JustPaste.it

Paznokcie cz. II - piłowanie

Można śmiało powiedzieć, że kształtów paznokci jest praktycznie tyle ilu jest gitarzystów. Poniższe instrukcje to wyłącznie drobne wskazówki jak odnaleźć swój własny kształt.

Można śmiało powiedzieć, że kształtów paznokci jest praktycznie tyle ilu jest gitarzystów. Poniższe instrukcje to wyłącznie drobne wskazówki jak odnaleźć swój własny kształt.

 

   Tak więc, należy przygotować sobie pilnik szklany, polerkę/pilnik wielościenny, najlepiej kilka kawałków papieru ściernego o różnej ziarnistości i możemy zaczynać.

 

cbfac4788ef13e23bc1e47e24fc4ea2d.png

   Trudno określić dokładną długość każdego z paznokci, ponieważ wszystko opiera się na poszczególnych preferencjach danego gitarzysty. Jednakże są pewne zasady, których można się trzymać aby osiągnąć wymarzony efekt. Po pierwsze, ponieważ środkowy palec jest najdłuższy, jego paznokieć powinien być naturalnie krótszy od tego znajdującego się na palcu wskazującym, który
z kolei powinien ustępować długością paznokciowi palca serdecznego. Ujmując to prościej: środkowy< wskazujący< serdeczny< mały palec. Można przyjąć, ze paznokcie powinny mieć około 1-2 mm patrząc od wewnętrznej strony dłoni. Natomiast u drugiej ręki powinny być one spiłowane możliwie jak najkrócej aby nie przeszkadzały w grze. Piłować i polerować należy pod kątem do spodniej krawędzi paznokcia. Część, która będzie miała styczność ze struną podczas gry powinna być gładka.

 

ksztalty-paznokci12.png
  Jednym z najpopularniejszych sposobów jest piłowanie paznokcia na kształt opuszka. Najłatwiej jest to robić pilnikiem wielościennym, który pozwala jednocześnie opiłować jak i wygładzić paznokieć. Można też owinąć kawałek papieru na pilniku szklanym, a następnie stopniowo zmieniać na te o coraz większej ziarnistości. Zaletą jest to, że wszystkie paznokcie wystarczy opiłować w dokładnie ten sam sposób. Wyjątkiem jest kciuk, który powinno się spiłować odrobinę bardziej od uderzającej w strunę strony. Zapewni to większy komfort przy technice apoyando.

 

 

 

 

ksztalty-paznokci22.png
   Drugą, bardziej skuteczną moim zdaniem metodą jest piłowanie paznokci pod pewnym kątem.  Jak widać, na rysunku 2 paznokieć spiłowany jest pod kątem do struny. Jedną z opcji jest piłowanie 
w ten sposób wszystkich paznokci. Druga możliwość zakłada, że paznokcie „a” i „e” są piłowane
w przeciwną stronę. Jest to kwestia ułożenia ręki i preferencji grającego. Najlepiej jest oprzeć palce  „i” „m” „a” na strunach wiolinowych G,H,D , a kciuk na strunie E, a następnie poprosić kogoś aby zrobił nam zdjęcie „od dołu”, co pozwoli zaobserwować stronę, w którą układa się każdy palec.

 

 

Aby lepiej odnaleźć „swój” kąt można wykonać pewne ćwiczenie. Polega ono na założeniu papieru ściernego (o nieco niższej gradacji niż zwykle) na strunę wiolinową E, a następnie uderzanie w nią po kolei  paznokciami „i” „m” „a” „e” (Należy przy tym przybrać swobodną dla nas pozycję, w której zazwyczaj znajdujemy się podczas gry i używać techniki tirando). Po kilkunastu takich ruchach każdego palca powinien zarysować się (chociażby w części) odpowiedni kształt, który następnie można dopiłować. Następnie należy zawinąć papier o strunę basową A lub E i  tym razem powtórzyć czynność z kciukiem. Pozwoli to uzyskać jak najbardziej optymalny kształt, dostosowany indywidualnie dla naszej techniki gry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Ceoltoir

Licencja: Creative Commons