JustPaste.it

Bez problemu. Lekarskie punkty edukacyjne.

Co to są lekarskie punkty edukacyjne, czy i czemu służą.

Co to są lekarskie punkty edukacyjne, czy i czemu służą.

 

Tomasz Słodki: Lekarskie punkty edukacyjne – z tym tematem problemów mieliśmy co nie miara. Postanowiliśmy zapukać do drzwi Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Po wielu tygodniach wymiany korespondencji nie udało nam się umówić na nagranie, ale otrzymaliśmy przynajmniej odpowiedź.

Już w przyrzeczeniu lekarskim mowa jest o poszerzaniu wiedzy przez lekarzy. W Polsce każdy lekarz ma obowiązek kształcenia zawodowego, podczas swoje pracy zbierają tzw. lekarskie punkty edukacyjne, Próbowaliśmy dowiedzieć się, czym są te punkty. Przez kilka tygodni Ministerstwo Zdrowia nie odpowiadało na nasze e-maile, podczas kontaktów telefonicznym dostawaliśmy zapewnienie, „że oddzwonią”. Nie oddzwaniali, ale wreszcie napisali:

 

„Chciałam Panu przypomnieć, że nasz rozmowa miała miejsce w ubiegłym tygodniu i żadnych deklaracji co do nagrania rozmowy Panu nie przekazywałam. Jak pan wspomniał podczas rozmowy, wcześniejsze rozmowy prowadził Pan z poprzednim rzecznikiem prasowym.

Otrzyma Pan od nas odpowiedź pisemną w zakresie właściwości MZ. Jednocześnie informuję, że o szczegóły najlepiej spytać w Okręgowej Izbie Lekarskiej, w Ośrodku Edukacyjnym.

Z poważaniem,

Danuta Jastrzębska, Biuro Prasy i Promocji MZ.”

 

 

Po wymianie korespondencji otrzymaliśmy dokument Word, w którym Aleksandra Smolińska, koordynująca prace Biura Prasowego, napisała:

 

„W odpowiedzi na Pana pytania dotyczące doskonalenia zawodowego lekarzy, uprzejmie informuję, że sprawy związane z doskonaleniem zawodowym lekarzy regulują przepisy rozporządzenia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie art. 18 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz ma prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego, w szczególności w różnych formach kształcenia podyplomowego.

Lekarz realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego, jeżeli w 4-letnim okresie rozliczeniowym uzyska 200 punktów edukacyjnych.”

 

Nie otrzymaliśmy natomiast odpowiedzi na pytanie, co grozi lekarzowi, który nie uzyska edukacyjnych punktów medycznych. Po wielu tygodniach dzwonienia (otrzymywaliśmy zawsze zapewnienie, że „oddzwonimy i skontaktujemy się”) nasz telefon ciągle milczał.

 

Niestety, mimo że obowiązek zbierania punktów jest, to mało który lekarz go przestrzega.

- Ta weryfikacja może mieć miejsce tylko wtedy, jeżeli lekarz przyjdzie do ośrodka, zgłosi wszystkie dokumenty świadczące o odbytym przeszkoleniu. – mówi dr. n. med., Krzysztof Dziubiński (dyrektor Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy dentystów Okręgowej Izby lekarskiej w Warszawie). - Tych lekarzy jest niestety stosunkowo niewielu, ale wiemy o tym, że jest wielu lekarzy, którzy nie przedstawiają tych zaświadczeń, a dopełnili obowiązku. Wynika to być może z braku czasu albo z braku możliwości egzekwowania administracyjnego.

 

Problem lekarskich punktów edukacyjnych nie tkwi w samych lekarzach, chodzi o regulacje prawne. Mimo że przepis obowiązuje, to mało kto go stosuje. Zapytaliśmy więc NFZ, czy kontrakty na usługi podpisywane są z gabinetami, w których pracują lekarze z odpowiednią liczbą punktów i czy MFZ weryfikuje to w jakiś sposób.

Otrzymaliśmy odpowiedź od Magdaleny Stawarskiej z Biura Komunikacji Społecznej NFZ, w której wkleiła nam fragment ustawy. Po naszej interwencji i prośbę o rzeczową odpowiedź, napisała:

 

Poinformowałam już Pana telefonicznie, że sprawa, o która Pan nas pyta, nie leży w kompetencjach NFZ. Dlatego NFZ nie będzie się w tej sprawie nagrywał.”

Uznaliśmy, że taka odpowiedź kompromituje panią rzecznik, i poprosiliśmy o odpowiedź na pytania raz jeszcze. W przesłanej korespondencji czytamy:

„ Panie Redaktorze,

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów […] lekarz przedstawia okręgowej radzie lekarskiej do wglądu „Ewidencję Doskonalenia Zawodowego” wraz z dokumentami stanowiącymi potwierdzenie odbycia określonych form doskonalenia zawodowego przed zakończeniem okresu rozliczeniowego.

Proszę zatem zwrócić się do organów, które zgodnie z rozporządzeniem MZ w sprawie sposobów dopełnienia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów są odpowiedzialne za weryfikację »Ewidencji Doskonalenia Zawodowego« lekarzy.”

 

Jak funkcjonuje polska służba zdrowia, wiemy nie od dziś. Niestety, Polacy nadal nie znają w pełni swoich praw, nie wiedzą także, czym są edukacyjne punkty lekarskie, o czym przekonuje przeprowadzona przez nas sonda.

 

Wiedza o tym jest niewielka, a może być przydatna. Na przykład w sytuacji, kiedy lekarz jest niesympatyczny albo popełnia błędy, zawsze możemy spytać go o liczbę punktów edukacyjnych. To może być przydatne także w przypadku nierzetelnego wykonywania pracy przez lekarza.

 

- Oczywiście, lekarz ma prawo wykonywać zawód, jednakże musi się liczyć z określonymi konsekwencjami. Przede wszystkim najważniejsza jest odpowiedzialność za tzw. przewinienie zawodowe – stwierdza dr. n. prawn. mec. Anna Płatkowska-Kułaj. - Wykonywanie zawodu zgodnie z obowiązującymi przepisami to m.in. doskonalenie zawodowe i dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego. Niedopełnienie tego obowiązku będzie rodziło odpowiedzialność zawodową. Z odpowiedzialnością zawodową wiążą się określone sankcje, m.in. może to być kara upomnienia, grzywny czy zawieszenie prawa wykonywania zawodu.

 

Jak widać, problemów z tematem jest wiele. Miejmy nadzieje, że w kolejnych odcinkach programu da nam się umówić na nagranie z instytucjami publicznymi, które zadamy pytania na ten sam temat.