Login lub e-mail Hasło   

Rada Etyki Mediów w sprawie Wojciecha Cejrowskiego

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.radaetykimediow.pl/index.php?(...)emid=40
Autorzy listów - a są wśród nich i religioznawcy – zarzucają Wojciechowi Cejrowskiemu ignorancję.
Wyświetlenia: 1.754 Zamieszczono 19/03/2012

 

Stanowisko REM w sprawie programu Wojciecha Cejrowskiego „Boso przez świat”

Warszawa, 16 marca 2012 r.

Po emisji audycji o buddyzmie (TVN 26 lutego 2012 r. w cyklu „Boso przez świat”), na adres REM przyszło kilkaset krytycznych listów. Jednoznaczność głównych tez tych protestów świadczy, że zdaniem autorów listów zostały naruszone powszechnie uznawane normy.

Respondentów REM przede wszystkim oburzyło, że autor programu przedstawił buddyzm jako religię pozbawioną Boga (nie wspominając nawet, że jest to także koncepcja filozoficzna), wobec czego cały kult jest pozbawiony sensu, a wyznawcy zabobonni i głupi. Autorzy listów - a są wśród nich i religioznawcy – zarzucają Wojciechowi Cejrowskiemu ignorancję. Argumentują, że buddyści w rzeczywistości w ogóle nie poruszają tematu istnienia Boga uznając, że jest to kwestia zbyt trudna do rozstrzygnięcia. Dlatego można spotkać jednocześnie buddystów ateistów, jak i buddystów Żydów, buddystów shintoistów etc.
Kolejnym dowodem na ignorancję autora audycji jest przyrównanie złotego baranka przedstawiającą ofiarę od wyznawcy do czczenia złotego cielca przez Hebrajczyków, którzy rozgniewali Mojżesza (co jest totalnym pomieszaniem zarówno obiektu czci, jak i sposobu oddawania czci). Podobnie z przyrównaniem siedmiogłowej kobry, która osłaniała Buddę, do siedmiogłowego smoka, istniejącego w tradycji chrześcijańskiej (co gorsza, błędnie, gdyż w Apokalipsie św. Jana Smok i Bestia to dwie różne postacie).

Za co najmniej niestosowne uznali autorzy protestów do REM porównania buddyzmu do magii, okultyzmu czy spirytyzmu. Cytat z jednego z listów „Pan Cejrowski stwierdza, że w buddyzmie chodzi o to, żeby obłaskawić demony. Z tego, co mi wiadomo, chodzi o osiągnięcie nirwany, a nie wymaga to w żaden sposób obłaskawiania demonów”.

Nazwanie buddystów "wyznawcami Lucyfera", czego potwierdzeniem ma być obecność statuetek demonów przy wejściu do świątyni, było dla naszych respondentów kolejnym dowodem, że Wojciech Cejrowski nie rozumie kultury, sztuki i symboliki Dalekiego Wschodu. ”To tak, jakby oskarżyć chrześcijan o satanizm na podstawie wizerunków gargulców na murach katedr gotyckich, choćby Notre Dame w Paryżu”. - czytamy w e-mailu, wysłanym na adres REM.

Nasi respondenci odnieśli wrażenie, że autorowi zależało na tym, żeby pokazać buddyzm w bardzo negatywnym świetle i z punktu widzenia fundamentalistycznego katolika.

Były też w tej lawinie protestów zastrzeżenia do konwencji audycji:„Poczucie humoru to jedno, ale natrząsanie się z czyjeś wiary ("głupie ludzie",) - to już coś innego!” Respondenci zwracali uwagę, że jawnie obrażane osoby w reportażu ze względu na barierę językową nie były świadome, z jakim komentarzem są pokazywane.

REM podziela stanowisko autorów listu. Zawahaliśmy się jedynie przy sformułowaniu „głupie ludzie”, bo kontekst nie jest jednoznaczny, nie jesteśmy pewni, kogo dotyczy obraźliwy epitet. Ale nie ulega wątpliwości, że audycje W. Cejrowskiego są jednym z najpopularniejszych w polskiej telewizji programów podróżniczych, stanowią więc źródło wiedzy dla wielu osób. W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt działających oficjalnie zgromadzeń buddyjskich, a Polaków, deklarujących wyznanie buddyjskie, lub sympatyzujących z takim światopoglądem, są już tysiące. Autor programu nie znając podstawowych zasad buddyzmu, czyni tym ludziom krzywdę i wprowadza w błąd telewidzów.

Skargi w sprawie wyemitowanej audycji ciągle napływają. Nie będziemy się już do nich odnosić, wszystkie są w tym samym potępiającym tonie, ani jednej aprobaty dla autora programu. Niech zwieńczeniem tej lawiny protestów będzie wyważony e- mail od Karoliny P. (nazwisko i adres znane REM):. „Uważam, że programy podróżnicze, których celem jest propagandowe przedstawienie fałszywego obrazu innej religii, aby pokazać, że najlepsza jest religia chrześcijańska (tak odczytałam przesłanie Pana Cejrowskiego) mijają się z założeniem, stojącym u podstaw tworzenia i emitowania takich programów, którym jest poznanie lub przybliżenie inności. Poznanie uczciwe, bezstronne, pozbawione ocennych i obraźliwych sądów światopoglądowych. Być może program Pana Cejrowskiego powinien spotykać się w przyszłości z większą kontrolą zanim dopuści się do jego edycji. Fakt ponownej (film był już wcześniej pokazywany w telewizji TVN Style, 19 sierpnia 2011) emisji tak skrajnie nierzetelnych, ksenofobicznych, obraźliwych i uchybiających wszelkim standardom dziennikarskim treści nie powinien pozostać bez echa.

Ponadto odnoszę wrażenie, że wypowiedzi pana Wojciecha Cejrowskiego naruszają art. 257 kk.: "Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Pozostaje nam tylko się pod tym podpisać.

 W imieniu REM

 Helena Kowalik

Wiceprzewodnicząca REM

http://www.radaetykimediow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=223%3Astanowisko-rem-w-sprawie-programu-wojciecha-cejrowskiego-boso-przez-wiat&catid=33%3Anasze-stanowisko&Itemid=40

Podobne artykuły


25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3276
90
komentarze: 98 | wyświetlenia: 66296
88
komentarze: 68 | wyświetlenia: 45941
33
komentarze: 62 | wyświetlenia: 13272
14
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6176
27
komentarze: 44 | wyświetlenia: 6757
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 9426
18
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5701
17
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7977
21
komentarze: 34 | wyświetlenia: 66401
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 17240
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 33764
26
komentarze: 39 | wyświetlenia: 11001
25
komentarze: 27 | wyświetlenia: 6117
 
Autor
Dodał do zasobów: Ania Nibiru
ArtykułAno... nadużycie Cejrowskiego ewidentne i cieszy taki właśnie odzew społeczny. Cejrowski pojechał o wiele za daleko na swojej celebryckiej fali...

  mojra  (www),  19/03/2012

REM nigdy nie było neutralne moralnie w stosunku do Chrześcijaństwa. Na kanale TVN religia często obraża się wiarę w bóstwo Jezusa emitując masońskie herezje o jego rodzonych braciach i historyczne spekulacje na temat wiarygodności dogmatów o zmartwychwstaniu, cudach, zbawieniu itp. Jakoś Nergal nie został potępiony Kogoś pewnie boli ręka od pisania protestów

  mss72,  19/03/2012

tak tu Mojrę minusują ci kochający pokój i miłość zwolennicy Dalaj Lamy? Za to tylko, ze broni swojej religii? I nieatakuje tu nikogo , nie wiem czy zauważyliście?

  liwa,  19/03/2012

czytam Mojrę i zauważyłam, że tak jest, ale Ona nie przejmuje się, chyba, tym. Ma racje. :)

  ryh,  09/03/2015

@mss72: Nie zauważyłem. Mojra zaatakowała bezpłatną stację TVN i społecznego niszczyciela Biblii Nergala

Cejrowski pozuje na swojego chłopa i gorliwego katolika, a w istocie z jego twórczości nachalnie wyłazi prymitywizm jadący na arogancji i ignorancji, Niestety ten typ publikacji bardzo dobrze się sprzedaje, zaspakajając gusty i upodobania osób poszukujących wiedzy i rozrywki z najniższej bodaj półki.

  hussair  (www),  19/03/2012

Coś w tym jest, niestety. Acz programy geograficzne ma smakowite.

  pirx,  19/03/2012

No ale przecież Cejrowski powiedział prawdę. Buddyści nie mają Boga, tak jak mają go chrześcijanie. Zbawienie w buddyzmie polega na nirwanie. Buddysta nie idzie do nieba, jak np wierny muzułmanin, w którym czekają na niego hurysy( mam słabość do tej pięknej wizji nieba). Dla buddysty niebo, to wyrwanie się z kręgu kolejnych wcieleń- nirwana. raczej, jak twierdzą niektórzy, rozpłynięcie się w niebycie, a nie zjednoczenie z bogiem.

  oculus,  19/03/2012

Buddyzm, to niemieckie autostrady a inne religie, to polskie drogi. Wiadomo do czego prowadzą nasze drogi. Poza tym, nasze drogi nigdy nie będą ukończone, czyli "wieczne życie w dobrobycie". Buddyzm nie określa tego, czy Bóg istnieje, czy też Go nie ma. Jeśli tego pojęcia tam nie ma, to nie znaczy, że Go tam nie ma, ani też, ze tam Jest.

  Ania Nibiru  (www),  20/03/2012

Buddyzm określa, że Bóg NIE istnieje. Buddyzm to uzasadnia:
http://www.zbigniew-modrzejews(...)ex.html

  oculus,  21/03/2012

Budda raz zaprzeczył pytającemu o istnienie Boga, innym razem twierdził, że istnieje a trzeciego, agnostyka, zbył milczeniem. Pewnie znasz to opowiadanie, gdzie Budda w towarzystwie swego ucznia, przyjmował pewnego dnia trzech błądzących ludzi, którzy pytali go o istnienie Boga. Tam gdzie Bóg daje kupca, tam diabeł faktora, to na ten twój link. Dla mnie Zbigniew, jest takim faktorem.

  mojra  (www),  21/03/2012

Nawet Jezus wspominał o ścieżce pod górę pełnej kamieni i cierni, a nie o autostradzie

  oculus,  21/03/2012

Jezus był wspaniałym człowiekiem, tak samo jak Budda. Niestety ich uczniowie, to zwykłe groby pobielane. Dzisiejsi buddyści i chrześcijanie, to pośmiewisko i wypaczenie przesłania, jakie dali nam Ci mistrzowie. Poza tym, Budda nie jest własnoscią buddystów a Jezus chrzescijan, Oni należą do wszystkich ludzi, którzy ich rozumią.

  mojra  (www),  21/03/2012

Aniu ! A o Szatanie nie wspomina !

A dlaczego miałby wspominać? Buddyzm uważa, że Szatan, to postać fikcyjna. To kozioł ofiarny, którego staramy się obarczyć odpowiedzialnością za nasze własne niedoskonałości.

Dlaczego Pan WOJCIECH CEJROWSKI posuwa się do łamania Prawa (podejrzenie popełnienia przestępstwa), publicznie pomawiając Dalaj Lamę Tybetu o SATANIZM ??!!!

http://eiba.pl/3

  mojra  (www),  22/03/2012

Tylko Matka, która gardzi Miłością Boga, może spokojnie patrzeć jak syn z mantrą na ustach maszeruje do piekła

Jest tylko jedna prawdziwa religia RELIGIA KATOLICKA buddyzm jest religią fałszywą [nirwana to stan potępienia! Opętania demonicznego]
Nie ma czegoś takiego jak fundamentalny katolik - Cejrowski niestety zdradza inklinacje liberalno modernistyczne porównując np. ŚWIĘTY SAKRAMENT BIERZMOWANIE do zabobonu bar micwy (barmicwy żydowskiej) albo inicjacji szamańskich?

ardzo niedobrze, że

...  wyświetl więcej

  ryh,  05/03/2015

@Dr. Kościoła Katolickiego: "Jam jest Pan, Bóg twój, †
który cię wywiódł z ziemi egipskiej, *
szeroko otwórz usta, abym je napełnił."
----------------------
Pewnie te słowa kierował Jahwe do swoich wyznawców, którzy zginęli w czasie potopu.

  ryh,  05/03/2015

@Dr. Kościoła Katolickiego: "ardzo niedobrze, że w kraju JEDYNEJ PRAWDZIWEJ RELIGII KATOLICKIEJ szerzą się pogańskie kulty buddy i innych fałszywych bogów! "
----------------
Czy ja wiem?...Przecież ci wyznawcy innych, fałszywych bogów płacą podatki tworząc budżet naszego państwa z którego utrzymywana jest JEDYNA PRAWDZIWA RELIGIA KATOLICKA. No więc przestań wydziwiać....i nie musisz dziękować.

@ryh: to nie jest argument. Dr. Kościoła Katolickiego jak na prawdziwego katolika i chrześcijanina przystało odda ostatnią koszulę osobie potrzebującej, zatem podatki i pieniądze tutaj, w przypadku tej silnej wiary w boską bezinteresowność i dobroć nie odgrywają żadnego znaczenia - prawda Dr. Kościoła Katolickiego?

  ryh,  05/03/2015

@SZKOLENIA.COM: Prawda, prawda Dr.Krk odda ostatnią koszulę osobie potrzebującej, jeżeli będzie to koszula buddysty lub wyznawcy fałszywego boga.

Czytając co niektóre treści uważam, że kilka osób pomyliło ten serwis z serwisem www.radiomaryja.pl - wiele komentarzy tam właśnie powinno się znaleźć :-). Ja rozumiem, że można być nietolerancyjnym (bo sam też wszystkiego nie toleruję) ale żeby aż tak zamkniętym i ksenofobicznym?

O ksenofobii można mówić w przypadku fałszywych kultów typu Islam, Judaizm, buddyzm, hinduizm, etc.
W przypadku JEDYNEJ PRAWDZIWEJ RELIGII KATOLICKIEJ twierdzenie to jest wewnętrznie sprzeczne jak PRAWDA może być ksenofobiczna?!

radiomaryja.pl niestety też zdradza inklinacje liberalne i modernistyczne...

@Dr. Kościoła Katolickiego: "W przypadku JEDYNEJ PRAWDZIWEJ RELIGII..." - tutaj wyraźnie widać tą ksenofobiczność wyrażoną przez narzucanie swojego zdania i poglądu innym. Jakim prawem można mówić, że dana religia jest jedyna i prawdziwa? Nawet od Jana Pawła II, Benedykta XI czy Franciszka nie słyszałem/czytałem takich słów - wręcz przeciwnie, z pełnym szacunkiem odnosili się do innych wielkich religii nie wywyższając tej, której sami byli (są) przedstawicielami.

  ryh,  05/03/2015

@Dr. Kościoła Katolickiego: Jak Kali ksenofob to dobrze. Jak przeciwnicy Kalego ksenofoby to źle.

JHWH

Nie ma większego szacunku do człowieka niż wyprowadzenie go z błędu i zapewne taki szacunek mają na myśli pasterze Św. Kościoła Katolickiego a nie pochwałę błędu!

A więc fałszywe kulty takie jak judaizm islam buddyzm hinduizm heretycki protestantyzm a nawet schizmatyckie prawosławie musi się nawrócić do Jedynego Prawdziwego Świętego Kościoła Katolickiego założonego przez jedynego Boga w dr

...  wyświetl więcej

  ryh,  05/03/2015

@Dr. Kościoła Katolickiego: Bardziej wiarygodne będzie uznanie za twórcę potęgi Krk cesarza Konstantyna I Wielkiego, który edyktem mediolańskim (313r) podarował chrześcijanom swobodę wyznania chcąc osiągnąć zapewne efekt ujednolicenia religii w cesarstwie. I do tego był mu potrzebny "kościół powszechny" czyli taki, który będzie w stanie wchłonąć pozostałe religie w celu integracji obywateli. I wtedy się zaczęło.

  ryh,  09/03/2015

@ryh: Oho, ho,ho chyba całe seminarium czytało moje posty. I pomyśleć że to z moich podatków.

@ryh: Przekazuje swiatu, a w tym i REM,mail od Boga Ojca, za posrednictwem ducha swietego
oraz ich syna na moj adres mailowy z prosba o opublokowanie.
Co niniejszym czynie:
---------------------------------------
Bóg zmodyfikował swoje 10 przykazań dopasowując je do wydarzeń obecnych.
Anno Domini MMXV

Przykazania obowiązują głównie księży katolickich !

...  wyświetl więcej

@zakrawarski: że tak się wtrącę (przepraszam za to) - nie wiem czy to poważnie zostało napisane czy też nie, ale dowcip się udał :-)))

@ryh: Minusy dostales od kolka rozancowego dzialajacego na eioba.pl
Minusy dlatego, ze oni nie znaja roli cesarza Konstantina i jego wplyw na chrzescijanstwo.
Gleboka wiara nie potrzebuje zadnej wiedzy, nawet z zakresu wiary.
Wybacz im, bo nie wiedza, co czynia. Deo gracias.

  ryh,  09/03/2015

@zakrawarski: Nie muszę im wybaczać, bo nie zrobili mi krzywdy. Taki zmasowany atak to nobilitacja. Aczkolwiek SZKOLENIA.COM dostał "-7"...skubany.

  ryh,  09/03/2015

@ryh: Dałem SZKOLENIOM +. Nie będzie mnie kuła w oczy jego "7"...he,he,he.

@SZKOLENIA.COM: nie wiem czy to poważnie
-----------------Jak najbardziej powaznie........
Jak wiesz, z bogiem nie ma zartow !
A juz z wierzacymi to ani myslec o zartach,
mimo, ze ja sam uwazam wiare za kiepski zart, bo ci z IS tez wierza, ze dzialaja w imie boga.

@ryh: i to się nazywa prawdziwie chrześcijańskie miłosierdzie :-)))
To, że Ty nie masz -7 to tylko dlatego, że sam dałem Ci plusa we wszystkich wypowiedziach wczoraj rano, tym samym będąc na pozycji lidera ;-)

Wystarczy własne zdanie, trochę zdrowego spojrzenia, wyrażenia opinii a minusów od groma się posypało! I jak tu nie pisać o ksenofobii, czy zaściankowości gdy ktoś widzi tylko JEDNĄ JEDYNĄ PRAWDĘ? :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska