JustPaste.it

Ukazał się 133 numer Polonijnego „Dwukropka”

Jednym z tytułów prasy polonijnych jest "Dwukropek", wydawany w Republice Południowo Afrykańskiej. Kilka dni temu ukazał się nowy już 133 numer tego periodyku.

Jednym z tytułów prasy polonijnych jest "Dwukropek", wydawany w Republice Południowo Afrykańskiej. Kilka dni temu ukazał się nowy już 133 numer tego periodyku.

 

 e23b7234292077b17d3e0035aefef5ac.jpg  Redaktor naczelna "Dwukropka", Joanna Majksner - Pinska, należy do środowiska polonijnego Cape Town w RPA, gdzie mieszka wraz z mężem Markiem i pracuje. Jest członkiem zagranicznym Stowarzyszenia Światowego Forum Mediów Polonijnych w Tarnowie.

W nowym kwietniowym numerze jak zawsze wiele ciekawostek bieżących z Polski jak też przypomnienie o narodowych bohaterach i twórcach oraz tradycjach.

Redakcja przypomina o polskich tradycji związanej ze świętami Wielkanocy. Jak zawsze przy tej okazji przygotowuje się specjalne ciasta jak baby, babki, mazurki, baranki oczywiście jajka i pisanki ściśle związane z tymi obchodami.31ff52847bc91287ab0f586f73a67976.jpg

Rodakom z zagranicy przypomina, że w sobotę wielkanocną w Polsce święci się koszyczki z jadłem. Do takiego koszyczka wkłada się baranka, jajko, kawałek chleba, wędliny, sól, chrzan i ciasto w postaci babeczki. Wszystko jest przyozdobione

zielonymi gałązkami bukszpanu, a koszyczek przykrywa biała ozdobna serwetka.

W polskiej literaturze jak w książce  Władysława Reymonta „Chłopi” , czy „Lalce” Bolesława Prusa są przepięknie opisane te tradycje.

Kolejnym tematem jest przypomnienie o 160 rocznicy urodzin polskiego malarza Leona Wyczółkowskiego ucznia Jana Matejki. Obrazy jego wiszą w różnych muzeach na całym świecie jak też w prestiżowych instytucjach.

Zbliża się 10 kwietnia kolejna smutna rocznica tragedii smoleńskiej. W tym numerze są też przypomnienia o tragedii polskich oficerów II wojny światowej zamordowanych między innymi w lasach katyńskich.

Warto aby zapoznali się z tym wydawnictwem też w Polsce czytelnicy.