Login lub e-mail Hasło   

Zapraszam do magicznej biblioteki

W kwietniu był "Światowy Dzień Książki" w maju "Dzien Bibliotekarza"
Wyświetlenia: 1.520 Zamieszczono 22/05/2012

Jostein Gaarder, Klaus Hagerup – Magiczna biblioteka Bibbi Bokken

Jacek Santorski & Co. Wydawnictwo, Warszawa 1998 

 

„Książka to nie tylko słowa czy obrazki na papierze, lecz także wszystkie myśli, które rodzą się w mojej głowie w trakcie czytania”.

 O autorach:

 Jostein Gaarder – urodził się 8 sierpnia 1952 roku. Norweski autor książek filozoficznych i literatury pięknej. Najbardziej znana to „Świat Zofii” będący wprowadzeniem do filozofii.

 Klaus Hagerup – urodził się 5 marca 1946 roku. Norweski pisarz, tłumacz, scenarzysta, aktor i reżyser.

 O książce:

 W 1993 roku Norwegia obchodziła „Rok Książki 1993” w 350-lecie wydania ich pierwszej książki. Komitet organizacyjny postanowił, że powstanie książka o książkach, która zostanie bezpłatnie rozdana wszystkim szóstoklasistom w Norwegii.

Autorzy uznali, że przygodowa akcja z tajemnicą w tle będzie najlepszym sposobem na zachęcenie uczniów do czytania.

Głównymi bohaterami jest para młodych bohaterów, kuzynostwo Berit i Nils. Korespondują ze sobą w tradycyjny sposób ale niekonwencjonalnie, bo piszą listy w eleganckim zeszycie. Dzieci przesyłają go sobie z Oslo do Fjaerland i z powrotem. Widocznie w Norwegii poczta działa sprawniej niż u nas. 

Zainspirowani spotkaniem z kobietą z wielkimi oczami postanawiają odnaleźć tytułową magiczną bibliotekę.

Pomagają lub przeszkadzają im współbohaterowie książki:

Bibbi Bokken – bibliotekarka, miłośniczka Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej Deweya, paląca fajkę i piekąca pyszne drożdżówki,

Mario Brosani – głuchy antykwariusz z Rzymu, judoka z białymi jak kreda zębami, kaligraf inicjałów,

Reinert Bruun nauczyciel i jego zona Aslang

Czarnym charakterem jest Marcus Buur Hansen, łysol z nieustannie obecnym na twarzy drwiącym uśmieszkiem, uważający, że czas książek już dawno się skończył.

Pełni fantazji i wyobraźni kuzyni kradną listy, podsłuchują rozmowy, wkradają się i penetrują cudzy dom ciągle w poszukiwaniu magicznej biblioteki.

Autorzy w trakcie akcji przemycają wiadomości z historii pisma i książek, chwaląc biblioteki z katalogami szufladkowo-kartkowymi wypieranymi przez komputery.

Listy Berit napisał J. Gaarder, Nilsa  - K. Hagerup.

 W Norwegii istnieje biblioteka mieszcząca się w 60-metrowym tunelu wykutym w skale, jest tam czteropiętrowy budynek o długości stu metrów, zawiera on 40 kilometrów półek, a na nich cały kulturalny dorobek kraju.

W Polsce za to jest coraz mniej bibliotek. Słusznie bardzo – głupimi łatwiej rządzić.

 Oto kilka cytatów z tej książki:

  - „Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnia życie wieczne”.

- „Nie ma żadnych reguł jak należy pisać i nie ma żadnych reguł jak należy myśleć”.

- „Jednym słowem to zarówno prosty alfabet jak i ruchome czcionki stworzyły europejską kulturę pisma.

I na zakończenie:

- „Jeśli właściwie dobierzesz swoje książki znajdziesz się w najlepszym towarzystwie. Będziesz obcować z najmądrzejszymi, najznakomitszymi i najszlachetniejszymi charakterami, z dumą i chwałą ludzkości”.

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 679
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 719
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 905
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 451
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 763
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 682
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 743
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 454
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 716
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 617
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 471
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 421
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 505
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 509
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 459
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  hussair  (www),  22/05/2012

Ostatnie 3 akapity chwyciły mnie niczym dźwig stalowy i uniosły nad guzik "Głosuj".

Hussair - dziękuję w imieniu autorow, pozdrawiam A.

  hussair  (www),  22/05/2012

:)

Nawet nie wiecie, jak bardzo chciałbym kiedyś dokończyć powieść fantasy, którą parę lat temu zacząłem pisać. Już kilka razy się zabierałem do pisania i zawszę kończy się tak samo - piszę parenaście stron, po czym dochodzę do wniosku "to jest beznadziejne, nie umiem pisać, to nie ma klimatu i śmierdzi amatorszczyzną" ... To tak na marginesie a propos książek mówie. A za artykuł plusik.

  hussair  (www),  22/05/2012

A ja mam to samo, Laurelino. Piszę takiego matuzalema od roku 2000... Już ma z 600 stron czy 700... Ale chyba skończę jednak. ;)

Ja zacząłem ze dwa lata temu i mam raptem 50 stron ... Brak mi wiary w fantasy, które próbuję tworzyć, a to dlatego, że zaznajomiłem się z mistrzami tego gatunku (Tolkien, Sapkowski, Pratchet) i uważam, że klimat tego, co piszę nie dorasta ich dziełom do pięt.

  hussair  (www),  23/05/2012

Dorzuciłbym Ojca Fantasy Howarda... Hm, doskonale rozumiem, o czym piszesz. Dlatego ja obrałem drogę trochę inną... fantasy okraszone czarnym humorem, absurdem i groteską. Dość powiedzieć, że siły króla urządzają łowy na stada gór lodowych i tłuką je jak biali traperzy tłukli bizony. ;)

Oj, to ja właśnie inaczej to widzę. Fantasy, które usilnie próbuję pisać jest utrzymywane w poważnym i mrocznym klimacie. W powieści nie brakuje mordów, gwałtów i dzieciobójstw. Ale nie będę robić spoilerów! Może kiedyś uda mi się je skończyć, to przeczytasz! Pozdrawiam!

Laurelina - też planowalam napisać powieść, okazało się, że to dla mnie za długa forma. Powstało więc 17 opowiadań, różnej długości. W opowiadaniach morduję swoich wrogow, z przyjemnością wielką ;)

świetny ten Conan Bibliotekarz :), kiedyś po napisaniu stosu upomnień o książki wymyslilam, że wystapię do dyrekcji z podaniem o broń, będę chodzić po domach dłużnikow i odbierać ksiązki grożąc smercią lub kalectwem.

  awers,  25/05/2012

Alodio, przepraszam za kradzież kurtyny w PeKaeSie. Ale już się poprawiłem i oddałem chociaż prawa.http://eiba.pl/3 .P.)

Awers - poczulam sie klasykiem :), pozdrawiam A.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska