Login lub e-mail Hasło   

Filmy, programy, technologie

najwyższy czas sięgnąć do gwiazd
Wyświetlenia: 1.798 Zamieszczono 29/04/2012
Na gwiazdy może jeszcze trochę za wcześnie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pobierać myto od innych kosmicznych podróżników. 

James Cameron - kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy,
Larry Page – amerykański programista. Współtwórca najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowej, Google,
Eric Emerson Schmidt - amerykański inżynier, były członek zarządu Apple i były prezesem zarządu firmy Google.


Co ich łączy?

Wspólny pomysł, pasja, skłonność do podejmowania wyzwań i nietypowa inwestycja. Giganci świata technologii chcą zainwestować w górnictwo. Jednak nie na tej Ziemi. Już za dwa lata zamierzają wysłać w kosmos pierwsze statki, żeby zdobyć cenne surowce z przelatujących obok Ziemi ..... asteroid.  Pełny cel, czyli planowe "wydobycie" ma być osiągnięte w trzeciej dekadzie naszego wieku. 

Gigantyczne maszyny, olbrzymie teleskopy, sondy badawcze, statki kosmiczne i cała aparatura do śledzenia i namierzania asteroid. Prawdopodobnie już za dwa lata pierwsze takie zespoły robotów zostaną wystrzelone w niebo. Ich zadaniem będzie śledzenie przelatujących obiektów, ich analiza i wybór tych, które warto eksploatować. A później kosmiczne kombajny górnicze wydobędą z nich to, co najcenniejsze - srebro, złoto, platynę, po to, by ściągnąć te surowce tu, na Ziemię. 


Brzmi niewiarygodnie? Ale taki właśnie mają plan. Wszyscy oni zaangażowali się w Planetary Resources - najmłodsze dziecko Petera Diamandisa i Erica Andersona. Oni również mają na kontach pokaźne kwoty, obaj uznawani są za pionierów komercyjnych lotów kosmicznych. Teraz zdecydowali się pójść o krok dalej i w kosmos nie tylko latać turystycznie, ale jeszcze przywozić stamtąd prezenty, bardzo drogie prezenty. 


- Już w młodości chciałem zostać kosmicznym górnikiem - wyznał Diamandis na oficjalnej konferencji w Seattle. Teraz postanowił wcielić swoje młodzieńcze marzenia w życie i otworzyć pierwsze w historii kopalnie kosmiczne. Do tego jeszcze mobilne, bo wyśle je wszędzie tam, gdzie pojawi się bogata w złoża asteroida. 

A jest po co latać.

Naukowcy szacują, że w bezpośrednim pobliżu Ziemi krąży aż 9 tysięcy obiektów, a do 1,5 tysiąca jesteśmy w stanie dotrzeć równie łatwo, jak na Księżyc. Okazuje się zresztą, że warto, bo asteroidy są pełne zasobów - poczynając od wody, a na metalach szlachetnych kończąc.Technologicznie staje się to możliwe i realne. Surowce naszej planety się kurczą. Cena złota to ponad 1600 $ za uncję (28,35 grama). Koszty inwestycji powinny zwrócić się dość szybko.

Po co to wszystko?

Fundusze jakie mają do dyspozycji wszyscy panowie w sumie, choć niemałe, to jednak kropla w morzu potrzeb. Tu w grę wchodzą ogromne pieniądze. Jednak ich nazwiska i prestiż w świecie nowych technologii daje szansę na przyciągnięcie innych rekinów biznesu. 

Oficjalny cel: 

Dodać do globalnego PKB kilka bilionów dolarów i zapewnić ludzkości dobrobyt. W praktyce oznacza to dostarczenie naszej planecie praktycznie nieskończonej liczby zasobów surowcowych. Do tego za darmo, bo kosmos jest eksterytorialny.

Poza tym tego typu pomysły pojawiają się od dawna, ten projekt nie jest nowy. Pewne zasoby metali leżą sobie na wierzchu tych planetoid i są znane astrofizykom. Problem leży w kosztach. To kwoty przekraczające możliwości budżetowe wielu bardzo bogatych państw. 

Dziś jeszcze wielu uważa te plany za bujanie w obłokach, ale jeszcze ćwierć wieku temu, telefonia komórkowa, internet też były  tylko marzeniami. Ktoś jednak miał wizję, chciał ją realizować i udało się. Być może te plany, jeśli się udadzą pozwolą na zwrot i wypełnią się proroctwa wielkich zmian w życiu ludzkiego rodzaju.

Dostęp do tanich surowców i energii to przecież ............koniec świata. Świata wojen, podbojów, niewolnictwa, wyzysku, niesprawiedliwości, głodu  i biedy.

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1786
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 1046
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1330
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1016
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1209
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 700
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 555
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 955
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1235
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1114
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 581
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 806
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1074
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 910
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  29/04/2012

Hamiltonie ! Po śmierci będziesz mógł podróżować, tam gdzie zechcesz, w oka mgnieniu. Oprócz empatii, altruizmu i Miłości do innych ufoludków nic Ci nie będzie potrzebne. Jest tylko jeden problem, by Szatan pozwolił Ci w to uwierzyć.

  Hamilton,  29/04/2012

Pytałem, pozwolił.

  swistak  (www),  29/04/2012

Nareszcie nadajemy na tych samych falach !

  Remter,  29/04/2012

Spytacie, czy w to uwierzę ? Nie, bo do dobrobytu nie potrzebne jest złoto. Złota głodni jeść nie będą.. złotem jest pszenica, ryż, kasza, którą zamiast na paszę hodowlanych zwierzaczków przeznaczyć na zaspokojenie głodu. Czy bogaty podzieli się z biednym ? Też w to nie wierzę... żadna idea jakakolwiek poprawy życia zwykłych ludzi nie została spełniona - może troszeczkę lżej było za dyktatury prol ...  wyświetl więcej

"żadna idea jakakolwiek poprawy życia zwykłych ludzi nie została spełniona - może troszeczkę lżej było za dyktatury proletariatu"
No istotnie, za dyktatury proletariatu kartki na mięso to 2,5 kg miesięcznie na osobę, dziś średnie spożycie mięsa 65-73 kg na osobę rocznie (5,4kg/mies). Udział wydatków na żywność w budżecie 4 osobowej rodziny dziś - ok. 30% średniej pensji, za komuny ponad 50% ...  wyświetl więcej

Tereso, nie ma energii za darmo.

Teresa Slusznie pisze iż zywnośc jest wazniejsza od złota, jestem podobnego zgania i pisałem o tym w http://eiba.pl/97 jest to jedna z istotnych cech gospodarki gdzie mozna nadprodukcją zywnosci onizyć jej koszt, podwyższć jakość, a także wspomóc obywateli.

Gdy w magazynach jest żywność w państwie panuje do

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  01/05/2012

Gdzie są te darmowe technologie wytwarzanie energii? Co to znaczy oprzeć wartość waluty na zbożu? To są populistyczne hasełka-mrzonki. O wartości waluty decydują rynki finansowe. Chciałbym widzieć "atrakcyjność" naszej waluty po takiej deklaracji premiera.

Nareszcie! Po zalewie artykułów straszących apokalipsą, grzmiącym na upadek moralny, itd,. itp., coś pozytywnego i optymistycznego. Przecież postęp naukowo-techniczny to koło zamachowe szeregu innych postępów. Uwalnianie człowieka od strachu, na którym bazują wszelkiej maści ideologie (z religiami na czele).
Dziękuję Hamiltonie! Cieszę się, że podzielasz mój optymizm, co do przyszłych losów ludzkości.

Oczywiście jestem za rozwojem, o darmowej energi też pisałem wcześniej..
Nie chcę aby o tym już Tylko pisano!! Tego typu kwestie chce aby już teraz funkcjonowały bo mogły by Moim zdaniem, podobnie jak Planowanie Budowy Elektrowni Jest Dla Mnie Nie Konieczne bo mamy inne mozliwości w Demokracji (nie chodzi mi o tą co niby funkcjonuje u nas.

Za dużo tracimy czasu na samo pisanie o tym

...  wyświetl więcej

Wcale nie chcę, abyś mnie plusował. Ze współpracy też nici. Jakoś nie mam zaufania do ludzi, którzy chcą pisać nową konstytucję Rzeczypospolitej taką polszczyzną.

hehe..Ja nie chce jej pisać, jestem strategiem nie pisarzem, może chciałbyś pomoderować forum?
A tak powaznie zacząłeś pisać teraz w moich tekstach choć wcześniej nic nie pisales, zaczełeś mnie hejtować o ortografię, za myślenie odpowiada logistyka nie język którym sie operuje.

I Mniej serio to poczytaj o tym, na temat pracy np. tłumaczów itp.. zresztą szukanie z Toba porozumienia t

...  wyświetl więcej

Nic nie usprawiedliwia niechlujstwa, zwłaszcza jeśli masz ambicje napisania konstytucji.
"Kierowca staje na każde żądanie"
"Kierowcy staje na każde żądanie"
"Twoja stara piła leży na schodach"
"Twoja stara piła, leży na schodach"
Jak widzisz strategu, ile pułapek cię czeka. Jedna literka i twoje idealne "państwo" może się rozpaść. Co ty dzieciaku wiesz o aktach p ...  wyświetl więcej

Każdy może sobie napisać iż komuś "coś nie pasuje bo coś" Co usprawiedliwia Twój brak ewentualnej wiedzy na temat elektroniki, mechaniki, obłóbki, procesów logistycznych, taktyk i strategi rozwojowych itp itd..

Po co w rewolucji ludzie, którzy nie pisza perfekcyjnie ortograficznie, gówno nie Mądrość Hamiltonie, każdy kto chce moze się wypowiedzieć i Ty nie będziesz mnie cenzurował, bo dam

...  wyświetl więcej

Uważasz iż ludzie nie uzywający mowy czy pisowni profesjonalnie czy też ze wzgledów na utratę zmysłu czy ze zwględu na to iż nie są wykształcenia wyższego nie sa w stanie myslec logicznie czy też robić to co chcą i lubia to robić?
Pewien kompozytor był głuchy
Inny nie znał zapisu nut
Obaj byli artystami, są szanowani do dzisiaj.

Nie wiem w jakim celu szukales ze mną za

...  wyświetl więcej

"Ty nie będziesz mnie cenzurował, bo dam w ryj!" Ja szukam z tobą zaczepki.
Chamstwem świata nie naprawisz Leninie Eioby. A miałeś w tym swoim technikum BHP? To stosuj te przepisy.

Chamstwo to w tym państwie powszedność.. oboje to wiemy. Ja piszę dosadnie bo sytuacja mnie prawdziwie podwkurwia, choć jak pisałem cenie sobie spokój to jednak nie powiem tylko "ała" Chodzi o to iż biedne Państwo prowadzi do sytuacji patalogicznych, ludzie nie mają czesto wyboru i ze względu na panująca biedę kradną.. są tacy "rzetelni" atorzy którzy twierdą iz to wina wychowania rodziców czy alk ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska