Login lub e-mail Hasło   

Ad Kurestwo Szatana

Jakiekolwiek emocje prowadzą właśnie tam.
Wyświetlenia: 1.261 Zamieszczono 13/03/2012

Teresa Rembielińska w opublikowanym wczoraj na tym forum tekście „Myśli wyprzedzające zdarzenie...” przytoczyła przypisywane Sokratesowi powiedzenie: „Znajdujesz to, czego szukasz, umyka ci to, co zaniedbujesz”, niech będzie ono podstawą dla poniższych rozważań.

Tak jakoś dziwnie jesteśmy skonstruowani, że z działaniami przedstawiciela jakiejś społeczności identyfikujemy całą grupę. Jeżeli słyszymy o aktach pedofilii, których dopuszczali się duchowni katoliccy, to nasze emocje przenosimy na wszystkich kapłanów tego kościoła i automatycznie wszyscy oni są podejrzani. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że lubimy uproszczenia i chodzenie na skróty, które pomagają nam w ogarnianiu otaczającego nas świata. I nic w tym dziwnego, każdy z nas ma swoje życie – zawodowe, rodzinne – i na co dzień większość nie zajmuje się filozofią; ale na szczęście filozofowie są na świecie (przykład tego forum) i próbują oni streszczać nam swoje przemyślenia na intrygujące tematy, chociażby w formie artykułów, wyręczając nas tym samym w zagłębianiu się w splątane gąszcze różnych myśli.

Jesteśmy ludźmi i pewnie każdy z nas jest omylny, ale dopóki nie doznajemy od danego człowieka konkretnej krzywdy (powtarzam: konkretnej, czyli powodującej określone skutki, dające się umieścić w precyzyjnie określonym czasie i miejscu, a które to skutki są zagrożeniem dla ludzkiego życia, zdrowia lub majątku), to pozwólmy mu wypowiadać się na obrany przez niego temat – niech on będzie kontrowersyjny, niech wywołuje dyskusje, ale niech nie prowadzi do osobistych ataków na autora, a co gorsza społeczności, z której się wywodzi.

Łatwo powiedzieć: powstrzymaj emocje, ale jak to zrobić? Po pierwsze, nie mijać się z prawdą i nie podważać prawdy. A czymże jest prawda? Zakotwiczmy się przy Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa: Poncjusz Piłat zadaje pytanie: co to jest prawda? Na co uzyskuje odpowiedź: „Prawdą jest przede wszystkim, że boli cię głowa”. Zatem prawda to fakty.

Po tym przydługim wstępie, chcę przejść do sedna, a mianowicie do tekstu FranticMonka „Kurestwo Szatana”. Hm, sprawa jest dość skomplikowana.

Filozofia działalności Kościoła katolickiego opiera się na kontynuacji dzieła Jezusa Chrystusa. Abstrahując od tego, czy ta postać istniała rzeczywiście, chyba nie znajdzie się nikt, kto by powiedział, że jego działalność przyczyniła się do czyjejkolwiek krzywdy. Ale po Wniebowstąpieniu „pałeczkę” przejął człowiek – dla ludzi starających się żyć zgodnie z nauką Jezusa Chrystusa, był to człowiek święty, jeden z dwunastu apostołów. Człowiek, ze wszystkimi swoimi zaletami... i wadami; został nawet swego czasu upomniany przez św. Pawła, że wyprawia jakieś hece. Miał jednak ten człowiek istotną przewagę – widział na własne oczy działanie dobra, widział skutki wywoływane przez dobro, a jeśli widział, to ciężko byłoby komukolwiek wmówić mu, że tego dobra nie ma. Minęły lata i on także odszedł do Boga. Minęło następnych kilka lat i nie było już na ziemi żadnego świadka, który znał Jezusa Chrystusa, chodzącego po ziemi... i otworzyło się ogromne pole do popisu dla Szatana. I w to właśnie wierzą ci, którzy starają się być uczniami Jezusa Chrystusa, a wierzyć, jak podaje Słownik Języka Polskiego to: <<przyjmować, uznawać coś za prawdę; być przekonanym o czymś>>,  do tego dodajmy słowa przypisywane Jezusowi Chrystusowi: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” i dochodzimy do sedna wiary – nie rozum, a serce jest tu istotne, co zupełnie nie wyklucza współdziałania serca z rozumem (patrz: encyklika Fides et ratio Jana Pawła II).

Wracając do „Kurestwa (...)” Podejrzewam, że w tym sarkastycznie, aczkolwiek według mnie świetnie napisanym tekście, górę wzięły emocje, wywołane niezgodą na zawłaszczanie sobie przez Kościół katolicki jedynie słusznej prawdy. Zauważmy jednak, że w imieniu tegoż to Kościoła, głos zabierają ludzie – a według wiary wyznawanej przez osoby próbujące postępować według nauki Jezusa Chrystusa, tam gdzie są ludzie, tam jest i Szatan; im większe dobro będzie starał się czynić człowiek, tym bardziej Szatan będzie stawał na głowie, i nie tylko, żeby w czynieniu tego dobra przeszkodzić. I zapewne w wypadku łączenia muzyki z Szatanem to właśnie miało miejsce – duchowni chcąc dobrze, w efekcie zrobili niezbyt dobrze. Ot, trudna sztuka komunikowania się.

Podejście chrześcijańskie jest takie: tam gdzie jest jakiekolwiek powiązanie z Szatanem, tam zawsze jest zło. I ludzie, którym leżą na sercu chrześcijańskie, idee będą zawsze przestrzegać przed złem, czyli przed Szatanem, w każdej postaci. Na przeszkodzie stają jednak emocje, które Szatan sprytnie wykorzystuje. Spójrzmy (odchodząc już od tematu muzyki) chociażby na nasze bagienko polityczne: ludzie, którzy bronili krzyża na Krakowskim Przedmieściu wpadli w chytrą pułapkę – broniąc chrześcijańskiego symbolu, sprzeniewierzyli się zarazem wartościom, które on symbolizuje, między innymi pokorze.

Polemizujmy i przedstawiajmy swoje poglądy na sporne kwestie, ale nie atakujmy ludzi, bo to do niczego nie doprowadzi – w końcu wszyscy jesteśmy braćmi. A czy są źli ludzie? Chyba nie, są tylko tacy, którzy dokonują złych wyborów. A być może Pan Bóg dopuszcza to zło, żeby wyprowadzić z niego jeszcze większe dobro?

P.S. Jeśli powiem, że jest upał i słonecznie, podczas gdy będzie ulewa, to może znaleźć się ktoś, kto może powiedzieć, że jest inaczej, a to już prosta droga do konfliktu. Ale jeśli powiem:  „według mnie jest upał i słonecznie” - podczas gdy będzie ulewa - to droga do dyskusji zamyka się – nikt nie może polemizować z tym co ja widzę, słyszę i czuję, bo nie jest mną; co najwyżej może mi współczuć lub pomyśleć, że jestem głupi...

 

 

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 1819
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 545
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 741
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1310
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1153
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 835
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 743
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 816
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 588
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 498
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 559
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 517
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1033
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 880
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ykes,  13/03/2012

"Filozofia działalności Kościoła katolickiego opiera się na kontynuacji dzieła Jezusa Chrystusa" - tak oczywiście.

Nie potrafię odczytać, czy jest to sarkazm, czy głos poparcia. Jeśli to pierwsze, to zachęcam do przeczytania pism dwóch ostatnich papieży. Jeżeli znajdzie się tam coś, co przeczy temu co napisałem - poddaję się i przyznaję rację. Proszę zauważyć, że w powyższym tekście napisałem, iż ludzie potrafią wypaczyć nawet najszlachetniejszą ideę i to niekoniecznie ze złej woli - raczej z braku wiedzy, co ...  wyświetl więcej

  ykes,  13/03/2012

Zdecydowanie był to sarkazm.

Ykes, to był TRAFNY sarkazm! :-)

"Jeżeli słyszymy o aktach pedofilii, których dopuszczali się duchowni katoliccy, to nasze emocje przenosimy na wszystkich kapłanów tego kościoła i automatycznie wszyscy oni są podejrzani."
Niezupełnie. To, że to zjawisko w tym środowisku wystąpiło nie dziwi, (prawo wielkich liczb). Prawdopodobnie odsetek jest nawet znacznie niższy niż w innych. Problem dotyczy skali ukrywania tego zjawiska ...  wyświetl więcej

W bardzo jawnej, Hamiltonie.

Oddaję głos, gdyż ton artykułu jest bardzo chrześcijański, aczkolwiek…
Aczkolwiek nie można nie zwrócić uwagi na jawną nieprawdę, którą już na samym początku dyskusji wytknął Autorowi Ykes ("Filozofia KK opiera się na kontynuacji dzieła Chrystusa"). Tfuj! Jeśli tak, to chyba tylko oficjalnie, przez co tym bardziej trudna jest ona do rozdzielenia od rzeczywistej filozofii Chrystusa.
P ...  wyświetl więcej

Dziękuję za komentarz i głos:)

Widzę, że należy się małe wyjaśnienie... Tak więc:
Artykuł ten napisałem tak, CELOWO, nie dlatego, że brak mi umiejętności ubierania rzeczywistości w odpowiednie słowa bo jestem prostakiem, który dobrał się do Eioby .Ma to charakter relacji. Relacji, w której miesza się subiektywizm [nacechowanie emocjonalne i "najeżdżanie" na księdza i jego poglądy] z obiektywizmem [jeśli jednak ktoś pisze ...  wyświetl więcej

Mam nadzieję, że nie odebrałeś mojego tekstu jako krytyki Twojego artykułu - nie taki był mój cel (czekam na kolejne stenogramy Twoich myśli:)). Chciałem tylko pokazać rzeczywistość z troszeczkę innej strony. Przyznam się, że też do niedawna krew mnie zalewała, gdy słyszałem wypowiedzi niektórych duchownych KK, ale już sobie z tym poradziłem - zakładam, że mają dobre intencje, ale nie do końca zna ...  wyświetl więcej

I z krytyki [ a może nawet szczególnie] należy wyciągać nauki, lecz ten artykuł odebrałem jako komentarz do mojego, widziany okiem jego autora. Zresztą pełny kilku bardzo trafnych spostrzeżeń .[tutaj dopiszę się tylko do przedmówców co się tyczy KK i jego "naśladowania" nauk Jezusa, ale to już jest całkiem inna bajka]

Sie rozumie, Monku, sie rozumie. :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska