JustPaste.it

Polonijny „Dwukropek” dla rodaków w RPA

Prasa polonijna ma wielkie znaczenie dla podtrzymania języka polskiego wśród rodaków przebywających za granicą.

Prasa polonijna ma wielkie znaczenie dla podtrzymania języka polskiego wśród rodaków przebywających za granicą.

 

 4a855b7d110520e9e8246446d68ed35e.jpgPolonia wydaje kilka tysięcy tytułów prasowych, działa kilkaset stacji radiowych i telewizyjnych. Natomiast doba internetu to znowu kilka tysięcy portali informacyjnych.

W numerze marcowym Miesięcznika Kulturalno – Edukacyjnego dla Polaków w Cap Town „Dwukropek” obok pięknych zdjęć jest dużo informacji o Dniu Teściowej w Polsce obchodzonej zawsze 5 marca. Mężczyźni powinni przyjąć do wiadomości, że teściowa będzie zawsze za swoją córką. Dzień Kobiet 8 marca najbardziej było uroczyście obchodzone w okresie tzw. komunizmu. Tak jest dalej w Rosji.

Dzień Mężczyzn w Polsce obchodzimy 10 marca, natomiast w innych krajach 19 listopada . To święto jest przeciwstawieniem do dnia kobiet oraz mało znanym zwyczajem. Kobiety najlepiej lubią takich mężczyzn co: nie pije, nie pali, nie sprzecza się, nie kontroluje żony, daje dużo pieniędzy, a najlepiej kiedy jest tak naprawdę z dala od kobiety.

 Mało znanym zwyczajem w Polsce jest święto liczby „Pi” „π”, które zazwyczaj obchodzi się 14 marca. Praktycznie każdy uczeń starszych klas szkoły podstawowej powinien wiedzieć co oznacza matematyczne magiczne słowo „Pi”. A dla przypomnienia jest to stała matematyczna o wartości 3,1415926.

 Kolejnym przykładem pokazania piękna historii zamków polskich jest opis Pałacu w Kozłówce koło Lublina. Dawnej rezydencji rodu Zamojskich zaliczana do perły architektury nie tylko w Polsce.

 Oczywiście redakcja nie zapomniała przedstawić zmarłą 1 lutego, krakowską poetkę - noblistkę Wisławę Szymborską, przypomina i zapoznaje czytelników z nie zawsze znanym poetki życiorysem.

Mało kto wie kim są „Gregorianie”? Redakcja w sposób czytelny przedstawia to mało znane żakowskie święto obchodzone 12 marca w dzień świętego Grzegorza Wielkiego, papieża z zakonu benedyktynów. W Polsce ten zwyczaj był znany w okresie od XVI do XIX wieku. Obchodzony był podobnie jak obecne studenckie majowe Juwenalia.

 Obowiązkowo w prasie polonijnej powinna być informacja o narodowych bohaterach i twórcach. W tym numerze przedstawieni są: Ignacy Łukasiewicz z regionu podkarpackiego – ojciec i odkrywca polskiej nafty. 8 marca minęła 190 rocznica jego urodzin.

Józef Wybicki urodził się 29 września 1747 roku. Jest znany głównie z pieśni legionów polskich we Włoszech, która jest obecnie po wielu poprawkach hymnem Polski. To był wielki publicysta społeczno polityczny, kodyfikator prawa i literatury polskiej.

Stefan Banach urodził się w Krakowie 30 marca 1892 roku. Światowej sławy matematyk. Nauki pobierał w Krakowie oraz studiował między innymi na Politechnice Lwowskiej. Pozostawił po sobie ponad 60 prac naukowych z dziedziny nauk matematycznych. Jest współtwórcą w okresie między wojennym Lwowskiej Szkoły Matematycznej.

14 marca mija 130 rocznica urodzin Wacława Sierpińskiego. Kolejny znany w okresie między wojennym naukowiec z dziedziny matematyki. Niestety po II wojnie światowej mało znany i nie popularyzowany z powodu, że wywodził się ze środowiska lwowskich naukowców ( Lwów to obecnie Państwo Ukraińskie). A za czasów PRL - u było to nie mile widziane.6190db6cd2f384c74be38fcabf0b6824.jpg

Joanna Majksner - Pinska należy do grupy Polonii Cape Town w Republice Południowej Afryki gdzie obecnie wraz mężem Markiem od wielu lat zamieszkuje i tam pracuje.

Naczelna „Dwukropka” jest członkiem zagranicznym Stowarzyszenia Światowego Forum Mediów Polonijnych w Tarnowie. Ostatnio we wrześniu 2011 uczestniczyła XIX Forum, które po uroczystościach dwudniowych na terenie Tarnowa w Małopolsce przeniosło swoje obrady do Szczecina i województwa zachodnio – pomorskiego.

We współczesnym świecie wielu mieszkańców różnych narodowości zamieszkuje w innych państwach. Z różnych przyczyn musieli opuścić miejsca gdzie się urodzili i skąd wywodzą się ich rodowe korzenie.

Na terenach polskich zamieszkuje wielu obcokrajowców , którzy stworzyli swoje etniczne stowarzyszenia oraz prasę w ojczystym języku skąd przybyli. Mamy obecnie prasę i wydawnictwa np. narodowości niemieckiej, rosyjskiej, słowackiej, czeskiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej itd.

W przypadku Polaków przebywających poza krajem, ich skupiska nazywają się Polonią. Największe skupisko polonijne jest w USA, Anglii, Francji, Niemiec, Czechach, Ukrainie, Białorusi, Litwie, Rosji, Słowacji itd. Natomiast są niewielkie skupiska polonijne na dalekim wschodzie, Azji, Afryce i właśnie takim przykładem jest Republika Południowej Afryki.

Prasa polonijna ma wielkie znaczenie dla podtrzymania języka polskiego wśród Polaków przebywających za granicą. Kolejny atut mediów polonijnych to dość często informacje z ojczystego kraju zawierające faktyczne wydarzenia z pierwszej ręki bez państwowego nawisu informacyjnego.