JustPaste.it

Wszystko o formacie JPEG

JPEG jako format kompresji obrazów zdobył ogromną popularność i zgodnie można stwierdzić, że jest obecnie najpopularniejszym formatem dla grafik udostępnianych w sieci.

JPEG jako format kompresji obrazów zdobył ogromną popularność i zgodnie można stwierdzić, że jest obecnie najpopularniejszym formatem dla grafik udostępnianych w sieci.

 

Warto byłoby zacząć od genezy samego skrótu…otóż wywodzi się on od Joint Photographic Experts Group, czyli grupie eksperckiej powołanej do życia przez organizację ISO…ale z nie będę tutaj przynudzać, a bardziej zainteresowanych odeślę na stronę http://www.jpeg.org/. Obowiązkowa jest natomiast wiedza na temat algorytmu kompresji tego formatu czy też jego podstawowych cech. Z tego powodu postaram się Wam w tym pomóc…

O JPEG słów kilka...

…otoż sam algorytm kompresji jest algorytmem stratnym. Co to oznacza? Skompresowany tym algorytmem obraz trafia bezpowrotnie i nieodwracalnie część pierwotnej informacji. W przypadku kompresji JPEG oznacza to, że grafika zapisywana w formacie JPEG traci na jakości, strata jest tym większa im większy ustalony będzie stopień kompresji. Jest to też jedna z głównych zalet tego formatu- możliwość kontroli stopnia kompresji „w locie”, co umożliwia dobranie odpowiedniego stopnia kompresji.W dodatku niemal każdy bardziej rozbudowany program graficzny oferuje nam dzisiaj również podgląd. Rozmiar obrazu w formacie JPEG może być zmniejszany od 10 do 20 razy w stosunku do pierwotnego rozmiaru, bez wyraźnie widocznych zniekształceń. W czym tkwi sekret? Algorytm rozróżnia poszczególne kolory, a nawet wartości geometryczne, przez co w sposób elastyczny ustala poszczególne obszary obrazu. Innymi słowy dzieli obszary obrazu na mniejsze(uszczegółowione) oraz większe(np. jednolite tło). Duże elementy geometryczne są poddawane przez algorytm silniejszej kompresji.JPEG wykorzystuje cechy ludzkiego wzroku: mniejszą rozdzielczość widzenia kolorów niż jasności oraz małą wrażliwość na szybkie zmiany jasności miedzy poszczególnymi obszarami obrazu.

format JPEG,JPG, informacje

Okno dialogowe zapisu do formatu JPG w Adobe Photoshop (c) http://www.psdtube.pl

JPEG – Był, będzie, jest?

Jedną z najpoważniejszych i niepodważalnych zalet tego formatu jest jego olbrzymia popularność, którą zdobył na przestrzeni lat. nie można zapomnieć również, że jest to format plików graficznych, który da się odczytać we wszystkich niemal programach graficznych! Zalet można by było przytoczyć jeszcze kilka, jak chociażby wspomniana możliwość kontroli nad stopniem kompresji…czy jest to więc format pozbawiony całkowicie wad? Nie ma rzeczy idealnych, w tym przypadku za wadę można uznać za zauważalne i znaczące zniekształcenie obrazu przy kompresji 30:1. Ponad to każdorazowy zapis pliku w formacie JPEG również wpływa na pogorszenie jakości.Trzeba pamiętać, że format ten w swej pierwotnej formie był w przeszłości nieco przebudowywany(rok 1993 i 1995, kiedy to wprowadzono kilka zmian w algorytmie kompresji). Próbując poprawić efektywność algorytmu kompresji rozwijano później format JPEG2000, a nowy algorytm dawał możliwość połączenia kompresji stratnej i bezstratnej. Efekt? JPEG2000 charakteryzuje nieco lepsza jakość obrazu przy tym samym stopniu kompresji co JPEG. Nowy format dawał również możliwość kompresji bezstratnej, co nie było wcześniej możliwe w klasycznym JPEG. Poważna wada algorytmu JPEG 2000 to chociażby duża złożoność obliczeniowa… miedzy innymi dlatego zrezygnowano z planów zastąpienia nim klasycznego JPEG.

Podsumowanie…

Format JPEG jest dzisiaj niezwykle popularny. Nic z reszta dziwnego, idealnie nadaje się do przechowywania gotowych grafik czy fotografii. Dzięki niewielkim rozmiarom skompresowanych plików JPEG idealnie nadaje się do publikowania obrazów na łamach witryn internetowych. Posiadanie przez format środku informowania o przestrzeni barw obrazu(informacje te można zawrzeć w pliku docelowym), obsługa tzw. wyświetlania progresywnego (zwiększanie rozdzielczości w miarę napływu danych) oraz dość dobre przystosowanie do transmisji w sieci są
kolejnymi atutami tego formatu i znacząco przyczyniły się do zdobytej popularności i chociaż coraz więcej widać zwolenników formatu PNG to koniec formatu JPEG wydaje się sprawą dość odległą.

Mam nadzieję, że przybliżyłem Wam kilka podstaw teoretycznych oraz wyjaśniłem wady i zalety formatu JPEG. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam!

 

Źródło: http://psdtube.pl/o-formacie-jpeg-slow-kilka/

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne