Login lub e-mail Hasło   

Techniczne parametry okapu kuchennego

Okap kuchenny jest niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni, ponieważ zapewnia świeże powietrze, pochłaniając nieprzyjemne zapachy, a przy tym chroni przed powstaniem wilgoci.
Wyświetlenia: 2.231 Zamieszczono 05/06/2012
Zgłoszony przez 4 użytkowników jako spam

okapNa co należy więc zwrócić uwagę przed zakupem okapu kuchennego, aby prawidłowo wypełniał swoje funkcje w naszej kuchni?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się na preferowanym trybem pracy naszego okapu, który w rzeczywistości zależy od urządzenia wnętrza i istniejącej instalacji. Okapy kominowe podłącza się bowiem do kanału wentylacyjnego, aby działały jako wyciąg, usuwając na zewnątrz pobrane powietrze. Jednakże okap może spełniać tylko funkcję pochłaniacza zapachów, jeśli działa w obiegu zamkniętym. Wówczas system filtrujący zatrzymuje unoszące się podczas gotowania zapachy i tłuszcze, a  oczyszczone powietrze wydmuchuje z powrotem do kuchni. Z reguły pochłaniacze zakłada się w mniejszych kuchniach, ze względu na niewielką ilość przestrzeni potrzebną do ich zamontowania.

Wymiary okapu kuchennego mają niebagatelne znaczenie dla jego prawidłowego działania. Koniecznie trzeba pamiętać, aby szerokość okapu nie było mniejsza niż płyta kuchenna, nad która ma zawisnąć, ponieważ w innym przypadku nie wszystkie zapachy zostaną pochłonięte i będą się tym samym roznosić po pomieszczeniu. Standardowo okap ma szerokość 60, 70 lub 90 cm, ale w obecnych czasach nie ma problemu z wykonaniem okapu pod konkretne wymiary. Gwarantem prawidłowego działania okapu jest także zamontowanie go na odpowiedniej wysokości od kuchenki, która zwykle wynosi jakieś 60-70 cm wzwyż.

Kupując okap kuchenny powinniśmy też zwrócić uwagę na jego wydajność, a więc ilość oparów pochłanianych w przeciągu godziny. Zasadniczo powinno się ja dostosowywać do kubatury naszej kuchni, ponieważ w małym pomieszczeniu na pewno sprawdzi się okap o mocy do 300 m3/h, ale jeśli nasza kuchnia jest duża i przestrzenna to możemy potrzebować okap o wydajności nawet 900 m3/h. Z mocą okapu wiąże się także poziom wydzielanego hałasu, mierzony w decybelach. Wiadomo, że komfortowe przebywanie w kuchni wiąże się z cichym i dyskretnym działaniem wszystkich urządzeń, dlatego nawet na najwyższym poziomie działania głośność pracy okapu nie powinna przekraczać 50 dB.

Dopiero znając rodzaj, wymiary i wydajność okapu kuchennego możemy wybrać jego wykończenia i stylistykę, która będzie najodpowiedniejsza do wnętrza naszej kuchni. Pamiętajmy jednak, że to nie wygląd, a parametry techniczne okapu są gwarancją prawidłowego działania urządzenia, a tym samym kuchni czystej i wolnej od nieprzyjemnych zapachów.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61998
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33213
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31751
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64352
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65707
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23868
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29720
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29182
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24359
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26742
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13023
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska