JustPaste.it

Kony 2012. Fakty i akty

KONY 2012 - zajrzyj za kulisy hitu roku

KONY 2012 - zajrzyj za kulisy hitu roku

 

Kiedy w czeluściach sieci natrafiłem na blog informujący mnie o setnej rocznicy ciastek Oreo,w tym samym czasie moja nastoletnia córa próbowała zaangażować mnie w sprawę jakiegoś Kony. Było widać, że podchodzi do tego z pasją i wielkim zaangażowaniem, nie miałem pojęcia o czym mówi. Poczułem się tak jak bym wszedł do kina w czasie połowy filmu, co nie jest niczym niezwykłym, ostatnio często się tak czuję w  jej obecności, po prostu nie nadążam, ale charakter tej sprawy, wydał mi się nieco bardziej poważny."Tato" powiedziała, "To naprawdę coś ważnego....""Jak mogłeś o tym nie słyszeć?!" Pokazała mi filmik na YouTube, który ku mojemu zdziwieniu trwał prawie 30 minut. Film miał tytuł Kony 2012, nieco zawrócił mi w głowie.

Po oglądnięciu filmiku, spojrzała na mnie i czekała na coś w rodzaju afirmacji z mojej strony.  Powiedziałem "To jakaś ściema?". Nie fortunie prowokując długą popołudniową dyskusję na temat filmu i mojej reakcji, nie mogłem się powstrzymać i musiałem to powiedzieć, bo podczas oglądania cofnąłem się do czasów gdy widziałem inny film "Fakty i akty"

link do trailera: Fakty i akty: http://youtu.be/EnSauj2855M

Fakty i Akty (1997) to czarna komedia z Dustinem Hoffmanem i Robertem De Niro, o polityku który jest specjalistą od politycznych zawirowań (coś na kształt "tffu"" tffu" palikota z Polski) zatrudniło go Hollywood by sfabrykował wojnę która to miała by przyćmić seks skandal ówczesnego prezydenta. Nie wspomniałem nic o tym filmie mojej córce, ponieważ w tym czasie nie wiedziałem nic o Jospehie Kony a córa była już i tak mocno rozemocjonowana.

Kony 2012

Po mi mo moich podejrzeń, dowiedziałem się, że Joseph Kony rzeczywiście istnieje. W 1986 roku uformował on "Armię Bożego Oporu" (Lord's Resistance Army -- LRA) w Północnej Ugandzie. Wierzy się iż, jego już kultowa milicja, zabiła, porwała, i okaleczyła dziesiątki tysięcy ludzi. Znany jest też z tego, że zmusza on młodych chłopców do militarnych potyczek dla LRA oraz porywania młodych dziewcząt  do seks niewoli. Od 2005 roku, Kony jest poszukiwany przez Między Narodowy Trybunał Karny za zbrodnie przeciwko ludzkości. LRA ciągle działa w północnej Ugandzie i południowym Sudanie, lecz rządy tych krajów przymykają na to oko, twierdząc, iż nie są groźne jako zagrożenie militarne.

Joseph Kony

 

Virusowy wpływ

Mówiąc, że Kony 2012 to tylko kolejny internetowy mem,  było by niedopowiedzeniem, gdy piszę ten tekst nadal dzierży palmę pierwszeństwa w najpopularniejszych mediach społecznościowych. Pierwotnie został udostępniony na serwisie Vimeo 20 lutego tego roku, Kony 2012 generował tam raczej znikomy ruch. Tak było do czasu, gdy udostępniono go na YouTube 4 marca, momentalnie zyskał na popularności.  Do dzisiaj ma już grubo ponad 78 milinów wyświetleń, 30 milionów w ciągu pierwszy 48 godzin. Przeglądając statystki demograficzne, można zauważyć że najwięcej widzów ma wśród młodzieży w wieku od 13 do 17 lat, zdecydowana większość to młode kobiety, tuż za nimi są młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 24 lat.

Fundacja Invisible Children Charity

Film Kony 2012 stworzył Jason Russel. Russel, wraz z innymi twórcami takimi jak Bobby Bailey i Laren Poole, otworzyli fundacje Invisible Children Charity w 2004 roku, po spędzeniu roku w Ugandzie stworzyli film pod tytułem Invisible Children. Film opowiadał los dzieci w północnej Ugandzie które zmuszone były opuszczać w nocy swoje domy by uniknąć porwania przez LRA. Fundacja ta jest pod szczególnym nadzorem od dnia jej powstania. Jej krytycy zarzucają jej brak odpowiedniej przejrzystości finansowej oraz to że za bardzo skupia się na generowaniu zysku, wykorzystując niczego nieświadomych dawców. Podstawowym zarzutem jest też to, że wykorzystując miłość do dzieci funduje się w ten sposób grupę filmowców. Ciętą ripostą z ich strony było to, że według twórców " świadomość społeczna jest nową walutą". 

Inivisible Child

Informercial

Dlaczego więc swoją uwagę zwróciłem ku Kony 2012? Dlaczego moja intuicja kazała mi pomyśleć o 15 letnim już filmie, który opisuje w jaki sposób media tworzą nowy problem, by przykryć stary? Po kilkukrotnym obejrzeniu Kony 2012, zdałem sobie sprawę że jest on podobny do Informercial  ( reklama informacyjna - typ reklamy, w której firma promuje swój produkt podając jednocześnie informacje i rady dotyczące istotnych kwestii interesujących społeczeństwo) Film tworzy problem, jednocześnie proponując rozwiązanie, składa swoistą obietnicę, ale też wyraźne nakłania do działania. Ma poparcie wśród gwiazd, często i gęsto się je powtarza, co daje nam wgląd przed i po asymilacji. Istnieje nawet, "Pośpiesz się, ograniczony czas oferty" i tego typu podobne chwyty. No i sławne już hasło Kony 2012: "Uczyń go sławnym".

Sensacja

Zdaje sobie sprawę, jak wiele taktyk używa się w infomercial, dopuszcza się w nich również techniki perswazyjne, doceniam Russella to naprawdę dobrze opowiedziana historia, ale jego uzależnienie od emocjonalnej perswazji, może wywołać bezpośrednią reakcje na tym aby nieco bardziej się pochylić na tym tematem, i zbadać tą sensację. Wierzę że sensacyjna skuteczność sensacji, może też mieć negatywny wpływ na nasze ego, gdyż uprzedmiotawia on prawdziwe ofiary (przypadek Madzi w Polsce) . Historia Kony 2012 przedstawia młodego chłopca z Ugandy imieniem Jacob który przez bojówkę LRA stracił brata. Jeśli jednym słowem miałbym opisać film brzmiało by to mniej więcej tak:" Nie rób z siebie bohatera (twórca filmu, założyciel fundacji), z ofiary zrób bohatera. Od zera do bohatera."

 

Kony 2012: http://youtu.be/Y4MnpzG5Sqc

 

 

Źródło: http://wschodzacykrytyk.comuf.com/?q=kony-2012-fakty-i-akty

Licencja: Creative Commons