Login lub e-mail Hasło   

Z nad Bajkału

Ojczyzna co traci pamięć o ludziach,którzy dla niej walczyli,tracili życie nie zasługuje na szacunek..
Wyświetlenia: 1.536 Zamieszczono 06/06/2012

Do prawdy,  sprawiedliwości droga daleka, to chwała prorokom co wiodą w krainę marzeń człowieka!Marzenia  z dzieciństwa rozbudzone opowieściami ojca o dalekiej,dzikiej i  uroczej Syberii spełniły się  u schyłku życia,Jako 79-letni młodzieniec szedłem  kamienistym stepem  stepem pachnącym zielem,z kamera w ręku,wśród tabunów białogrzywych koników i pasących  krów do legendarnego Bajkału!
Nad jego brzegiem-jak niegdyś wujek Jan i jego starszy brat Andrzej- zaśpiewałem znaną na cały świat pieśń  katorżników syberyjskich.Jan wrócił; do ojczyzny dopiero w 1956 roku,Andrzej zaś,brat mojego  ojca leży w nieznanej mogile nad Angarą w okolicach Irkucka,ostatnim bastionie białogwardzistów pokonanych przez bolszewików dopiero w 1922 roku, tam   ich zabijali i topili,Po obaleniu stalinizmu. Rosjanie postawili tam krzyż.Zapaliłem pod nim świecę i powiedziałem:-Cześć twej pamięci!
A Bajkał,jak rosyjska dusza,otwarty,uroczy,nieujarzmiony i romantyczny aż do bólu,nadal  śpiewa pieśni o włóczęgach,katorżnikach i wolności życia.
Kto nie kąpał się w Bajkale,nie zbierał grzybów na świętych wzgórzach Buriatów,nie  pił bimbru z cedrowych orzechów w jurcie szamana,nie oglądał spadających rojem  meteorów  i nie biesiadował u Leny i Wałodzi jak ja z Mariuszem,ten nie zna wielkodusznej goscinnosci  Sybiraków,ich umiłowania rodzimej ziemi i szacunku do odwiedzających Polaków..
Do odważnych świat należy,powiedzieliśmy nad Bajkałem.I nie spoczniemy,aż dojedziemy do Kamczatki,zaliczymy Sachalin,a potem Mongołów i Chińczyków..Znając  determinację i zdolności organizacyjne  mojego przyjaciela-wszystko przed nami.W Niemczech tyra   na planowaną podróż i jak prawdziwy German żłopie piwo,,a ja czekam na obiecaną przez  rząd  podwyżkę emerytury  i liczę na wygraną w totolotka ,życie to przecież nadzieja na  lepsze i podróż,niestety tylko w jedna stronę,puki czas ,trzeba  ją urozmaicać , trzeba,bronić przed marazmem. ..Kto podróżuje ,żyje ponoć dwa razy dłużej.A wycieczka transsyberyjska  to lekarstwo na rusofobię,dziedziczną   Polaków!

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1318
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1164
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 728
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 604
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 766
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 796
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 721
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 824
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 434
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Remter,  06/06/2012

Matka zawsze pozostaje matką.. nawet i ta wyrodna.. bo jest to matka, której szacunek należy oddać..

A gdzie zdjęcia? Buuu!

Nie umiem ich dodać ,ale spróbuję

  Paweł Malec  (www),  09/06/2012

Popieram zdecydowanie. Spróbuj, Szymonie.

N ie wiem jak,próba się nie udała,a mam ich ponad tysiąc

Witaj Szymonie!

Znalazłem chwilkę i przyszykowałem specjalnie dla Ciebie mały poradnik "krok po kroku".
Kliknij i jesli Ci pomoże to daj Głos i nie ma sprawy :)
Później tekst skasuję, wiec licze na to iż odnisiesiesz się do tego co przedstawiłem pod tym linkiem.. http://eiba.pl/3 "na dniach"

...  wyświetl więcej

Szymonie skorzystaj z tej instrukcji, zdjęcia Bajkału wszyscy chcemy obejrzeć:)))

Dzięki,ale umnie nie wychodzi,wkleiłem tylko jeden duży

  Noemi*,  11/06/2012

Surowy ale piękny widok. Czy to część Gór Bajkalskich?

Tak ,tylko nieco dalszych w kierunku Mongolii -Orszan-Syjany

  awers,  13/06/2012

Wywołujesz akcję, ale reakcje Cię nie interesują Szymonie. Rozumiem, że coś jest nie po Twojej myśli. Trudno - ja nie wymyślam, opisuję tylko. Zazdroszczę Ci tych widoków.

Panie Szymonie Drogi!
I znów, dzięki Panu, odjechałem... Pomimo wszystko i na przekór wszystkiemu, jast Pan Wielkim Szczęściarzem. Gratuluję i serdecznie pozdrawiam!
:-)

Pozdrawiam!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska