Login lub e-mail Hasło   

Polskie biura na bakier z ergonomią

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://abcpracownika.pl/2012/05/polskie-(...)onomia/
W 2009 roku Fellowes Polska i Polskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP przeprowadziły badania Ergotest, z których wynika, że tylko 1% wszystkich stanowisk biu...
Wyświetlenia: 878 Zamieszczono 04/06/2012

W 2009 roku Fellowes Polska i Polskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP przeprowadziły badania Ergotest, z których wynika, że tylko 1% wszystkich stanowisk biurowych w Polsce spełnia minimalne wymogi dotyczące ergonomii. Większości wymogów nie spełnia więcej niż połowa biur, a 65% badanych wykonuje swoje obowiązki w środowisku zagrażającym zdrowiu.

Najczęściej negatywne skutki pracy w biurze wiążą się ze wzrokiem z powodu długotrwałej pracy przy komputerze, układem mięśniowo-szkieletowym ze względu na siedzący tryb pracy, psychicznymi obciążeniami i stresem, narażeniem na emisję niezdrowych substancji jak np. mikropyłki, które wydzielają drukarki laserowe i kserokopiarki, czy psychicznymi i fizycznymi urazami występującymi w stałym miejscu.

Stukanie palcami w klawiaturę, klikanie myszką czy drukowanie kilku kartek dziennie to z pozoru niewinnie wyglądające czynności, jednak w rzeczywistości sprawiają one organizmowi ogromne trudności. W trakcie 8 godzin spędzonych przed komputerem palec wskazujący odczuwa takie obciążenie, że jakby był nogą, to do takiego stanu doszedłby po 40-kilometrowym marszu. Oczy zaś wykonują przed ekranem 30 tysięcy ruchów.

Drukowanie też nie pozostaje bez znaczenia – z każdą kartką uwalniają się do powietrza mikropyłki, czyli związki ciężkich metali, cyny i ozonu. Jeśli wraz z wdychanym powietrzem trafią one do organizmu człowieka, mogą być przyczyną kłopotów z koncentracją, trudności w oddychaniu, schorzeń skórnych czy bólów głowy. Co istotne, nie tylko pracownik mający swoje stanowisko tuż obok takiej drukarki laserowej czy kserokopiarki jest narażony na niebezpieczeństwo, ale wszyscy znajdujący się w pomieszczeniu.

Zdrowe i ergonomiczne warunki pracy można też uzyskać poprzez zastosowanie innych akcesoriów, tym bardziej, że często jest to niewielki wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Można pracownikowi zapewnić takie elementy wyposażenia stanowiska pracy jak: filtry na monitory, stacje dokujące dla laptopów, uchwyty na papiery, podkładki na dokumenty czy podnóżki.

Ustawodawcy niestety, poza elementarnymi zobowiązaniami co do zapewnienia higienicznego i bezpiecznego miejsca pracy, nie przewiduje dla pracowników biurowych żadnych dodatków pieniężnych czy gratyfikacji. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju kroki nie są podejmowane. Jedna z firm zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej wprowadziła regularne szkolenia zdrowotne z higieny kręgosłupa oraz ergonomii miejsca pracy. Pomimo wielu informacji krążących na ten temat w mediach pracownicy często pozostają bezradni jeśli chodzi o zastosowanie ich w praktyce i zadbanie o swój kręgosłup czy wspomniane ergonomiczne ustawienie stanowiska pracy. Takie warsztaty mają na celu praktyczną edukację pracownika, dzięki czemu zaraz po ich ukończeniu jest w stanie samodzielnie zadbać o siebie, niejednokrotnie pomagając także bliskim.

Oczywistym wydaje się, że dobra kondycja – zarówno fizyczna, jak i psychiczna – są podstawą do dobrze i lojalnie wykonywanych obowiązków. Dlatego warto przemyśleć tę kwestię zanim będzie za późno – bowiem pracownik, który składa wypowiedzenie lub zwolnienie L4 to koszty, których bardzo łatwo można uniknąć.

Podobne artykuły


52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 16896
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6423
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6881
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4535
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91666
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5733
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 43263
21
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1954
19
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3817
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 12584
16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5864
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 3226
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska