Login lub e-mail Hasło   

Miód Bartny

Pozyskiwanie miodu od pszczół żyjących dziko. Nie mówi się o tym a już na pewno nie pisze zbyt wiele … Ja postanowiłem uchylić rąbka tajemnicy na temat pew...
Wyświetlenia: 3.186 Zamieszczono 22/04/2012

 Pozyskiwanie miodu od pszczół żyjących dziko.

Nie mówi się o tym a już na pewno nie pisze zbyt wiele … Ja postanowiłem uchylić rąbka tajemnicy na temat pewnej grupy ludzi z naszego kraju którzy zajmują się pozyskiwaniem miodu od dzikich pszczół. Jest ich (sami mężczyźni) zaledwie kilku i zamieszkują różne regiony Polski. Są znakomicie zorganizowani a tym samym dość tajemniczy. Nie są nastawieni na masową produkcję miodu ale jego cena jest na tyle wysoko że pozwala na spokojne „polowania” na miód z lasu. Praca bartników współczesnych – bo tak nazwać ich należy jest niebezpieczna. Nie chodzi tu o użądlenia ale o trudne warunki do pozyskania miodu od dzikich pszczół. Nie drążą oni w drzewach dziupli na wysokości 2-3 metrów, nie stawiają tradycyjnych barci w gęstych lasach. Sekret polega na współpracy z zaufanymi „leśnikami” w poszukiwaniu nowych gniazd pszczół. Z tego co się dowiedziałem bywa że barć usytuowaną na wysokim drzewie można „eksploatować” nawet przez 7 lat ale bywa że pszczoły mają dość grabieży i po 2-3 latach zmieniają siedzibę. Praca bartników XXI wieku często opłacana jest sporymi kontuzjami jak: zwichnięcia, złamania czy też stłuczenia. Mimo to Oni robią to nadal bo jest to pewnego rodzaju przygoda i pasja. Popyt na miód od dzikich pszczół jest ogromny, praktycznie cały pozyskany miód jest sprzedawany na pniu. Zamówienia składane są z dużym wyprzedzeniem a podaż wcale nie rośnie.
Miód Bartny produkowany przez dzikie pszczoły zawiera w sobie nektar i pyłek pochodzący z roślin dziko rosnących w lasach:

mniszek lekarski

malina

kruszyna

rumianek

bluszczyk kurdybanek

dziurawiec

szałwia lekarska

kozłek lekarski

naparstnica purpurowa

dzika róża

jarząb pospolity

Miód Bartny to produkt o najwyższej klasie czystości oraz wyśmienitych walorach smakowych. Cena jednego kilograma przekracza kilkukrotnie cenę miodu z pasieki tradycyjnej czy wielkotowarowej. Jedno jest pewne ten miód ma cenę złota.  Obecnie wartość  miodu bartnego przekracza wartość  100 Euro/kg.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 944
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1628
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1430
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 734
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1214
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1376
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1339
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1621
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 929
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 757
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1126
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nawet nie wiedziałem, że jeszcze ktoś para się bartnictwem w Polsce... :) Dziękuję!

  wassak,  22/04/2012

Ja już od kilku lat nie mogę zdobyć tego miodu choć znam źródło. Zbyt mało go pozyskują a aktorzy i śpiewacy płacą za niego każdą cenę. Rozmawiałem w ubiegłym roku z moim znajomym bartnikiem, to powiedział że cena za kilogram sięga prawie 600 zł. ale co z tego jak tego miodu w całej Polsce jest może z 500 kg

Miód Bartny, hmm..... miód tabu, dałbym za niego nie tylko 600zł. Kupuje o ironio jak bywam w Moskwie - Polski miód Bartny po 200 dolarów za słoik 0,8 litra. Jest to jedyne miejsce gdzie wiem, że czasami tam bywa, zazwyczaj pomiędzy październikiem a grudniem, później zostaje już wspomnienie.

Wow, myślałam, że bartnictwo to już jeden z wymarłych zawodów... dzięki piękne za ten artykuł:)

Bardzo ciekawe!

Ja chyba za bardzo miastowy już jestem :( Też nie miałem pojęcia o bartnictwie. Żeby choć małą łyżeczkę (nawet płaską od herbaty) takiego miodu spróbować... Kurcze, zamarzyło mi się...

Dziękuję! na pewno przekażę mojemu nieoficjalnemu "teściowi" - zapalonemu hodowcy pszczół. :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska