JustPaste.it

5 najczęstszych przyczyn chronicznego zmęczenia

Poznaj powody chronicznego zmęczenia i usuń je ze swojego życia.

Poznaj powody chronicznego zmęczenia i usuń je ze swojego życia.

 


Coraz częściej cierpimy z powodu ciągłego zmęczenia. Czujemy się fizycznie i psychicznie wyczerpani, stajemy się coraz mniej efektywni w szkole i w pracy. Coraz trudniej wykonywać nam codzienne zadania, obowiązki, a nawet brakuje nam ochoty na spotkania ze znajomymi. Najczęściej próbujemy sobie z tym poradzić pijąc hektolitry kawy lub innych napojów energetyzujących. Niestety pomaga to tylko na chwilę, jedynie maskując przyczynę naszego zmęczenia.

Mądrzejszym i dającym długotrwałe efekty rozwiązaniem jest znalezienie prawdziwego powodu naszego osłabienia. Najczęściej cierpimy na chroniczne zmęczenie z powodu ubogiej w składniki odżywcze diety, braku aktywności fizycznej, odwodnienia lub braku odpowiedniej dawki snu.

Dieta

Produkty, które powodują zmęczenie: ciasta i ciastka, pączki i inne produkty zawierające rafinowane węglowodany (biały cukier, biała mąka). Te produkty powodują chwilowy przypływ energii, ale w dłuższym okresie czasu sieją zniszczenie w naszym organizmie i prowadzą do osłabienia.

Z kolei nieprzetworzone, złożone węglowodany są prawdziwym wrogiem zmęczenia. Najlepszą bronią w walce ze zmęczeniem są śliwki, orzechy i drożdże piwne.
Osłabienie może powodować też dieta uboga w białko, zwłaszcza dieta wegetariańska. Należy wtedy zwracać szczególną uwagę na to ile białka spożywamy i jakiej jest ono jakości.

Aktywność fizyczna

Brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej powoduje, że ciało czuje się zmęczone, ponieważ metabolizm zwalnia i organizm zaczyna magazynować tłuszcz. Codzienna dawka nawet krótkiej, umiarkowanej gimnastyki skutecznie ochroni nas przed skutkami rozleniwienia naszego ciała.
Spacer poprawia krążenie krwi, a słabe krążenie także bywa przyczyną osłabienia. Codzienny spacer jest
najprostszą drogą do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia.

Odwodnienie

Faktem jest, że pijemy zbyt mało płynów w ciągu dnia. A nawet jeżeli pijemy dużo, to często jest to kawa, mocna herbata czy napoje energetyzujące, które jeszcze dodatkowo odwadniają organizm. Odwodnienie powoduje nie tylko ogólne osłabienie, ale także bóle stawów, suchą skórę, skurcze mięśni, wysokie ciśnienie, wzdęcia. Dlatego należy zastąpić mocną herbatę i kawę innymi płynami, najlepiej wodą, ziołami czy zieloną herbatą.

Niedobory witamin i minerałów

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów wraz z pożywieniem. Jedzenie stało się wybrakowane i pozbawione dużej ilości wartości odżywczych. Dlatego warto zastanowić się nad suplementacją (oczywiście ze zdrowym rozsądkiem, a najlepiej poradą lekarza lub dietetyka). W walce ze zmęczeniem pomagają chociażby magnez, witaminy z grupy B lub żeńszeń.

Brak snu

Czasami zmęczenie powoduje mała ilość snu lub sen niespokojny, przerywany. Należy przeanalizować czy śpimy wystarczającą ilość czasu i czy nic naszego snu nie zakłóca.

Pozostałe przyczyny zmęczenia to: alkohol, kofeina, narkotyki, stres.

Jeżeli mimo wykluczenia wyżej wymienionych przyczyn nadal odczuwamy osłabienie, może to oznaczać anemię, cukrzycę, choroby tarczycy lub inne przypadłości. W takich wypadkach należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, który na podstawie badań dokładnie określi przyczynę naszego zmęczenia.

 

 

Źródło: http://dobrydietetyk.blogspot.com/