Login lub e-mail Hasło   

Antysemityzm a sprawa polska

Ostatnie wystąpienie Baracka Obamy wywołało szok. To nie pierwszy raz, gdy zagraniczny polityk mówi o "polskich obozach zagłady".
Wyświetlenia: 925 Zamieszczono 30/05/2012

Prezydent USA Barack Obama

Nasi macierzyści historycy nie pomagają zmienić opinii w świecie, że jesteśmy antysemitami. Wręcz przeciwnie. Na fali ostracyzmu wobec rzekomych polskich uprzedzeń wobec narodu żydowskiego wybił się znany ze względu na kontrowersyjny charakter własnych publikacji, Jan Tomasz Gross. Popełnił on dwie książki, które wpisują się w kanwę plujących jadem polonofobicznych treści: "Sąsiedzi" i "Złote Żniwa". Nie wiadomo czemu tak bardzo niektórzy badacze, choć częściej lewicowi myśliciele, tak bardzo zaabsorbowani są zdarzeniem w Jedwabnem, które przypomnę jest do dziś niepotwierdzonym, enigmatycznym faktem historycznym, o którym niewiele wiadomo. IPN do dziś nie wydał oficjalnego orzeczenia w tej sprawie, historycy są w tej sprawie mocno podzieleni. Tymczasem Gross powołując się na wątpliwej rzetelności źródłach stawia śmiałą tezę o stuprocentowej winie Polaków za tę masakrę. A środowiska lewicy biją mu brawo, że w końcu ktoś otworzył możliwość debaty na temat mordu na jedwabieńskich Żydach. Dlatego też co roku Prezydent kraju korzy się przed środowiskiem żydowskim przepraszając naród za swój naród. Tylko nawet jeśli zbrodni dokonali Polacy, to czy 38 milionów ludzi ma odpowiadać za ekscesy paruset, przepraszam za określenie, wieśniaków z łomżyńskiego? Nie. Zresztą takie rzeczy działy się w całej Europie, w końcu wojna wzbudza w ludziach najgorsze emocje, daje upust barbarzyńskim aktom i zaciera ślady ludzkiego sumienia. Jednak nie zawsze.

W Jerozolimie mieści się Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, znany bardziej jako Yad Vashem. Budynek okala okazały park, w którym każde drzewo symbolizuje jednego nagrodzonego przez instytut medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Aż 1/3 wszystkich 22 tysięcy drzew stanowią drzewa "polskie". Polacy przodują w liczbie odznaczonych medalem. Jest to o tyle niezwykłe, że Polska wraz z Jugosławią były jedynymi krajami, gdzie Niemcy ustanowili jako karę za pomoc w ukrywaniu Żydów wyrok śmierci. I to jest właśnie dowód na heroizm, gdzie pośród aktów barbarzyństwa stanowiącymi nieodłączny element wojny, znajdują się ludzie, którzy potrafią nieść bezinteresowną pomoc, niczym miłosierny Samarytanin w biblijnej przypowieści. Tymczasem, może z chęci wywołania sensacji, a może z celowej chęci opluwania pozytywnej postawy Polaków w czasie II wojny światowej, znajduje się profesorek, który twierdzi, że Polacy są winni całemu antysemityzmowi na świecie, bo po tym jak Hans zabił 2000 Żydów, przyszedł Kowalski z Nowakiem i zabrali dwóm Żydom zegarki. Nie można mierzyć tego tą miarą. Spontaniczne ekscesy w czasie wojny są negatywnym zjawiskiem, ale na pewno nie potwierdzającym tezy o antysemityzmie Polaków. Prędzej o pozytywnym charakterze działań Polaków w czasie II wojny światowej powinny świadczyć te drzewa w Jad Waszem. Chyba, że Janowi Tomaszowi Grossowi i innym piewcom rzekomych uprzedzeń Polaków wobec Żydów wypijanych z mlekiem matki zależy na pokazaniu światu wyłącznie tej złej strony Polski, wyszukując incydenty obecne w całej Europie, z nawet niewielką liczbą Żydów w danym kraju. Ale to pozostawiam ich własnemu sumieniu, moje sumienie nie jest w stanie mówić o Polakach w czasie II wojny światowej, inaczej jak tylko i wyłącznie z dumą, że potrafili w czasach  upadku zasad moralnych odróżnić dobro od zła. 

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1059
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 999
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 880
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 445
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 975
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1574
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 506
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142775
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 244960
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 114055
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122840
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  31/05/2012

Dałem Ci punkt i więcej nie dostaniesz. Taki to portal

Dostanie punkt i ode mnie - bo nie pisze z jadem, tylko wyraża wyważenie swoją opinię... Taki to portal.

Nie dziwi fakt, że zagraniczni politycy nie znają historii innych narodów. Oni nie są od prawd historycznych tylko od naginania lub przeinaczania tychże do własnych celów politycznych...

  swistak  (www),  31/05/2012

Dziękuję kwiecie w imieniu autora

  awers,  31/05/2012

Niemcy już dawno mają spokój. Francuzi, Litwini, Łotysze, Rosjanie i narody krajów dawnej "Osi" mają też na koncie pogromy i wywózki Żydów. I cisza. Polacy jednak stoją wciąż pod pręgierzem Holocastu.i inkaustu żydowskich pisarzy. IPN niech się też zabierze do roboty. wycieczki młodzieży z Izraela pod własnym przewodnictwem dowiadują się o polskim antysemityzmie i bierności wobec hitlerowskiego pogromu. Wiemy o tym od lat i reakcji mądrej brak. Ale bez histerii - trzeba działać i już.

A ja wam mówię z tego będą jeszcze dobre rzeczy.

Jakie dobre i z czego, Darku?

  Bar_ka  (www),  31/05/2012

Mam wrażenie, że dobro może wyniknąć z nagłośnienia i wyjaśnienia , sprostowania wypowiedzi Obamy.

Witaj Barko :) Wyręczasz Darka w odpowiedzi? Nie wiem, czy sprostowanie i nagłaśnianie cokolwiek zmieni - sprostowania po wielkich przemowach zazwyczaj marnym echem się rozchodzą...

Szanowny Konradzie,
Te "polskie obozy koncentracyjne" to wynik pospolitego nieuctwa dziennikarzy amerykanskich a nie jakiegos tam syjonistycznego spisku i zydow kontrolujacych tutejsze media. Zadna rozsadnie myslaca osoba publiczna a zwlaszcza aspirujacy polityk w USA nie moze ignorowac/ponizac dosc liczebnego elektoratu Polonii jak i wplywowego lobby zydowskiego.
Pisze z Nowego Jork ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska