JustPaste.it

Święto Najświętszego Ciała Chrystusa

W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.

 

 

  240px-merazhofen-pfarrkirche-choa.jpg

Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona w 1246 r. przez biskupa diecezji Liège, Roberta ze względu na objawienia św. Julianny z Cornillon, augustianki. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Nieco później, z powodu cudu zaszłego na Mszy świętej uroczystość została rozszerzona na cały Kościół katolicki.

Cud ten wydarzył się w Bolsenie we Włoszech. Pewien kapłan odprawiając Mszę św. wątpił o prawdziwej i rzeczywistej obecności Ciała i Przenajdroższej Chrystusowej Krwi obecnymi pod postacią chleba i wina. Wtedy z poświęconej Hostii wytrysła Krew Przenajświętsza tak obficie, że zrosiła cały korporał. Zawiadomiony o tym cudzie papież Urban IV, który przebywał wówczas w pobliskim mieście Orvieto, zabrał ten święty korporał i potwierdziwszy cud ustanowił święto Bożego Ciała w całym Kościele. Do dnia obecnego korporał zroszony Krwią Pańską znajduje się w bogatym relikwiarzu w katedrze Orvieto. Dotąd widać na nim plamy. W czasie procesji Bożego Ciała obnosi się go zamiast monstrancji.

Cud w Bolsena i Orvieto, Włochy, rok 1263

5-1.jpg

Ołtarz, przy którym miał miejsce cud eucharystyczny, Bazylike św. Krystyny w Bolsenie.

Zdarzylo sie w 1263 r., ze z pielgrzymka do grobu swietych Apostolow Piotra i Pawla wyruszyl kaplan Piotr z Pragi. Na skutek szerzacej sie herezji podwazajacej realna obecnosc Chrystusa w Najswietszym Sakramencie takze on zwatpil w te Boska tajemnice. W Rzymie chcial odzyskac dar glebokiej wiary. Pielgrzymujac znanym patniczym szlakiem zatrzymal sie w Bolsenie, by oprawic Msze sw. przy grobie sw. Krystyny. Nie przypuszczal wowczas, ze Bog wybierze to miejsce, aby objawic mu Tajemnice swojej eucharystycznej obecnosci.

Kiedy kaplan przystapil do rozdzielania Komunii Swietej, jedna z Hostii nagle zaczela krwawic. Najswietsza Krew przesaczyla sie przez jego palce i splynela na biale płótno korporalu. Hostia, ktora Piotr z Pragi nadal trzymal w dloni, zachowala postac bialego chleba. Ksiadz zawinal ja w korporal, wlozyl do kielicha i chcial powrocic do zakrystii. Wtem kilka kropel Krwi upadlo na posadzke. Piotr z Pragi zadrzal, krzyknal i stracil przytomnosc. Swiadkowie cudu stloczyli sie wokol oltarza, podziwiajac pozostawiony na nim korporal z 25 sladami krwi Chrystusa, tworzacymi na nim podobizne Ukrzyzowanego. Na tym swietym miejscu, gdzie sw. Krystyna zlozyla niegdys Bogu ofiare zycia, Chrystus zaswiadczyl o swojej Ofierze, w ktorej zlozyl swemu Ojcu swoje Cialo i Krew. Od tej pory sw. Krystyne obdarzono mianem strazniczki Eucharystii.

Kiedy wydarzył sie opisywany cud, w pobliskim Orvieto przebywal wlasnie papiez Urban IV. Czym prędzej poslal on do Bolseny swoich teologow, ktorzy potwierdzili prawdziwosc faktu, zabrali relikwie i wyruszyli z powrotem do Orvieto. Ojciec Święty wyszedl im wowczas na spotkanie, wziął korporal z Hostia z ich rak i ukazal licznie zgromadzonym wiernym. To właśnie wydarzenie uznaje sie za poczatek odprawiania procesji Bozego Ciala.

1081-kwietne-dywany-na-boze-cialo.jpg

 

Kwietne dywany na Boże Ciało, Spycimierz.

Dla godnego uczczenia relikwii w Orvieto wzniesiono potezna katedre – jedno z arcydziel swiatowej architektury gotyckiej. Dla Hostii i zakrwawionego korporalu – umieszczonych w specjalnym relikwiarzu ze zlota, srebra i emalii – wybudowano specjalna Kaplice Korporalu. Zachowano tez skrwawione kamienie z bolsenskiego kosciola. Jeden z nich zostal wmurowany w sciane za oltarzem, przy ktorym zdarzyl sie cud, drugi – wlozony do relikwiarza czci sie dzis w czasie procesji Bozego Ciala.

Do 1990 r. Orvieto odwiedzilo 40 papiezy. Szczegolnie uroczyscie przezywa sie w tym miescie dzien Bozego Ciala. Procesja z Najswietszym Sakramentem i relikwiarzem przechodzi wowczas przez najwazniejsze ulice i place miasta. Poprzedza ja trzystuosobowy orszak historyczny. W 1990 r. uroczystosciom w Orvieto przewodniczyl Ojciec Swiety Jan Pawel II.

5-2.jpg

Relikwiarz z korporalem nasiaknietym Krwia w Orvieto

A w Bolsenie i Orvieto od siedmiu stuleci wciaz dzieja sie nadzwyczajne zjawiska. W kroplach Najswietszej Krwi na kamieniach i korporale mozna niekiedy dostrzec postac Jezusa z Nazaretu. Wierni oddajacy czesc Najswietszemu Sakramentowi doznaja tu łask i ozdrowień.

Pielgrzymi zmierzający do Wiecznego Miasta zatrzymują się tam i czczą w orvietańskiej katedrze korporał ze śladami Krwi Chrystusa. Ten sam, na którym w Bolsena w 1263 roku kapłan Piotr z Pragi odprawiał Mszę świętą.

 

Źródło: Marucha