JustPaste.it

Paznokcie cz. I - pielęgnacja

Paznokcie. Słowo to spędza sen z powiek wielu początkującym gitarzystom klasycznym oraz niejednej przedstawicielce płci pięknej.

Paznokcie. Słowo to spędza sen z powiek wielu początkującym gitarzystom klasycznym oraz niejednej przedstawicielce płci pięknej.

 

e0d2da44578ac7a68ecd5b9532e6bbb0.jpg

Przeszukując książki można natrafić na dziesiątki różnych sposobów, a jak zachwalają ich autorzy, przedstawiana metoda jest niepowtarzalna oraz oczywiście najlepsza. Poniżej przedstawię kilka najpopularniejszych sposobów zajmowania się paznokciami oraz opiszę jak należy o nie dbać.

Paznokcie pękają, jak temu zaradzić?

  Niedostatecznie wytrzymałe, a przez co pękające i rozdwajające się paznokcie to jedna z bardziej problematycznych kwestii z jaką może się zetknąć gitarzysta. Odpowiadają za to przede wszystkim dwa czynniki:

  •   Nieumiejętne skracanie paznokcia.
  •   Brak poszczególnych witamin w płytce paznokciowej, przez co jest ona słaba i łamliwa.

     Paznokci nigdy nie obcinamy nożyczkami, ponieważ powoduje to rozwarstwianie się płytki. Nie należy także używać pilnika metalowego, ponieważ osiągnie się podobny efekt. Optymalnym wyborem są pilniki szklane bądź diamentowe oraz kilkuścienne polerki. Tak samo dobrze swoją rolę spełnia papier ścierny o wysokiej ziarnistości (najlepiej od 1500 wzwyż), który można zakupić

w sklepach modelarskich. Popularny za granicą jest również produkt o wdzięcznej nazwie „Micro-mesh”. Różni się on od standardowych papierów tym, że powierzchnia ścierna umieszczona jest na płótnie, co korzystnie wpływa na jego elastyczność i przyleganie do powierzchni.

    Jednakże słaba płytka paznokciowa nie zawsze wynika ze stosowania nieodpowiednich przyborów. Często jest ona po prostu niedostatecznie odżywiona. Z pomocą przychodzą nam tutaj różnorakie preparaty oraz „domowe sposoby”.

  • Niezwykle korzystnie na strukturę płytki wpływa maczanie paznokci (najlepiej codziennie, ewentualnie raz na dwa dni) w lekko podgrzanej oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Aby wzmocnić efekt mieszanki, można dodać także dwie kapsułki witaminy A+E. Wystarczy około 10 minut tej „zdrowotnej kąpieli”, a następnie osuszenie paznokci suchym ręcznikiem. Celowo pominąłem użycie wody, ponieważ część oliwy pozostanie i lepiej się wchłonie.
  • Zamiast oliwy można nakładać także olejek rycynowy (dostępny w każdej aptece). Wystarczy nalać odrobinę na wacik, wetrzeć, a następnie pozwolić się wchłonąć.
  • Pomocne jest doustne stosowanie preparatów zawierających skrzyp polny. Tran w kapsułkach również doskonale spełni swoją powinność.
  • Warto także jeść produkty zawierające dużą ilość żelatyny np. galaretki. Struktura paznokcia stanie się bardziej „zwięzła” i wytrzymała. Należy pamiętać, że w skład podstawowego wyposażenia gitarzysty wchodzi paczka strun oraz paczka żelków. W przypadku zużycia, należy natychmiast uzupełnić zapasy.
  • Ponadto, z żalem to stwierdzam, ale gitarzyści nie powinni oddawać się pasjonującej czynności jaką jest zmywanie naczyń. Wszelkie detergenty szkodzą i niszczą płytkę paznokciową.
  • W ostateczności można także stosować nakładaną odżywkę do paznokci (najlepiej z jedwabiem) przypominającą bezbarwny lakier.

  Naturalnie, paznokcie gitarzysty narażone są na ciągłe ścieranie. Warto pomyśleć także o zabezpieczeniu ich przez koncertem bądź przed ćwiczeniem bardziej intensywnych technik np. rasgueado. Można skorzystać z dostępnych na rynku utwardzaczy, które w dużej mierze zapobiegną ścieraniu i wzmocnią płytkę. Jednakże, nie powinno stosować się ich w nadmiernej ilości oraz zbyt często ponieważ może przynieść to odwrotny efekt do zamierzonego i „uzależnienie” paznokci zarówno od odżywki jak i utwardzacza. Nie polecam za to (przynajmniej z osobistego doświadczenia) stosowania tipsów. Dłuższe użytkowanie może poważnie osłabić prawdziwą płytkę paznokciową i uszkodzić ją.


   W ostateczności, pęknięty paznokieć można skleić na kilka sposobów (o czym również będzie mowa w przyszłości). W następnej części artykułu znajdziecie opis różnych sposobów piłowania oraz przykłady odpowiedniego kształtu paznokcia wraz ze zdjęciami. Do tego czasu wcinajcie żelki. 

 

 

 

 

 

Źródło: Ceoltoir

Licencja: Creative Commons