Login lub e-mail Hasło   

Rodzina to nadzieja

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat(...)i05.txt
Zdrowa rodzina to nadzieja dla świata, a w czasie, gdy jest atakowana, największe wsparcie otrzymuje od Kościoła katolickiego.
Wyświetlenia: 768 Zamieszczono 31/05/2012

 

Zwracają na to uwagę przybywający ze 150 krajów świata uczestnicy VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie. Zainaugurował je wczoraj kongres teologiczno-pastoralny na temat relacji między małżonkami i dziećmi oraz znaczeniem pracy i godnego przeżywania święta dla człowieka. 


Przybyłych do Mediolanu gości powitali wczoraj ks. kard. Angelo Scola, arcybiskup Mediolanu, oraz ks. kard. Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Pośród prelegentów był ks. kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, który przedstawił obraz rodziny, posługując się metaforą domu. Przypomniał, że dom jest nie tylko miejscem, w którym rodzina mieszka, ale jest również miejscem przeżywania konkretnych sytuacji, budowy i kształtowania relacji rodziców między sobą i z dziećmi. W tym "domu" wyróżnił trzy "pokoje": pierwszym z nich jest cierpienie, gdyż współcześnie wiele rodzin wielokrotnie przeżywa różne wewnętrzne kryzysy. Drugi to praca. - Jest ona ważnym elementem życia człowieka - mówił ksiądz kardynał, zwracając uwagę, że człowiek, który nie pracuje, czuje się niekompletny. A z takimi problemami dziś boryka się wiele rodzin. Maria z Zambii, mama pięciorga dzieci, w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" zwraca uwagę, że najpoważniejszym wyzwaniem w jej kraju są kłopoty finansowe. Ogromną pomoc rodzinom, które zwykle są liczne, niesie Kościół katolicki. - Także dzięki pomocy parafii mogę wraz z mężem i najmłodszymi dziećmi być na tym spotkaniu - wyznaje.
Ksiądz kardynał Ravasi wyodrębnił również trzeci "pokój" "domu", którym jest święto - radość świętowania siódmego dnia tygodnia. - Człowiek staje się pełny, gdy wchodzi w wymiar transcendentny, a więc nie tylko poprzez pracę, ale i radość ze świętowania niedzieli, dnia siódmego - podkreślił. Pani Marta wraz z mężem Heraldo i dwojgiem dzieci, Helio i Milenką, mieszkają w Anglii. - Cieszę się, że możemy tutaj być, pomagać, trwać w atmosferze wspólnego świętowania. Dziś wiele rodzin przeżywa kryzys, wiele rodzin się rozpada, na co ma również wpływ brak modlitwy, ale także brak umiejętności poświęcania czasu rodzinie, choćby w niedzielę - mówi Heraldo. - Często odwiedzamy się wzajemnie z rodzinami, nawiązując przyjaźnie, utrzymując kontakt, wspierając się - podkreśla pani Marta, zwracając uwagę, że z taką jak teraz w Mediolanie atmosferą modlitwy i manifestacji swej wiary trudno się spotkać np. w Anglii.

Zachować tożsamość
Na Światowe Spotkanie Rodzin w Mediolanie przybyły rodziny wraz ze swoimi duszpasterzami, ale także przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, które otaczają opieką rodziny. - Dziś jednym z wielu problemów, które dotyczą wielu rodzin, jest m.in. emigracja. Czasowa lub stała emigracja za granicę lub z małych miast do większych, wyjazd jednego z małżonków dotyczy również wiernych w Malezji - potwierdza w rozmowie z nami ks. abp John Ha Tiong Hockm, arcybiskup Kuching w muzułmańskiej Malezji. Choć potrzeba utrzymania rodziny jest tam dość poważnym problemem, to jednak sytuacja chrześcijańskiej rodziny jest dość stabilna. - Jeśli chodzi o małżeństwa chrześcijańskie, zasadniczo problem rozwodów nas nie dotyczy, ma niski wskaźnik - stwierdza. - Bardzo ważnym elementem w duszpasterstwie jest dla nas właściwe przygotowanie narzeczonych do stworzenia rodziny. Młodzi ludzie zgłaszają się do nas już na sześć miesięcy przez planowanym terminem ślubu i uczestniczą w szeregu katechez - podkreśla ksiądz arcybiskup.
Na kongres przyjechała również grupa 12 chrześcijańskich rodzin z Bagdadu. W Iraku sytuacja wyznawców Chrystusa jest dramatyczna. - Naszym zasadniczym celem jest duszpasterstwo ukierunkowane na edukację, pomoc w formowaniu rodziny, wsparcie od strony duchowej i wychowanie do wartości chrześcijańskich - podkreśla w rozmowie z nami ks. dr Saad Sirop Hanna z Bagdadu. Zwraca jednocześnie uwagę, że jednym z ważnych celów w Iraku jest przede wszystkim zachowanie tożsamości chrześcijan pośród zdecydowanej większości muzułmańskiej.

Zadania na lata
Na kongres teologiczno-pastoralny przybyło 7 tysięcy uczestników: kardynałowie, biskupi i kapłani z państw wszystkich kontynentów. Jest tu 111 relatorów komitetu naukowego, ekspertów różnych specjalizacji z 27 państw świata. Już jutro rodziny przybyłe na spotkanie do Mediolanu powitają Ojca Świętego, który przybędzie tu z trzydniową wizytą. Jednocześnie prymas Meksyku - kraju, który w 2009 roku gościł rodziny z całego świata - ks. kard. Norberto Riviera Carrera, zaznaczył w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że Światowe Spotkania Rodzin nigdy nie kończą się na kilku dniach świętowania. - W naszych parafiach systematycznie odbywają się spotkania także na szczeblu diecezjalnym. Naszym priorytetem jest zwrócenie uwagi na trudną rzeczywistość rodzin i duszpasterstwo ukierunkowane na wzmocnienie fundamentów rodziny, na pogłębioną refleksję nad jej kondycją - zaznacza. Spotkanie mediolańskie to zatem pewien początek, to świętowanie i doświadczenie, które powinno zostać przeniesione na kolejne miesiące i lata.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1459
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1567
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1186
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2034
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2709
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2342
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 963
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2303
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 663
10
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1131
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 788
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1355
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

  Areva,  31/05/2012

Kk to ostatnia rzecz jaka może przyjść do głowy dla normalnej rodziny szukającej pomocy (materialna psychiczna).

Zgadzam się w całości! Mojego znajomego ostatnio szokło, gdy ksiądz odmówił mu udzielenia pierwszej komunii, bo był ubrany w garniturek, a nie w albę jak reszta dzieci (!) Rozumiecie to? Ksiądz odmawia zbawienia duszy, bo ta ubrała się inaczej niż sobie zarządał. Do czego Kościół chce dojść, bo chyba tylko do własnego upadku.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska