Login lub e-mail Hasło   

“Futbolowa farsa na europejskim zadupiu” (?)

"A ty dlaczegoż się nie umył?" - Tadeusz Rydzyk do czarnoskórego kleryka"
Wyświetlenia: 5.961 Zamieszczono 10/06/2012

"...honoru Polski musieli bronić kibole. Brawo dla nich! Nie dajmy sobie pluć w twarz..." - Maciej Maciejowski, radny miasta Warszawy

"...część naszych polityków wciąż kultywuje mit, że trzeba wpieprzyć Rosjanom za zabory, Katyń, a ostatnio jeszcze Smoleńsk. Tak myślą nasi narodowcy. Niemcom potrafili wybaczyć, bo mają mercedesy. Rosji nie potrafimy wybaczyć, choć ma literaturę dziesięć razy lepszą od naszej."  -  Janusz Głowacki  dla  GW 

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,11936556,Nie_jestesmy_biala_lilia.html#ixzz1xqy05qd9

 

 

*Zamiast wstępu:

"Zbliża się data meczu reprezentacji Polski i Rosji w Warszawie ramach Euro 2012. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że niektórzy nasi "mężowie stanu" i określone media upolitycznią ten "rewanżystowski" mecz-wojnę podnosząc go do rangi „Drugiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku” albo kolejnego „Cudu nad Wisłą”. Bardzo chciałbym się mylić ale już widzę to wymachiwanie katyńsko-smoleńskimi krzyżami i banerami oraz ...„gestami Kozakiewicza” przez kibolskich pseudopatriotów, którzy w ostatnich czasach stali się poważną, przez wszystkich kokietowaną siłą polityczną. W końcu Dima ujrzy twarze ludzi, którzy jeszcze do niedawna obrażali go w anonimowych kloacznych wpisach."

Dmitrij Kuźmin - historia jednego "kacapa"
http://www.eioba.pl/a/3r2a/dmitrij-kuzmin-historia-jednego-kacapa#ixzz1xOas7los)

*

Jednak nie tylko "dzicz ze Wschodu" - jak wielu "prawdziwych Polaków" lubi określać naszych sąsiadów na wschód od Bugu - ponosi odpowiedzialność za to, co trafia na pierwsze strony Zachodnich gazet. Po wczorajszym chuligańskim wyskoku kiboli rosyjskich dzisiaj "popisali się" ich polscy koledzy "po fachu"  znieważając czarnoskórych piłkarzy Holandii podczas treningu.

Mieszkam i pracuję na Zachodzie od bardzo wielu lat...Pragnę przypominieć Rodakom, że przeciętny tzw. "Zachodni Europejczyk" posiada swoisty obiegowy profil antropologiczny przedstawiciela ludów zamieszkujacych krainy na wschód od Odry. Jesteśmy przez nich postrzegani jako zazwyczaj "wąsate/nieogolone/niedogolone (ta uwaga dotyczy tylko populacji męskiej) europejsko-podobne bliżej nieokreślone plemiona z poważnymi brakami intelektualno-higieniczno-dentystycznymi". Bardzo często na Zachodzie mamy opinię "kłótliwych pieniaczy, pozbawionych podstawowych manier prostaków, bałaganiarzy, pasożytów, oszczędzających na wszystkim do granic absurdu ciułaczy i tzw. krzywików (freeloaders) i oczywiście (prawie zapomniałem) ...pospolitych pijaczków złodziejaszków a w najlepszym wypadku taniej, niewymagającej siły roboczej."

Jakże często spotykam za granicą przypadki patologicznego zakompleksienia i ukrywania swojego pochodzenia wśród najnowszej fali imigrantów z Europy Wschodniej. Ludzie ci wstydzą się swoich narodowych korzeni przenosząc te zachowania (socio-behavioural imprinting) na swoje dzieci. Ale to już temat na oddzielny artykuł.

Wszelkie próby wyjaśniania przeciętnemu Anglikowi, Holendrowi czy Norwegowi subtelności kulturowych, obyczajowych czy historycznych dotyczących Polaków, Ukraińców, Serbów, Rosjan, Rumunów, Białorusinów, Litwinów czy innych Albanczyków są z góry skazane na niepowodzenie...A już o odróżnianiu Słowacji od Słowenii nie warto mówić.

Znajomość geografii przez naszych nowych przyjaciół i sojuszników z Unii Europejskiej i NATO jest doprawdy żenująca.

Z lewej kadr z programu BBC Panorama pt. "Stadiony nienawiści", z którego " wynika", ze Polska graniczy z Austrią a Republika Czeska z Włochami. Z prawej równie zabawny plakat holenderski reklamujący Euro 2012  (fot. Jacek Ptaszek). 

 

"Rasistowskie ekscesy" przepowiedziane z taką "trafnością" przez film dokumentalny Panoramy BBC pt. "Stadiony nienawiści" (znajdziecie ten program na "You Tube") dotarł nawet na Antypody, do głównych kanałów tv australijskiej i nowozelandskiej. (Od paru miesięcy przebywam służbowo w Sydney skąd - na ile pozwala mi czas - oglądam mecze Euro 2012).

To dziennikarskie arcydziełko pełne wyjątkowo tendencyjnych i wybiórczych, jakby zamrożonych od wieków uogólnień i streotypów o Słowianach i generalnie o Narodach Europy Wschodniej albo krajów byłego "Bloku Wschodniego" - jak nadal bardzo wielu zachodnich dziennikarzy określa tutaj Polskę i jej sasiadów - dobitnie ilustrują istnienie swoistej medialnej "cywilizacyjnej żelaznej kurtyny" między tą "prawdziwą" Europą i tą "przyszywaną" .


Oto reakcja na reportarz "Panoramy", którą znalazłem w internecie. Komentarz ten jest zresztą dość reprezentatywny dla wielu moich anglojęzycznych rozmówców, którzy świadomi cierpień i upokorzeń narodów Europy Wschodniej podczas II Wojny światowej z rąk rasistowskiego, ludobójczego reżimu hitlerowskiego - w żaden sposób nie potrafią zrozumieć faszystowską symbolikę i ksenofobiczno-rasistowskie zachowania kiboli z Ukrainy, Polski czy Rosji:

“The Polish and Ukrainians ( Slavs of Europe ) were considered by Hitler and the Nazis as only worthy of being the slaves of the Aryan Germans. They were considered inferior and were raped & massacred at will during WW2.
These modern day Polish and Ukrainian dumbasses are worshipin the Nazis not knowing anything about history.
It's a fact that these people whose minds are full of hate have lower intelligence anyway.” moneyuk

Na nasze medialne nieszczęście futbolowa Euroszopka zbiegła się czasowo ze Smoleńską "polityczno-PR-owską miesiączką" Pana Jarosława Kaczyńskiego.

Miłośnicy piłki nożnej z zagranicy mają unikalną możliwość zapoznania się z niepowtarzalnym wschodnioeuropejskim religijno-politycznym folklorem. 

*

Wystarczy przecież jeden idiota na stadionie a tym bardziej poza nim aby sprowokować rasistowskie wybryki a może nawet incydent dyplomatyczny na skalę międzynarodową. Wszyscy wiemy, że jest to marzenie kilku tzw. "mężów stanu" w Polsce.

Aż strach pomyśleć o sytuacji, w której portugalscy, holenderscy, angielscy jak rownież włoscy, niemieccy i czescy piłkarze, którzy też mają czarnoskórych graczy w drużynach narodowych) w znak protestu zaczną schodzić z boisk...

(Z ostatniej chwili. Komunikat-oksymoron Michela Platiniego, który oznajmił, że UEFA nie będzie tolerować rasizmu podczas EURO 2012 jednocześnie grożąc czarnoskórym zawodnikom żółtą kartką za samowolne opuszczenie  boiska.")

 

POMECZOWE UZUPELNIENIE

To co działo się (i nadal się dzieje) wokół meczu Polski z Rosją zakrawa na międzynarodowy skandal, za który dużą odpowiedzialność ponoszą nasze media. Na zdjęciach z "kibolskich protestów" obok zakapturzonych dresiarzy widać całą chmarę facetów z aparatami fotograficznymi.

Tylko czekam na propopozycję uczczenia historycznej, bohaterskiej  "Bitwy na Moście 12 czerwca 2012"  przez radnego miasta Warszawy Pana Macieja Maciejowskiego tablicą pamiątkową...a może nawet pomnikiem.

Nie dziwię się ("by default") ciszy medialnej (a raczej zmowie milczenia) PiS-u w tej sprawie ale bardzo martwi mnie chowanie głowy w piasek przez Kościół  - ponoć największego autorytetu moralnego w Polsce. Czyżby i Episkopatowi nie zależało na ratowaniu poważnie nadszarpniętego wizerunku Polski w świecie. Jestem pewien, że zdecydowana większość tych młodych ludzi w kominiarkach uczęszczała na lekcje religii...i to nie tak dawno. Smierdzi mi to wszystko hipokryzją.

Nie jest wykluczone, że jak tak dalej pójdzie posypią się na nas sankcje UEFA a goszczenia poważnych międzynarodowych imprez (nie tylko sportowych) być może doczekają się nasze wnuki  (chyba, że przedtem wygramy Konkurs Eurowizji).

 Oby Mistrzostwa Starego Kontynentu nie przerodziły się w farsę...a międzynarodowy "prestiż dzikiego Wschodu" - "promowany" przez "BBC Panorama" - pozostanie dokładnie tam gdzie był...

 

 

rys. Andrzej Mleczko

 " We wtorek, w meczu z Rosją Polacy zremisowali 1:1. W 57. minucie meczu gola drużynie rosyjskiej strzelił Jakub Błaszczykowski. Wcześniej, w 57 minucie „bramkę” dla Rosji zdobył Alan Dzagojew. Aby awansować do ćwierćfinału, biało-czerwoni będą musieli wygrać we Wrocławiu z Czechami..."  (cytat ze strony głównej portalu PiS-u.)

*

Sam zaczynam się już bać swoich proroctw . 

Razem z Wami trzymam kciuki za Biało-czerwonych.

Oczywiście pozdrawiam Dmitrija i nielicznych Rosjan - członków naszej Eiobowej Rodziny, kibicujących swojej narodowej a raczej wielonarodowościowej drużynie. Pragnę Was jednocześnie uspokoić, że nad bezpieczeństwem "Sbornej" w gościnnym warszawskim Bristolu czuwają...wystawione jeszcze przed oddziałami policji kordony "Służby Porządkowej PiS-u" . Nie sposób nie dostrzec analogii z realiami faszystowskich Niemiec z lat 30-ych, kiedy to sklepy żydowskie były "nadzorowane" przez tzw. "Ordnertruppe" złożone z osiłków z SA. Nasze media natomiast podkreślają, że jest to gest godny uznania. Jestem pewien, że jego intencje na pewno zostały dostrzeżone i docenione przez władze UEFA...i - rzecz jasna - przez naszych rosyjskich gości. 

Ciekawe, że Pan Prezes Kaczyński nie zarządził wystawienia podobnych "Służb" przed miejscami zakwaterowania innych drużyn europejskich.

Jestem pewien, że po dojściu do władzy pierwszą inicjatywą rzadu Pana J.Kaczyńskiego byłoby ubieganie się Polskiego Komitetu Olimpijskiego o prawo organizowania w Naszym Kraju Igrzysk Olimpijskich... i to wspólnie z naszymi najbliższymi sąsiadami Białorusią badź Litwą, z którą swego czasu łączyły nas przecież dynastyczno-geopolityczne więzy.

*

Post Scriptum

Swietna postawa naszych piłkarzy. Zachodni komentatorzy zaskoczeni i ....zachwyceni grą Polaków.

I love Tytoń :-)

fot. Gazeta Wyborcza

Szczęśliwy Aniołek Prezesa przypomina światu o największej tragedii w historii Polski od czasów rozbiorów.

fot. Gazeta Wyborcza

Dziękujemy naszej dzielnej policji za obronę Narodu Polskiego oraz naszego majątku narodowego przed inwazją "dziczy ze wschodu" .

*

Na zakończenie przyjacielskie ostrzeżenie dla naszych przeciwników : "Tytoń jest niebezpieczny dla zdrowia" :-).

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam wszystkich EIOBOWICZÓW z deszczowego Sydney.

 

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1263
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1101
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 554
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 672
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 720
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 766
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 366
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 751
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 610
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Już na forach pojawiły się charakterystyczne wpisy ("rosyjska dzicz" itd.) dotyczące pobicia przez kilkunastu rosyjskich kiboli stewardów we Wrocławiu. Swego czasu nasze portale prawicowe podniosły do rangi patriotycznych czynów zadymy urządzane przez polskie kibolstwo (m.in. niszczenie wozów transmisyjnych niektórych stacji tw) . Niezależnie od narodowości - bandzior jest bandziorem, a chamstwo n ...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  10/06/2012

Oczywiście wybiórczość zachodnich mediów jest stara jak świat i już nie dziwi. Co nie znaczy, że nie wnerwia. Ale nie ma to jak z uporem dowartościowywać się kosztem innych. Angielskie media były zawsze bardziej wredne niż inne. Dobrze, że miły akcent pojawił się w reportażu francuskim (przy czym, oczywiście nie zabrakło polskiego marudzenia, że za różowo Polskę pokazali).
Co do incydentu z ...  wyświetl więcej

Ale teraz oddam sprawiedliwość Anglikom :). Niejaki Campbell straszył, żeby Anglicy nie jechali na Euro, bo mogą wrócić w trumnach. Tymczasem jak zareagowali jego rodacy?Trumna i... "Campbell - nie miałeś racji!"
Warto popatrzeć:
http://www.youtube.com/watch?f(...)8lmZF1o

Januszu,
dziwisz się, że prasę Holenderską bardziej pociąga "trumna" niż trening ich drużyny?
Przeca Holender też nie głupek - dobrze wie co się lepiej sprzeda…
;-)

  Elba,  10/06/2012

Bracia po szalu – nie dajcie się wkręcić w awantury! Nie dajcie sobą manipulować, myślcie.
Internet huczy od komentarzy po wczorajszym pobiciu stewardów przez "ruskich kiboli". Internet, bo reżimowe media udają, że “nic się nie stało, Polacy nic się nie stało”. Pojawiają się różne nawoływania, żeby w Warszawie “dać odpór”, “pokazać hołocie, gdzie jej miejsce”, itp. Polacy nie dajcie się pod ...  wyświetl więcej

Moze odbiegnijmy na moment od pilki noznej ...pozostajac jednak przy nacjonalizmie...(bardziej odpowiednim wydaje sie byc angielelskie slowo : "tribalism")

Jeden z moich asustralijskich znajomych ("fanatyk" Konkursu Piosenki Eurowizji) zapytal mnie: " Dlaczego wy ludzie z Europy Wschodniej, bedac kulturowo i jezykowo bardzo bliscy zywicie w stosunku do siebie tyle nienawisci a jednoczesnie

...  wyświetl więcej

Tak, percepcja Europy Wschodniej jest trochę taka jak Ty to opisujesz. Choć nie do końca i nie wszedzie.
Ale czy jest sie czemu dziwic? Prawie cały XX wiek, wiek bardzo ważny dla powstawania opinii, byliśmy pod sowieckim butem. Izolowani cywilizacyjnie i informacyjnie. Stereotypy i przesądy zyją długo i zmieniają sie bardzo powoli.

Jeżeli rasizm i ksenofobia jest tak charakterystycz

...  wyświetl więcej

Cypryjczycy głosuja na Greków. Niemcy na Turków. Turcy na Azerów. No i co z tego wynika?

Dzieki za podzielenie sie z nami swoimi opiniami.
W przyszlosci jednak prosze Cie abys slowo " kacap" bral w cudzyslow.
Pozdrawiam

  vortaro,  12/06/2012

A wszystkiemu winne ... kurczowe trzymanie się "patriotycznych" granic. Waśnie pomiędzy krajami, to waśnie szowinistyczne. Jam ci jest Polak, czy tubylec innej nacji - i powinienem być z tego dumny. I niech no tylkko ktoś "na trzy palce" naruszy moją godność narodową, to popamięta!
Cieszę się, że nacje stopniowo się mieszają ... przenikją kulturowo. Jest to proces nieuchronny. Wynika choćby ...  wyświetl więcej

  Iwona Akwas  (www),  12/06/2012

A słyszeliście voo voo & hajdamaki? Na koncercie czuje się, że coś się kończy - coś się zaczyna. Ich granie jest lepsze niż inteligenckie dyskusje o naprawianiu stosunków. I te dyskusje o Rosjanach, co nie mogą sobie chodzić z malowanym młotem są ... zbędne. Bo my Polacy mamy kilka knajp z posowiecką scenografią i ona nas rozczula, czyż nie?
Łatwiej jednak szczuć "prawdziwych patriotów" niż zachęcać ich do czytania np. Umberto Eco "wymyślanie wrogów".

Do: Iwona Akwas.
HAJDAMAKY - http://www.youtube.com/watch?v(...)=fvwrel - na festiwalu Lublinie "Inne brzmienia"
Dzięki za przypomnienie :). A tym roku znów w lipcu w Lublinie - "Inne brzmienia" i super-muzycy...

  Iwona Akwas  (www),  12/06/2012

A ja dziękuję za wstawienie linku. Ja juz byłam na ich koncercie na tegorocznej "Nocy kultury" http://www.youtube.com/watch?v(...)ssTgOM.
Najzabawniejsze było spotkanie z młodymi Ukrainkami, które zapytały o drogę. Ja chciałam się popisać uprzejmością i wytłumaczyć po rosyjsku (no, może to nie jest najlepszy rosyjski) a dziewczęta z ...  wyświetl więcej

Od szczerego serca witam Ci, Youngcontrarian, i wszystkich polskich Braci!
Całkiem rozdzielam Wasz niepokój z powodu dzisiejszego piłkarskiego meczu. Bardzo spodziewam się na to, że mecz przejdzie godnie i kibice nie będą czynili to, o czym zdarzy się mocno użalać się. Mój optymizm podtrzymuje ten świetny fakt, że Polscy i Rosyjscy kibice porozumieli się między sobą o tym, że będzie uważnie ...  wyświetl więcej

W meczu "Polska - Rosja" nikomu nie stało się przegrać:) Gracze nie rozczarowali swoich kibici, pokazawszy piękną i emocjonalną piłkę nożną. Mi zwłaszcza spodobało się, że polscy i rosyjskie piłkarze pokazali wzajemny Szacunek na polu. Oni Molodcy, i musimy podziękować ich za dobrą grę!
Teraz polskiej drużynie trzeba obowiązkowo ograć Czechów, a to będzie nieprosto. W tym meczu będę bolał za Polskę.

  Amicus,  13/06/2012

Witaj Dmitrij! No i jak tu Ciebie nie lubić - choćby za tych "swoich kibici" :))

Witam Ciebie, Amicus, i dziękuję! “kibiców” - tak poprawnie? To dla mnie ciężkie słowo:)

  Amicus,  13/06/2012

Pozdrawiam! :)

  Iwona Akwas  (www),  13/06/2012

Pozdrawiam i ja - pseudokibic.
Pseudokibic, bo futbol mnie nie interesuje, ale wczoraj oglądałam mecz pokrzykując i poklaskując. Powstrzymywałam się jednak od wypowiadania niektórych słów, które ranią mocno jak kastety chuliganów.

To dobrze. A więc, mecz Ci spodobał się:)

Sprawiedliwy wynik. Nareszcie Polacy zagrali bez kompleksow z 13 druzyna na liscie FIFA. Mozna sie spierac czy remis na wlasnym boisku to sukces ale wazne, ze pokazalismy o niebo lepszy styl, kondycje fizyczna....
Nasz selekcjoner mowi toporna polszczyzna ale ponoc dobry jest z matematyki ...

Czesi mi zaimponowali. Grecy sa psychicznie zdemolowani/zdemoralizowani...chyba juz sie nie

...  wyświetl więcej

  Elba,  13/06/2012

Obrażanie narodu to specjalność okupanta. Trudno inaczej nazwać rząd, który z dumnego narodu czyni niewolników. Polaków stać na wiele, nie tylko w kopaniu piłki. Jednak spętani i ogłupiani zmuszeni są walczyć w bardzo trudnych warunkach. Obstawiałam remis, który zapewnia wszystkim spokój... po meczu :)

Miłe właściwości języka polskiego. Kibić – to u dziewczyny, a kibol = kibel, tylko lepiej nie mówić to kibicowi:) Jestem zachwycony:)
U Czechów naprawdę bardzo silna drużyna i 1:4 z Rosją nikogo nie musi zwodzić. Grecy, jak zawsze, demonstrują nudną piłkę nożną na zasadzie "same nie gramy i innym przeszkadzamy" Ale jestem zgodny z Tobą w części nieobiektywnego sędziowania w stosunku do grec ...  wyświetl więcej

Co do Grekow...pomylilem sie.
Greccy bogowie jednak istnieja...

Gdzie sie podziala panujaca nam para Krolewska Przenajswietsza Maryja i Jezus Chrystus podczas naszego meczu ze zateizowanymi Czechami ?

  Amicus,  19/06/2012

"Gdzie sie podziala..."
Myślę, że wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie udzielić może tylko Świstak ;))
Po części już to zresztą zrobił (komentarze):
http://eiba.pl/1wh48

Amicusie... cieszę się, ze cię widzę w dobrym humorze od samego ranka:)))

  Amicus,  19/06/2012

Za to, że z uśmiechem
witasz Amicusa,
"niewidzialna ręka"
dała Ci minusa ;)

Pozdrawiam! :))

  jotko49,  19/06/2012

Eee tam, gdzie go widzisz? czyżbyś z każdym krokiem żegnał się z wzrokiem? ;) Pozdrawiam" wczesnokomentnych" :)

Cześć chłopcy:) Jotko, milo cię usłyszeć na eiobowym forum po za długiej przerwie:)

  jotko49,  19/06/2012

I dla mnie spoza chmur słoneczko przesłało skromny promyczek...więc i ma radość jest nie wysłowiona. :)

Mój Druh! Ja, jak człowiek prawosławny, w ogóle jestem pewny, że Święta para piłką nożną nie interesuje się:)

Prześmiewczość lubię i popieram, lecz uogólnianie już nie:
CYT: "Wszelkie próby wyjaśniania przeciętnemu Anglikowi (…) subtelności kulturowych, obyczajowych czy historycznych dotyczących Polaków (…) są z góry skazane na niepowodzenie".
Tak może było jeszcze kilkanaście lat temu, lecz już nie teraz. Autor niech raczy zauważyć kto i w jakiej ilości przyjechał "na roboty" do UK po 1 maj ...  wyświetl więcej

Jacku, proponuje eksperyment.
W Stanach jest mnostwo Polakow. Odwiedz z globusem szkolnym przecietny amerykanski plac budow albo zajrzyj na zaplecze przecietnej restauracji powiedzmy w Chicago.... i popros przecietnego Amerykanina o pokazanie na tymze globusie Polski.
Przypominam, ze nie mowie tu o jakiejs Argentynie czy Indiach ale o naszym najblizszym sojuszniku politycznym i wojskowym....

Witam - w USA mnie nie było, więc nie mam podstaw, by Ci nie wierzyć. Analogicznie, czy Ty masz podstawy, by nie wierzyć mi, gdy mówię o sytuacji w GB?
Czołem. :-)

Jacku, w zadnym przypadku nie podwazam twojej opinii...Ograniczonych Anglikow spotkac na swiecie nie jest az tak trudno...Jedno jest pewne przecietny Polak wie wiecej o GB/USA niz Brytyjczyk/Amerykanin o Europie Wschodniej :-(
Pozdro

Aaa, to tak!
Tyle że chyba nie o tym jest powyższy tekst…? I tylko stąd moje sprostowanie - nie chcę bowiem "podpisywać" się pod czymś totalnie, gdy widzę jakąś (nawet pozornie drobną) nieścisłość. :-)
Bywaj

Moj PC dostal czkawki.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska