Login lub e-mail Hasło   

Ajurwedyjska kuracja odmładzająca

Ajurweda to coś więcej niż tylko naturalna metoda leczenia. Jest ona zarówno nauką, jak i sztuką odpowiedniego życia, która sprzyja długowieczności i zwiększa potencjał człowieka.
Wyświetlenia: 1.667 Zamieszczono 16/03/2012

Zarówno promowanie zdrowia, jak i uzdrawianie opierają się na przekonaniu, że ciało fizyczne, funkcjonowanie organizmu oraz psychiczna i duchowa konstrukcja człowieka zdeterminowane są przez dosze: wata, pitta oraz kapha – stanowiące naturalne siły o odmiennych cechach i funkcjach. Ciało postrzegane jest jako wypadkowa tych sił i jest manifestacją środowiska zewnętrznego. Chociaż wydaje się, że człowiek istnieje jako odrębna jednostka już od chwili narodzin, w kategoriach energetycznych przez całe swoje życie połączony jest on ze światem, który obdarzył go życiem. Interakcje pomiędzy jednostką a środowiskiem następują dzięki wzajemnym oddziaływaniom fizycznych dosz i właściwościom energetycznym danego środowiska. Nieodpowiednia dieta, indywidualne nawyki, styl życia, tłumione emocje, czynniki związane z klimatem oraz porami roku, jak również różne rodzaje stresu przyczyniają się do zakłócenia delikatnej wewnętrznej równowagi dosz.

Naruszenie równowagi tych subtelnych sił wpływa bezpośrednio na agni, doprowadzając do zaburzeń w trawieniu, przyswajaniu oraz wydalaniu różnych substancji zawartych w pożywieniu, ponadto zakłóca naturalny proces wyrażania emocji. Kiedy agni jest słabe, pojawia się niestrawność, a także uczucie dezorientacji. Zaburzenia trawienia sprawiają, że nawet najczystsze, najbardziej pożywne jedzenie staje się źródłem toksycznych substancji znanych jako ama. Gdy substancja ta powstanie, przedostaje się do krwioobiegu, blokując kanały oraz gromadząc się w miejscach charakteryzujących się najniższym poziomem energii, czyli w miejscach największej podatności ciała na niekorzystne wpływy. Przytępia umysł, sprawiając, że człowiek jest mniej skłonny do podejmowania decyzji sprzyjających zdrowiu i urodzie.

W ajurwedzie promowanie zdrowia, zabiegi upiększające oraz leczenie opierają się na uwolnieniu ciała od amy i przywróceniu dopływu zdrowych substancji odżywczych do komórek ciała, dzięki czemu ama może być całkowicie wydalona, a dosze znowu są w równowadze. Można to osiągnąć stopniowo dzięki przestrzeganiu odpowiedniej diety oraz właściwego stylu życia, a także wzmocnieniu agni, co zostało omówione wcześniej. Ponieważ jednak współczesny styl życia jest bardzo chaotyczny, dokonanie wspomnianych zmian stanowi poważne wyzwanie, które wymaga znacznej dyscypliny i cierpliwości. Jeśli zastosujemy tradycyjną ajurwedyjską terapię odmładzającą, możemy szybciej i głębiej się oczyścić, a także prędzej odzyskać równowagę.

Ajurwedyjska kuracja odmładzająca, znana powszechnie jako panća karma, stanowi najstarszy znany we współczesnym świecie system naukowy służący pozbyciu się toksyn z ciała oraz zapewnieniu mu brakujących substancji odżywczych. Już od czasów starożytnych jest powszechnie uważana za jeden z najbardziej kompletnych systemów znanych człowiekowi, pozwalający mu na transformację na wszystkich poziomach. Odmładza całe ciało, zapewniając mu młodzieńczość oraz siłę, a umysłowi pełen spokoju stan otwartości. Połączenie masażu olejkami, kąpieli parowej całego ciała, a także peelingu z zastosowaniem

mąki upiększa skórę, sprawia, że jest miękka i gładka w dotyku oraz odpowiednio elastyczna. Choć niektóre terapie oczyszczające i toniki odmładzające działają wewnątrz ciała, wzmacniają one fundamenty piękna fizycznego, sprzyjając ponadto rozwijaniu siły charakteru.

Ajurwedyjska kuracja odmładzająca może posłużyć albo do odzyskania zdrowia i podkreślenia naturalnego piękna, albo jako etap wstępny leczenia zaburzeń. Tradycyjnie stosuje się ją w ramach profilaktyki, gdy następuje zmiana pór roku; dotyczy to zarówno przesilenia zimowo-wiosennego, jak i przesilenia letnio-jesiennego, zaś jej celem jest oczyszczenie ciała nie tylko z produktów przemiany materii, które nagromadziły się w ciele, lecz także z nadmiaru subtelnych energii lub dosz, co sprzyja zachowaniu zdrowia oraz długowieczności, jak również zrównoważonego piękna w zmiennych warunkach klimatycznych.

Fragment książki: "Ajurweda a uroda" Melanie Sachs

 

Po więcej informacji zapraszamy na a-ajurweda.pl

 

 

Podobne artykuły


18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4095
37
komentarze: 25 | wyświetlenia: 60500
20
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1985
35
komentarze: 51 | wyświetlenia: 4044
35
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2331
31
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1811
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6411
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 3071
29
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2300
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 4980
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2667
29
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3852
29
komentarze: 67 | wyświetlenia: 8989
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  hussair  (www),  17/03/2012

Ajurweda jest dobrodziejstwem. Sam korzystałem z ajurwedyjskich okularów wzmacniających wzrok, a teraz kupuję ajurwedyjskie pasty do zębów BEZ fluoru.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska