjaciół, jeszcze jak była tu i tam komuna.

To dziwne, że jesteśmy tak bliskimi sąsiadami, a tak bardzo się różnimy i mało o sobie wiemy.
dziękuję za komentarze :)

  adammm,  15/10/2013

Polecam książki Mariusza Szczygła - też o Czechach :-))

@AdamA: np. "Gottland"

  adammm,  15/10/2013

@alodia1949: ;-)

i "Zrób sobie raj"Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska