Login lub e-mail Hasło   

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny,
Wyświetlenia: 811 Zamieszczono 27/05/2012

Jeśli nie można wyobrazić sobie na ziemi wznioślejszego obowiązku nad służbę Bożą, jeśli najmniejszy sługa Boży jest bogatszy, możniejszy i szlachetniejszy niż wszyscy królo­wie i cesarze ziemi, o ile nie są sługami Bożymi, jakże wielkie są bogactwa, jak wielka jest potęga i godność wiernego i doskonałego sługi Bożego, który służbie swej poświęca się całkowicie i bez granic! Takim sługą Bożym jest ten, kto z miłości stał się wiernym niewol­nikiem Jezusa i Maryi, kto oddał się całkowi­cie na służbę tego Króla królów przez ręce Matki Jego Najświętszej, kto dla siebie nic nie zatrzymał. Wszystko złoto ziemi, wszelka pięk­ność niebios nie dorównują wartości takiego sługi.

Inne kongregacje, stowarzyszenia i bra­ctwa, ustanowione ku czci Pana naszego i Na­świętszej Matki Jego, które tyle czynią dobre­go w chrześcijaństwie, nie wymagają od swych członków oddania wszystkiego bez zastrzeżeń. Przepisują tylko pewne praktyki i uczynki, przez które członkowie zadośćczynią swym zo­bowiązaniom; natomiast we wszystkim innym pozostawiają im wolną rękę. Tymczasem to nabożeństwo wymaga, byśmy wszystkie myśli, słowa, czyny, cierpienia i całe życie ofiarowali bez zastrzeżeń Jezusowi i Maryi tak, byśmy w każdej chwili — czy czuwamy lub śpimy, czy jemy lub pijemy, czy spełniamy czyny największe czy najdrobniejsze — mogli szczerze powie­dzieć że wszystko, co czynimy, nawet gdy o tym nie myślimy, jest mocą poświęcenia się, własno­ścią Jezusa i Maryi, dopóki tego aktu oddania się wyraźnie nie odwołamy. Jakaż to pociecha!

Nadto, nie ma, jak już zaznaczyliśmy, lep­szego środka, by się w łatwy sposób wyzbyć tego przywiązania do samego siebie, które wkrada się niepostrzeżenie nawet do najlep­szych czynów. Tej wielkiej łaski udziela dobry Jezus w nagrodę za ten czyn heroiczny i bez­interesowny, jaki spełniamy ofiarując Mu przez ręce Najświętszej Maryi Panny wszystką wartość dobrych naszych uczynków. Jeśli Je­zus stokrotnie wynagradza już na tym świecie tych, co dla Jego miłości opuszczają dobra zewnętrzne, doczesne i przemijające, jakaż bę­dzie owa stokrotna nagroda, której udzieli tym, co składają w ofierze nawet swe dobra wewnętrzne i duchowe. Jezus, nasz wielki Przyjaciel, oddał się nam zupełnie, z duszą i ciałem, z cnotami, łaskami i zasługami: „Zdobył mnie całego”, mówi św. Bernard, „oddając się mnie cały”. Nie jest to wymogiem sprawie­dliwości i wdzięczności, byśmy Mu dali wszyst­ko, co dać możemy? On pierwszy był hojny wobec nas; idźmy za Nim, a doznamy w życiu, w godzinę śmierci i w wieczności jeszcze więk­szej szczodrobliwości Jego.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1481
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1587
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2422
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2043
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2927
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1208
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 680
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2322
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1556
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 802
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 984
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 534
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3408
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  27/05/2012

tengel ! To kłamstwo, bo Wyborcza, dawno by to opisała, a winę zrzuciła na PiS. TVN zrobiło by reportaż a Palikot pokazał te kawałki szkła.

  swistak  (www),  27/05/2012

Kim jest Maryja lepiej dowiedzieć wcześniej niż za póżno. Żebyś mógł to odszczekać Bóg zamieni cię w kota

  swistak  (www),  27/05/2012

tengel ! Nie możesz oceniać kobiet przez pryzmat matki czy siostry

  awers,  27/05/2012

Świstak, zdejmij te swoje krzyżackie torpedy, bo inaczej nie przystoi ci ton misjonarza.

  swistak  (www),  27/05/2012

I tu też syf z malarią. Nie wiem który to syf a który malaria

Ja już nawet nie mam siły Cię hejtować Świstak ... To co powiedziałeś Tengelowi przed chwilą to zwykłe chamstwo, prostactwo i nieinteligencja. Zniknij, błagam!

  mily9  (www),  28/05/2012

To norma u świstaka. Wielki misjonarz z niego, na ponad trzysta artykułów większość jest taka jak tak powyżej, jak przychodzi co do czego to pokazuje pełnię swojego chrześcijańskiego miłosierdzia.

  swistak  (www),  28/05/2012

Dołączyła rzeżączka i trąd

  swistak  (www),  29/05/2012

Lek na szatańskie zapalenie mózguDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska