Login lub e-mail Hasło   

Kołtun

i kołtuneria
Wyświetlenia: 5.536 Zamieszczono 23/03/2012


Kołtun (łac. Plica polonica – kołtun polski, Plica neuropathica, ang. Polish plait), (także gwoźdźciec, goździec lub plika) to sklejony łojem i wydzieliną wysiękową (na wskutek wszawicy) pęk włosów na głowie, powstały z powodu braku higieny. Stare przesądy zabraniały obcinania kołtunów z obawy przed negatywnym wpływem na zdrowie. Zdaniem wiejskich "specjalistów" prowadzić by to mogło do chorób umysłowych, ślepoty, paraliżu i Bóg jedyny wie. Noszenie kołtuna zaś chroniło przed chorobami, ni i przed diabłem. Dlaczego diabeł boi się kołtuna, tego nie wiem. Może po prostu nie znosi głupoty.

W Muzeum Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego można podziwiać ten bicz na diabła, pochodzi z XIX w. i mierzy po rozwinięciu 1,5 m długości.

Kołtuneria - umysłowość i sposób postępowania kołtunów, czyli ludzi o ciasnych horyzontach ; wsteczność, zacofanie, nietolerancyjność poglądów. Wyróżnia się : kołtunerię umysłową i obyczajową. Obie najczęściej chodzą parami.
Początkowo określenie kołtun, kołtuneria, kołtuństwo pochodziło z języka młodopolskiej kawiarni krakowskiej bohemy i oznacza tępego, nierozumiejącego sztuki osobnika. Potem rozciągnięto to pojęcie na ludzi odpornych na argumenty, na wiedzę, zamkniętych w swoich ciasnych ramach umysłowych. 

U schyłku XIX wieku osobników takich było całkiem sporo, ba stanowili większość miast i miasteczek. Stali się oni obiektem zainteresowań młodej aktorki niejakiej pani Marii Korwin-Piotrowskiej. Kariery aktorskiej nie zrobiła, nie z braku talentu, ale z powodu swego nieokiełznanego i porywczego, pełnego buntu charakteru. Jako wnikliwa obserwatorka ówczesnych stosunków społecznych była jednak mistrzynią. Zerwała z teatrem i poświęciła się literaturze. To pozwoliło jej wejść na stałe do annałów polskiej literatury. Gabriela Zapolska, bo po takim pseudonimem jest znana, smagała ostro i bezlitośnie. Sama podkreślała, że traktuje swoją twórczość jako protest przeciwko wszelkiej obłudzie. Ukoronowaniem tych starań był napisany w 1907 roku utwór dramatyczny - "Moralność pani Dulskiej".  Rodzina Dulskich to modelowa kołtuńska rodzina schyłku epoki Młodej Polski, a pani Dulska stała się synonimem tych kołtuńskich wartości. 

Cała twórczość Zapolskiej była ostro krytykowana przez wielu krytyków. Zarzucano jej niemoralność, lubieżność i ordynarność. Sama jej osoba i życie prywatne budziły mnostwo zastrzeżeń. Rozwódka, aktorka (podejrzany zawód), niezależna finansowo, wykształcona, znająca języki obce, no i na dodatek kobieta.  To w owych czasach dla środowisk drobnomieszczańskich było stanowczo za wiele. 

Dziś ta "niemoralna, lubieżna i ordynarna" literatura jest lekturą w gimnazjum. Czy kołtuneria zniknęła w XXI wieku. Nie, ma się dobrze. Zmieniła nieco oblicze, ale jest wszechobecna, choć już na pewno nie tak liczna.

Współczesny polski kołtun.

Kołtun nie znosi ocen, sądów i wartościowania. Chociaż, jak to człowiek – bo kołtun mimo wszystko pozostaje człowiekiem – ocenia, osądza i wartościuje cały czas, ale innych. Ze sprzeczności swojej postawy nie zdaje sobie sprawy, gdyż z zasady, jak pisał kiedyś Tuwim, widzi wszysko oddzielnie.

Kołtun okazuje wrogość tym, którzy próbują analizować, a więc i krytykować jego postawę i prezentowane przez niego opinie.

Powtarza co słyszy dookoła i reaguje tak jak reaguje jego otoczenie.

Deklarując absolutną otwartość, kołtun świat dzieli na swoich i obcych. W plemieniu kołtunów istnieje rygorystyczny kod zachowań, znaków, a nawet kostiumów.

Najbardziej kołtun boi się ośmieszenia. Być może dlatego, że intuicyjnie wyczuwa swoją śmieszność. Grupa daje mu poczucie akceptacji, a powtarzanie gestów, wypowiedzi i zachowań uwalnia od niepewności. 

Aby nie czuć obawy ośmieszenia musi ją wyprojektować na zewnątrz. Naznaczyć śmiesznością innych. Zbiorowe pokazywanie palcem odmiennych, a więc "śmiesznych" uwalnia kołtuna od lęku i daje mu poczucie wyższości. Dzieje się to, oczywiście, poza jakimikolwiek racjonalnymi uzasadnieniami.

Kołtun uwielbia przypisywać swoje negatywne cechy swojemu adwersarzowi.

Kołtunowi można wmówić wszystko i zachęcić go do każdej akcji nawet wbrew jego interesom. Trzeba nazywać go "młodym, wykształconym, i z wielkiego miasta".  Oczywiście, jest to opis jego aspiracji, a nie istniejącego stanu rzeczy - wystarczy i leci jak ćma do świecy.

Kołtun jest najlepiej poinformowany, wie wszystko i na wszystkim się zna, jest odporny na jakiekolwiek argumenty, jeśli fakty mówią inaczej, należy zmienić fakty. On poglądów nigdy nie zmienia. 

Studia medyczne trwają sześć lat, potem lekarz robi specjalizację. Kołtun, gdy pójdzie do specjalisty wie, jakie powinien przepisać mu tabletki. Panią Danusię też bolało w boku i te właśnie pomogły. Lekarz głupi to musiał się uczyć. Kołtun wie bez nauki, głupi przecie nie jest. Logiczne.  

 

 

Podobne artykuły


34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26381
43
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18382
16
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3214
14
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1991
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1311
16
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2571
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4234
23
komentarze: 14 | wyświetlenia: 3636
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5272
21
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2169
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3896
 
Autor
Artykuł  mugol  (www),  23/03/2012

Hamiltonie ! Wszyscy kołtuni cię poprą. Idż do fryzjera i ogól się na łyso

  swistak  (www),  23/03/2012

Z rozpędu pewnie będzie też o mendach i parchach

O gryzoniach zapomniałeś? :(

  mugol  (www),  23/03/2012

Chyba nie posunie się do autoreklamy

  mugol  (www),  23/03/2012

Robercie ! Doradż lepiej Hamiltonowi jaki szampon ma stosować

  Hamilton,  23/03/2012

Bardzo się cieszę panowie, iż zgadzacie się, że kołtuny są i na eiobie. Liczyłem na was i nie zawiodłem się.

  mugol  (www),  23/03/2012

Dostałeś aż trzy punkty więc masz rację.

  Hamilton,  23/03/2012

Mugol jesteś wybitnym specjalistą od odrzucania. Odrzuć i zostaną dwa. Ja nie widzę problemu. Będziesz dowartościowany.

  mugol  (www),  23/03/2012

Czasem sobie marzę by zobaczyć minę Hamiltona BEZCENNE

  Hamilton,  23/03/2012

Prawdę powiedziawszy twoja mina nie zachwyca, ale rozumiem twój stres. Też by mi było przykro jak bym tak wyglądał. Przyjmij wyrazy szczerego współczucia.

  Areva,  23/03/2012

Ja popieram art bo też często miało (mam) doczynienia z kontunami.

  swistak  (www),  23/03/2012

Areva! Kup sobie metalowy grzebień albo grabki do piaskownicy

  Areva,  23/03/2012

Ty to narazie pilnuj swoich pcheł, do twojego futra się nie czepiam.
Ps eiobowa trójca (plus lechu20 ten to ma dopiero kołtuna trójca musiała by się nieźle napracować żeby mu dorównać albo są bardzo skromni) to pikuś przy kołtunach jakie chodzą po ziemi;).

Oto katolicka miłość bliźniego!

Te wszystkie cechy kołtuna pasują ale do autora tego artykułu. Świstak, Mugol i ten tzeci według GWA, nie pasują do wypunktowanych cech kołtuna. Robią wszystko na odwrót, ciągle wystawiają się na krytykę i śmieszność. Jak zauważyłem, uparli się na autora powyzszego tekstu, i mają rację. Jest on NARCYZEM pierwszej wody, nie lubi krytyki, pisze pod publikę, tworzy kliki, ma duże grono obserwatorów, ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  23/03/2012

W artykule nie ma ani jednego słowa o katolikach. Ponadto powiedz mi jak sobie stworzyć duże grono obserwatorów, wszystkich ignorując, bo ja tego nie potrafię. Nigdzie nie twierdzę, że mugol, swistak i jakiś trzeci są kołtunami. Jeśli uważasz, że złamałem regulamin zgłoś adminowi. Chyba, że on też należy do "kliki". Artykuły będę pisał jednak bez konsultacji z tobą.

  oculus,  23/03/2012
  Areva,  23/03/2012

Oculus nie poniżaj katolików porównując ich wrzucając do worka gdzie są takie osoby jak mojra, świstak, mugol i lecha20. Bo sama mam wielu fajnych znajomych katolików ale jak narazie (po za 1 przypadkiem) jeszcze nie spotkałam żeby byli tak zaschizowanych jak nasza eiobowa maleńka gromadka.

  oculus,  23/03/2012

Twoi znajomi pasują do pani Dulskiej. Dostałem czerwonego, widać boli i ma boleć.

  Hamilton,  23/03/2012

oculusie, nic mnie nie boli. Zachowujecie się dokładnie tak, jak przypuszczałem. Uderz w stół, a ............

  oculus,  23/03/2012

Hipokryta, a mówił co innego wyżej.." Nigdzie nie twierdzę, że mugol, swistak i jakiś trzeci są kołtunami."

oculusie - "Miałem na myśli dzisiejsze chrzescijsństwo i buddyzm. Księża rozpustni, kapłani buddyjscy z kartami płatniczymi na czerwonej w Amsterdamie. Miało być, że po owocach poznacie ich..." to twój komentarz, tu stroisz się w piórka obrońców kościoła i pochlipujesz w grupie.

Nigdy nie byłem obrońcą kościoła i nigdy nie będę. Nie lubię po prostu twojego kołuństwa. Dla mnie PO i PiS, to żydowskie agentury w Polsce, a ty jesteś ich przedstawicielem tu na eioba i dlatego będę cię zwalczał. Świstak i jego koledzy też się poznali na tobie, czosnek śmierdzi z daleka.

  Hamilton,  24/03/2012

Nie jedz czosnku, nie będziesz śmierdział.

Jesteś tu na eioba, czynnikiem antypolskim i wszyscy twoi poplecznicy, świadomi i nieświadomi, kopią piłkę do polskiej bramki.

  Hamilton,  24/03/2012

Uważaj na siebie, bo z nienawiści zaraz narobisz w gacie.

Widocznie nie ma obok ciebie rabina, bo piszesz głupoty.

  Hamilton,  24/03/2012

Masz prosto urządzony swój świat, każdy kto się z tobą nie zgadza jest Żydem. Porażasz swym intelektem.

To ja się z tobą nie zgadzam a nie ty ze mną. To twój art.

  Hamilton,  24/03/2012

"To ja się z tobą nie zgadzam a nie ty ze mną." Przelogiczne. I dlatego jak ty się ze mną nie zgadzasz to jestem Żydem. Niejedna blondynka pobiegnie do ciebie na korepetycje z logiki.

Tu nie chodzi o mnie a o Polskę idzie. To mośki są przy władzy i mają nas za nic. Walczysz z tymi, którym zależy na Polsce i jeśli nawet robią to, przy udziale kościoła, to dlatego, że na rząd nie mogą liczyć jak Węgrzy. Jesteś za rzadzącymi, więć jesteś żydek.

  Hamilton,  24/03/2012

Jasne, bo jak nie mam akwarium to jestem pedałem. Kończymy, bo to jest żałosna dyskusja

  oculus,  24/03/2012

Miło było z tobą pogadać, i na zakończenie, jak robią z Polaków obdarciuchów (wszystkie polskie partie), to i tak kochają nas za to, że mogą się na nas dorobić kasiory. Nara H.W.

Oj chłopaki, podajcie sobie łapę na zgodę. Każdy człowiek jest inny i każdy ma prawo inaczej myśleć, a to że inaczej myśli to jego indywidualna sprawa. Pozdrawiam :)))

Ci twoi ''zaufani katolicy'' to zapewne pozoranci, którzy chodzą do kościoła, a w ogóle nie przestrzegają zasad Katolicyzmu i nie wiedzą nic na temat swojej wiary. Takim katolikom tylko z nazwy możesz wciskać swoje bzdury i odwracać ich od Wiary.

  swistak  (www),  23/03/2012

Arewa ! Gdyby nienawiść kliki HS do Polaków zamienić ma prąd można by oświetlić spore miasto

  Hamilton,  23/03/2012

swistek podziwiam cię. Nawet na energetyce się znasz. Zawsze w ciebie wierzyłem. Zrobisz karierę jak Nikola Tesla.

  ykes,  23/03/2012

Może i waszą ciemnotę też by dało radę.

Co do tematu, to dodam że powodem do radości było wydzielanie się ropy spod kołtuna, co symbolizowało wydalanie chorób z ciała (wyczytane w Focusie).

  oculus,  23/03/2012

Zagłosuję na tego arta, trzeba pokazać kołtuństwo i kołtunów na popularnym. Myślę, że twoi wrogowie H.W. zagłosują także.

  Areva,  23/03/2012

Oculusie: To obraziłeś wszystkich którzy mają w metryce wyznanie: chrześcijaństwo rzymskokatolickie. Ja nie wierzę ani w kk ani w ateizm-ja jestem po niczyjej stronie-tylko próbuje zrozumieć jak można żyć w iluzji przynależności do jakieś strony przekonań czy instytucji.

  oculus,  23/03/2012

Przesadzasz Areva.:)

  mojra  (www),  24/03/2012

Hamiltonie ! Intencje obrażenia Polaków Katolików wyłażą ci jak słoma z butów. Nożyce o których wspominasz to klika która wspiera wszystko to co szydzi z Polaków i Patriotyzmu.

  Hamilton,  24/03/2012

W artykule nie ma ani jednego słowa o katolikach, kościele, religii, patriotyźmie. Nie czujesz, że manipulacja wyłazi ci jak słoma z butów. ?

  JA to ja,  24/03/2012

A więc kołtuni są wśród nas, pewne zjawiska się nie dewaluują!

Kołtuni kłamstwo.. w prawdzie ukryte.. I nie ma ani jednego człowieka bez kołtuna.. na tym świecie.. świecie skołtunionym KŁAMSTWEM.

No tak, dulszczyzna ma się dobrze. Widzę, że Mojra, Świstak, Mugol i inni nie tracą czujności. Ciekawe, dlaczego pomyślałam o porzekadle ze stołem i nożycami?

  Hamilton,  24/03/2012

Alicjo, czuję, że będziesz miała przechlapane. Nożyce bardzo źle się niektórym kojarzą.

Kołtun w Europie najczęściej kojarzył się z Polską. http://ioh.pl/artykuly/pokaz/k(...)y,1087/

  Areva,  25/03/2012

A te współczesne dredy to nie sztucznie wytworzone kołtuny?

  Hamilton,  25/03/2012

Gdyby zdania nie były podzielone, świat stałby się tak nudny, że ludzie popełnialiby masowe samobójstwa.

  oculus,  25/03/2012

PO-PiS, to prawa i lewa ręka kołtuna. Układ okrągłostołowy to kołtun wszechczasów.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska