JustPaste.it

Mów po polsku!

Kilka najczęściej popełnianych błędów w wymowie, które bardzo łatwo możesz usunąć z własnych wypowiedzi. Bądź lepiej odbierany przez innych.

Kilka najczęściej popełnianych błędów w wymowie, które bardzo łatwo możesz usunąć z własnych wypowiedzi. Bądź lepiej odbierany przez innych.

 

Wiele osób nie zwraca uwagi na poprawną wypowiedź. Mówimy błędnie i mało kto usłyszy błąd. Całe szczęście spotykam się już z coraz częstszą poprawnością, a także zwracaniem uwagi na błędną wymowę słów polskich. Jeśli ktoś chciałby wyrobić sobie poprawność językową, to należy zwracać uwagę nie tylko na czyjąś, ale też własną wypowiedź. Poniżej umieszczam najpopularniejsze słowa i zwroty, które są notorycznie niepoprawnie wymawiane, a co gorsza pisane (chociaż obecnie edytory tekstu zaznaczają błędy, niestety tylko ortograficzne).

  • Włączać, wyłączać – w przypadku zwrotu „Już wyłączam/włączam” Zazwyczaj ludzie błędnie wymawiają włANczam, wyłANczam, albo "Nie wyłączaj mi komputera, zaraz wrócę” tutaj również często mówi się wyłANczaj. Jest to błędne , należy wymawiać zgodnie z pisownią czyli pamiętać, że występuje tam głoska Ą (bardziej brzmi jak wyłONczaj)
  • W każdym bądź razie / w takim bądź razie. Tutaj edytor nie pokaże błędu, bo wyrazu są napisane poprawnie gramatycznie, jednak zwrot powyższy jest błędny. Błędny jest wyraz „bądź”. Wzięło się to ze zlepku dwóch zwrotów „bądź, co bądź” + „w każdym razie”. Jest to błędne możemy powiedzieć po prostu: „Bądź, co bądź do bankiera mi daleko” lub „w każdym razie do bankiera mi daleko” są to tożsame zwroty. Podobnie piszemy i mówimy „W takim razie umówmy się na piątek” – nie pchajmy tam „bądź”
  • KopnĄłem, zamknĄłem, wziĄłem. Wiele osób te czasowniki w 1 osobie, liczby pojedynczej, w czasie przeszłym (rodzaj męski), wymawia tak: kopnEłem, zamknEłem, wziEłem. W drugiej sylabie używając tym samym formy żeńskiej. Kobiety mówią kopnęłam, zamknęłam, wzięłam. Mężczyźni używajcie wysławiajcie się po męsku.
  • Poszedłem, przyszedłem a nie poszłem, przyszłem. Całe szczęście, że tego coraz rzadziej się słyszy, nie mniej jednak warto na to zwrócić uwagę. Jest to błąd i tyle.
  • W ogóle. W tym przypadku kiedyś znałem jedną osobę, która błędnie wymawiała powyższy zwrot. W słowie mówionym traktujemy to jako jeden wyraz, mówimy jednym tchem. Mój znajomy wymawiał ze znaczną przerwą jako w------ogóle, co jest błędem. Piszemy oddzielnie, mówimy jak jeden wyraz.

Poprawna wymowa jest ważna. Podnosi jakość postrzegania naszej osoby, a także wywiera pozytywne wrażenie na naszych rozmówcach. W poważnej rozmowie jesteśmy wtedy odpowiednio traktowani i sprawiamy wrażenie osoby oczytanej. Nie bójmy się sami siebie poprawiać, tym sposobem szybko wpadniemy w nawyk poprawnego mówienia.