Login lub e-mail Hasło   

Tak kończy się Polska.

Dziś mamy bardzo smutny dzień, mój syn wyleciał do Australii, raczej już nie wróci chyba że na któreś święta.
Wyświetlenia: 2.572 Zamieszczono 08/05/2012

   Jest zdolnym, młodym chemikiem. Ukończył Politechnikę we Wrocławiu, czy jak kto woli Uniwersytet Technologiczny, długo opierał się, nie chciał wyjeżdżać. W domu żywa była tradycja patriotyczna i słowo Polska nie było pustym słowem, nasi przodkowie walczyli i ginęli dla Polski na wszystkich frontach, we wszystkich powstaniach a dziś oddajemy Polskę bez walki. Moja młodsza córka, która obecnie studiuje też zapowiedziała że po ukończeniu studiów wyjeżdża, kto zostanie? Komu przekażę tradycję dumnego narodu?

   Dzień tym bardziej smutny że mój syn jest jednym z ostatnich zdolnych, młodych, którzy razem z nim kończyli studia. Pozostali jeszcze ślizgacze, którzy wychodzili sobie zaliczenia, jakoś (jak sami mówią) zaliczali kolejne semestry, jakoś obronili magisterki i zapewne za naście lat będą jakoś rządzić tym krajem a my będziemy jakoś żyć i jakoś to będzie.

   20 lat temu miałem nadzieję na odrodzenie mojego kochanego kraju, w miarę jak upływał czas ta nadzieja przygasał coraz bardziej, dziś tli się tylko dając więcej dymu niż żaru. Czuję się jakby na moich oczach mordowano Matkę a ja bezradnie temu się przypatruję i nie potrafię nic zrobić, poza napisaniem głupiego tekstu na eiobie. Ludzie ! jak wielki żal przepełnia moje serce. Zastanawiam się jak będzie wyglądała Polska za 20 kolejnych lat, kto będzie rządził, przecież elit już nie będzie, będą miernoty, które jakoś zrobią kariery  dzięki jakimś układzikom. 

  Czy będziemy szambem, w którym każdy będzie mógł napluć bezkarnie mijanemu człowiekowi w twarz? Czy jesteśmy w stanie, my Polacy, pozbawieni elit, pozbawieni zdolnych ludzi jeszcze raz ocalić naszą Ojczyznę? Czy jeszcze istniejemy jako dumne niegdyś państwo Polaków? Czy też jesteśmy już tylko nazwą na mapie, wykupioną, rozgrabioną, na terenie której żyje banda zniewolonych idiotów rzucających się sobie do gardła przy byle sposobności?

   Na zakończenie chciałem napisać coś optymistycznego, ale przed oczyma stanął mi obraz "prawdziwego patrioty" i nie potrafię dziś z siebie wykrzesać optymistycznego zakończenia, może "Jeszcze Polska nie umarła ..." jak długo jeszcze pożyjemy?

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1196
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 717
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1351
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1588
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 926
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1315
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1544
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1319
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 402
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1106
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 911
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1207
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ...,  08/05/2012
  awers,  08/05/2012

Pojechałeś po roszpunku jak kosiara.Człowieka rozwaliło, bo sądzi, że stracił syna. Pewnie nie będzie aż tak źle, ale ja go rozumiem: zabolało - chciał to gdzieś wypluć.

  ...,  08/05/2012

Awers

Ja rozumiem ból, bo syn wyjechał, jednak rozciąganie swych własnych rozterek na cały kraj i wypisywanie żałobnych peanów "Tak kończy się Polska" uważam za nieporozumienie.

Widocznie Autora tak bardzo zabolała emigracja syna, że się wyraźnie zatracił.

  roszpunek,  08/05/2012

Łukaszu, mój syn jest symbolem głębszego zjawiska, z naszego kraju wyjeżdżają co wartościowsi młodzi ludzie jak ma przetrwać kraj bez nich? Zbyt dużo ludzi kończy szkoły i wyjeżdża, ty skoncentrowałeś się tylko na moim bólu z powodu utraty syna a mi żal tych wszystkich młodych ludzi, którzy wyjechali i już nie wrócą. Oni sobie wszędzie poradzą a co będzie z tymi co pozostali?

  Gamka  (www),  08/05/2012

Czepiasz się Łukasz!
Tak wielu młodych ludzi musiało wyjechać, bo nie ma dla nich pracy, .... i z bólem serca musieli pozostawić domy, rodziców, swoje marzenia !
Piszesz.....>Nie przenoś autorze prywatnych emocji rodzinnych na grunt całego narodu i kraju bo popadasz w skrajną śmieszność...< ......czyżby ? bo ja pamiętam Twój też bardzo osobisty tekst na eiobie i nikt Ciebie za ...  wyświetl więcej

  ...,  09/05/2012

Gamka

Jeśli teksty takie jak ten albo inne - na przykład o wielkiej żałobie po śmierci ukochanej suczki, wchodzą na stronę główną to wypada napisać jeszcze jeden tekst: "Tak kończy się eioba". Zresztą w tekście o "TWA" był temu poświęcony wątek. Przykre to trochę.

Trzymaj się!

  Gamka  (www),  09/05/2012

To nie eioba się kończy !!... to ludzie ją wykończą :(

  ...,  09/05/2012

Raczej ich teksty.

  Bar_ka  (www),  15/05/2012

I tak zrozumiałam Twój artykuł roszpunku.

  awers,  08/05/2012

Tak właśnie to zrozumiałem. Ale bo, czym jest ojczyzna bez najbliższych?

  ...,  08/05/2012

Oho, jakiś dzieciak wrócił z piaskownicy i sika minusami. Jak miło. Czyli po staremu.

  hussair  (www),  08/05/2012

Minusy wyrównane, acz z argumentami, Łukaszu, zgodzić się nie mogę. Tym bardziej, że patologię toczącą nasz kraj sam gromisz w tuzinach artykułów, i też pobrzmiewa to frustracją.

  ...,  08/05/2012

Hussair

Owszem, ja chyba tutaj najwięcej napisałem o naszych patologiach, tylko, że zawsze powołuję się na fakty. Wzorem autora nigdy nie pisałem, że "Tak kończy się Polska" gdyż ja bądź moja siostra wyjechaliśmy za granicę.

On po prostu toczy swe gorzkie żale, bo się nie może pogodzić, że syn wyjechał. To jeszcze końca Polski nie oznacza, choć z pewnością świadczy, że jest ona źle

...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  08/05/2012

Łukaszu, frustracja jest "lepsza" niż nienawiść, mniejszą lub większą frustrację (niekoniecznie nieustającą) ma większość z nas. Takie życie. A nienawiść to już żrący kaliber i to w obie strony, niestety. Rykoszetuje. Czy te elity są warte, by produkować w sobie nienawiść, oto jest pytanie. Czy cokolwiek jest warte.
Powyższy artykuł to odprysk epoki. Co prawda, nie pierwsze to stulecie, w którym Polacy ławą odpływają, ale co innego nam obiecywano. I po ludzku żal.

  Iwona Akwas  (www),  09/05/2012

Nikt nie obiecywał, że życie będzie proste. Życie to sztuka dokonywania wyborów.
A jak mówił Khalil Gibran, nasze dzieci są jak strzały wypuszczane z łuku. Łuk nie ma podążać za strzałą, ma jej tylko nadać kierunek i moc.
Gibran chyba nic o tym nie mówi, ale ta moc powinna chyba przewyższać okoliczności zewnętrzne: wiatr, deszcz oraz ONYCH

  Iwona Akwas  (www),  08/05/2012

I cóż, że do Australii? Cudne miejce! A jak ONI je zniszczyli! Najpierw nałogowo wypalali trawy i duże zwierzęta wyginęły nie mogąc uciec. Zostały kangury i śmieszne dziobaki. Aborygeni stworzyli cywilizację... niewyszukaną, Potem Anglicy wysyłali tam panie negocjowalnego afektu i panów bandydtów. Po wojnie Australia zgarniała kogo popadnie z Europy, żeby tylko mieć więcej mieszkańców. "Obecny "na ...  wyświetl więcej

  Paweł Malec  (www),  08/05/2012

Dużo w tym prawdy. Twój tekst jest jednak, co zupełnie zrozumiałe, subiektywny. Wielu wartościowych ludzi zostaje. Życzę szczęścia Tobie i dzieciom.

  hussair  (www),  08/05/2012

I chwała Bogu.

  Paweł Malec  (www),  08/05/2012

Mam nadzieję, Mistrzu, że Ty tylko chwilowo poza?:)

  hussair  (www),  09/05/2012

Pawle, też mam taką nadzieję. :)

  Paweł Malec  (www),  09/05/2012

Nie widzę Cię tam dłużej niż to konieczne.

  hussair  (www),  09/05/2012

Dzwon może zabić i w przyszłym roku. Lub za dwa. Wystarczyło mi być teraz w kraju kilka dni, przejść się w polskim tłumie, w upalnym słońcu... I to był taki cud, że już prawie pisałem o tym artykuł. :) Ale to byłby mój cud, a dla innych nuda, więc zgasiłem ten impuls.
Tak, wrócę, oj, wrócę. Jest długa lista rzeczy, dla których chcę żyć w Polsce.

  Paweł Malec  (www),  09/05/2012

To mi się podoba. Szkoda, żeś ów impuls zgasił. Ja czytałbym z ciekawością.
Ty masz serce, które musi mocno tęsknić do tej ziemi.

  hussair  (www),  09/05/2012

Hm. Rozważę rzecz jeszcze... Dziękuję.

  Gamka  (www),  09/05/2012

Wracaj Hussair...wracaj ... tęsknota Twa jest wielka .... więc wracaj ...wracaj po swoje serce, które tu zostawiłeś ! :-)))

  hussair  (www),  09/05/2012

Tak, całkiem możliwe, że ono jest gdzieś tam, zagrzebane pod wydmą. ;)
Co roku jeżdżę nad Bałtyk i instynktownie szukam. ;)

  JA to ja,  09/05/2012

Nad Bałtyk...szukaj, szukaj

  Paweł Malec  (www),  09/05/2012

Widzisz? Nie tylko ja, dziewczyny też wzywają.:)

  hussair  (www),  09/05/2012

Ale już prawie cały pas przeszukałem. Taką Karwię czy Świnoujście przeryłem po kilka razy. ;)
Paweł, no co tu mówić... Polek nic nie zastąpi. Ani tej ich aury, ani genetyki...

  Paweł Malec  (www),  09/05/2012

Co do rycia w Karwi nie mam zdania, ale z tym o Polkach zgadzam się w całej rozciągłości.:)

  hussair  (www),  09/05/2012

:)
No, czas uchodzić z pola. Wesoło tu dziś było, i trochę krwawo.

  Paweł Malec  (www),  09/05/2012

Przypominam - ząbki 3 minuty.:)

  hussair  (www),  09/05/2012

Przypominaj, w końcu mi się wprogramuje. :)

Dobrej nocy wszystkim. ( Polska idzie spać :)

  hussair  (www),  09/05/2012

Wzajem. :)
[polska Irlandia też, choć ma godzinę wstecz ;)]

  JA to ja,  09/05/2012

Dobrej, Pawle ;)

To że dziecko nie ma szans na rozwój w Polsce i chcę, rozwijać się za granicą, to nic złego. Powiedziałbym nawet, że to pozytywne, bo trzeba być odważnym, aby zdecydować się wylecieć tak daleko i wiązać z tym plany. Sęk tkwi w tym, aby nie bać się swojej tożsamości i przyznawać się do swojego pochodzenia, swoim dzieciom opowiadać o bohaterach krajów z ktorych ich rodzice pochodzą. Polecam stand-up ...  wyświetl więcej

Trzecia Rzeczypospolita czy "Trzecia faza". Dostępne tutaj:
http://ksiegarnia.antyk.org.pl(...)_2.html
Przeczytaj koniecznie...
Pozdrawiam

Cholera, za nic zagłosować nie mogę. Rozumiem, że nie jest Ci łatwo, bo dzieci porzucają Twoją ojczyznę, jednak każdy kij ma dwa końce. Zdolni, młodzi wyjeżdżają, bo nie widzą perspektyw, a nie widzą perspektyw, bo bez nich perspektyw po prostu nie będzie... A jak zwykle wszystkiemu jest winny rząd, który inny być nie może, bo nie ma odpowiednich kandydatów, bo wyjechali...

Na początku było jednak jajko. W tym wypadku z całą pewnością.

Ano, sporo racji masz, TM.
Ja jednak zagłosowałem - bardziej na warstwę "osobistą" niż "polityczną".

Zbysławie, zapewne masz rację. Jednak ja nie szukam winnych takiego stanu rzeczy, a możliwych rozwiązań. Tu się chyba ze mną zgodzisz, że rządzić nie ma komu.
Amikusie, jeśli chodzi o warstwę osobistą, to chyba warto cieszyć się tym, że dzieciom będzie lżej, wygodniej, normalniej...

Jasne, że warto się cieszyć. A jednak trochę żal, że to "lżej, wygodniej, normalniej" jest równoznaczne z "bardzo daleko"...

Amicusie, nie prowokuj:P

  ...,  09/05/2012

Meaning

Rządzić jest komu tylko, że system polityczny został w Polsce specjalnie tak ustanowiony aby nie dopuszczać do udziału w rzeczywistości zewnętrznej konkurencji.

Scena jest zabetenowana przez niezmienny układ władzy dawnej nomenklatury z dawną opozycją w kilku odcieniach.

Co parę lat ten układ przechodzi pewne mutacje, jednak jego trzon pozostaje nietknięty. To jest

...  wyświetl więcej

Ja uważam że nie jest ważne co jest skutkiem a co przyczyną. Ważne jest co zrobić aby to błędne koło przerwać.

Tak jak Roszpunek napisał... nie interesują mnie ani przyczyny, ani skutki, Łukaszu. ROZWIĄZANIE mnie interesuje.

  ...,  09/05/2012

Jeśli przyczyny ani skutki Was nie interesują to i błędnego koła nie przerwiecie. Rozwiązanie każdego problemu zawsze rozpoczyna się od próby zrozumienia jego istoty. Nie ma innej możliwości.

Zaś co do przerwania naszej polskiej matni, na dzień dzisiejszy jestem pesymistą.

Nieszczęście polega na tym, że narzędzia służące wycięciu tego raka spoczywają w rękach ludzi, którzy owej cho

...  wyświetl więcej

Czyli jedyne wyjściem jest powybijać... Szkoda:/

  ...,  09/05/2012

Może potrzeba jeszcze ze dwóch pokoleń, kiedy przyjdą ludzie o innej mentalności...

  gawka,  09/05/2012

Czuję Twój żal i rozdarcie emocjonalne, lecz syn podjął decyzję, którą on sam będzie musiał skonsumować, Tobie zostawiając żal i rozgoryczenie.
Pamiętaj, że wielu spośród wykształconych emigrantów do Australii w stanie wojennym, pisało po czasie rozpaczliwe listy do przyjaciół w Europie, bo nie mieli środków na powrót. Teraz jest pewnie inaczej, lecz Polska systematycznie wzmacnia się gospo ...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  09/05/2012

Sądzę, że chyba lepiej i jakoś bardziej krzepiąco jest wyobrażać sobie naszych emigrantów jako bumerangi, niż jako strzały. O czym myślą? O jakim kraju informacje ich interesują? Gdzie kupują nieruchomości? Gdzie jeżdżą w wolnych chwilach?
Zamiast rozpaczać, że wyjeżdżają lepiej pokazywać im,, że warto i dlaczego warto do Polski wrócić, bo jeżeli będą czerpać wiedzę z tak zwanych przekazów medialnych, wyrobią sobie o naszym kraju błędne mniemanie.

  vortaro,  09/05/2012

Nie daj sie zniszczyć przez raka niemocy, który obezwładnia przez zawłaszczenie ciała i duszy. Musisz być silny przynajmniej po to by móc odpowiedzieć, gdy któregoś dnia Twój syn zadzwoni: - Tato, co słychać u ciebie? U mnie w porządku, synu kochany. Musisz umieć to zrobić przez zaciśnięte z bólu zęby, żeby go wesprzeć, żeby mu pomóc uwierzyć, że wszystko to nie jest na marne. Boś ty jego ojciec, ...  wyświetl więcej

  drseth,  10/05/2012

gawko- "Polska systematycznie wzmacnia sie gospodarczo"- powiedz to mojemu przyjacielowi, ktory haruje w Polsce za 1380 zlotych. I z tej pensji ma utrzymac mieszkanie i dwojke dzieci.

No i co że wyjechał??? Ma siedzieć całe życie w jednym kraju? Nowy kraj, inni ludzie nowe perspektywy rozwoju. Nawet jak w jakimś kraju jest dobrze to dlaczego nie zobaczyć innych jeżeli pojawia się taka możliwość. Polska to może i cierpi lecz nie tylko na tym, tylko na troche ograniczonym podejściu człowieka do człowieka. Ja rozumiem że ojciec tęskni ale jak kocha (a nie zazdrosci ze jemu sie nie ...  wyświetl więcej

I pomyśleć że wystarczyło poczytać moją odpowiedź dla Łukasza aby zrozumieć sens artykułu. Co do nicku, sprawdź historię na eiobie i wymyśl inny nick :-)

Większość komentujących sytuację w Polsce jest tak nastawiona że w jakim kraju by nie mieszkali to by było źle a winnymi by byli wszyscy naokoło.

  liwa,  30/10/2015

prawie proroctwo.. :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska