Login lub e-mail Hasło   

Przepowiednia

o przeznaczeniu
Wyświetlenia: 2.011 Zamieszczono 28/03/2012Dzień był pogodny. Słońce zachodziło. Na uliczce, pod ogromną lipą na ławeczce siedział stary człowiek i palił fajkę. Był emerytowanym nauczycielem języka angielskiego. Często przesiadywał na tej swojej ulubionej ławce i dumał.  Twarz miał pokrytą zmarszczkami, długie siwe włosy spadały mu na oczy. No i nieodłączny atrybut - fajka. Chyba się z nią nie rozstawał.
Gawędziliśmy czasem o tym i owym. Był zawsze pogodnie usposobiony, lubił pożartować. Usiadłem obok. Lubiłem go. Jego pasją była literatura. Ostatnio znacznie mniej czytał, miał kłopoty ze wzrokiem.  Jak zwykle zaczął od ostatnio przeczytanej lektury. Tym razem był to Szekspir i jego "Romeo i Julia". Trochę się zdziwiłem. 

Chyba wyczuł to moje zdziwienie, bo zaczął się usprawiedliwiać.

- Szekspir to mój ulubieniec. Często wracam do jego dzieł. Zdziwi pana dlaczego "Romeczek i Julcia" w moim wieku. Otóż widzi pan, chyba coś w życiu przespałem, albo przegapiłem. Jestem starym kawalerem. Nie ożeniłem się, nie mam dzieci. Przez całe życie mi to nie przeszkadzało, przeciwnie, widząc problemy moich przyjaciół czasem cieszyłem się, że jestem wolny, niezależny. Nie znaczy to, że nie miałem kobiet. Były, ale te związki były bez większych zobowiązań. Dłuższe, krótsze.

Zamyślił się chwilę.

- Miałem jednak swoją Julię. Wojna spowodowała, że z rodziną mieszkałem w Londynie. Po wojnie tam studiowałem. Ona była córką  właściciela kamienicy w której mieszkaliśmy. Spotykaliśmy się prawie codziennie. Ona była dla mnie Julią. Czy ja byłem dla niej Romeo? Tak mi się początkowo wydawało. Pewnego dnia poszła ze swoją przyjaciółką do wróżki. Od tej pory nasze relacje zaczęły się stopniowo pogarszać. Zaczęła mnie unikać. Nie przychodziła na spotkania. Jej tłumaczenia były dość mętne i zawiłe. Po czasie dowiedziałem się, że wróżka przepowiedziała jej zamążpójście za bardzo bogatego wdowca. Ja tych kryteriów nie spełniałem. Byłem ubogim polskim studentem. Mimo moich zabiegów nic z tego nie wychodziło. Myślę, że była pod silną presją rodziny, a rodzina pod presją rzekomego przeznaczenia. Nie minął rok, gdy poznała niejakiego Browna. Niezbyt ciekawego typa, ale jego wuj był znanym, majętnym jubilerem i złotnikiem. Stary nie miał poza Brownem rodziny. Wszysko wskazywało, że to Brown będzie jego jedynym spadkobiercą. Brown był wdowcem, jego żona zginęła podczas bombardowania. Pracował jakiś czas u wuja, ale poróżnili się i o ile wiem wuj go wyrzucił.  Nigdzie nie pracował. Żył z pożyczek na poczet przyszłego spadku i prac zleconych. Wkrótce odbył się ślub. Mieszkali w tej samej kamienicy. Żyli skromnie.  On przesiadywał najczęściej w pubie, a ona w domu. Nie sądzę, by była szczęśliwa. Miała jednak swojego księcia z bajki, marzenia i przeznaczenie. 

Przerwał, nabił sobie fajkę.

- więc przepowiednia się nie spełniła?
- wręcz przeciwnie - spełniła.
- wuj umarł, a oni dostali spadek.
- no, zgadza się, wuj wkrótce umarł. Brown jednak nie odziedziczył niczego.  Wuj nie darował mu urazy. 
- więc się jednak nie spełniła. Nie wyszła za bogatego wdowca. 
- w tym sęk, że został bogatym wdowcem.
- czyli dostał spadek?

- nie, spadku nie dostał. Po śmierci wuja ubezpieczył siebie i żonę na sporą sumę. Po kilku miesiącach mieli wypadek samochodowy. Ona zginęła na miejscu, a on został lekko ranny. Zainkasował ubezpieczenie i prowadził bardzo dostatni żywot.


- myśli pan, że...

- nie myślę - przerwał mi - ja to wiem. Było nawet śledztwo w tej sprawie, ale niczego mu nie udowodnili.


- no cóż na mnie już czas. Dzisiaj właśnie mija sześdziesiąta rocznica jej śmierci.

Podobne artykuły


37
komentarze: 15 | wyświetlenia: 13172
50
komentarze: 17 | wyświetlenia: 55651
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 16650
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6177
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 83659
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3681
28
komentarze: 26 | wyświetlenia: 5162
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21686
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68031
25
komentarze: 11 | wyświetlenia: 11646
25
komentarze: 14 | wyświetlenia: 9880
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27875
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Chyba jestem zbyt sentymentalna, zawsze, mnie rozczulają takie historie.:)

Niesamowite. :-)

  Areva,  29/03/2012

Dziewczyna dostała w prezencie klątwę od wróżki. Wróżki to chodzące klątwy.

Arewa, nie opowiadaj banialuk ;) Klątwy to my sobie sami na głowy ściągamy - na własne życzenie zresztą:)))

  Areva,  29/03/2012

Też prawda że klątwy na siebie (przeważnie nieświadomie) można rzucić np z powodu silnego poczucia winy. Same przepowiedzenie przyszłość to już coś zostało zapisane bo nasza przyszłość to taka nasza niewiadoma niespodzianka która sami decydujemy jaka będzie. Ostatnio same współczesne wróżki unikania przepowiadania przyszłość jako nieuniknionej albo unikają ją wcale. Mogą stwierdzić na jakie trzeba ...  wyświetl więcej

Areva - strzel może z tego arta? Proszę... :-)

Arewa: Napisz to jeszcze raz. Tym razem po polsku.

Aż ciarki przeszły po plecach. ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska