JustPaste.it

Oczyszczanie jelit

Czy wiesz, że dorosły człowiek może mieć w jelitach do 15kg kamieni kałowych!!

Czy wiesz, że dorosły człowiek może mieć w jelitach do 15kg kamieni kałowych!!

 

Choroba cywilizacyjna

W naszych czasach choroby układu pokarmowego stają się coraz większym problemem. Ich charakter wpływa na ogólny stan zdrowia i samopoczucie chorego. Wśród nich powszechne są choroby jelit, których objawów nie wolno bagatelizować, gdyż w jelitach znajdują się kosmyki, dzięki którym substancje odżywcze przedostają się do krwi oraz tutaj właśnie zachodzi końcowy etap wchłaniania do organizmu wody, elektrolitów i soli mineralnych. Wśród sygnałów alarmujących, że powinniśmy zwrócić uwagę na tę część układu pokarmowego, znajdują się częste zaparcia lub biegunki oraz wzdęcia, ale także zmiany skórne (egzemy, trądzik, alergie), zmiany w obrębie jamy ustnej (nalot na zębach i pociemniałe zęby), mocny zapach skóry i potu oraz chroniczne zmęczenie. Objawy sugerujące złe funkcjonowanie jelit mogą wskazywać na występowanie jednej z licznych chorób tej części organizmu takich jak: zapalenie jelit, celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, czy rak jelita.

 

Skutki zanieczyszczenie jelit

W medycynie niekonwencjonalnej za jeden z głównych powodów bardzo wielu schorzeń ogólnoustrojowych podaje się zanieczyszczenie jelit. Złogi jelitowe są bezwartościowymi, stwardniałymi resztkami pokarmowymi, które gromadzą się w jelicie grubym i prowadzą do złego funkcjonowania organizmu. Zachodzą w nich procesy gnicia i fermentacji, w wyniku których wydzielane są szkodliwe toksyny mające wpływ na układ nerwowy i zaburzające pracę serca. Złogi jelitowe mają niekiedy postać twardych kamieni jelitowych i wręcz blokują światło jelita oraz uciskają inne narządy wewnętrzne. Gromadzą się na skutek niewłaściwego odżywiania, stosowania nowoczesnych metod leczenia (w tym kuracji antybiotykowych) i braku właściwej ilości ruchu. Powodują przewlekłe zaparcia, stany zapalne jelita, samozatruwanie się organizmu (autotoksykację), sprzyjają rozwojowi cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia, wywołują bóle głowy, złe samopoczucie i przewlekłe zmęczenie, mają zły wpływ na stan skóry.

 

Metody oczyszczania jelit

Istnieje kilka sposobów na usprawnienie funkcjonowania układu pokarmowego. Niektóre z nich są dość ekstremalne, jak długotrwała głodówka. Inne, częściej stosowane i mniej radykalne, zakładają zmianę stylu życia i zmianę sposobu odżywiania. Szczególnie promowana jest dieta wysokoresztkowa (o dużej zawartości błonnika) oraz uprawianie sportu i stosowanie technik zaczerpniętych z jogi, które pobudzają jelita do pracy. W medycynie niekonwencjonalnej do oczyszczenia jelit stosuje się głębokie płukanie jelita grubego przy pomocy wody lub też lewatywę, który to zabieg jest tańszy i mniej inwazyjny. Obie metody posiadają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Według przeciwników stosowanie tych metod nie ma wpływu na faktyczny stan zdrowia osób młodych i w średnim wieku, a ma jedynie działanie obojętnie (placebo). Zwolennicy wskazują jednak, że skuteczność tej metody potwierdzają efekty w postaci poprawy ogólnego samopoczucia, powrotu sił witalnych, poprawy wyglądu skóry. Faktem pozostaje jednak, że podobne metody leczenia należą do najstarszych zabiegów znanych człowiekowi, wykorzystywano je już w starożytnych Chinach i starożytnym Egipcie, i od tamtych czasów aż do XXI wieku stosuje się je w celu oczyszczania a zarazem uzdrowienia organizmu człowieka.

 

Zapobieganie powstawaniu nowych złogów jelitowych

Równie istotne jak oczyszczeni organizmu jest zapobieganie powstawaniu nowych złogów w jelitach. W tym celu należy zapobiegać zmniejszeniu aktywności motorycznej jelit. Na perystaltykę źle wpływają między innymi środki przeczyszczające, które przyspieszają przesuwanie pokarmu i tym samym rozleniwiają jelita. Wskazana jest również zmiana diety na dietę rozdzielną, w której uwzględnione są pokarmy zawierające przyjazną florę bakteryjną oraz pokarmy zawierające niezbędne dla funkcjonowania organizmu minerały oraz witaminy. Wzrost zachorowań na choroby układu pokarmowego w ostatnich latach wiąże się też wyraźnie ze skutkami odczuwanego codziennie zbyt silnego stresu, który zaburza gospodarkę hormonalną organizmu a ta z kolei ma wpływ na złe funkcjonowanie układu pokarmowego.

 

 

 

Źródło: http://www.nazdrowiesposob.com/oczyszczanie-jelit/

Licencja: Creative Commons