Login lub e-mail Hasło   

“Historia dogoni tego, co przed nią ucieka” - słowo o ksenofobii

Miły panie, my prostacy, A cóż wiemy, nieboracy? To mamy za wszytko zdrowie, Co on nam w kazanie powie ..." Mikołaj Rej
Wyświetlenia: 10.456 Zamieszczono 17/03/2012

"Jest ruiną chrześcijaństwa nastawianie się na pobożność  ludzi wiernych, ale ciemnych". – Leszek Kołakowski

*

o.Rydzyk na widok czarnoskórego zakonnika.
- Kochani, jeszcze Murzyn! - zawołał do mikrofonu z ołtarza redemptorysta.
- Boże, gdzieś ty się nie mył? Choć tutaj bracie!

On się nie mył wcale, zobaczcie! - wołał szef Radia Maryja przy wtórze śmiechu i oklasków pątników.

*  

"Bo ten Żyd to był nikt, był gorszy"

"Żyda trzeba było zmarnić" - powiedzenie z kieleckiego

 *

"Na Holocaust pracowały przez wieki całe pokolenia Żydów" - Krzysztof Jasiewicz, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN

*
 
"Jam nie wzrósł, Polsko   
wśród twych żyznych łanów.   
Mój pradziad nie szedł nocą po twej drodze   
z tłumokiem, towar dźwigając dla panów;   
dziad nie dzierżawił młyna ani szynku,   
gdzie chłop i szlachcic spijali się srodze,   
Ani handlował butami na rynku...   
Lecz, choć na innej całkiem wyrosłem glebie,   
Ja znam cię, Polsko, i pojmuję ciebie."   
(Menachem Goldberg)   
  
 

rysunek z przedwojennej prasy ND-eckiej Rysunek z przedwojennej prasy ND-eckiej

Przyznam się, że po roku 1989 roku spodziewałem się normalizacji a dokładniej mówiąc odpolitycznienia dialogu polsko-żydowskiego. Niestety  moje corocznie odwiedziny w Kraju oraz bardzo uważne analizy polskich mediów utwierdziły mnie w  przekonaniu, że mimo  symbolicznych pojednawczych gestów i uścisków dłoni naszych post-okrągłostołowych polityków z przedstawicielami polskiej i zagranicznej społeczności żydowskiej hydra antysemityzmu jest nadal mocno osadzona w naszym społeczeństwie wychodząc już dawno poza granice kibolsko-zaściankowego folkloru. Paradoksalnie tzw."kibole" nagle stają się poważną siłą wyborczą, o której względy zabiegają wszyscy liczący się gracze na polskiej scenie politycznej...łącznie z Kościołem. Jest to dość kuriozalny europejski ewenement, zasługujący na oddzielny artykuł.

fakty.interia.plLegia Jihad

fot.fakty.interia.pl                                                            fot.gazeta.warszawa.pl

*

W zasadzie chciałbym się podzielić z czytelnikami swoimi bardziej osobistymi refleksjami dotyczącymi nie tylko tzw. antysemityzmu ale rownież problemu ksenofobii w ogóle i to nie tylko w naszym społeczeństwie.

Czy komukolwiek w Polsce należy powtarzać, że stosunki polsko-żydowskie są wyjątkowo ważne w dla obu naszych narodów? Zadaję to pytanie tym bardziej, że w wielu żydowskich domach w Izraelu i na całym świecie język polski był/i po części nadal jest powszechnie używany, zwłaszcza wśród Rodzin - potomków HOLOCAUSTU. Do dziś można w Izraelu nabyć miejscowe gazety w Naszym Języku. Zapewniam Was Drodzy Rodacy, że znam za granicą osoby pochodzenia żydowskiego, które mówią po polsku bardziej poprawnie od niejednego "kibola" a nawet lepiej od paru polskich prezydentów. Zdaję sobie sprawę z tego, że te słowa, które "piszem z wielkim bulem" dla niektórych mogą trącić "przegientom anty-patriotycznom ironiom", ale mam cichą nadzieję, że przynajmniej niektórych z nas skłonią one do głębszego zastanowienia.   

 
Mam w Nowym Jorku wspaniałego przyjaciela rodem z Włocławka o spolszczonym nazwisku Złotogórski. Jest polskim żydem. Mówi przepiękną polszczyzną. Swobodnie cytuje z pamięci Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Gałczyńskiego, Jasnorzewską...Leca.   
Po przymusowej emigracji z PRL-u po roku 1968 jako niedoszły magister filologii polskiej przywiózł ze sobą do Stanów to co (jak sam podkreślił) było dla niego najcenniejsze: swoją rodzinną bibliotekę. Gdy ujrzałem jego kolekcje oniemiałem to li z zachwytu , to li ze wstydu...miał on więcej pozycji klasyków polskiej literatury pięknej niż wszyscy moi amerykańscy znajomi polskiego pochodzenia razem wzięci (włączając w to mój własny księgozbiór).   

*

W ostatnim okresie zauważam, że coraz częściej mniej lub bardziej maskowane antysemickie aluzje przeciekają do części oficjalnych mediów. (Wszyscy doskonale wiemy co kryje się pod określeniami: "polskojęzyczni obywatele RP", "polskojęzyczne media").  

Spędziwszy większą część swojego życia poza granicami Ojczystego Kraju i mając wielu przyjaciół w środowisku amerykańskich żydow polskiego pochodzenia z wielkim zażenowaniem a nawet wstydem czytam w "prawdziwopolackich"  publikatorach ksenofobiczne “werbalne rozwolnienie” serwowane zazwyczaj przez osobników z patologicznymi klerykalno-nacjonalistycznymi odchyleniami.   

Odczytuję ich “wypowiedzi” jako nieudolną i rozpaczliwą próbę leczenia się z głęboko zakorzenionych wschodnioeuropejskich a możne zachodnioazjatyckich, słowiańskich kompleksów. O ich intelektualno-moralnym wymiarze nie warto nawet wspominać.   

A możne wy pseudopatrioci spod znaku Jankowskiego, Rydzyka czy ostatnio "profesora" Jasiewicza powinniście przeprosić naszych żydowskich współobywateli za “szmalcowników”, za Kielce, Jedwabne, Wąsosz, Radziłów, Szczuczyn, Grajewo, Tykocin, Kolno, Suchowolę, Wiznę... i również za to za nie stanęliście w ich obronie w 1968. Za naszych bogobojnych chłopów, którzy po zakończeniu niedzielnej mszy świętej przepoczwarzali się w hieny cmentarne bezczeszcząc miejsca masowej zagłady polskich i europejskich żydów. Czy nie powinniście się wstydzić za tych rodzimych "prawdziwych intelektualistów”, dla których twórczość wielkich polskich poetów Juliana Tuwima i Bolesława Leśmiana “śmierdziała czosnkiem”? Za urzędowy zakaz wychowywania polskich dzieci największemu polskiemu pedagogowi Januszowi Korczakowi.   
Dlaczego nigdy nie wspominacie o sanacyjnym (ND-ckim) apartheidzie na polskich uczelniach II RP i o tym, że nad skazanym na zagładę walczącym Warszawskim Gettem powiewały dwie flagi?   

Jak można nie wstydzić się za Polaków, którzy pamiętając o Bermanach i Różańskich celowo zapominają o wyczynach naszych słynnych rodaków; o Feliksie Edmundowiczu Dzierżyńskim i Andrzeju Januarowiczu Wyszyńskim. Przeciętny Polak nie ma pojęcia o 160 000 żołnierzy wyznania mojżeszowego walczących w Kampanii Wrześniowej, o gwiazdach Dawida na nagrobkach cmentarzy wojskowych żołnierzy polskich pod Narvikiem, Falaise, Tobrukiem czy Monte Cassino. W mogiłach Katynia spoczywają polscy oficerowie pochodzenia żydowskiego.

  

Cmentarz polskich żołnierzy różnych wyznań poległych pod Monte Cassino

Od dzieciństwa mamy wbudowywaną swoistą ksenofobiczną listę ras czy grup narodowościowych, którym podświadomie nie ufamy (czy nawet nienawidzimy). Znajdujemy na tej liście nie tylko osoby pochodzenia żydowskiego. Są tam nasi najbliżsi sąsiedzi: “szwaby”, “pepiki”, “kacapy/ruscy”, ”cyganie” i egzotyczni przybysze z daleka jak “czarnuchy/asfalty” i “żółtki”. Pamiętam z dzieciństwa , ze nawet słowo “Ukrainiec” miało bardzo wyraźne pejoratywne skojarzenie.   

W 1984 spotkałem byłych działaczy robotniczej Solidarności, którzy po stanie wojennym ze wszystkich możliwych krajów - przyjmujących wówczas naszych emigrantów - wybrali rasistowską RPA gdzie dokładnie w tym samym czasie stary Nelson Mandela dogorywał w więzieniu. Szybko się urządzili i oczywiście “kontynuowali” swoją walkę o wolność, równość i sprawiedliwość społeczną ze swoich posiadłości otoczonych drutem kolczastym i czarnoskórą pomocą domową, której zrzeszanie się w normalnych związkach zawodowych było zabronione.

Delikatnie im to wytknąłem. Obruszyli się na mnie. “Twój młodzieńczy idealizm możesz sobie wsadzić do d..py. Daj "czarnuchom" władzę i zobaczysz jak rozpie...dola ten kraj”. Przypomniały mi się wtedy słowa Żelaznego Kanclerza o Naszym Narodzie: “wystarczy dać Polakom władzę i sami się wyniszczą”. Na pożegnanie poleciłem im słynną książkę “Jądro ciemności” napisaną przez naszego wielkiego Ziomka Józefa Korzeniowskiego.   
Oto co nam dzisiaj zostało z etosu robotniczej solidarności i naszej “chrześcijańskiej moralności”...   
Ale czemu ja się właściwie czepiam ?...Historycznie przeciwstawienie się barbarzyńskiemu apartheidowi/obrona praw człowieka czy prześladowanych mniejszości nigdy nie było priorytetem tzw. “autorytetów religijnych...   
Pragnałbym jeszcze przypomnieć tragedię Nigeryjczyka Maxwella, który - tak jak członkowie mojej Rodziny - opuścił ojczyste strony w poszukiwaniu lepszego życia.   
Policja demokratycznej i praworządnej RP zastrzeliła go w imię chrześcijańskiej miłości do bliźniego zapewne tylko dlatego, że nie kopał piłki tak dobrze jak doskonały i powszechnie szanowany piłkarz naszej narodowej reprezentacji Emmanuel Olisadebe.   

*

Rasizm/ksenofobia, tzw.religijna lojalność/solidarność i nacjonalizm to typowe atrybuty stadnych zachowań, które są ostatnimi bastionami ludzi prymitywnych.

Doskonale to zrozumiałem pracując w latach dziewięćdziesiątych dla IRC i UNHCR na Bałkanach, gdzie byłem świadkiem śmierdzącej trupami, krwawej międzysąsiedzkiej jatki zaledwie kilkaset kilometrów od uwodzących swoim egzotycznym aromatem wiedeńskich i budapesztańskich kawiarni.

Od ksenofobiczno-rasistowskich "bredzonek" do ludobójstwa droga jest znacznie krótsza niż nam się wszystkim wydaje. Oby ponadczasowe i  ponadkulturowe ostrzeżenie Janusza Korczaka, którego użyłem w tytule swojego artykułu było dla nas nie gasnącym tego przypomnieniem i sprawdzianem moralnym dla naszych sumień.


  

                Fotografia ze zbiorów autora

***

"I od razu słyszę pytanie: ''Skąd to MY?''. Pytanie w pewnym stopniu uzasadnione. Zadają mi je Żydzi, którym zawsze tłumaczyłem, że jestem Polakiem, a teraz zadadzą mi je Polacy, dla których, w znakomitej ich większości, jestem i będę Żydem. Oto odpowiedź dla jednym i drugich. 

Jestem Polakiem, bo tak mi się podoba. To moja ściśle prywatna sprawa, z której nikomu nie mam zamiaru zdawać relacji, ani wyjaśniać jej, tłumaczyć, uzasadniać. Nie dzielę Polaków na ''rodowitych'' i ''nierodowitych'', pozostawiając to rodowitym i nierodowitym rasistom, rodzimym i nierodzimym hitlerowcom. Dzielę Polaków, jak Żydów i jak inne narody, na mądrych i głupich, uczciwych i złodziei, inteligentnych i tępych, interesujących i nudnych, krzywdzonych i krzywdzących, gentlemenów i niegentlemenów etc. Dzielę też Polaków na faszystów i kontrfaszystów..." - Julian Tuwim

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1225
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1025
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1103
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 779
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 750
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1901
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 587
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1045
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 550
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 555
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 898
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Gdybym mogła, to nie tylko bym rekomendowała... Pozwól, że włączę twój artykuł do moich zbiorów ciekawych i wartych zachowania przemyśleń innych ludzi.
"Prawda nie ma ojczyzny, przeto bywa traktowana jak uprzykrzony włóczęga" (Wł. St. Reymont)

Rozumiem, Henryku, że załączone zdjęcie nic Ci nie mówi.
Ciekawi mnie też, które to informacje z artykułu uważasz za nieprawdziwe. Pewnie pytam nadaremno. Przypuszczam, że uczciowość, polegąjąca na podaniu KONKRETNYCH argumentów to dla Ciebie za wysokie progi.

Henryku, za co tu można rekomendować, pytasz? Ano przede wszystkim za ostatnie zdanie tego artykułu, referencje do Janusza Korczaka, przypomnienie, kto i w jakich słowach podsyca ksenofobię w " polskim narodzie wybranym". Niewielu już prawdziwie kroczy drogą Chrystusową miłując bliźniego swego jak siebie samego, nadstawiając drugi policzek... Zinstytucjonalizowanie wiary skutecznie zabija nauki tego, którym tak sprytnie przez wieki się posługują kościoły wszelkiej maści...
Kaktus :)

@Henryk Sakiewicz:
Kiedyś, przy innej okazji, Zbysław Śmigielski raczył był skierować te słowa o Pana: "Sakiewicz, zamknij się!"
Święte i wielkie słowa Zbysława, święte i wielkie!

  pirx,  01/01/2013

@Janusz Dąbrowski: Bo ci pasują? Gdzie w Polsce masz antysemityzm? Co youngcontrarian może o nim wiedzieć, skoro nie w Polsce mieszka. Co najwyżej może się wypowiedzieć na temat antysemityzmu, rasizmu wśród żydowskiej emigracji w USA.

  barkarz  (www),  01/01/2013

@pirx:
Poczytaj białostockie gazety.

  Remter,  17/03/2012

Kiedyś napisałam taki artykuł w związku z podpisanym porozumieniem o współpracy między innymi kulturowej. Napisałam , że jest niemożliwa. I dalej tak czuję. I to nie ksenofobia , ani antysemityzm jak twierdzisz, lecz obyczaje i zwyczaje 2 tak różnych narodów. W idee nie wierzę. Powiem krótko. Aby taka współpraca mogła zaistnieć - Polak musiałby przejść przeobrażenie umysłu , takie jakie ja przeszł ...  wyświetl więcej

Polacy o kulturze żydowskiej są takimi samymi Polakami jak wszyscy inni. Pamiętajmy, że łączy nas wspólna Racja Stanu a nie sama kultura czy wiara.
Leszek Kołakowski ma rację, oprócz samej pobożności potrzebna jest choć niewielka erudycja. I nie dotyczy to tylko chrześcijaństwa, ma to znaczenie w islamie, hinduiźmie czy jakiejkolwiek innej wierze.
Akurat ś.p. ks. Henryk Jankowski, po ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  01/01/2013

@Henryk Sakiewicz:
Podobnym orędownikiem edukacji jak Rydzyk był Piotr Skarga. To ten co twierdził, że krew chrześcijańskich dzieci jest Żydom niezbędna do sporządzania macy. Polski światły sejm ustanowił go honorowym patronem 2012 roku, razem z Januszem Korczakiem, żeby było śmieszniej.

Dobrze, że tu jesteś. Dziękuję.

Alicjo, dziekuje za glos rozsadku i obiektywizmu w dyskusji pod tym tematem.
Wszystkie informacje podane w moim artykule sa latwo sprawdzalne...lacznie z przedwojennymi "slowami milosci do blizniego" wypowiedzianymi przez tzw. "kardynala tysiaclecia". To wlasnie te slowa najprawdopodobniej najbardziej "zabolaly" Pana Henryka, ktory (byc moze) sam mieszka na ulicy im.kard.Wyszynskiego. ...  wyświetl więcej

Mnie też przeraża nie tylko wybiórcze traktowanie historii, ale przede wszystkim zajadłość z jaką niektórzy ludzie bronią skostniałych struktur i instytucji religijnych, podsycających ksenofobię. Zapominają w ferworze wyuczonej i pokoleniowo wpojonej religijności o prostym uszanowaniu człowieka w każdym z nas.

Artykuł, jak dla mnie; tak samo chaotyczny, pogmatwany i fragmentami niezrozumiały (warto by go jeszcze przeredagować i zrobić korektę), jak też ogólnie niezwykle ciekawy i wstrząsający. Jestem pod wrażeniem.

@Adam Szczepański:
Szanowny Panie Adamie.
Dziekuje za slowa uznania jak i za slowa krytyki.

P.S.
Ktore z fragmentow mojego artykulu wydawaly sie Panu trudne do zrozumienia?

  pirx,  01/01/2013

@youngcontrarian: Ach ta twoja chrześcijańska moralność i ten twój antysemityzm.

@pirx:
???

  pirx,  01/01/2013

@youngcontrarian: Odwoływałeś się do 'naszej' chrześcijańskiej moralności. Nie wiedziałem, że jesteś chrześcijaninem.

@pirx:
Moj problem z tzw. chrzescianska moralnoscia (podobnie jak i z "socjalistyczna") jest prosty. Sprawia ona to, ze ludzie mowia jedno, robia drugie a mysla jeszcze inaczej... (Moj swiateczny apel do Pana Ratzingera chyba to udowodnia).
Zreszta jest to charakterystyczne zachowanie dla wszystkich tworow totalitarnych, do ktorych religie wlasciwie zaliczam WSZYSTKIE dobrze znane mi ...  wyświetl więcej

  pirx,  01/01/2013

@youngcontrarian:" Sprawia ona to, ze ludzie mowia jedno, robia drugie a mysla jeszcze inaczej..." Mów proszę za siebie. "Ludzie" to także ja i nie życzę sobie insynuacji z twojej strony.
Ty nie odwoływałeś się to tzw chrześcijańskiej moralności, tylko do Twojej chrześcijańskiej moralności. Wniosek: jesteś chrześcijaninem. I to Ty, a nie ludzie, masz chyba problem, ze pleciesz co ci ślina na język przyniesie.

@pirx:

Drogi Pirxie,
Czytaj, prosze, ze zrozumieniem. No dobrze...sprobuje Ci to wyjasnic troche inaczej:

Z tzw. chrzescijanska moralnoscia (z tzw. socjalistyczna zreszta tez) przestalem sie identyfikowac w 13-14 roku zycia.

................................................................................................................................................

...  wyświetl więcej

  pirx,  01/01/2013

@youngcontrarian: "Wybacz, ale mowie to na podstawie moich doswiadczen w srodowisku, w ktorym sie wychowalem zanim opuscilem opuscilem Kraj." Kto z kim przestaje, takim się staje, podobno. Czemu się wijesz i wykręcasz. Po co odwołujesz się do "naszej" chrześcijańskiej moralności, skoro sam siebie określasz świeckim humanistą? Ja, dyskutując z tobą, nie odwołuję się, do świeckiego humanizmu, tym ba ...  wyświetl więcej

@pirx:
Kto z kim przestaje, takim się staje, podobno. Czemu się wijesz i wykręcasz. Po co odwołujesz się do "naszej" chrześcijańskiej moralności, skoro sam siebie określasz świeckim humanistą?
???

Najwyrazniej masz problemy ze zrozumieniem mojego tekstu.
Trzecie podejscie. Do 13-14 roku zycie pozostawalem pod wielkim wplywem dwoch ideologii totalitarnych komunistycznej

...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: Myślę i myślę, co by tu odpowiedzieć;
Przede wszystkim, to nie chciałbym robić ze siebie jakiegoś eksperta od oceniania. Przedstawiłem jedynie swoje pierwsze wrażenie. Na początku artykułu jest kilka tekstów, w tym też jakaś poezja, które to fragmenty nie robią w pierwszej chwili wrażenia powiązanych ze sobą. Poza tym jest też trochę tak zwanych "literówek", jak np. w tym ...  wyświetl więcej

@Adam Szczepański:
Dziekuje za uwagi.
Dokonalem korekty wskazanej literowki.

Podpisuję się pod Twoim przesłaniem "obiema rencyma". Specjalnie tak piszę, przez wzgląd na fragmenty artykułu o języku, znakomite. Podobnie fragment o działaczach S w RPA. Reszta też niczego sobie. A propos języka polskiego wśród emigrantów z Polski żydowskiego pochodzenia. Niedawno słuchałem a Programie 1 Polskiego Radia audycję wspomnieniową o Arturze Rubinsteinie, który chyba w 1939 wyemigrowa ...  wyświetl więcej

  pirx,  01/01/2013

@pirx:
Nigdzie nie twierdziłem, że Polska jest antysemicka. Co nie nie znaczy, że nie dostrzegamy - zarówno ja, jak i Youngcontrarian - pokładów antysemityzmu wśród pewnej części polskiego społeczeństwa. Osobiście nie uważam jednak, byśmy się pod tym względem jakoś szczególnie wyróżniali na tle innych społeczeństw europejskich. Co do uwag autora odnośnie do polskich emigrantów w RPA nie mam ...  wyświetl więcej

  pirx,  01/01/2013

@Andrzej Siciński: A co mnie obchodzą poglądy ludzi mieniących się działaczami S na stosunki panujące w RPA? Ważne jest oficjalne stanowisko organizacji. I jej czyny.
Ja także uważam, ze nie wyróżniamy się jakoś specjalnie na tle Europy w dziedzinie antysemityzmu. Więc tym bardziej, po co ten artykuł? Co w nim jest tak ważnego, ze jest wart Pańskiego głosu? Bo chyba nie tylko Rubinstein świ ...  wyświetl więcej

@Andrzej Siciński, youngcontrarian, pirx:

Słowo odnośnie naszych emigrantów w RPA byli tacy i owacy. Szczególnym, negatywnym dla mnie "przypadkiem" tychże stał się Janusz Waluś, zabójca Chrisa Haniego. Niżej więcej o tym tragicznym zdarzeniu, którego podłożem było swoiste wychowanie (?), osobiste doświadczenia i związane z tym poglądy polityczne Walusia. Rozpętać demony wojny jest bardzo ł

...  wyświetl więcej

  pirx,  01/01/2013

@pirx:
CYT.: "Można kpić i z religii i z wiernych. Ale w wykonaniu youngcontrarian, jest to szydercze, pogardliwe, nienawistne."

Czy gdyby PRAKTYKOWANE zasady religii i wiary oraz choć 3/4 (szacunek procentowy można przyjąć inny...) wiernych było OK, to youngcontrarian miałby cośkolwiek to do roboty? On jedynie wskazuje to, co złe. Nie porównuję go z Jezusem, ale przecież to tzw. PR

...  wyświetl więcej

  pirx,  01/01/2013

@Janusz Dąbrowski:Nie życzę sobie, by wypowiadał się pan do mnie an temat polskiego katolicyzmu. Bo nic panu do niego. Trudno mi rozmawiać z człowiekiem, który na dzień dobry ma mnie za prostaka i ze średniowiecza.
Pogadaj pan może z arabami w Palestynie. To wam lepiej wychodzi.

@pirx:
Panie Pirx - Palestyna obchodzi mnie tak samo, jak Polska, Rosja, Niemcy i wszystkie inne kraje oraz ludzie je zamieszkujący. Można więc mnie posądzić - tym razem - o kosmopolityzm, socjalizm, rewanżyzm, komunizm, nazizm, dogmatyzm a nawet reumatyzm i parkinsonizm... :))

Rzecz jasna - ja aluzju poniał - idiotyczną - też rzecz jasna. Muszę się jednak do czegoś przyznać - tak s

...  wyświetl więcej

  pirx,  01/01/2013

@Janusz Dąbrowski: Przede wszystkim jesteś pan idiotą. Jak chcesz kolego rozmawiać o katolicyzmie, z katolikiem, to zręczniej dobieraj cytaty.
Już to kiedyś pisałem. Jesteś pan wszędzie tam, gdzie o Polsce i Polakach piszą źle.
W rozmowie z oculusem przyznał sie pan, ze jest Żydem. Spoko. Teraz wypisujesz pan jakieś brednie. Panie. Mnie nie obchodzi kim pan jesteś. Chcesz to zachować ...  wyświetl więcej

@pirx:
Niestety, drogi Pirx-ie - wypowiadać się na temat katolicyzmu będę (a jak trzeba to i na inne tematy również) - już taką mam wredną, prowokacyjną, pejsowatą naturę - cholerni lubię wkładać kij mrowisko (ludzkie, oczywiście - nie burzę domów mrówek...)

A teraz lekcja katechezy (jakież to źródło, jakież?)
Ks. Jeremiasza 8.4-:
„I powiedz im: Tak mówi Pan:
Cz

...  wyświetl więcej

@pirx:
CYT.: "Przede wszystkim jesteś pan idiotą." A fuj! Jak Pan możesz rozmawiać z idiotą, w dodatku żydowskim?! Proszę, uważaj drogi Pirx-ie - postronni mogą nie dociec, kto jest kim... :)

@Janusz Dąbrowski:

Witaj w Nowym Jorku...przepraszam... w Nowym Roku.
Szkoda, ze zaczyna sie on na Eiobie od wyzwisk, insynuacji i slownych przepychanek...
Januszu, podziwiam twoja iscie "semicka" cierpliwosc i takt ... ale wydaje mi sie, ze powinien tu zainterweniowac Admin.

@pirx:
I jeszcze jedno..
CYT.: "W rozmowie z oculusem przyznał sie pan, ze jest Żydem."
A Panu przyznałem się do tego, że "jestem również gejem, lesbijką, "czarnuchem", "białasem", "żółtkiem", "jakąś jehową czy buddą" , njuejdżowcem". Aha! - zapomniałbym - także homeopatą i różdżkarzem. Ostatecznie prawda jest inna - jestem przede wszystkim KRĘTACZEM - bo jak sam Pan łaskaw by ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian:
Dzięki serdecznie za życzenia, youngcontrarian. I wszystkim TU również życzę NAJLEPSZEGO! :) Ja również ubolewam z wiadomego powodu, ale przekonałem się niejednokrotnie, że chowanie głowy w piasek nic nie daje - "siedzenie" zostaje wystawione na kopniaki. I jak trzeba wyciągnąć szablisko - to wyciągam, ale jedynie do przystrzyżenia wąsisków tym,którzy pierwsi broń wyciągaj ...  wyświetl więcej

@Janusz Dąbrowski:
No, ale jak tu walczyc z "golowasem"?
Pozostaje mi tylko zadedykowac Tobie, Andrzejowi i...sobie ponizsza - znana ci zapewne - piesn bojowa:
http://www.youtube.com/watch?v(...)779Gr41

P.S.
...tylko ja nie chce byc Zagloba

  jotko49,  01/01/2013

@youngcontrarian: young,
Smutne to doprawdy, tematów tu zaiste pełna micha,
Lecz trudno tu się pożywić, gdy gość warczy i prycha,
Odpędza tym głodnych, obgryzając mięsko, zostawiając kości,
Jak tu się nie odgryżć wg. ich zasad deklarowanej Noworocznej Miłości...
Gdy smutek i rozterka mnie dopada,
Zostawiam koryto, niechaj się swą mądrością objada...

  pirx,  01/01/2013

@jotko49: Ale Dąbrowski nie chce noworocznej miłości, tylko chce wsadzić kij w mrowisko, czyli wywołać zamieszanie, awanturę. No to wywołał. Nowy rok- starzy prowokatorzy- oszczercy.

  jotko49,  01/01/2013

@pirx: Mimo iż lubię Cię, niema takiej opcji. by cokolwiek usprawiedliwiło użyte słowa.
Przez ponad tydzień obserwowałem braterskie stosunki mych rodaków z małej litery.
Uciekł bym stąd w lepsze strony, lecz narodowo-braterski swąd roztacza się wokół.
Czy ktokolwiek wezmie fizyczną odpowiedzialność, za "nadchodzące Bałkany", w imię poglądów, swych urojonych racji, fałszywych d ...  wyświetl więcej

  pirx,  01/01/2013
  jotko49,  01/01/2013

@pirx: Pirxiu drogi, wieczór to czas przemyśleń. Jak można kochać Świat, nie kochając siebie i wszystko co nas otacza...każdej cząstki boskiej, której fragmentem jest i wszystko czego nie udało nam się niestety dostrzec.
I tu zostawię Cię w objęciach samoświadomości. Pozdrawiam;)

@_serpico_:
Jak z pewnością doskonale Pan to pojął - przykład. J. Walusia - to tylko przykład skrajnie radykalnej postawy - akurat była mowa o tzw. "solidarnościowej" emigracji. Przykładem skrajnej radykalizacji à rebours może służyć z kolei CH. Hani - "bohater" absolutnie nie z mojej bajki. Nie oceniam też J. Walusia, tylko jego czyn. I staram się zrozumieć motywy tego, co zrobił, pobudki ...  wyświetl więcej

@_serpico_:
CYT.: "Rozmowa nie ma sensu."
"Warto rozmawiać" - J. Pospieszalski

  barkarz  (www),  01/01/2013

Dwa tygodnie temu byłem na spotkaniu z prof. Pawłem Śpiewakiem, który promował swoją nową książkę "Żydokomuna".Nie chciał rozmawiać o współczesnych problemach, zdawał się niewiele widzieć o polskim faszyzmie właśnie rodzącym się na Podlasiu. Szkoda, że nie miał okazji przeczytać Twojego wpisu.

  pirx,  01/01/2013

@barkarz: Zacznę może tak. Jeżeli ktoś kiedyś zrobi ze mnie antysemitę, albo rasistę to uda się to takim jak Dąbrowski, Bachir, youngcontrarian. Raczej białostockie gazety, zcy oficjalne nurty faszystowskie, narodowościowe tego nie zrobią.
Ale zrobią to ci panowie. Swoimi wypowiedziami namiętnie szkalującymi Polaków. Przecież oni to robią specjalnie. To nie chodzi o nic, tylko o rozdrapywan ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  01/01/2013

@pirx:
Nie jest to wszystko takie proste i jednoznaczne. Zastanawiałem się nie raz dlaczego do nas mają Żydzi więcej pretensji niż do Francuzów. Przecież Polacy więcej pomagali Żydom w czasie wojny. Rzecz chyba e tym, że hitlerowcom bardzo łatwo było napuszczać na Żydów Polaków. Wykorzystywać wielowiekową indoktrynację, która w Polsce miała miejsce dzięki takim ludziom jak Piotr Skarga.

  pirx,  01/01/2013
  barkarz  (www),  01/01/2013

@pirx:
Było im źle w Polsce międzywojennej, a dobrze w czasie zaborów. W Niemczech dopiero Hitler zaczął Żydów gromić. Wcześniej takich tendencji nie było. Dobranoc. Miłych snów.

  barkarz  (www),  02/01/2013

@_serpico_:
Masz rację, w średniowieczu tak było. Niestety w Polsce średniowiecznej nasi rodacy nie oganiczali się do ograbiania Żydów ale ich po prostu wyżynali.

  pirx,  02/01/2013

@_serpico_: Bo w Polsce nie ma antysemityzmu. Polska antysemicka nie jest. Kto twierdzi inaczej jest oszczercą.

  barkarz  (www),  02/01/2013

@serpico
Czytanie po angielsku nie bardzo mi idzie:(

http://pl.wikiquote.org/wiki/A(...)emityzm

http://www.polityka.pl/forum/1(...).thread

W innych krajach niewiele antysemityzmu jest w oficjalnych wystąpieniach osób publicznych.

  barkarz  (www),  02/01/2013

@_serpico_:
Niepostrzeżenie trochę odeszliśmy od tematu artykułu, chyba. Od jego intencji ma pewno.

  pirx,  02/01/2013

@_serpico_: Oj biedni ci Żydzi. Jak ich prześladują na każdym kroku. Ja tam się nie znam na pochodzeniu ludzi, ale podobno Michnik to Żyd. Tego gościa to Polacy prześladują. Takim imperium prasowym biedaka obdarzyli.

  pirx,  02/01/2013

@odyn2012: Oszczerstwo, potwarz, przestępstwo polegające na podnoszeniu lub rozgłaszaniu nieprawdziwych zarzutów o postępowaniu lub właściwości innej osoby, grupy osób lub instytucji w celu poniżenia ich w opinii publicznej lub narażenia na utratę zaufania potrzebnego na danym stanowisku, w danym zawodzie lub rodzaju działalności.

  pirx,  02/01/2013

@odyn2012: Tu nie trzeba mieć zdania. To jest fakt. Czegoś w Polsce Żydom nie wolno? Jakieś antyżydowskie ustawy?

  pirx,  02/01/2013

serpico, Zapewniam cię, ze ja oszczerstwem się brzydzę. Jest to jedna z większych, jeśli nie największa, z ludzkich podłości. A jeśli ktoś otwarcie się do tego przyznaje? Co możemy zrobić?

  liwa,  02/01/2013

@odyn2012: albo do komory gazowej wrzucić...

  pirx,  02/01/2013

@_serpico_: Masz rację. Trzeba spadać. Nie moje klimaty.

  liwa,  02/01/2013

@odyn2012: Januszek stosował karę bycia pod łóżkiem a potem sam skakał po łóżku, żeby zgnoić człowieka...
poniektórzy dalej to robią w imię miłości do bliźniego...

@odyn2012: "mydło czas robić"

A mnie sie zaczyna robic mdło... czytajac niektore "komenntarze"...

  elena  (www),  17/09/2014

@youngcontrarian:Mdlo,i to bardzo. Niesamowite sa eiobowe dyskusje. Gdy argumentow brak obelgi sie zaczynaja. Jak z umilowania dla lagodnosci, zgody, ciszy i tolerancji taki prostacki agresor sie wlaczyl,w mysl slow "kazdy ma prawo do myslenia, pod warunkiem, ze mysli tak jak ja "jak rozkrok mentalno -emocjonalny albo mianiakalny zascianek juz lepiej pasuje...

  elena  (www),  18/09/2014

@_serpico_: Dziekuje pieknie za konkrety :)
Problem homofobii czy antysemityzmu dotyczy niemalze kazdego panstwa, natomiast udawanie, że nie ma w Polsce postaw antysemickich czy rasistowskich, czy że polski futbol jest wolny od uprzedzeń, to jest zafałszowywanie rzeczywistości.Jestesmy dosyc homogenicznym spoleczenstwem, bez takiej wielokulturowosci jak chociazby Wielka Brytania, stad tez o ...  wyświetl więcej

  oculus,  18/09/2014

@elena: NKWD było opanowane przez ludzi pochodzenia żydowskiego, to Żydzi wywołali i przeprowadzili Rewolucję Październikową. Po wkroczeniu armii sowieckiej do Polski 17 września 1939 roku, NKWD przy pomocy polskich Żydów przeprowadzało masowe aresztowania Polaków. Po wkroczeniu Niemców na te tereny w 1941 roku, Polacy dokonali zemsty za wcześniejszą współpracę Żydów z komunistami sowieckimi. Jeśl ...  wyświetl więcej

  elena  (www),  18/09/2014

@_serpico_:
W "dobrym tonie" jest bycie tolerancyjnym, nikt nie wybiera sobie rodzicow.
Przy wyborach prezydenckich w roku 2010, mysl, ze potencjalna Pierwsza Dama III RP moze stac sie zydowka z amerykanskim obywatelstwem, dla wielu bylo nie do przelkniecia. Bo przeciez jako " maz swojej zony" potencjalny prezydent, moglby wywowalac potencjalne wrazenie, ze ulega wplywom " cudzoziemc ...  wyświetl więcej

  elena  (www),  18/09/2014

@oculus: czyli oko za oko ?
Mieszkajac na obczyznie poznalam wielokulturowosc i nie uznam z gory Niemca za oprawce a w Ukraincu nie zobacze mordercy. Ocena "nierozumienia" zbyt daleko posunieta, ale moze nie zrozumiales mojej mysli, empatycznie zamykajacej temat.

  oculus,  18/09/2014

@elena: Ja jestem agnostykiem i nie ma dla mnie znaczenia kto jaką wiarę wyznaje a ma znaczenie, kto jaki stosunek do Polski i Polaków przedstawia. Jeśli żyd będzie kochał Polskę, bo jego ojczyzną jest, to jest on Polakiem i nie ma dla mnie znaczenia jego pochodzenie. Natomiast jeśli Żyd będzie poniewierał Polską a Polaków miał za śmieci i zwierzęta, to wiadomy będzie mój stosunek do niego....Jeśl ...  wyświetl więcej

  elena  (www),  18/09/2014

@oculus: rozumiem...
:)

@elena: :)

  delta55,  25/03/2013

To, że Ziutka nie lubi Srula i nazywa go głupcem, nie świadczy o antysemityzmie Polaków, podobnie jak i to, że Ariel nie chce pożyczyć pieniędzy na niski procent Adasiowi, mimo że chodzą do jednej klasy, nie jest antypolonizmem.
Nie używajmy do celów politycznych również zjawiska antyżydowskiego kibolstwa, bo to tylko podgrzewa atmosferę (jakby parunastu łysych półgłówków pokrzykującech "na ...  wyświetl więcej

  kamil30,  10/04/2015

O ile z całym tekstem z grubsza się zgadzam o tyle stwierdzenie " Od ksenofobiczno-rasistowskich "bredzonek" do ludobójstwa droga jest znacznie krótsza niż nam się wszystkim wydaje" wydaje mi się nieuzasadnionym sądem, który ma więcej wspólnego z wieszczostwem, profetyzmem. Niepotrzebny wkręt w rzetelnym artykule.

@_serpico_: Nie obchodzą mnie ilustracje - nie mam zmysłu tropiciela i szukania dziury w całym - odnosiłem się do SAMEGO TEKSTU.

@_serpico_: Nie musimy się zgadzać ale moim zdaniem skoro mówię, że odnosiłem się do samego tekstu to powinieneś przyjąć to za prawdę. Nie mam powodu aby kłamać. Dlatego pisałem o tekście.

@_serpico_: Mnie to nie interesuje bo nie mam żadnych idoli - ani na eiobie ani poza nią. To, że w czymś się z nim zgadzam nie znaczy, że zgadzam się ze wszystkim. W innym arcie gdzie się wypowiadałeś skrytykowałem younga za jego wypowiedź o Niemcowie i kochankach. A tam gdzie będę się z nim zgadzał - temu dam wyraz. Być może zdjęcia jakie dał są przekłamaniem - nie mam czasu ani ochoty w to wnika ...  wyświetl więcej

@_serpico_: Nie wiem po co widzisz podstęp. Co wykorzystałem? Uważam, że jego tekst z Newsweeka, który przywołał Zakrawawski (dobrze piszę? ) był głupi ale ten uważam za sensowny. Nie patrzę na ludzi w sposób czarno- biały. Czasem piszemy rzeczy sensowne i mądre a czasem głupoty. Taka już nasza ludzka natura. Nara

@_serpico_: Bo nie wiem. To ostatnio moje ulubione słowo - nie wiedzieć, nie oceniać, nie być wszechwiedzącym.

  Serpico,  22/05/2019

Podbijamy "uczciwy Polaku", oraz czysty Słowianinie.
https://www.tineye.com/search/(...)?page=1

Czemu panie kulturalny nadal nie widzę twojego wyjaśnienia, czemu w TWOIM artykule widnieje zdjęcie mogiły Czeczenów, podpisane jako "z własnych zasobów', jako zdjęcie z Bośni ?

...  wyświetl więcej

  Serpico,  22/05/2019

Wykorzystałeś zdjęcie mogiły Czeczenów, pomordowanych przez Rosjan, podpisałeś je że jest z twoich zasobów, co jest kłamstwem, także kłamstwem jest że jest ono z Bośni, w artykule który ma udowadniać że Polacy są ksenofobami.
Kogo to czyni z Ciebie ? Świeckiego humanistę ? Czy zwykłego gnoja, który zrobi wszystko, nie cofnie się przed niczym ?
Dziwi cię że uważam że jesteś szumowiną ? Kto tak postępuje ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska