Login lub e-mail Hasło   

Co to jest serwer i domena – porady dla początkujących

Jeśli właśnie zakładasz lub myślisz o założeniu własnej strony internetowej, zapewne spotkałeś się z takimi pojęciami jak serwer i domena i być może zastanawiasz się co to jest.
Wyświetlenia: 2.837 Zamieszczono 27/03/2012

W tym artykule chciałbym odpowiedzieć pokrótce na to pytanie, ponieważ widzę, że wciąż wiele pytań je zadaje.

Co to serwer?

Serwer jest to miejsce w którym znajdzie się Twoja strona www.  Jest to po prostu odpowiednio przystosowany komputer, na którym możesz wynająć przestrzeń dyskową dla swojej strony – składa się ona przecież z plików, a pliki muszą być gdzieś fizycznie przechowywane. Myśląc o serwerze www, myślimy najczęściej o tzw. serwerze wirtualnym.
Kupując serwer otrzymujemy do niego zwykle szereg dodatkowych usług jak np. pocztę e-mail, więcej na ten temat napisałem na moim blogu.

Co to takiego serwer wirtualny

Żeby nie komplikować sprawy niepotrzebnymi wyjaśnieniami technicznymi, można powiedzieć, że serwer wirtualny jest to wydzielony obszar na fizycznym serwerze (komputerze), który możesz wynająć od firmy hostingowej (dlaczego hostingowej – o tym za chwilę). Po prostu zamiast wynajmować cały komputer-serwer dla swoich potrzeb, dostajesz część jego zasobów: przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej, itp. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze i dla większości stron internetowych zupełnie wystarczające.

Co to jest hosting

Hosting to nic innego jak usługa polegająca właśnie na przechowywaniu Twoich stron www na serwerach firmy hostingowej. Można powiedzieć, że hostowanie (hosting) = przechowywanie. Szukając firmy hostingowej w wyszukiwarce możesz spokojnie używać zamiennie słów hosting i serwer (wirtualny).

Co to jest domena

Domena to nic innego jak adres internetowy strony www, np. www.adresstrony.pl. Wprawdzie definicja na Wikipedii (i wielu specjalistów) powie Ci na ten temat o wiele więcej (skutecznie tym samym zaciemniając sprawę), jednak w praktyce, dla osoby która tylko chce mieć własną stronę internetową takie wyjaśnienie w zupełności wystarczy.

Na co zwrócić uwagę wybierając serwer i domenę?

Zarówno serwer jak i domenę można wybrać na zasadzie „jakie się trafi”, a w przypadku domeny „jaka jest wolna” (domena która nas interesuje może bowiem mieć już innego właściciela, o czym wspomniałem w artykule Co to jest domena – praktyczna definicja).

Zastanówmy się jednak nad jednym i drugim i wybierzmy je bardziej z głową. Na pierwszy ogień idzie serwer.

Wybieramy serwer

Serwer wybieramy zawsze dopasowany do naszych obecnych potrzeb plus nieco na zapas – strona może się przecież rozwinąć albo zapragniesz mieć jeszcze jedną (co zdarza się wcale nie rzadko). Żeby potem nie musieć kupować drugiego serwera (lub w ogóle przenosić się na inny), warto już teraz pomyśleć o przyszłości (ale bez przesady!).

Dwa parametry, które zawsze porównuje się najpierw, to transfer serwera i dostępna powierzchnia na dysku.

Transfer

Każda strona www – kiedy jest otwierana przez przeglądarkę – jest pobierana z serwera. Im bardziej jest rozbudowana, tym więcej danych musi pobrać przeglądarka. Transfer (miesięczny lub roczny) to właśnie ilość danych, jakie serwer może wysłać w danym okresie.

Inaczej mówiąc, jeśli Twoja strona wczytuje się długo pomimo tego, że posiadasz dobre (szybkie) połączenie z Internetem, prawdopodobnie Twoja strona dużo „waży”, a więc gdy internauta ją otwiera, „zabierane jest” dużo transferu.
Dla prostych stron www małych firm wystarczy transfer na poziomie kilku GB (gigabajtów) miesięcznie – nie jest trudno taki znaleźć, gdyż chyba każda firma hostingowa posiada taki w swojej ofercie.

Miejsce na dysku

Miejsce na dysku to ilość kilo/mega/gigabajtów jaką nasza strona zajmie na dysku serwera. Proste strony www mają mały rozmiar: kilka-kilkadziesiąt MB (megabajtów) – taką ilość miejsca na dysku oferuje dziś chyba każda firma hostingowa.
Jednak jest tu jeszcze jedna ważna rzecz do rozważenia: jeśli będziesz chciał mieć na tym serwerze swoje konto e-mail, musisz kupić serwer z większą ilością dostępnego miejsca – z czasem się przyda, wraz z rozrastaniem się skrzynki pocztowej.

Bazy danych

Ilość baz danych jest różna na serwerach różnych firm. To, ile będziesz ich potrzebował, zależy od tego ile stron chcesz stworzyć i jakie to będą strony. Zwykle potrzebna jest minimum jedna – strony internetowe które dzisiaj powstają używają zwykle systemu CMS (panel do zarządzania treścią strony, od słów Content Management System), a ten do działania najczęściej wymaga bazy danych. Bez niej możesz stworzyć tylko statyczną stronę którą aktualizuje się „grzebiąc w kodzie”.

Pomoc techniczna

Wiadomo – serwer to tylko urządzenie i nie dość, że trzeba się czasem na nim znać, to jeszcze zdarza się, że się psuje. Szybki dostęp do pomocy technicznej może się więc bardzo przydać w kryzysowych – ale i mniej kryzysowych – sytuacjach. Konsultant przyda się również gdy czegoś nie będziemy mogli znaleźć (np. jednej z funkcji serwera) – i dobrze jest, gdy można się z nim skontaktować jak najszybciej (najszybszym sposobem jest czat na stronie danej firmy hostingowej).

Autoinstalator

Dla wielu jest to ważna funkcja, dla innych miły dodatek. Autoinstalator pozwala na automatyczne zainstalowanie takich aplikacji jak Joomla (CMS do tworzenia zarządzania stroną www), Wordpress (system do prowadzenia bloga), czy innych.

Ilość subdomen i kont FTP

Subdomena to „poddomena”, np. dla domeny www.jankowalski.pl subdomeną może być www.hobby.jankowalski.pl. Wiele osób korzysta z subdomen (można np. stworzyć w domenie stronę firmy a w subdomenie jej bloga).
Konto FTP to wydzielony obszar na Twoim serwerze. Przykładowo, możesz mieć trzy strony www, każdą w innym katalogu na serwerze i dać dostęp komu innemu tylko do jednego z nich – tworzysz w tym celu konto FTP, czyli jakby subkonto Twojego serwera (nie wiem, czy wyjaśniłem to jasno?).

Ok., tyle na razie jeśli chodzi o serwer. Teraz czas na domenę.

Wybieramy domenę

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek pomocnych przy wybieraniu domeny dla swojej strony www.

Końcówka .pl

Najlepiej rozpoznawana końcówka w Polsce. Ponoć jest masa osób,  które nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że istnieją inne końcówki! Z tego powodu powinieneś dążyć do tego, aby mieś domenę z końcówką .pl. Oczywiście nie dzieje się tragedia jeśli takiej mieć nie będziesz, ale życie jest łatwiejsze gdy jednak ją posiadasz (gdy ktoś zapomni adres Twojej firmowej strony www, jak myślisz, co wpisze do wyszukiwarki? Oczywiście domenę wg wzoru: nazwafirmy.pl!)

Łatwa do podyktowania

Domeny które trudno się wymawia, trudniej też zapadają w pamięć. Zwróć uwagę jak brzmi Twoja domena – jeśli dobrze, będzie Ci ją łatwiej wypromować wśród internautów.

W miarę krótka

To chyba oczywiste – łatwiejsze do zapamiętania są krótkie słowa. Więcej chyba pisać nie trzeba ;-)

Dla firm – nazwa firmy

Domena z nazwą firmy jest dobrym pomysłem, gdyż internauta który będzie szukał Twojej strony, najpierw będzie próbował ją znaleźć wg wzoru o którym już wcześniej pisałem: nazwafirmy.pl. Jeśli chcesz mu to ułatwić – zarejestruj domenę z nazwą firmy.

Dla osób – nazwisko lub imię i nazwisko

…ale pod warunkiem, ze masz dobrze brzmiące nazwisko. To samo dotyczy poprzedniej rady, choć nazwę firmy powinno się od samego początku posiadać taką, żeby dobrze brzmiała…

Dla każdego – domena, która zdradza zawartość serwisu

Można też zarejestrować domenę, która nie będzie pasowała do żadnej z poprzednich kategorii, ale będzie w ciekawy sposób mówiła internaucie czym zajmuje się dany serwis www, np. CieplySweter.pl, DamskieCiuszki.pl, OdNarodzin.pl, czy… NomenOmen.pl ;).

Unikalna – twórz markę

Bez względu na to, którą z powyższych możliwości wybierzesz (a może stworzysz po prostu nowe słowo, które z czasem stanie się marką?), staraj się być unikalny. W ten sposób stworzysz markę, która będzie Cię wyróżniała na rynku.

To już koniec tego artykułu. Mam nadzieję, że wiesz już co to jest domena, serwer, wiesz (mniej więcej) na co zwrócić uwagę przy wybieraniu zarówno jednego jak i drugiego.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62153
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31819
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33302
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64476
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65804
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29841
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23970
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29299
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24537
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26837
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13107
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska