JustPaste.it

Inspirujące cytaty Eckharta Tolle'a

Z pewnością słyszałeś o takich tytułach jak „Nowa Ziemia” czy „Potęga teraźniejszości”. Są to książki autorstwa E. Tolle’a, duchowego nauczyciela.

Z pewnością słyszałeś o takich tytułach jak „Nowa Ziemia” czy „Potęga teraźniejszości”. Są to książki autorstwa E. Tolle’a, duchowego nauczyciela.

 

Jeśli nie miałeś jeszcze okazji przeczytać książek tego autora  – polecam. Możesz je śmiało wpisać na listę książek do przeczytania. Zresztą zachęcam też do obejrzenia wywiadów i innych nagrań, w których występuje Eckhart Tolle.
A tymczasem zapoznaj się z jego najciekawszymi cytatami. Miłej lektury!

Czy z reguły na coś czekasz? Jak wielką część życia spędzasz na czekaniu? Istnieje czekanie krótkofalowe – w kolejce na poczcie, w ulicznym korku, na lotnisku, na umówione spotkanie, na koniec pracy itp. Z czekaniem długofalowym mamy do czynienia, gdy ktoś czeka, aż zacznie się urlop, aż dostanie lepszą posadę, aż dzieci dorosną, aż wejdzie z kimś w naprawdę istotny związek, odniesie sukces, zarobi pieniądze, zostanie ważną osobistością, osiągnie oświecenie. Niektórzy ludzie przez całe życie czekają, kiedy wreszcie zaczną żyć.
Czekanie to stan umysłu, polegający na tym, że pragniesz przyszłości, odtrącając teraźniejszość.
Odtrącasz to, co masz, pragniesz zaś tego, czego nie masz. Jesteś wtedy jak architekt, który nie zwraca uwagi na fundamenty budowli, poświęca natomiast mnóstwo czasu górnym kondygnacjom.

Wymagasz, żeby rozmaite sytuacje, okoliczności, miejsca czy osoby uszczęśliwiały cię, a potem bolejesz nad tym, że nie dorosły do twoich oczekiwań.

Żyjesz w stresie? Tak jesteś pochłonięty podróżą w przyszłość, że teraźniejszości wyznaczasz jedynie rolę pojazdu, który ma cię tam zawieźć? Stres powstaje, kiedy jesteś „tu”, ale wolałbyś być „tam”, lub będąc w teraźniejszości, chcesz przenieść się w przyszłość. Stąd rozdarcie wewnętrzne.

Narzekanie zawsze stanowi objaw braku zgody na to, co jest. Zawsze też niesie ze sobą nieświadomy ładunek negatywnej energii. Kiedy narzekasz, ustawiasz się w roli ofiary. Gdy natomiast rzeczowo wypowiadasz się w jakiejś sprawie, bierzesz ją we własne ręce. Zmień więc sytuację, przechodząc do czynów bądź zabierając głos, jeśli to konieczne lub możliwe; możesz też wyjść z obecnego układu albo go zaakceptować.

Życie większości ludzi jest rządzone pragnieniem i lękiem. Każde pragnienie jest potrzebą dodania czegoś do siebie, by być sobą w pełni. Każdy strach jest lekiem przed utratą czegoś i przez to stania się mniejszym, bycia umniejszonym. Te dwa stany pomijają oczywisty fakt, że Byt nie może być dany, albo zabrany. Byt w swojej pełni już jest w tobie, Teraz.

Mniejsza o to, czy twoje myśli i emocje związane z daną sytuacją są uzasadnione, czy nie. Wszystko to nie ma znaczenia. Ważne, że stawiasz opór temu, co jest. Z obecnej chwili robisz sobie wroga.

Niektórych ludzi ogarnia gniew, gdy mówię, że problemy są urojeniem. Boją się, że pozbawię ich poczucia tożsamości. A przecież tyle czasu zainwestowali w swoje fałszywe poczucie ,ja”. Przez wiele lat bezwiednie definiowali własną tożsamość, oglądając ją przez pryzmat swoich problemów i cierpień. Kim byliby bez niej?

Nie chodzi o rozwią­zanie problemów, lecz o dostrzeżenie że one po prostu nie istnieją. Są tylko sytuacje, z którymi trzeba albo jakoś się rozpra­wić, albo dać im spokój i zaakceptować je. Skup całą uwagę tu i teraz Po co z czegokolwiek robić problem? Czy samo życie nie jest wy­starczająco dużym wyzwaniem? Po co ci problemy? Pojawie­nie się „problemu” oznacza, że roztrząsasz w myślach daną sytuację, nie mając jednak szczerego zamiaru ani rzeczywistej możliwości podjęcia już teraz jakichkolwiek działań. Przy­tłoczony sytuacją życiową, przestajesz czuć, że żyjesz, że istnie­jesz.

Kiedy tracisz kontakt z wewnętrzną CISZĄ, tracisz kontakt ze sobą.
Kiedy tracisz kontakt ze sobą, zatracasz się w świecie.

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży. Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.

Zawsze, gdy usłyszysz narzekający głos wewnętrzny zrozum, że nie jesteś tym głosem ale kimś, kto go sobie uświadamia.

 

źródło:  www.magdabednarczyk.uniinfo.pl

Licencja: Domena publiczna