Login lub e-mail Hasło   

Aranżujemy sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://feng-shui.net.pl
Czyli jakie ogólne zasady obowiązuja w aranżacji sypialni. Jak oświetlić sypialnię? Jakie dodatki i meble są dopuszczalne, a których lepiej unikać?
Wyświetlenia: 2.112 Zamieszczono 19/03/2012

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Każdy spędza w sypialni przynajmniej jedna trzecią swojego życia. W skali roku są to 4 miesiące! Przez całe nasze życie z pewnością jest to ponad 20 lat! 

Zatem zastanówmy się, czym dla nas jest sypialnia?. Na pewno jest to miejsce odpoczynku oraz dobrego snu. Również miejsce regeneracji sił a czasami rekonwalescencji po chorobie. To też miejsce intymne, w którym przebywamy bez wszelkich atrybutów stosowanych zwykle, kiedy wychodzimy z domu a nawet tych, które towarzyszą nam w pozostałych pomieszczeniach domostwa. To też miejsce, w którym przebywamy sam na sam ze sobą nawet mając u swego boku partnera.Czego wiec potrzeba, zgodnie z zasadami feng shui, aby pomieszczenie zwane sypialną podołało wszystkim tym funkcjom?

W jakiej części domu lokalizujemy sypialnię?

Oczywiście w miejscu sprzyjającym odpoczywaniu. Odpoczynek ma cechy jin ( cicho, ciemno, spokojnie, chłodno, kobieco). Każdy dom czy mieszkanie ma takie miejsce. Najbardziej jin są miejsca maksymalnie oddalone od wejścia do domu. Z oknami, które nie powinny wychodzić na ruchliwa ulicę, czy inne hałaśliwe miejsca. Jeśli dom jest piętrowy, to sypialnia powinna znajdować się na pietrze, ponieważ piętro jest bardziej jin niż parter. Nie powinna być nad garażem czy tez innym pomieszczeniem nienależącym do mieszkania ( w bloku np. sklep, przejście pod blokiem, itp.) Nie powinna znajdować się też tuż przy klatce schodowej.

Jakie światło zastosować w sypialni?

Oświetlenie w sypialni nie powinno być rażące, jaskrawe a raczej intymne przytłumione. W sypialni ważniejsze jest światło punktowe typu lampka nocna przy łóżku niż sufitowe ogólne. Warto też zadbać o zasłony na oknach, jako zabezpieczenie przed światłem z ulicy, światłem księżyca czy też nadmiernym nasłonecznieniem.

Jakich przedmiotów nie toleruje sypialna?

Powinniśmy unikać w sypialni wszystkiego tego, co kojarzy się z pracą i obowiązkami oraz hałasem. Co to oznacza? Sypialnia to nie miejsce na magazyn odzieży, butów, książek, zdjęć, filmów, gazet, segregatorów. Unikamy w sypialni sprzętu RTV, telefonów komórkowych, laptopów i oczywiście komputerów. Jak wiemy wszechobecna elektronika emituje promieniowanie elektromagnetyczne i dobrze nam zrobi, jeśli podczas snu odpoczniemy również od tych atrybutów cywilizacji. Tak na marginesie warto wiedzieć, że kot jest zwierzęciem, któremu takie promieniowanie (tak jak promieniowanie żył wodnych) – służy. Zatem miłośnicy kotów mogą liczyć na to, że ich ulubieńcy cześć szkodliwego promieniowania biorą na siebie. W sypialni żadna książka, film, laptop czy głośna muzyka nie powinny nas odciągać od odpoczynku, marzeń tuż przed zaśnięciem czy bliskości z partnerem.

Jaki mebel w sypialni jest najważniejszy?

Tym meblem jest oczywiście łóżko. Nie kanapa, nie narożnik, czy fotel a zwyczajne łóżko. Ten mebel powinien być zrobiony z naturalnych materiałów czyli drewna, bambusa, ratanu  czy metalu. Pod łóżkiem powinna być wolna przestrzeń aby powietrze ( energia Chi) swobodnie krążyły. Wezgłowie łóżka powinno być wyższe niż część naprzeciwko wezgłowia i powinno być oparte o ścianę bez okna.

Jak wybrać materac?

Każde łóżko ma materac, który powinien być wykonany z naturalnych „oddychających” surowców. Dopuszcza się również nowoczesne materiały ale musza „ oddychać’. Ponadto materac powinien być dość twardy aby ciało nie zapadało się w dołki. Nic nie powinno skrzypieć. Nawet w dużym łóżku powinien być jeden materac. Materace podwójne symbolicznie dzielą małżonków. Dzielą również w realu, gdyż spanie na łączeniu materacy jest niewygodne i wcześniej czy później para wyląduje albo każdy na swoim materacu albo oboje na jednym wąskim.

 

Jak ustawić łózko?

Zawsze unikajmy spania pod skosami, belkami, półkami i nad lub pod urządzeniami z prądem ( również gniazdka elektryczne do których jest coś włączone). Jeśli nie mamy wyboru i musimy ustawić łóżko pod skosem niech skos będzie biały ( przedłużenie sufitu) i oświetlony od dołu. Przed działaniem energii Sha z belek na suficie możemy zabezpieczyć się lekkim baldachimem ( albo zlikwidować belki). Bezpośrednio nad naszymi głowami nie powinno nic wisieć. Ani lampki ani obrazy ani półki. Wezgłowie łóżka nie powinno mieć żadnych ostrych kształtów. Najlepsze będzie wysokie, zaokrąglone i pełne dające wystarczające oparcie poduszce czy wałkowi oraz ochraniające nasze głowy. Wezgłowie łóżka powinno mieć oparcie w ścianie a z łóżka powinniśmy widzieć drzwi wejściowe do sypialni. Jeśli nie można tak ustawić lóżka to można zastosować lustro, które odbija drzwi wejściowe i widać to odbicie z łóżka ( ale nie widać śpiących osób).

A co z lustrem w sypialni?

Lustro nie powinno odbijać śpiących osób, czyli nie powinno znajdować się naprzeciwko śpiących osób i nie powinno być na suficie. Jeśli mamy takie lustro to powinniśmy na czas snu je zakrywać.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Śpiące w łóżku osoby nie powinny leżeć w przeciągu, czyli na linii drzwi okno. Nie powinno stawiać się łóżka wezgłowiem do okna. Najgorsze ustawienie to takie, kiedy łóżko stoi wezgłowiem do okna a nogami do drzwi. Warto też zadbać o to aby każdy miał swobodny dostęp do łóżka, czyli nie powinno być ustawione jednym bokiem przy ścianie. Kiedy zastosujemy takie rozwiązanie zawsze osoba śpiąca przy ścianie będzie miała gorsze feng shui. Nic w łóżku nie powinno być pretekstem do braku bliskości. Takimi pretekstami są osobne materace, osobne kołdry, ale również telewizor czy książka do snu. Pamiętajmy też, że ani wertikale ani żaluzje nie sa zalecane przez feng shui. Na oknach wieszamy firanki, zazdrostki, rolety lub ciężkie albo zwiewne zasłony.

A na koniec istotna wskazówka. Nie wprowadzajmy żadnych zmian do naszej sypialni bez uzgodnienia z partnerem. Sypialnia może z taką samą siłą przyciągnąć partnera jak i wyrzucić go nie tylko z sypialni ale i z życia. To miejsce odpoczynku tak kobiety jak i mężczyzny. Wszelkie zmiany wprowadzone do sypialni musza być akceptowalne przez oboje partnerów.

Oczywiście wszyscy wiemy, że wskazówki oraz rady zawarte w tym tekście dotycza ogólnych zasad feng shui i są bardzo cenne ale czasami nie wystarczą i konieczne będzie przeprowadzenie konsultacji feng shui. Podobnie jak ze wszystkim w życiu, czasami musimy skorzystać z porady specjalisty.

Podobne artykuły


29
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3853
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 83164
35
komentarze: 51 | wyświetlenia: 4045
35
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2333
31
komentarze: 35 | wyświetlenia: 8795
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6415
31
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1813
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 3072
29
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2301
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2668
29
komentarze: 67 | wyświetlenia: 8990
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 4981
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska