Login lub e-mail Hasło   

Corporate Wellness – co to takiego?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://abcpracownika.pl/2011/04/corporat(...)akiego/
Wellness to stan zdrowej, niezaburzonej równowagi, swoistej homeostazy pomiędzy umysłem, ciałem oraz duchem. To również proces świadomego dokonywania wyboró...
Wyświetlenia: 1.293 Zamieszczono 11/05/2012

Wellness to stan zdrowej, niezaburzonej równowagi, swoistej homeostazy pomiędzy umysłem, ciałem oraz duchem. To również proces świadomego dokonywania wyborów, by żyć szczęśliwie, by skuteczniej i pełniej wykorzystać życiowy potencjał. Mianem corporate wellness określa się szereg działań podejmowanych przez organizację, mających na celu poprawę stanu zdrowia pracownika.

W myśl idei wellness będą to zmiany całościowe, czyli dotyczące kondycji fizycznej, psychicznej oraz szeroko pojętego budowania świadomości prozdrowotnej. Działania zgodne z ideą corporate wellness to przeprowadzanie szkoleń zdrowotnych dla pracowników, wprowadzanie usługi masażu biurowego WorkSite, czy też ćwiczenia fizyczne, kształtujące sylwetkę i zapobiegające schorzeniom i bólowi kręgosłupa.

Katalizatorem tych działań są niepokojące dane napływające z zachodu mówiące o tym, że Amerykańscy pracodawcy tracą ponad 300 bilionów $ rocznie na skutek zwolnień lekarskich i nieobecności w pracy. Przeciętny pracownik opuszcza 8 dni w pracy rocznie w wyniku choroby. Pracownik z poważną, bądź przewlekłą chorobą ( dyskopatia, cukrzyca, choroba płuc, choroba serca, rak) opuszcza już 72 dni w roku i pracuje ze znacznie zmniejszoną efektywnością.

Kluczem do zmiany tego stanu rzeczy jest działanie w kierunku prewencji tych chorób. Inwestycja w zdrowie pracownika wiąże się z licznymi korzyściami dla organizacji, należą do nich:

- Profilaktyka chorób zawodowych,
- Poprawa stanu zdrowia pracownika,
- Zwiększenie wydajności pracowników,
- Zmniejszenie absencji.

Biorąc pod uwagę badania przeprowadzane w zachodnich firmach są to korzyści realne do osiągnięcia. Jednym z ważniejszych czynników opowiadających się za implementacją takiego programu jest podniesienie wskaźnika retencji pracowników, dzięki czemu uzyskujemy utrzymanie i związanie z organizacją kluczowych dla niej jednostek. Ponadto zwiększa się zainteresowanie firmą ze strony potencjalnych pracowników, którzy zintegrowany program wellness odbierają jako pozytywny aspekt, a czasem nawet impuls determinujący wybór tej a nie innej oferty pracy.

Dla pracowników wprowadzenie programu wellness staje się ważnym bodźcem do prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia. W przypadku niektórych jednostek takie działanie może być pierwszym i w dodatku zwrotnym punktem zainteresowania się i utrzymania w przyszłości zdrowego stylu życia. Przykładowo wprowadzając program ćwiczeń rozciągająco – wzmacniających dla pracowników, którzy w godzinach południowych korzystają z niego w pracy znacząco wpływa na poprawę ich zdrowia. Aby zmotywować odpowiednio pracownika istnieje ogromna potrzeba przeprowadzania szkoleń informacyjnych o tematyce prozdrowotnej i zachęcania do podejmowania aktywności fizycznej w miejscu pracy.

Podobne artykuły


110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160222
41
komentarze: 45 | wyświetlenia: 141041
37
komentarze: 33 | wyświetlenia: 354372
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 370381
19
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3817
39
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10057
32
komentarze: 26 | wyświetlenia: 5388
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6111
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3641
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21650
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska