Login lub e-mail Hasło   

Teotihuacan – miasto z tajemnicą

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://abcpracownika.pl/2012/04/teotihua(...)emnica/
Na północny wschód od miasta Meksyk na wysokości około 2300 m n.p.m. znajduje się miasto Teotihuacan, gdzie według indiańskich wierzeń znajduje się miejsce początk...
Wyświetlenia: 1.153 Zamieszczono 13/06/2012

Na północny wschód od miasta Meksyk  na wysokości około 2300 m n.p.m. znajduje się miasto Teotihuacan, gdzie według indiańskich wierzeń znajduje się miejsce początku świata. To prekolumbijskie miasto jest owiane tajemnicą, niewiele wiadomo o jego budowniczych, początkach języka czy wierzeń religijnych.

Z zachowanych malowideł ściennych możemy dowiedzieć się, że Teotihuacan to siedziba głównie wojowników, których celem było zabijanie schwytanych więźniów w celach ofiarnych. Zachowały się również wizerunki  żeńskich bóstw takich jak „Kobieta Pająk”, czy  „Bogini Wody”. Do dnia dzisiejszego nie wiemy też dlaczego mieszkańcy tego wspaniałego epicentrum kultury z niejasnych dotąd  przyczyn masowo je opuścili.

Położone na wyspie miasto zbudowane na planie szachownicy wydaje się być wyrównane astronomicznie. Zarówno rozmieszczenie budowli względem gwiazd, jak i względem siebie nie jest przypadkowe. Dlatego niektórzy badacze sugerują ścisły związek pomiędzy piramidami w Egipcie i Meksyku. Spora część metropolii to warty zwiedzenia zespół świątynny podzielony na: uroczystą aleję otoczoną pałacami, place spotkań, obszar rezydencjalny.

Historia meksykańskiego miasta rozpoczyna się około 100 roku p.n.e. kiedy ukończona została budowa piramidy Słońca. Była to budowla nieprzeciętnych wymiarów 220 metrów szerokości i 225 metrów długości oraz 65 metrów wysokości. Pochłonęła około 2 mln ton ziemi, bazaltu i innych niezbędnych materiałów. Piramida jest ściśle związana z kultem Słońca. Będąc w Teotihuacan warto zwrócić szczególną uwagę na Świątynię Quetzalcoatla, najwyższego wodza zwanego Pierzastym Wężem. Stanowił on połączenie ptaka z grzechotnikiem. Sama piramida nie jest pokaźnych rozmiarów, jak Piramida Słońca, natomiast charakteryzuje ją czworokątny plac otoczony świątyniami z platformą na której znajduje się ołtarz. Ponadto pokryta jest pięknymi zdobieniami i rzeźbami w kształcie głów węży wykutych w ścianach kamiennych oraz maskami głównego boga deszczu i gromu Tlaloca. Pod budowlą archeolodzy znaleźli groby wojowników pochowanych ze szczególnym szacunkiem.

Warto wybrać się i zwiedzić to niesamowite miasto zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym. Turyści opowiadają o niezwykłej  atmosferze towarzyszącej temu miejscu, pięknych krajobrazach oraz wrażeniom które zostaną na długie lata. Teotihuacan znajduje się na Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1192
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 716
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1350
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1568
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 923
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1312
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1540
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1315
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 720
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 401
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1079
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 908
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1183
 
Autor
ArtykułFakt, przecudne miejsce.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska