Login lub e-mail Hasło   

Inspirujące cytaty Eckharta Tolle'a

Z pewnością słyszałeś o takich tytułach jak „Nowa Ziemia” czy „Potęga teraźniejszości”. Są to książki autorstwa E. Tolle’a, duchowego nauczyciela.
Wyświetlenia: 5.124 Zamieszczono 14/04/2012

Jeśli nie miałeś jeszcze okazji przeczytać książek tego autora  – polecam. Możesz je śmiało wpisać na listę książek do przeczytania. Zresztą zachęcam też do obejrzenia wywiadów i innych nagrań, w których występuje Eckhart Tolle.
A tymczasem zapoznaj się z jego najciekawszymi cytatami. Miłej lektury!

Czy z reguły na coś czekasz? Jak wielką część życia spędzasz na czekaniu? Istnieje czekanie krótkofalowe – w kolejce na poczcie, w ulicznym korku, na lotnisku, na umówione spotkanie, na koniec pracy itp. Z czekaniem długofalowym mamy do czynienia, gdy ktoś czeka, aż zacznie się urlop, aż dostanie lepszą posadę, aż dzieci dorosną, aż wejdzie z kimś w naprawdę istotny związek, odniesie sukces, zarobi pieniądze, zostanie ważną osobistością, osiągnie oświecenie. Niektórzy ludzie przez całe życie czekają, kiedy wreszcie zaczną żyć.
Czekanie to stan umysłu, polegający na tym, że pragniesz przyszłości, odtrącając teraźniejszość.
Odtrącasz to, co masz, pragniesz zaś tego, czego nie masz. Jesteś wtedy jak architekt, który nie zwraca uwagi na fundamenty budowli, poświęca natomiast mnóstwo czasu górnym kondygnacjom.

Wymagasz, żeby rozmaite sytuacje, okoliczności, miejsca czy osoby uszczęśliwiały cię, a potem bolejesz nad tym, że nie dorosły do twoich oczekiwań.

Żyjesz w stresie? Tak jesteś pochłonięty podróżą w przyszłość, że teraźniejszości wyznaczasz jedynie rolę pojazdu, który ma cię tam zawieźć? Stres powstaje, kiedy jesteś „tu”, ale wolałbyś być „tam”, lub będąc w teraźniejszości, chcesz przenieść się w przyszłość. Stąd rozdarcie wewnętrzne.

Narzekanie zawsze stanowi objaw braku zgody na to, co jest. Zawsze też niesie ze sobą nieświadomy ładunek negatywnej energii. Kiedy narzekasz, ustawiasz się w roli ofiary. Gdy natomiast rzeczowo wypowiadasz się w jakiejś sprawie, bierzesz ją we własne ręce. Zmień więc sytuację, przechodząc do czynów bądź zabierając głos, jeśli to konieczne lub możliwe; możesz też wyjść z obecnego układu albo go zaakceptować.

Życie większości ludzi jest rządzone pragnieniem i lękiem. Każde pragnienie jest potrzebą dodania czegoś do siebie, by być sobą w pełni. Każdy strach jest lekiem przed utratą czegoś i przez to stania się mniejszym, bycia umniejszonym. Te dwa stany pomijają oczywisty fakt, że Byt nie może być dany, albo zabrany. Byt w swojej pełni już jest w tobie, Teraz.

Mniejsza o to, czy twoje myśli i emocje związane z daną sytuacją są uzasadnione, czy nie. Wszystko to nie ma znaczenia. Ważne, że stawiasz opór temu, co jest. Z obecnej chwili robisz sobie wroga.

Niektórych ludzi ogarnia gniew, gdy mówię, że problemy są urojeniem. Boją się, że pozbawię ich poczucia tożsamości. A przecież tyle czasu zainwestowali w swoje fałszywe poczucie ,ja”. Przez wiele lat bezwiednie definiowali własną tożsamość, oglądając ją przez pryzmat swoich problemów i cierpień. Kim byliby bez niej?

Nie chodzi o rozwią­zanie problemów, lecz o dostrzeżenie że one po prostu nie istnieją. Są tylko sytuacje, z którymi trzeba albo jakoś się rozpra­wić, albo dać im spokój i zaakceptować je. Skup całą uwagę tu i teraz Po co z czegokolwiek robić problem? Czy samo życie nie jest wy­starczająco dużym wyzwaniem? Po co ci problemy? Pojawie­nie się „problemu” oznacza, że roztrząsasz w myślach daną sytuację, nie mając jednak szczerego zamiaru ani rzeczywistej możliwości podjęcia już teraz jakichkolwiek działań. Przy­tłoczony sytuacją życiową, przestajesz czuć, że żyjesz, że istnie­jesz.

Kiedy tracisz kontakt z wewnętrzną CISZĄ, tracisz kontakt ze sobą.
Kiedy tracisz kontakt ze sobą, zatracasz się w świecie.

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży. Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.

Zawsze, gdy usłyszysz narzekający głos wewnętrzny zrozum, że nie jesteś tym głosem ale kimś, kto go sobie uświadamia.

 

źródło:  www.magdabednarczyk.uniinfo.pl

Podobne artykuły


19
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6361
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38350
17
komentarze: 11 | wyświetlenia: 7765
39
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10169
38
komentarze: 31 | wyświetlenia: 3386
35
komentarze: 35 | wyświetlenia: 4268
34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 4755
32
komentarze: 53 | wyświetlenia: 9080
32
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3477
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6260
32
komentarze: 98 | wyświetlenia: 10170
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3753
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Tak, Tolle jest świetny i warto uczyć się od niego. Dziękuję! :)

Podoba mi się ten fragment o narzekaniu... :)))

  karolc,  18/04/2012

Potęga teraźniejszości - mogę chyba tak powiedzięć - w dosyć znaczący sposób wpłynęła na moje życie :-)

Osobiście lubię słuchać wykładow Tolla na YT, bo on zawsze zachowuje ten nieziemski spokój i łagodny ton mowy.

Według mnie w dużo lepszy sposób omawia zagadnienia niż np. Osho.

  swistak  (www),  15/04/2012

Bez Boga w sercu każdy mąciciel jest świetny.

  karolc,  18/04/2012

Świstak, po raz kolejny.... po raz kolejny żądasz rzeczy, które z góry zakładają ograniczenie umysłu....

Do: Świstak.
Jest dla mnie ciągle niepojęte - dlaczego ciągle w Tobie tyle niskich uczuć? Dlaczego chcesz nawracać innych ogniem i mieczem? Skąd ta podejrzliwość, zgryźliwość i często niczym nie sprowokowana złośliwość? Na jakiej podstawie twierdzisz, że Tolle jest "bezbożnikiem"? Jedynie dlatego, że jego postrzeganie rzeczywistości i Boga Tobie nie odpowiada? Mnie nie odpowiada Twoje, za t ...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  15/04/2012

Magdo - ściskam! :)

W razie więcej Tolle :)

Na próbę - "Akceptacja i poddanie":
http://www.youtube.com/watch?v(...)ZwP2l80

CYT.: " Kiedy tylko możesz, zajrzyj do swojego wnętrza i sprawdź, czy przypadkiem nieświadomie nie stwarzasz konfliktu między swoim wnętrzem, a tym, co na zewnątrz, pomiędzy zewnętrzną sytuacją w danej chwili - tym, g

...  wyświetl więcej

Ma być: " W takim RAZIE więcej Tolle".

  swistak  (www),  16/04/2012

Janusz Dąbrowski ! Zagląda sobie do wnętrza i widzi, że jest pustakiem a nie cegłą

Do: Świstak.
Masz u mnie dziś "+" za ten aforyzm :). Tyle, że co z podmiotem w zdaniu - CYT.: "Zagląda sobie do wnętrza i widzi, że jest pustakiem a nie cegłą." Domyślam się, że domyślny?

  swistak  (www),  17/04/2012

Januszu ! To nie do Ciebie tylko do tych co szukają we wnętrzu czegoś a nie Kogoś.

Do: Świstak.
Rozumiem. Logiczne... :)

Przeczytałem fragmenty z książki Tolle'a z dużym zainteresowaniem. W którymś komentarzu napisałem, że właśnie istotą pełnego życia jest "tu i teraz". Funkcjonowanie w pustej przestrzeni przeszłości albo przyszłości jest utrata tego jednego momentu, który został dany jako dar, i nigdy już się nie powtórzy. To jest pewien temporalny paradoks, ponieważ moment staje się wieczny. Zatem życie w poczuciu ...  wyświetl więcej

Do: Jan Stasica.
Temporalny paradoks - moment staje się wieczny. Świetne! :)

Januszu drogi! Dlaczego dajesz się prowokować i wchodzisz w jałowe i bezproduktywne polemiki? Nie szkoda Twojej energii?

Do: Jan Stasica.
Janku - lata jest szkoda...:)) A poważniej - czasem mam taką tendencję - jednak może ta energia coś pożytecznego stworzy? To mój wieczny optymizm podlewany sosem nadziei - "Bóg nie pragnie śmierci grzesznika, tylko jego nawrócenia..." :))

Plus za optymizm!

Kocham Tolle'a miłością bezwarunkową. Zawsze ustawia mi rzeczywistość w odpowiednim świetle. Dzięki za cytaty :)

  JA to ja,  18/04/2012

Ciekawe :)

  Psst,  18/04/2012

Odpowiedni artykuł w odpowiednim czasie :)
Dzięki.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska